ד־נ־א מכפר קטן עשוי לחשוף את מקור תרבות הודו

זה חמישה עשורים דנים מדענים במוצא בני תרבות עמק האינדוס, ששגשגה בתקופת הברונזה באזור הודו ופקיסטאן. ארבעה שלדים שהתגלו בחפירות לפני שמונה חודשים עשויים לפתור את התעלומה

ג'ייסון ברק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסטיבל הגמלים בפושקאר
פסטיבל הגמלים בפושקארצילום: בלומברג
ג'ייסון ברק, גרדיאן

ואזיר צ'אנד מתאר את החיים לפני 4,000 שנה. הוא מצביע לגבעות סלעיות השוכנות מעבר לקומץ בתי לבנים. השמש העולה צורבת את הערפל הצונן במישורים בצפון־מערב הודו. צ'אנד מצביע לכיוון תל לא גבוה שלדבריו היה חלק משורת ביצורים, ואל חלקת אדמה שצבעה אדום כהה ושתחתיה שכן בעבר מזבח עתיק. הכפר ראקיגארי (Rakhigarhi) אינו מרשים במיוחד במבט ראשון. אך בתלים הסלעיים והשדות זרועי הפסולת בסביבת הכפר ההודי, טמונה ככל הנראה התשובה לאחת התעלומות הגדולות של העת העתיקה.

הכפר ראקיגארי היה מרכז חשוב ביותר של תרבות עמק האינדוס ׁ(Indus Valley civilisation) – הציוויליזציה הראשונה בהודו. תרבות זו שלטה בתקופת הברונזה בשטח של יותר ממיליון קילומטרים רבועים בתת היבשת, והיתה רבת עצמה ומפותחת לא פחות מתרבויות בנות זמנה במצרים ובמסופטמיה. לפני כמאה שנה התגלו שרידי התרבות לאורך נהר האינדוס, בשטח השייך היום לפקיסטאן. מאז התגלה עליה לא מעט: בחפירות ארכיאולוגיות נחשפו ערי ענק מתוכננות היטב, ובהן מחסני תבואה עצומים, בתי מרחץ ציבוריים, מספנות ומערכות צנרת ביתית, כמו גם חותמים ייחודיים ומרשימים. אף על פי כן שאלות רבות נותרו ללא מענה, בהן התעלומה מי היו בני תרבות האינדוס. בימים אלה מסתמן כי התשובה עשויה להתגלות בשבועות הקרובים.

אחד השלדים שהתגלה בראקיגארי, במארס אשתקדצילום: אי־אף־פי

"המחקר שלנו יספק את התשובה, ללא ספק", אומר וסאנט שינדה, ארכיאולוג הודי המנהל את החפירות הנערכות כעת בראקיגארי, שהתגלה ב-1965. לדברי שינדה הממצאים הצפויים להתפרסם השנה יהיו "פריצת דרך חשובה". הממצאים יתבססו על רצפי ד־נ־א שנדגמו מארבעה שלדים - שני גברים, אשה וילד - שהתגלו בחפירות לפני שמונה חודשים. אלה הושוו עם נתוני ד־נ־א של עשרות אלפי בני אדם מרחבי תת־היבשת, מרכז אסיה ואיראן. ד"ר קמרון פטרי, מומחה לארכיאולוגיה של דרום אסיה ואיראן באוניברסיטת קיימברידג', אמר כי "ממצאי הד־נ־א יהיו מרתקים וייתכן שיימצא בהם מענה לשלל שאלות הקשורות לתולדות בני תרבות האינדוס".

מוצאם של בני תרבות עמק האינדוס נמצא במוקד ויכוח המתנהל זה יותר מחמישה עשורים. יש הסבורים שהם מהגרים שהגיעו מהמערב. אחרים משוכנעים שהתרבות היתה מורכבת מקבוצות של ילידי המקום, ויש הגורסים שהיא היתה עירוב של של מהגרים ובני המקום, חלק מרשת קהילות שונות באזור. כמו כן דנו החוקרים בשאלה אם בני תרבות האינדוס הוכחדו על ידי תרבויות זרות שפלשו לאזור או נטמעו בתרבויות שעברו באזור במשך מאות שנים. מדענים מקווים כי מהנתונים החדשים ניתן יהיה לקבל תשובות לשאלות רבות, לכל הפחות בכל הנוגע לאוכלוסיית אזור הכפר ראקיגארי. "כבר נמצאו ראיות לנישואי תערובת ולקשרים שנוצרו בעקבות קשרי מסחר במשך תקופה ארוכה. בעזרת ממצאי הד־נ־א נדע לבטח", הסביר שינדה.

רקדנית בפסטיבל הגמלים בפושקארצילום: בלומברג

מסקנות המחקר שבו נבדקות דגימות הד־נ־א של השלדים יתמקדו אמנם בתקופת הברונזה, אבל יעוררו ללא ספק מחלוקות באזור הרווי מתיחות על רקע אתני, דתי ולאומני. שלוש מלחמות פרצו בין הודו ופקיסטאן, מאז הן קיבלו את עצמאותן מהשלטון הבריטי בשנת 1947. בין השכנות קיים סכסוך מתמשך בנוגע למרכז האמיתי של תרבות האינדוס, ששכנה על קו הגבול בין שתי המדינות. לדברי שינדה, הכפר ראקיגארי היה בעבר עיר גדולה יותר ממוהנג'ו־דארו (Mohenjo-daro) ומהראפה (Harrapa) – שני אתרים היסטוריים בפקיסטאן שנחשבו בעבר למרכז תרבות האינדוס.

כך או כך, צ'אנד, החוקר החובב שמינה עצמו למדריך תיירים מקומי, מקווה שהשלטון האזורי יקיים סוף סוף את הבטחתו לבנות מוזיאון, אודיטוריום ומלון לתיירים המגיעים למקום. "עד כה הוזנח האתר, אך מעתה הכל ישתנה", אמר, "מן הראוי שהמקום יהפוך לאתר תיירות פופולארי לא פחות מהטאג' מאהל, ויארח אלפי תיירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"