צ'ו סאנג הון, ניו יורק טיימס

חיל המודיעין של דרום קוריאה מעריך כי צפון קוריאה מתכננת לבצע ניסוי גרעיני נוסף, אולם לא בעתיד הקרוב. כך דיווחו אתמול (שלישי) מחוקקים שלקחו חלק בדיון בו השתתפו ושהתקיים בנושא בדלתיים סגורות.

המחוקקים לי צ'יאול-וו ושין קיונג-מין לא הוסיפו עוד פרטים על הפגישה ורק אמרו לכתבים מקומיים כי דרום קוריאה עוקבת אחר מתקני הגרעין של הצפון בכל האמצעים שעומדים לרשותה, "אנושיים וטכנולוגיים".

תמונות מניסוי גרעיני קודם שפרסמה פיונגיאנג ב-2012צילום: רויטרס

צפון קוריאה ביצעה שלושה ניסויים גרעיניים בין 2006 לפברואר 2013, שהובילו להטלת סנקציות מטעם מועצת הבטחון של האו"ם. מומחים אזוריים סברו כי צפון קוריאה עשויה לבצע ניסוי נוסף, רביעי במספר, כדי לנסות לשפר את הטכנולוגיה לייצור ראש נפץ גרעיני קטן דיו כדי שניתן יהיה להרכיבו על טיל בליסטי בין־יבשתי. הצפון מצדו טוען שהידע הטכנולוגי לכך כבר מצוי בידיו.

בדו"ח שפורסם ב–18 בספטמבר באתר "38 נורת" המתמקד בצפון קוריאה, ציין המומחה ז'אק ליו כי בצילומי לוויין מה–7 בספטמבר לא נראה סימן כלשהו שמעיד על הכנות לניסוי גרעיני באתר הניסויים הגרעיניים פיונגיי־רי שבצפון מזרח המדינה.

במהלך פגישת הפסגה שהתקיימה בשבוע שעבר בוושינגטון הזהירו נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיאת דרום קוריאה פארק גן־הייאה מפני ניסוי גרעיני נוסף של הצפון וקראו לפיונגיאנג לחזור למשא ומתן על הפסקת תוכנית הגרעין.

צפון קוריאה דרשה שארה"ב תסכים קודם כל לדון בהסכם שלום שיחליף את שביתת הנשק שהוכרזה עם תום מלחמת קוריאה ב–1953. לפי הצפון, כל עוד וושינגטון אינה מסכימה למשא ומתן כזה, תימשך הרחבת תוכנית הנשק הגרעיני שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ