בשביל ראש ממשלת יפן, ועידת הג'י-7 היא הזדמנות להחיות את הדת היפנית

עם פתיחת הוועידה לקח שינזו אבה את מנהיגי העולם לביקור במקדש השינטו הקדוש ביפן. מבקריו של אבה חוששים כי כך הוא מבקש להעניק לגיטיציה לדת שהם רואים כלאומנית ביסודה

ג'סטין מקארי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'סטין מקארי, גרדיאן

עולי הרגל קדים, מוחאים כפיים ומודים לאמטרסו (Amaterasu), אלת השמש האגדית שכל קיסרי יפן הם, על פי האמונה, צאצאיה הישירים. מאחוריהם עולים באיטיות במדרגות מאות בני אדם, הממתינים לתורם להתפלל באיסה ז'ינגו ׁ(Ise Jingu) – מקדש השינטו הקדוש ביותר ביפן. אל מיליוני המבקרים במקדש מדי שנה הצטרפו היום (חמישי) ראש ממשלת יפן שינזו אבה וראשי המדינות העשירות בעולם המשתתפים בפסגת הג'י–7, שנפתחה היום באיסה שימה (Ise Shima) הסמוכה.

מתחם המקדש "מתאים מאוד להבנת הרוח היפנית", אמר אבה והוסיף כי הוא רצה "לבחור מקום שבו יוכלו מנהיגי העולם לטעום ולהרגיש את טבעה היפהפה של יפן, תרבותה העשירה ומסורותיה".

מנהיגי המדינות המשתתפים בג'י-7, היום באיסה ז'ינגוצילום: Nicolas Datiche/אי־פי

נחישותו של אבה לבקר במקדש היא הסיבה העיקרית לעריכת הפסגה באיסה שימה, עיר קטנה שלדעת רבים אינה מתאימה לאירוח אירוע בינלאומי גדול כזה, ולדעת מבקריו מנצל ראש הממשלה את הביקור במקום לקידום תוכניותיו הפוליטיות השמרניות. תחת שלטונו של אבה נהנית הדת היפנית מתחיה פוליטית, שבעה עשורים לאחר שקשריה ההדוקים לשלטון הצבאי הסתיימו עם תבוסת יפן במלחמת העולם השניה. אין כל ספק שמתחם איסה ז'ינגו – שבו 125 מקדשים בני 2000 שנה – מלא יופי ורוחניות. אך פרשנים צפו כי ביקורם של מנהיגי הג'י–7 במקום יהיה יותר מטיול נינוח, שבו הם ייהנו ממראה היער העתיק של המקדש ומהנהר הזורם בו.

אבה ורוב חברי הקבינט שלו חברים ב"שינטו סייג'י רנמיי" ("איגוד השינטו של ההנהגה הרוחנית"), שדולה רבת השפעה הכוללת בין היתר יותר מ–300 חברי פרלמנט. הקבוצה קוראת לסילוק האלמנטים הפציפיסטיים מהחוקה היפנית שנוסחה בהשפעת ארה"ב (שינוי שהוא מרכיב עיקרי במדיניותו של אבה), להגדלת ההערצה לקיסר ולעריכת טקסים ממלכתיים לכבוד ההרוגים היפנים במלחמת העולם השנייה.

הבחירה במקום זה "קשורה קשר אמיץ" לקשריו האידאולוגיים של אבה לשינטו ולתוכניותיו הפוליטיות, אמר ג'ון ברין, מרצה להיסטוריה יפנית ב"מרכז המחקר הבינלאומי ללימודים יפניים" בקיוטו. "הביקור הזה מתאים למעורבותו הפעילה בשינטו סייג'י רנמיי ולמטרתו להביא את דת השינטו ללב הממשלה", הסביר ברין. אבה, כפי שדווח בתקשורת המקומית ביפן, עולה לרגל לאיסה ז'ינגו באופן קבוע וביקוריו מסמלים את הרקע הרוחני והפוליטי לשלוש וחצי שנותיו בתפקידו. "השינטו אינה דת אוניברסלית. היא דת מקומית ולאומנית מיסודה", אמר קואיצ'י נאקאנו, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת סופיה בטוקיו. "הרגשתי לא נוח כשברק אובמה נלקח למקדש מייג'י בפעם האחרונה שבה ביקר ביפן" הסביר נאקאנו והוסיף: "יהיה לא פחות מטריד לראות את מנהיגי הג'י–7 מנוצלים למתן לגיטימציה לשינטו, בהתחשב בקו הריאקציונרי והלאומני שלה בנושאים רבים".

רבות ממטרות אגודת השינטו חופפות לאלה של הארגון "ניפון קאייג'י" (הוועידה היפנית – Nippon Kaigi) שהשפעתו גוברת. 38 אלף חברי הארגון, בהם אבה ורוב חברי הקבינט שלו, מאמינים כי יפן "שחררה" את אסיה ממעצמות המערב הקולוניאליות, וכי החוקה מהתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה סירסה את "המאפיינים האמיתיים והמקוריים" של המדינה. חברי ניפון קאייג'י, שפרשנים משווים אותם לחברי מסיבת התה בארה"ב, מאמינים שמערכת החינוך היפנית מקדמת מאז מלחמת העולם השנייה נקודת השקפה "מזוכיסטית" של ההיסטוריה היפנית המודרנית. השפעת הארגון רבה כל כך, שבעקבות לחץ שהפעיל התחילו כמה בתי ספר להשתמש בספרי לימוד שמטייחים את הזוועות שביצעה יפן בתקופת המלחמה.

אבה וחבריו מעוניינים בהידוק הקשרים הצבאיים עם ארה"ב, אך במקביל הם דוחפים לביטול כמה רפורמות שנעשו בתקופת הכיבוש האמריקאי – בהן ביטול מעמדו האלוהי של הקיסר כ"אל חי" וביטול מעמד השינטו כבסיס הרוחני למיליטריזם היפני. מייקל קוסק, מרצה באוניברסיטת וואסדה בטוקיו, ציין כי "אבה מקדם את עצמו כגשר בין עברה של יפן לבין עתידה,מהמסורות המהוללות של יפן מעל לשנות החולשה שלאחרי 1945, הסוציאליזם והכפירה באלים, אל יפן חדשה שתושביה הם יפנים חדשים, יפים ואמיצים. השינטו מעניקה לו קשר ישיר ליפניוּת טהורה, שלא זוהמה בקשר למעצמות ולמסורות הזרות שלהן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ