רויטרס ו"הארץ"

פיצוצים נוספים נשמעו היום (שבת) בעיר הנמל טיינג'ין שבצפון מזרח סין, כיומיים אחרי שאירעו בעיר שני פיצוצים עזים במחסן לחומרים כימיים. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים במדינה. סי-אן-אן דיווח כי על פי סוכנות הידיעות הסינית הממלכתית שינחואה השריפה במקום התלקחה מחדש ועשן כבד נראה במקום. אתמול עלה מספר ההרוגים באסון ל-104 בני אדם ולפחות 720 נפצעו, בהם 25 במצב קריטי ו-33 במצב קשה.

הרשויות פינו את כל האזרחים ברדיוס של שלושה ק"מ מהזירה, לפחות אחד ממרכזי הסיוע שפתחו הרשויות בעיר אחרי האסון ממוקם בתוך הרדיוס הזה. אתמול הצליחו הכבאים להשיג שליטה על רוב האש, אולם לדברי התושבים נותר חשש כבד מזיהום ודליפה של חומרים מסוכנים כתוצאה מהפיצוצים האדירים.

קרדיט: New China TV

פינוי התושבים בוצע גם משום שינוי בכיוון הרוח, שעלול להסיט את אדי החומרים המסוכנים שדלפו לכיוון האזורים המאוכלסים של העיר. הרשויות הציעו לתושבים ללבוש בגדים ארוכים ולחבוש מסכות על פניהם. יומיים קודם, הרשויות דיווחו כי הרוח נושבת לכיוון הים ולכן לא קיים סיכון ממשי לתושבים לשאוף חומרים מסוכנים.

כלי תקשורת בסין דיווחו אתמול כי כוחות מיוחדים נשלחו לפנות 700 טון של נתרן ציאניד מזירת האסון — פי 70 יותר מהכמות המותרת לאחסון במקום יחיד. נתרן ציאניד הוא כימיקל רעיל, היכול להפוך לגז דליק כשהוא בא במגע עם מים. המשטרה אישרה כי החומר הכימי המסוכן נמצא "מזרחית לאתר הפיצוץ".

גלי ההדף של הפיצוצים נשמעו והורגשו בעיר למרחק של קילומטרים רבים ורגע הפיצוץ עצמו נקלט אפילו בלוויינים מהחלל. יותר מ-6,000 בני אדם פונו מאז יום רביעי מבתיהם. חיילים מהיחידה המיוחדת לטיפול בחומרים מסוכנים הגיעו לחפש ניצולים בין המכוניות והבניינים ההרוסים בעיר.

כאלף כבאים הגיעו לזירת האסון עם התפרצות הדליקה הראשונית ביום רביעי בערב והתיזו מים על הלהבות, אלא שמומחים ברחבי העולם טענו כי צעד זה ככל הנראה תרם לפיצוצים העזים שהביאו לנזק כבד בשווי מיליארדי דולרים. אתמול יצאה הממשלה בסין להגנתם של הכבאים בעיר, שלפחות 21 מהם נהרגו באסון, והסירה מהם אחריות להחמרת האסון. לדברי סוכנות שינחואה, מדובר באסון הכבד ביותר עבור אנשי הכבאות במדינה מאז הקמתה של הרפובליקה העממית של סין ב-1949.

גורמים רשמיים בטיינג'ין אמרו כי הם לא יכולים לתת רשימה מדוייקת של החומרים הכימיים שאוחסנו במקום שבו פרצה השריפה ואירעו הפיצוצים הגדולים. לדברי ז'או הואיו, סגן מנכ"ל המינהל לבטיחות במקומות העבודה של העיר, המחסן היה רק מתקן אחסון זמני לחומרים שונים שהוכנסו לשם זמן קצר אחרי שהגיעו לנמל ולפני שנשלחו ליעדיהם. עם זאת, הוא הוסיף כי אחד החומרים שהיה שם הוא סודיום ציאניד, חומר כימי רעיל מאוד שיכול לגרום למותם של מאות בני אדם שנחשפים אליו באופן מיידי.

חיילים מהיחידה לחומרים מסוכנים בעיר, היוםצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ