זרוע אל־קאעדה בדרום אסיה נטלה אחריות לרצח בלוגרים ואנשי דת מוסלמים מתונים

בסרטון שפורסם על ידי הארגון, הודיע מנהיג הזרוע המקומית כי אנשיו אחראים למותם של "המחללים את שמו של הנביא מוחמד". חלק מהבלוגרים שנרצחו היו ידועים בהשקפתם האתאיסטית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

זרוע ארגון אל־קאעדה בדרום אסיה נטלה אתמול (ראשון) אחריות על רצח כמה בלוגרים ואנשי דת מוסלמים מתונים במדינות האזור. בסרטון וידיאו שפורסם על ידי ארגון אל־קאעדה בתת היבשת ההודית באינטרנט והופק על ידי מרכז התקשורת של הארגון, א־סחאב, הודיע מנהיג הזרוע המקומית, מולנה אסים עומאר, כי אנשיו הרגו באחרונה כמה בני אדם שלדבריו, "חיללו את שמו של הנביא מוחמד והעליבו את חוקי האיסלאם".

על הקמתה של זרוע הארגון בדרום אסיה הכריז אשתקד מנהיג אל־קאעדה איימן א־זואהירי. צעד זה ננקט בתגובה להתחזקותו של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שהודיע על הקמת חליפות איסאלמית בשטחים נרחבים שכבש בסוריה ובעיראק. הוידיאו, שנקרא "האבק לעולם לא ישקע — מצרפת עד לבנגלדש", קושר בין מתקפת הטרור בפריז בחודש ינואר לבין מעשי הרצח בדרום אסיה.

בחודש ינואר קשרו עצמם האחים שריף וסעיד קוואשי, שביצעו את הפיגוע במשרדי השבועון הסאטירי שארלי הבדו שבו נרצחו 12 בני אדם, לארגון אל־קאעדה בתימן. מיד לאחר הפיגוע מסרו שני גורמים בכירים בתימן כי האחים קוואשי הגיעו לתימן דרך עומאן, והתאמנו באזורים בהם פועל ארגון אל-קאעדה.

השנה נרצחו בבנגלדש שני בלוגרים, אביג'יט רוי, אזרח אמריקאי ממוצא מקומי שהגדיר עצמו כאתאיסט, ווושיקור רחמן שנרצח בחודש מארס. שני סטודנטים מבית ספר דתי מקומי נעצרו מאוחר יותר בגין תקיפתו של רחמן. בשנת 2013, אחמד ראג'יב חיידר, בלוגר אתאיסט אחר, הוכה למוות מחוץ לביתו בדאקה, בירת בנגלדש. בספטמבר 2014 נורה למוות שאקיל אעוג', מלומד מוסלמי שידוע בהשקפותיו הדתיות המתונות, בקראצ'י שבפקיסטאן. חוקרי משטרה לא הצליחו למצוא קצה חוט למעורבות של ארגון כלשהו במעשי הרצח האלה והטענות של זרוע אל־קאעדה על כך שהיא אחראית למעשי הרצח, אינן מבוססות.

זרוע אל־קאעדה החדשה עדיין לא הוציאה לפועל פיגועים גדולים, למרות שעל פי החשד תכננו חבריה להשתלט בשנה שעברה על משחתת גדולה מקראצ'י. בסרטון הוידיאו שפורסם נאמר כי "מעשי הרצח האלה הם חלק מסדרה של מבצעים שיזמו תאים שונים של ארגון אל־קאעדה בהוראתו הישירה של מנהיג הארגון א־זואהירי והם חלק ממחויבותנו למלא אחר שבועת אוסמה בן לאדן". גורמים בכירים במדינה האיסלאמית, שמתחזק באזור דרום אסיה וקיבל לשורותיו מתנדבים רבים, הבהירו כי הארגון פועל לפי מורשתו של בן לאדן ולא על פי דבריהם של מנהיגי אל־קאעדה הנותרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ