מורדים מהדרום או הצבא בעצמו: בתאילנד עדיין אין קצה חוט למניע מאחורי גל הפיגועים

11 הפיצוצים בחמישי ושישי ,שגרמו למותם של ארבעה בני אדם, אירעו ימים ספורים אחרי משאל העם שביצר את כוחו של הצבא. לכן, הרשויות חוקרות גם את האפשרות שמתנגדים פוליטיים הם האחראים

אי־פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי וגרדיאן

מאז שלשום (חמישי) פועלים כוחות הביטחון של תאילנד במרץ למציאת האחראים לגל הפיגועים המתואם שזיעזע כמה עיירות נופש בחמישי בערב ואתמול בבוקר. ב–11 פיצוצים נהרגו 4 בני אדם ונפצעו 34, ובהם עשרה תיירים אירופאים.

גל הפיגועים אירע ימים ספורים אחרי שנערך משאל עם במדינה שבו הצביעו התאילנדים בעד חוקה חדשה שלפי מתנגדיה תחזק את כוחו של הצבא השולט בתאילנד מאז ההפיכה במאי 2014. הצבא הבטיח אומנם לקיים בחירות רק בשנה הבאה, אולם משאל העם האחרון ביצר את הכוח שלו בממשלה גם אם יוחזר השלטון האזרחי במדינה.

מאבטח עורך חיפוש בתיקו של אדם במרכז בנגקוק, היוםצילום: MUNIR UZ ZAMAN/אי־אף־פי

לדברי הרשויות בתאילנד, מאחורי הפיגועים לא עומד ארגון טרור בינלאומי אלא ככל הנראה גוף פוליטי, אולם לא צוינו חשודים ספציפיים ואף ארגון לא קיבל על עצמו עדיין אחריות.

גופים רבים אינם שבעי רצון מהשלטון הצבאי בראשותו של ראש הממשלה הגנרל פראיות צ'אן־אוצ'ה. קיימת התנגדות לכת הצבאית השלטת מצד גורמים פוליטיים וארגונים שונים, וישנה גם התקוממות ארוכת שנים בדרום המדינה שמרבית תושביו מוסלמים, שבמהלכה מאז 2004 נהרגו יותר מ–6,000 בני אדם. עם זאת החמושים בדרום ממעטים לפגוע במוקדי תיירות במדינה והאלימות התרכזה בעיקר באזורים דרומיים יותר מהיכן שאירעו הפיגועים. אז מי יכול להיות זה שעומד מאחורי הפיגועים?

ארגוני קיצוניים מחוץ למדינה

אחת מזירות הפיגועים בתאילנד, אתמולצילום: JEROME TAYLOR/אי־אף־פי

השלטון אינו סבור שארגונים איסלאמיים בינלאומיים אחראים לפיגועים ובכירים כינו אותם "מעשי חבלה מקומיים". מהעיתוי ניתן לשער שמדובר במתנגדים מקומיים למשטר משום שהפיגועים בוצעו ימים ספורים אחרי שאושרה החוקה חדשה, שתבטיח, כך אומרים מתנגדיה, את שלטון הצבא במדינה בעתיד הנראה לעין.

גורמים פוליטיים המתנגדים למשטר

המשטר הצבאי יחקור ללא ספק את יריביו הפוליטיים, ובעיקר את ראשת הממשלה לשעבר, יינגלוק צ'ינוואט, מנהיגת מפלגת האופוזיציה פאו תאי (למען תאילנד), שהודחה מהשלטון בהפיכה ב–2014. בשנת 2006 הדיח הצבא מהשלטון את מנהיג המפלגה דאז ואחיה של יינגלוק, תקסין צ'ינוואט, והדבר הוביל להתקוממויות חוזרות ונשנות במשך עשור שלם.

מפלגת פאו תאי, תומכיה אנשי "החולצות האדומות" ובעלות בריתה הכחישו כל מעורבות באלימות בעשור האחרון, ובכלל זה זה בפיגועים הנוכחיים. בשנתיים האחרונות נעצרו ונחקרו תומכים רבים של האחים צ'ינוואט.

פעילים חברתיים אזרחים וסטודנטים

ציבור זה מתבטא בקולניות נגד הכת הצבאית, הנוקטת צעדים קשים נגד מבקריה ושולחת דרך קבע את המתבטאים נגדה למחנות צבאיים, למה שמכונה "תיקון עמדות". הפעילים ארגנו הפגנות קטנות מאז ההפיכה ב–2014, אבל הן היו שקטות, ורק מעטים סבורים שיש ביכולתם או ברצונם לנקוט פעולות אלימות.

מורדים מהדרום

קיצונים בני העם המלאי, הלוחמים למען אוטונומיה נרחבת יותר בדרום הרחוק של תאילנד, מבצעים באזור פיגועים במשך יותר מעשור. לדברי פרשנים, הם הפלגים היחידים שהצליחו לבצע פיגועים מתוחכמים ומתואמים בעזרת מתקני נפץ מאולתרים המופעלים מרחוק. אף שהם מתמקדים ביעדים המצויים במחוזות הדרומיים בתאילנד, ביצעו המורדים תקיפות בודדות גם במקומות אחרים. למשל, פיצוץ מכונית ממולכדת באי הקיט קוסמוי באפריל 2015, ממנו נפצעו לפחות שבעה בני אדם.

המשטרה אינה מתמקדת עדיין במורדים, אבל דוברה, קולונל קריסאנה פטאנצ'ארון אמר אתמול שהפיגועים הוצאו לפועל ב"שיטה דומה לשיטת הפיגועים בדרום המדינה".

השלטון הצבאי עצמו

תיאוריות קונספירציה הן תופעה נפוצה בתאילנד, ויש הסבורים כי ייתכן שהצבא או חלק ממנו שתלו את הפצצות כחלק מסכסוך פנימי או ניסיון להצדיק את השלטון הצבאי בתואנה שעדיין נשקף איום לציבור ורק הכת הצבאית מסוגלת למגר אותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"