כדי להשתלב בסין, אפילו דיסני הפכה קומוניסטית

אחרי מו"מ כושל של שנים, הסכימה החברה להתאים את הפארק בשנחאי לדרישות בייג'ין. בין השאר, ויתרה על חלק מהמתקים שבכירי המפלגה ראו בהם נופך אימפריאליסטי

דיוויד ברבוזה וברוקס בארנס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקרים בפארק דיסני בשנחאי, בשבוע שעבר. הפארק ייפתח רשמית היום
מבקרים בפארק דיסני בשנחאי, בשבוע שעבר. הפארק ייפתח רשמית היוםצילום: LAM YIK FEI / NYT
דיוויד ברבוזה וברוקס בארנס, ניו יורק טיימס

דיסנילנד הסיני הראשון ייפתח היום בשנחאי. אתר השעשועים "שנחאי דיסני ריזורט", שהפך למשימה ראשונה בחשיבותה עבור חברת דיסני, המתמודדת עם לחצים עסקיים בתחומים שונים, אמור לייצג בסין את המותג הבינלאומי ולהיות המנוע שמאחורי קידומו. הפארק עצמו נבנה בצלמה ובדמותה של "ממלכת הקסם" הקלאסית של דיסני — רק שהוא יהיה בסופו של דבר גדול פי ארבעה מדיסנילנד המקורי. בנוסף, באתר יש מלון בסגנון "צעצוע של סיפור" ושדרת קניות על שם מיקי מאוס. יותר מ–330 מיליון אנשים חיים בטווח נסיעה של שלוש שעות במכונית או ברכבת מהמקום, והמטרה של דיסני — להפוך אותם לצרכניה לכל חייהם. הארמון של ממלכת דיסני הסינית ענקי במיוחד ותהלוכת דמויות דיסני כאן היא הארוכה ביותר מבכל שאר הפארקים של דיסני בעולם. בנוסף, יש באתר גן רחב־ידיים שיאפשר למבקרים המבוגרים יותר לנוח מההמולה.

אך דיסני חולקת את המפתחות ל"ממלכת הקסם" עם המפלגה הקומוניסטית. השותפות הזו אמנם הקלה על החברה לפעול בסין, אך היא גם העניקה לממשלה השפעה על כל דבר — החל במחיר הכניסה לפארק וכלה במתקנים.

הכל התחיל ב–2008, אחרי שנים שבהן הציבה דיסני תנאים קשיחים בפני הסינים והמשא ומתן היה תקוע, החליט מנכ"ל החברה רוברט אייגר שהגיע הזמן להעביר הילוך ולהתגמש.

בפברואר 2008 טס אייגר במטוס של החברה לשנחאי כדי לפגוש את אחד ממנהיגי המפלגה הקומוניסטית במדינה, יו ז'נגשנג. בארוחת ערב שנערכה במעון האורחים הממלכתי, הציע אייגר גישה פייסנית יותר, וקבע את הטון לשלב השיחות הבא. לאחר מכן המשיכה דיסני, חברה הידועה ברצונה האובססיבי לשלוט בכל מה שקשור למותג שלה, לצמצם את דרישותיה. בנוסף למסירת חלק גדול מהרווחים, תשתף החברה את הממשלה בסין בניהול הפארק. דיסני אף הביעה נכונות לוותר על תביעה שעליה התעקשה במשך שנים — לקבל גם ערוץ טלוויזיה.

מצעד הדמויות הארוך בתבל, אתמול בדיסני בשנחאיצילום: Ng Han Guan/אי־פי

לפני כן צעדים כאלה היו בלתי אפשריים לחלוטין מבחינת החברה. ויתור על ערוץ דיסני משמעותו נטישת אסטרטגיה ארוכת שנים של בניית מותג. "אנחנו מרמים את עצמנו אם אנחנו חושבים שנקבל כל מה שאנחנו רוצים", נזכר אייגר בדברים שאמר באותה תקופה.

נסיעתו של אייגר וההתייחסות החדשה לשיחות פייסו את הבכירים הסינים. עד מהרה הם הסכימו לעסקה פורצת דרץ — להקים בעלות של 5.5 מיליארד דולר את "שנחאי דיסני ריזורט", שיפתח את סין למותג האמריקאי המובהק הזה, וקבעו בכך את הקצב שבו יוכלו חברות בינלאומיות לעשות עסקים במדינה זו.

אלא שבלחץ בכירי המפלגה נאלצת דיסני להתנהג בסין כסינית. מחשש שליבוא המתקנים המסורתיים המזוהים עם החברה יהיה נופך תרבותי אימפריאליסטי, דיסני לא כללה בפארק בשנחאי מתקנים ותיקים כמו רכבות ההרים Space Mountain ("הר החלל") ו–Jungle Cruise ("המסע בג'ונגל"). היא ויתרה גם על הרכבת שמיועדת לילדים בגיל הרך It's a Small World. במקום זאת, 80% ממתקני השעשועים בדיסני שנחאי, כמו רכבת ההרים המוארת "טרון", הם מיוחדים במינם, צעד שהשביע את רצונם של הבכירים בשותפתה הסינית של דיסני — קבוצת שנחאי שנדי השייכת למדינה — שנסעו פעמים רבות למשרדים הראשיים של דיסני כדי לדון בפרטים.

דיסני לקחה את רעיון המתקנים המיוחדים צעד קדימה והכניסה לפארק אלמנטים סיניים ייחודיים. במסעדה הראשית בפארק — "בית התה של הירח הנודד" — יש חדרים שונים, שכל אחד מהם מייצג אזור אחר במדינה. המסעדה עצמה ממותגת כמקום "המכבד את רוחם היצירתית וחסרת המנוחה" של משוררים סינים.

התחשבות כזו בסינים הופכת להיות נפוצה יותר ויותר. עוד ועוד חברות בינלאומיות מסכימות לשתף פעולה עם המדינה באמצעות התקשרויות שונות, מיזמים משותפים וקשרים מיוחדים, בתקווה לקבלת יחס טוב יותר ואפשרות לחדור לכלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב.

ההתגמשות הזאת מתרחשת בתקופה שהממשלה הסינית נעשית יותר אסרטיבית ולאומנית. הסינים, שגודל כלכלתם וההיקף שלה ממלאים אותם אומץ, מגבירים את דרישותיהם ולוחצים על חברות להוריד את מחיריהן, למסור טכנולוגיה שזכויות הקניין שלה בידיהן ולסייע בקידום מטרות הפיתוח של המדינה, גם אם זה אומר למעשה מימון צמיחתם של יריבים מקומיים.

IBM הבטיחה לשתף את הסינים בטכנולוגיה שלה, Linkedln הסכימה לצנזר תכנים בתוך המדינה. אפילו גוגל מחפשת נואשות דרכים לחזור לסין, על אף יציאתה המפורסמת ממנה ב–2010, אחרי שהאשימה את הסינים בצנזורה ממשלתית ובפריצת האקרים ממלכתית.

"זהו חלק מתהליך הקח־ותן עם הסינים", אומר אסוואת' דמודאראן, פרופסור לפיננסים באוניברסיטת ניו יורק. "אם השוק שלך גדול כל כך, אנחנו נסכים לכללים ולתקנות שלא נסכים להם בחלקים אחרים בעולם".

מבחינתה של דיסני, אם הכל יתנהל כמתוכנן, ייצור פארק שנחאי בסין דרישה לסרטים שיוצרת החברה, כמו גם לצעצועים, בגדים, משחקי וידיאו, ספרים ותוכניות טלוויזיה. אייגר אמר כי הפארק הוא "ההזדמנות הגדולה ביותר שהיתה לחברה מאז שוולט דיסני קנה את השטח במרכז פלורידה" בשנות ה–60. הכוונה היא כמובן ל"עולמו של וולט דיסני", קבוצה של ארבעה פארקים שמושכים כ–40 מיליון מבקרים בשנה. בשנה הבאה צפויים לבקר בפארק שנחאי כ–11 מיליון בני אדם, עם צפי ל–20 מיליון מבקרים בשנה בעוד כמה שנים.

אם הציפיות לא יתממשו, צפויה דיסני לסבול מזעם וול סטריט, המצפה שהאתר יקזז את הצמיחה האטית של ערוץ הספורט ESPN, מנוע הרווחים הוותיק של החברה ושל אחדים מהפארקים האחרים שלה. הדבר האחרון שדיסני רוצה הוא עוד דיסנילנד פריז, אתר שסבל מהרבה תקלות על רקע אי־התאמה תרבותית ואחרי 24 שנים עדיין איננו מרוויח. דיסנילנד הונג קונג, שהוא קטן יחסית, הניב תוצאות פיננסיות מעורבות מאז פתיחתו ב–2005.

אייגר מסכן את המוניטין האישי שלו בשותפות של דיסני עם הממשלה הסינית. בספטמבר הוא הביא אחדים מחברי חבר המנהלים של דיסני כדי שיראו במו עיניהם את הפארק. הם התבוננו בטירת דיסני הגדולה ביותר בעולם וב–11 אלף הפועלים שנחפזו לסיים את "שודדי הקריביים". הוא חתום על הפרויקט הזה במובן המילולי ביותר: הוא חתם במו ידיו על הצריח המוזהב של הטירה לפני שזה הועלה עליה.

אייגר אמנם האציל כמה מתפקידיו לסגניו, אך בסופו של דבר הוא היה הכוח המוביל במיזם הזה. הוא טעם מראש את המזון, שיוגש במסעדות ויכלול מאכלים כמו אצבעות חזירים לצד ופלים בצורת דונלד דאק, והחליט אילו דמויות ישתתפו בתהלוכה המסורתית. הוא נפגש ושוחח עם נשיאים סינים, ראשי ממשלה ובכירים במשרד התעמולה.

אייגר, בן 65, שאף ליצור קשרים אישיים עם נשיא סין הנוכחי, שי ג'ינפינג. אחרי שנודע לו כי אביו של הנשיא, שי ז'ונגשון, שהיה מנהיג מהפכנים, ביקר בדיסנילנד ב–1980, הוא לחץ על אנשי הצוות שלו למצוא את התמונה הרלוונטית. בתמונה הצבעונית נראה אביו של הנשיא, שמת ב–2002, כשהוא לבוש בחליפה בסגנון מאו דזה דונג ולוחץ ידיים עם מיקי מאוס. אייגר נתן את התמונה לנשיא שי במתנה כסמל לשותפותם.

"כשמותגים עולמיים שואלים אותי מה עליהם לעשות כדי לשפר את סיכוייהם בסין, אני עונה בפרפרזה על דבריו של ג'ון פ' קנדי: 'אל תשאלו מה סין יכולה לעשות למען העסקים שלכם, אלא מה שהעסקים שלכם יכולים לעשות למען סין'", אמר ג'ון א. קוולץ', המלמד בבית הספר לעסקים של אוניברסיטת הרווארד ובעל ניסיון רב עם הסינים. "הם צריכים להראות שהם מוכנים לקדם דברים שהממשלה מתעניינת בהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"