פרשנות |

קים חשף שוב את אוזלת ידה של הקהילה הבינלאומית

הבית הלבן פקפק כשצפון קוריאה הודיעה לאחרונה שבידיה פצצת מימן, אך אחרי הניסוי היום ניתן לקבוע שאובמה כשל לחלוטין בבלימת תוכנית הגרעין של פיונגיאנג. שאלת המפתח היא כיצד סין תגיב

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתמונה נראה מנהיג צפון קוריאה עומד על מרפסת ומנופף בידו הימנית לקהל שלא נראה בתמונה
קים ג'ונג און, בפיונגיאנג ב-2013צילום: רויטרס
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

כאשר שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און הודיע לפני כמה שבועות כי ארצו פיתחה פצצת מימן, מרבית המומחים בעולם הגיבו בזלזול, והבית הלבן פקפק בנכונות ההצהרות. גם כאשר גופים העוקבים אחר ההתרחשויות בצפון קוריאה הזהירו כי המדינה המסוגרת מכשירה מנהרה לניסוי גרעיני, רביעית במספר, נורות האזהרה לא נדלקו והתקשורת העולמית המשיכה לעסוק בעניינים אחרים. עתה, לאחר שנרשמה רעידת אדמה מלאכותית בעוצמה של 5.1 בסולם ריכטר, והצפון קוריאנים הודיעו כי הם פוצצו בהצלחה פצצת מימן,הרודן הצעיר והאקצנטרי הצליח למקם את עצמו פעם נוספת במרכז תשומת הלב העולמית.

ההערכה המקובלת של המומחים בדרום קוריאה ובארה"ב עדיין מפקפקת בכך שהצפון קוריאנים הצליחו לבנות פצצת מימן אמיתית, בה פיצוץ גרעיני רגיל גורם להתכת אטומי המימן הרדיואקטיביים שבפצצה, ולפליטת כמויות אנרגיה גבוהות פי כמה וכמה מפצצת אטום רגילה. לדברי המומחים, ייתכן כי הצפון קוריאנים בנו פצצת אטום משודרגת, שעוצמתה גדלה בעזרת הוספה של טריטיום, איזוטופ רדיואקטיבי של מימן, לליבת הפצצה. אולם גם אם ההצהרות הצפון קוריאניות מוגזמות, הניסוי הגרעיני מראה שתוכנית הגרעין של פיונגיאנג ממשיכה להתפתח. גם המומחים הספקניים ביותר מתקשים לטעון שפיונגיאנג תמשיך לפוצץ שוב ושוב את אותו התקן גרעיני ללא הישגים טכנולוגיים בין ניסוי לניסוי.

אדם צופה בשידור על הניסוי שערכה צפון קוריאה, היום בסיאולצילום: בלומברג

היעד המרכזי של פיונגיאנג הוא להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל, ועוד לפני הניסוי האחרון הערכות המודיעין האמריקאיות היו חלוקות לגבי המרחק שנותר לקוריאנים לצלוח לפני שיוכלו לעשות זאת. הודעת דרום קוריאה הלילה כי הצפון ערך ניסוי בשיגור טיל מצוללת מגבירה עוד יותר את הדאגה, מאחר שיכולת זו מאפשרת לשגר נשק גרעיני לעבר מדינות אחרות כשזמן ההתראה לאחר השיגור קצר בהרבה. אם הערכות המומחים שגויות וצפון קוריאה אכן הצליחה לפתח פצצת מימן, האיום הגרעיני מצדה הפך חמור בהרבה, אבל גם אם לא, הפיצוץ התת קרקעי מוכיח כי משטר הסנקציות של האו"ם והניסיון האמריקאי לבודד את המדינה הרודנית לא עוצרים את קים ושאיפותיו הגרעיניות, וכי יכולת השפעתה של הקהילה הבינלאומית מוגבלת עד מאוד.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, שהצהיר עוד בתחילת כהונתו הראשונה כי אחת ממטרותיו העיקריות היא לצמצם את תפוצת הנשק הגרעיני בעולם, צפוי לסיים את תפקידו כשהמורשת שהוא מותיר אחריו אמביוולנטית, במקרה הטוב. אמנם הנשיא וחסידיו יציינו את ההסכם ההיסטורי עם איראן כהישג שהרחיק את משטר האייתוללות מהשגת נשק גרעיני בעשור הקרוב לפחות. אולם בתקופת כהונתו ערכו הצפון קוריאנים שלושה ניסויים גרעיניים ולמרות מאמציו והתגייסות הקהילה הבינלאומית, נשיא ארה"ב כשל לחלוטין בבלימת השאיפות הגרעיניות של פיונגיאנג. בשנה שנותרה לכהונתו קשה להניח שאובמה יצליח לשלוף שפן מהכובע בנושא הצפון קוריאני או ינסה לבזבז את מעט הזמן וההון הפוליטי שנותרו לו כנשיא על ניסיונות כמעט חסרי סיכוי להביא לפריצת דרך בנושא.

שאלת המפתח היא מה תהיה תגובת סין לניסוי הגרעיני. בייג'ין גינתה את קים לאחר הניסויים הגרעיניים הקודמים וגם אחרי הניסוי הנוכחי, ותמכה בסנקציות הבינלאומיות על המשטר, שהתגלו כחסרות תועלת. חוסר הציות של פיונגיאנג להוראות של בייג'ין הביא למתיחות גוברת והולכת בין שתי המדינות, והמומחים במערב ניתחו כל צעד ומחווה בחיפוש אחר אינדיקציות למצב היחסים האמיתי בין שני המשטרים, שאף אחד מהם אינו מצטיין בשקיפות שלטונית. למרות המתיחות, בייג'ין היא עדיין התומכת העיקרית וכמעט היחידה של הרודנות המסוגרת, והסינים אף ניסו לשפר את היחסים בחודשים האחרונים, מאמץ שנראה כי יופסק בעקבות הניסוי. קים, שצפוי לחגוג את יום הולדתו ביום שישי הקרוב, הוכיח במהלך האחרון שלו כי הוא נכון להפר את הוראות בייג'ין. אם הסינים לא יחליטו ללמד אותו להתחרט על מעשיו, הפיצוץ הלילה יבצר עוד יותר את מעמדו כשליט הכל יכול של ארצו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ