גם אם ישתלטו בחזרה על העיר קונדוז, האפגנים ספגו מכה קשה

אפילו אם הממשל באפגניסטאן יצליח להחזיר לעצמו את השליטה על העיר מידי טליבאן, יעלו עדיין שאלות מביכות לגבי כיבוש העיר והסיבות שהובילו לתבוסה. את תחושת הביטחון יהיה קשה להשיב

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוחם טליבאן (אוחז ברובה) בקונדוז, השבוע
לוחם טליבאן (אוחז ברובה) בקונדוז, השבועצילום: רויטרס
אקונומיסט

כיבוש העיר קונדוז בידי טליבאן בשעות הלילה המאוחרות של 28 בספטמבר, יום אחד בלבד לפני ציון שנה להשבעתו של הנשיא אשרף גאני, היה ניצחון תעמולתי חשוב למורדים והלם קשה לממשלתו של גאני. קונדוז, בירה באחד המחוזות הצפוניים, העיר השישית בגודלה באפגניסטאן שאוכלוסייתה מונה יותר מ-300 אלף נפש והמסחר (חוקי ולא חוקי) עם טג'יקיסטאן פורח בה, היא העיר החשובה ביותר שנפלה בידי המורדים מאז הפלת משטר טליבאן ב-2001. גם אם טליבאן לא יחזיק בקונדוז לאורך זמן, הצלקות יישארו.

כוחות הממשלה עדיין שולטים בשדה התעופה, ופחות מיממה לאחר שהונפו דגלי טליבאן הלבנים במרכז העיר, החלה מתקפת נגד, בגיבוי כוחות אוויר ויבשה, ובהם כוחות מיוחדים מקאבול. מתקפת אוויר אחת לפחות בוצעה בידי כוחות הסיוע האמריקאים שעדיין נותרו במדינה, ובה נהרגו כ-20 לוחמים. אולם הטיפול בכ-500 הלוחמים שבעיר לא יהיה קל אם יחליטו להתנגד. על אף שאזרחים רבים נמלטו, יש דיווחים על כך שתושבים משמשים כמגנים אנושיים. אם זו האמת, יהיה קשה לפרוס באזור כוחות אוויר וארטילריה.

גם אם האפגנים יצליחו להשתלט על העיר, עדיין יוצגו שאלות מביכות לגבי מה שקרה ומדוע. מאז החלה עונת הלחימה באפריל השנה היתה קונדוז תחת חצי מצור. כעת נותרו רק שבועות ספורים לסיום העונה, לפני תחילת החורף. מנהיגו החדש של טליבאן, מולא אחתאר מנסור, קיווה לניצחון כדי לחזק את שליטתו בארגון המפולג והלא יציב מאז פורסמה ביולי הודעה שלפיה מייסדו, מולא עומר, מת זה שנתיים. מבצע ראוותני של טליבאן היה צפוי ולמרות זאת חיזקה הממשלה רק מעט את ההגנה על קונדוז ולא תקפה את לוחמי הארגון שהתקבצו סביבה. המצב הנוכחי נראה ככישלון מוחץ של מודיעין ותיאום צבאיים.

המתקפה המשולשת של טליבאן על קונדוז, מדרום, דרום מערב וצפון מזרח, ניתקה את הדרך לשדה התעופה ופגעה גם בכביש מדרום המוביל מקונדוז לקאבול ולמזאר אי שריף (ליד הגבול עם אוזבקיסטאן). המתקפה נראית כמאמץ משותף של קיצונים מרחבי מחוז קונדוז, שנעזרו במורדים ממחוזות טאחר ובגלאן. נהירה משמעותית של לוחמים זרים חיזקה באחרונה את טליבאן בצפון. רבים מהם שייכים לתנועה האיסלאמית של אוזבקיסטאן, תנועת ג'יהאד נאמנה למדינה האיסלאמית (דאעש) ששולטת בחלקים מעיראק וסוריה. אחרים עשויים להיות קיצונים שנהדפו בידי צבא פקיסטאן מווזיריסטאן אל מעבר לגבול במסגרת מסע נמרץ נגד הקיצונים.

לוחם טליבאן בקונדוז, השבועצילום: רויטרס

הצלחת טליבאן בקונדוז תחזק את טיעוני היועצים הצבאיים האמריקאים שמנסים לשכנע את הבית הלבן לעצור, או לעכב, את תוכניותיו להוצאת רוב הכוחות האמריקאים מאפגניסטאן עד לסוף השנה הבאה. האמריקאים העוסקים באימון הכוחות האפגנים אמרו כי האחרונים השתפרו מאז קיבלו את האחריות לביטחון ארצם מנאט"ו ב-2014. אולם הם עדיין זקוקים לסיוע בנושאים כמו סיורים אוויריים, לוגיסטיקה, סיוע אווירי ופינוי נפגעים. לפי מידע שפרסם הפנטגון ביולי, כ-4,700 חיילים ושוטרים אפגנים נהרגו וכ-7,800 נפצעו בקרבות ב־2015, עלייה של כ-60% לעומת השנה הקודמת. החיילים האפגנים מתלוננים על ציוד לקוי ועל חוסר בתמיכה אווירית.

המאמצים לבנייתו מחדש של חיל האוויר האפגני בעזרת מסוקי תובלה וקרב רוסיים נכשלו עקב עיצומי המערב על רוסיה שמנעו אספקת חלקי חילוף. מסוקי סיור אמריקאיים קטנים נכנסו לשירות השנה, אולם הם חסרי טווח פעולה וכוח אש מספיק כדי שיביאו תועלת, אומרים קצינים אפגנים מתוסכלים.

הגנרל ג'ון קמבל, מפקדם של 9,800 האמריקאים המהווים את רוב כוח נאט"ו שמונה 12,300 איש ונועד "לאמן, לייעץ ולסייע", הציג את האופציות האפשריות לשנה הבאה ולאחריה, החל ב-8,000 אמריקאים שיישארו, וכלה בכמה מאות שתפקידם יהיה להגן על שגרירות ארה"ב בקאבול. הגנרל קמבל והנשיא גאני המוכן למלחמה מנצלים את מספרם הגדל של המתגייסים לדאעש באפגניסטאן כדי לתת משקל יתר לטיעוניהם בדבר כוח גדול ככל האפשר.

ביולי אמר קמבל כי על אף שבעבר הגדיר את איום דאעש כהתחלתי בלבד, הרי שכעת הוא רואה בו כוח מבצעי בצמיחה. גאני מצדו נדרש להציג הוכחות להימור הפוליטי שלו לגבי שיפור היחסים עם פקיסטאן, המשמשת בית לרבים מבכירי טליבאן. כשהקפיא טליבאן את המו"מ הטרי לשלום לזמן בלתי מוגבל לאחר חשיפת מותו של עומר, הוא הטיל על גאני את האחריות למצוא דרך אחרת כדי להוכיח לאפגנים שהוא מסוגל לדאוג לביטחונם.

ממשלת האחדות הלאומית לכאורה אינה משפרת את המצב וחבריה עדיין רבים על תפקידים. טרם מונו שרי הגנה ומשפטים, וכך גם רבע מ-34 מושלי המחוזות. אלו שכבר מונו, על אף שהם פחות מושחתים מקודמיהם בתפקיד, אינם בעלי ניסיון פוליטי. רמת האלימות העולה וההידרדרות הכלכלית מביאות ליציאת רבים מהמדינה, והאפגנים הם כיום הקבוצה השנייה בגודלה בקרב הפליטים המגיעים לאירופה. אירועי קונדוז עשויים רק להעצים את תחושת חוסר הביטחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ