מקרה מוות במעלית חושף את הניהול הרשלני של מגדלי המגורים בסין

אשה שנלכדה במעלית בגלל ניתוק החשמל נשכחה שם וגופתה נמצאה רק אחרי יותר מחודש. הדיירים ותושבי השכונה הפגינו נגד חברת הניהול. פרסום המקרה הוביל לסערה ברחבי המדינה

כריס באקלי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריס באקלי, ניו יורק טיימס

תושבת שכונה צפופה בעיר סינית מתה בבדידות נוראה. היא נלכדה ונשכחה במשך יותר מחודש בבניין שבו גרה, עד לשבוע שעבר, אז התגלתה גופתה בין הקומה ה–10 לקומה ה–11. הדבר אירע בשיאן, עיר במרכז סין הידועה ב"צבא הטרקוטה", פסלי לוחמים מהמאה השלישית לפנה"ס. המקרה התפרסם בכלי התקשורת וברשתות החברתית, ועורר בסין מחאה על כך שניהול כושל של בתי מגורים גורם לכך שפעולות יומיומיות, דוגמת שימוש במעלית, יכולות להפוך למלכודות מוות.

מאות מתושבי רובע גאולינג שבשיאן, שם התרחש המקרה, הפגינו בשבוע שעבר. מתצלומים שהתפרסמו באתרים סיניים נראים כוחות משטרה, קצתם בציוד לפיזור הפגנות, שנשלחו לרסן את המפגינים. "ההנהלה לא עשתה שום דבר", נכתב בשלט שהניף אחד המפגינים. האשה שמתה היתה בעשור החמישי לחייה וזוהתה בכלי התקשורת רק בשם משפחתה, ווּ. היא התגוררה לבדה בקומה ה–15 ומיעטה בקשר עם שכניה אבל כעת, אחרי מותה, נהפכה סמל לאופן שבו ניהול כושל של בתי מגורים עלול לגרום נזקים ואסונות, ולא רק אי נוחות לדיירים.

פרויקטים גדולים למגורים שהוקמו בעיר הנמל הסינית טיינג'יןצילום: בלומברג

ב–30 בינואר ניתקו שני טכנאי מעליות את זרם החשמל של המעלית בבניין שבו התגוררה וו עקב תקלה. הם שאלו בקול רם אם יש נוסעים במעלית אך לא שמעו תשובה. בניגוד לנהלים הם הסתפקו בכך ולא פתחו בכוח את דלתות המעלית, כדי לוודא שאין בה איש. מסיבה שטרם התבררה, השניים לא תיקנו את המעלית ועזבו את המקום. בימים שבהם המעלית לא פעלה השתמשו דיירי הבניין במעלית אחרת, וכפי הנראה לא שמעו את קריאותיה של וו לעזרה. גופתה נמצאה ביום שלישי שעבר, כעבור 30 יום.

בשנה שעברה מתו ילד בן ארבע ואשה בת 31 אחרי שנגררו מתחת למדרגות נעות במרכז קניות בסין. הדבר תועד על מסכי טלוויזיה במעגל סגור, ובדומה למקרה של וו, פרסומו באינטרנט עורר זעם גדול. גם אז מה שהקפיץ את הסינים היה יחס הרשויות ומוסדות שונים לאסונות המתרחשים כתוצאה מהזנחה ותחזוקה לקויה.

בערים רבות בסין שוכרים יזמי נדל"ן את שירותיהן של חברות ניהול, המתחזקות את מגדלי הדירות הרבים שנבנו בעשורים האחרונים. ואולם אזרחים רבים, במיוחד אלה המתגוררים בשכונות העניות, מתלוננים כי הם מקבלים שירותים מינימליים. תושבי בתי המגורים בשכונתה של וו, למשל, התלוננו על מנורות שבורות, הפסקות באספקת המים והחשמל ותקלות תכופות במעליות.

"ומה היה קורה אילו היו בודקים את המעלית לפני שניתקו את הזרם? האם הטרגדיה הזאת היתה מתרחשת? לצערנו, בחברה שלנו, שואלים יותר מדי 'מה היה קורה אילו'", כתב עיתון היוצא לאור במזרח סין ופרסם את המקרה. משטרת שיאן טוענת כי היא עדיין בודקת כיצד ומתי מתה וו ומדוע קריאותיה לעזרה לא נענו. בדו"ח המשטרה נכתב כי קרוביה באו לחפשה לפני מספר שבועות, אך לא הם ולא השכנים קישרו בין היעלמותה לבין המעלית התקועה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ