סין: הביקורת שמתחה ארה"ב על הרשעת פעילי זכויות אדם במדינה "חסרת בסיס"

שלושה פעילי זכויות אדם ועורך דין הורשעו בסין בחתרנות נגד המדינה ונידונו לשבע וחצי שנות מאסר. ארה"ב קראה לשחררם וטענה כי ההאשמות נגדם הן פוליטיות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

סין דחתה היום (שבת) את הביקורת שמתחה ארה"ב על הרשעת פעילי זכויות אדם במדינה. בית המשפט בסין גזר השבוע שבע וחצי שנות מאסר לשלושה פעילי זכויות אדם ועורך דין.

מאז יולי, עשרות אנשים הקשורים למשרד עורכי הדין "בייג'ין-פרגרוי" נעצרו בפשיטות הרשויות במסגרת המאבק של השלטונות במתנגדי המשטר. נשיא סין שי ג'ינפינג הידק את הפיקוח והאכיפה ואמר כי יש צורך להגביר את "הביטחון והיציבות הלאומית". הרשעת פעילי זכויות האדם ועורך הדין, שכולם קשורים לבייג'ין-פרגרוי, גונתה על ידי ארגוני זכויות אדם בינלאומיים כניסיון להשתקת מבקרי השלטון.

אשתו של העורך דין לזכויות אדם שהורשע בחתרנות מפגינה למען שחרורו מחוץ לבית המשפט בסין, ביום שני צילום: Gerry Shih/אי־פי

שלשום אמר דובר משרד החוץ של ארה"ב כי בוושינגטון מודאגים מההרשעות של פעילי זכויות האדם וכי ההאשמות נגדם הן פוליטיות. הדובר קרא לשחרור הפעילים ועורך הדין. דובר משרד החוץ של סין אמר בתגובה כי "האשמות ארה"ב הן חסרות בסיס" וקרא לוושינגטון "לכבד את העובדות". לדבריו, "רשויות סין טיפלו בתיקים הללו בהתאם לחוק, כך שהנאשמים קיבלו את ההגנה הראויה וזכויותיהם נשמרו".

בייג'ין-פרגרוי ייצגה לקוחות בעלי פרופיל גבוה שמתחו ביקורת על השלטון. הרשויות האשימו את החברה בארגון הפגנות מחוץ לבתי משפט, פוליטיזציה של תיקים משפטיים וקשירת קשר עם "כוחות זרים" שרוצים לחתור תחת המפלגה הקומוניסטית בסין.

וואנג יו, עורכת דין לזכויות אדם שעבדה בחברה ושהוחזקה במעצר אחרי שהואשמה בחתרנות גם היא, הופיעה בטלוויזיה הסינית בתחילת אוגוסט וכפרה בפומבי בעבודתה ובפרסים הבינלאומיים שזכתה בהם. ארגוני זכויות אדם טענו שמדובר בווידוי בכפייה. סין דוחה באופן קבוע ביקורת על יחסה לזכויות אדם וטוענת כי הודאות בכפייה הן אסורות על פי החוק. בטלוויזיה הסינית חשודים בעלי פרופיל גבוה "מתוודים" לעיתים קרובות. ארגוני זכויות אדם טוענים שההודאות הללו, שבדרך כלל מתבצעות לפני משפט, מפירות את זכויות הנאשמים להליך הוגן ונעשות בכפייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ