האו"ם: בורמה מבצעת פשעים בבני הרוהינגה המשתווים להשמדה המונית

בדו"ח חמור שהוציא ארגון זכויות האדם של האו"ם מתוארות עדויות קשות על הרג המוני של נשים ותינוקות, אונס קבוצתי ושריפת כפרים של בני המיעוט המוסלמי על ידי כוחות הביטחון בצפון המדינה הבודהיסטית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

כוחות הביטחון של בורמה (מיאנמר) ביצעו הרג המוני ואונס קבוצתי בבני המיעוט המוסלמי רוהינגה ושרפו את כפריהם מאז אוקטובר - מעשים שמשתווים לפשעים נגד האנושות והשמדת עם. כך קבע ארגון זכויות האדם של האו"ם בדו"ח שפרסם היום (שישי).

לפי הדו"ח, "ישנן עדויות להרג של תינוקות, פעוטות, ילדים נשים ומבוגרים, פתיחה באש לעבר אנשים שנמלטים, שריפת כפרים שלמים, מעצרים המוניים, מעשי אונס רבים ושיטתיים ואלימות מינית, הרס מכוון של מזון ומקורות מזון".

בני רוהינגה במחנה פליטים בבנגלדש, בדצמברצילום: A.M. Ahad/אי־פי

אשה אחת סיפרה לחוקרי האו"ם כי גרונו של בנה בן השמונה חודשים שוסף. אחרת סיפרה כי נאנסה בידי חיילים וראתה את בתה בת ה-5 נרצחת לנגד עיניה שעה שניסתה לעצור בעדם מלפגוע באמה. "רוע הלב הנוראי שילדי הרוהינגה עדים לו הוא בלתי נסבל", אמר נציב זכויות האדם של האו"ם זייד ראאד אל-חוסיין.

מאז פתחו כוחות הביטחון של בורמה במבצע צבאי בצפון המדינה בו ישנו רוב מוסלמי, נמלטו יותר מ-66 אלף בני אדם לבנגלדש. המבצע החל בתגובה להתקפות של מורדים על עמדות שוטרי משמר הגבול באותו חודש. "מבצע טיהור האזור הביא ככל הנראה למותם של מאות", נכתב בדו"ח האו"ם, כמה מהם מירי של מסוקים לעבר כפרים וירי מרגמות.

בחודש שעבר אספו ארבעה חוקרים מטעם האו"ם עדויות מ-220 קורבנות ועדי ראייה מקרב בני הרוהינגה שנמלטו מצפון המדינה. לפחות חצי מהם סיפרו על קרוב משפחה שנהרג או נעלם ו-101 נשים העידו כי נאנסו או נפלו קורבן לאלימות מינית.

בורמה, מדינה בעלת רוב בודהיסטי שבראשה עומדת כלת פרס נובל לשלום אונג סן סו-צ'י, הכחישה את כל ההאשמות בהפרת זכויות אדם בצפון המדינה ואמרה כי נערך באזור מבצע נגד מורדים פורעי חוק. דובר הנשיא, הטין קיואה, אמר כי הממשלה טרם ראתה את הדו"ח. "אנחנו נבחן את הדו"ח ונגיב לו".

הקהילה הבינלאומית נטעה תקוות רבות בניצחונה ההיסטורי של מפלגת האופוזיציה בראשותה של אונג סאן סו-צ'י בבחירות ב-2015. אולם הרשויות מנעו מפקחים ומעיתונאים את הגישה לאזור הסכסוך שעה שהן מאשימות את בני הרוהינגה בהמצאת סיפורים על הרג ואלימות יחד עם המורדים שלדבריהן הינם טרוריסטים הקשורים לטרור איסלאמי עולמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ