קשר הון-שלטון מסכן את סיפור ההצלחה של דרום קוריאה

במשך שנים ידעו כולם בדרום קוריאה כי מה שטוב לסמסונג, טוב גם למדינה. אך פרשת השחיתות שמעורבים בה העומד בראש תאגיד הענק ונשיאת המדינה מעלה את הדרישה לקבוע סדר כלכלי חדש

צ'ו סאנג־הון ופול מוזור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה נגד הנשיאה המודחת פארק, לפני כחודשיים בסיאול. לפי החשד השוחד שקיבלה נועד להקל על מיזוג בין שתי חברות בנות של סמסונג
הפגנה נגד הנשיאה המודחת פארק, לפני כחודשיים בסיאול. לפי החשד השוחד שקיבלה נועד להקל על מיזוג בין שתי חברות בנות של סמסונגצילום: Ahn Young-joon/אי־פי
צ'ו סאנג־הון ופול מוזור, ניו יורק טיימס

ג'יי לי, היורש של תאגיד סמסונג, אחת האימפריות הכלכליות הגדולות בעולם, הולך בעקבות אביו. הוא השתלט על כמה חברות, הוא פיתח קשרים לא פורמליים עם נשיאת המדינה והוא הביא רעיונות חדשים. ואז, כמו אביו, הוא הועמד לדין.

לי, מי שבפועל עומד בראש תאגיד סמסונג, הואשם בשוחד. המראה שלו, מובל על ידי המשטרה כשידיו כבולות באזיקים, הכה בהלם את הציבור — תחושה שהסדר הכלכלי ששרר מאז תום מלחמת קוריאה נתון לאיום. אך לא מדובר רק במגזר הפיננסי ובאחד מעמודי התווך של הכלכלה המקומית. למעשה, פרשה זו היא חלק משערוריה פוליטית המטלטלת את האומה כולה, שמעורבת בה גם נשיאת המדינה המודחת פארק גן־הייאה, העשויה למצוא עצמה בקרוב על ספסל הנאשמים.

בלב הפרשה מואשמים לי וכמה מעוזריו הבכירים בכך שנתנו שוחד כדי לבצר את שליטת המשפחה באימפריית סמסונג. אם יתברר שההאשמה נכונה היא תחזק עוד יותר את הרושם ההולך ומתפשט בציבור, שאליטות המגזר העסקי דואגות רק לעצמן. בכתבי האישום שהוגשו בפרשה מצוינים גם שמותיהם של מנהלים בכירים בסמסונג, שהונחו לחזק את האחיזה של לי באימפריה.

בפרשה הזו יש מכל וכל. יש בה ניצול לרעה של כוחו של תאגיד ענק ואינטריגות משפחתיות. היא כוללת אב משפחה שחלה באופן מיסתורי, משרד של סמסונג שפעל במחשכים ונסגר ונפתח מחדש, חשד למתן סוס כשוחד וגם צד פוליטי, נשיאת מדינה ובת סודה שעשו, לפי החשד, אי אלו דברים. אתמול, בתום 90 ימי חקירה, הומלץ להגיש נגד הנשיאה פארק כתב אישום על קשירת קשר לקבלת שוחד בגובה 38 מיליון דולר מחברת הטכנולוגיה. כיצד הגיע הכסף? ממסקנות החקירה שניהל תובע מיוחד מתברר כי סמסונג תרמה את הכספים לשתי עמותות בשליטת צ'וי סון־סיל, אשת סודה של פארק — אך למעשה היה זה תשלום שוחד שנועד להקל עד איחוד בין שתי חברות בת, Cheil Industries ו־Samsung C&T. והסוס? לפי האישום נגד לי, זה הגיע לאורווה של בתה של צ'וי. תג המחיר שלו, אגב, היה 900 אלף דולר. אבל למרות מסקנות החקירה החותכות, פארק עדיין נהנית מחסינות. עתה יש להמתין למוצא פיו של בית המשפט לענייני חוקה בדרום קוריאה, שיכריע בשבועות הקרובים אם להחזירה לתפקיד או להדיחה רשמית. אם לא תהיה עוד נשיאה, ייתכן שבקרוב לא רק בכיר המגזר העסקי יצולם כשהוא באזיקים.

ג'יי לי מובל באזיקים, בשבוע שעבר צילום: Ahn Young-joon/אי־פי

הסיפור הזה, מורכב ככל שיהיה, אינו הפעם הראשונה שבה שמותיהם של ענקית הטכנולוגיה והאנשים החזקים בה מגיעים לעמודי הפלילים בעיתונים. בעשורים האחרונים הסתבכו ראשיה כמה פעמים, אך בלא שניזוקו בצורה משמעותית. פעמיים חנן נשיא המדינה את אביו של לי וחסך לו עונש מאסר, מחשש שפגיעה בסמסונג תפגע בכלכלת המדינה — שהודות לשגשוגה מיליוני בני אדם השתקמו מהריסות המלחמה.

אבל נדמה כי עתה החששות בציבור אינם בהכרח לשלום חברת סמסונג. ייתכן כי הסערה הפוליטית מבשרת את עלייתה של קבוצת מנהיגים חדשה שכבר לא תנהג בכפפות של משי באילי ההון. בציבור הולכת וגוברת ההבנה שאם סמסונג ודרום קוריאה רוצות להמשיך להתחרות בשוק העולמי, עליהן לבחון בקפידה ובביקורתיות את התנהלותן. האפשרות שלי יישלח לכלא מעוררת תקווה בדרום קוריאנים רבים, שאולי הפעם הדברים יתנהלו באופן שונה. יש גם כאלה שמסתכלים על הפרשה כמייצגת תמונה רחבה יותר, שבה השילוב הייחודי לדרום־קוריאה — עסקים, פוליטיקה וניהול היררכי — לא מתאים לעידן המודרני; עידן המתאפיין בחדשנות, בחוסר שביעות רצון של הציבור מהסדר הישן ובתחרות עם סין ושאר העולם.

"אסור לנו להחמיץ את ההזדמנות הזאת לגדוע את הקשרים בין פוליטיקאים לאנשי עסקים", אומר מון ג'אה־יין, לשעבר מנהיג האופוזציה וכיום המועמד המוביל להיבחר לנשיא הבא של דרום קוריאה. "רק אחרי שסמסונג תביע חרטה על מעורבותה בפוליטיקה ועל הפעולות שלה שפגעו בשוק, כגון קבלת עזרה מפוליטיקאים, היא תוכל להתחזק".

בעיות בטווח ארוך

סמסונג, בדומה לדרום קוריאה, נתונה בתהליך של שינוי. היא אחת היצרניות המובילות בעולם של מכשירי טלוויזיה וסמארטפונים ואחראית להפצת מגוון מוצרים אחרים, מאוניות משא ועד כרטיסי אשראי. למעשה היא אחראית לכ–20% מכלל הייצוא של דרום קוריאה. אך בעת האחרונה היא נתונה תחת לחצים גדולים: הפגם שהתגלה בסמארטפון "גלקסי נוט 7" שלה, שגרם להתלקחות המכשיר, פגע במוניטין שלה; התחרות עם חברות סיניות שמייצרות מגוון מכשירים זולים יותר — גוברת; ובנוסף לכך ממשלת סין משקיעה הון עתק בחיזוק יצרניות מתחרות של חומרה. השערוריה האחרונה צפויה לעכב את המאמצים שלה להתמודד עם הבעיות האלה בטווח הארוך.

ומה בטווח הקרוב? לי עוד עשוי להיחלץ מהפרשה בלא כלום. הוא טוען כי לא נתן שוחד, אלא היה קורבן של סחיטה, והאמת תתברר בבית משפט. גם אם כך יהיה, מערכת היחסים העתידית בין סמסונג לפוליטיקאים כבר לא תהיה מה שהיתה.

זה שנים רבות שסמסונג — שמשמעות שמה בקוריאנית "שלושה כוכבים" — משגשגת הודות לקשרים פוליטיים. היא הוקמה ב–1938 על ידי סבו של לי כחברה קטנה לסחר בדגים, הסתעפה אחרי מלחמת קוריאה לתחומים חדשים, כולל טקסטיל, סוכר, אלכוהול, וב–1969 החלה לעסוק גם במוצרי אלקטרוניקה.

התרחבותה מומנה במידה רבה על ידי הדיקטטור הצבאי פאק צ'ונג־הי, שרצה שדרום קוריאה תייצר כל מה שהיא צריכה ותייצא את מה שאינה צריכה. הוא יצר מודל שבו אנשי העסקים האמידים במדינה שמרו על עושרם, ובתמורה השקיעו בפיתוח כלכלת דרום קוריאה וסייעו להפוך אותה ליצואנית מובילה. לשם כך איפשר להם לקבל הלוואות נדיבות וזולות מהבנקים והטבות אחרות.

שיתוף פעולה זה איפשר לאנשי עסקים בולטים ולמשפחותיהם — שנודעו בכינוי "השבט העשיר" — לדחוק את רגליהן של חברות קטנות יותר ושל מתחרות בינלאומיות. כיום, לפי הערכות, עשר המשפחות המובילות במדינה אחראיות לייצור הכנסה שנתית בהיקף שמהווה כ–80% מכלל התוצרת של המדינה.

"בעיני הדרום קוריאנים, לשבט העשיר יש שתי פנים", אומר קים סאנג־ג'ו, כלכלן מאוניברסיטת הנסונג בסיאול. "מצד אחד השבט מסמל קשרים מושחתים בין המגזר העסקי לפוליטיקה, לכן אנשים רוצים לראות שינוי בתחום. מצד שני, הכלכלה תלויה מאוד בשבט הזה, ולכן אנשים מפחדים שניעור חזק מדי שלו עלול לגרום לקריסתו. הדרום־קוריאנים מעולם לא זכו לראות איך חברה גלובלית מודרנית צריכה להיות מנוהלת".

הצלחות ושערוריות

אביו של ג'יי לי, לי קון־הי, מונה ליו"ר סמסונג אחרי מות אביו, לי ביונג־צ'ול, ב–1987, ונאלץ להתמודד עם אתגר: כלכלת דרום קוריאה היתה מהמצליחות ביבשת, אבל בחו"ל מוצריה נחשבו זולים ולא אמינים.

בצעד שהפך לחלק מהפולקלור בחברה, אמר לי קון־הי למנהליו הבכירים (רובם המכריע גברים): "תחליפו את הכל חוץ מהנשים והילדים שלכם", ופעל לשפר את איכות מוצרי החברה, ללא פשרות. ב–1995, כשהתברר שאחד מדגמי הטלפון שייצרה החברה פגום, הוא ערם אלפי מכשירים ושרף אותם. במבט לאחור, המאמץ הוכיח את עצמו שכן כיום נמנית סמסונג עם קומץ יצרניות עילית של מוצרי אלקטורניקה.

אך בצד ההצלחה במגרש הכלכלי, הסתבכה החברה שוב ושוב בשערוריות שחיתות גדולות. לי קון־הי, שהורשע פעמיים (פעם במתן שוחד ופעם בהעלמת מס), נדון בשתי הפעמים למאסר על תנאי — אולם בשני המקרים גם קיבל חנינה מהנשיא. ב–2014, לאחר שלי קון־הי עבר התקף לב, הוא נעלם מעין הציבור, אך הודות לקבוצה של מנהלים ויועצים רבי השפעה, שליטת המשפחה בחברה נותרה כשהיתה ולי, כיום בן 48, היה זה שקיבל לידיו את השליטה באימפריה.

כיום לא ידוע מה היקף הבעלות של המשפחה בחברות הבנות השונות של סמסונג, כי רבות מהן לא נסחרות בבורסה. אך הסברה היא שהמשפחה מחזיקה בחלק קטן בלבד ממניות התאגיד. זו שליטה קטנה על הנייר, שכן המשפחה שולטת בחברות הבנות באמצעות מנהלים הנאמנים לה, באמצעות בעלויות צולבות וחוזים צולבים בין אותן החברות, ובאמצעות קשרים נסתרים אחרים.

כמה מהמנהלים הנאמנים ביותר למשפחה איישו את המשרד הממונה על אסטרטגיית התאגיד. המשרד קישר בין יו"ר סמסונג למנהלים של עשרות חברות בנות, שמעסיקות יחד כחצי מיליון בני אדם ברחבי העולם. בצד זאת, המשרד מילא תפקיד פחות מוכר: הוא איפשר למשפחת לי להעביר את השליטה בתאגיד לדור הבא תוך עקיפת הנהלתו.

המשרד לאסטרטגיה היה גם זה שבאמצעותו פעלה סמסונג לקדם את המיזוג בין שתי חברות הבנות, Cheil Industries ו־Samsung C&T. רבים מבעלי המניות שלה התנגדו לצעד, שהיה צפוי לחזק את שליטתו של לי בתאגיד. התחבולה שגובשה לקידום המיזוג היתה לפעול לקבלת אישור מהממשלה. ולפי האישום נגד לי, כדי לזכות בו הפרו העומד בראש סמסונג והמשרד לאסטרטגיה את החוק.

לא ידוע מי יעמוד בראש התאגיד אם לי יישלח לכלא. לי בו־ג'ין, אחותו והאשה העשירה במדינה, עומדת בראש "הוטל שילה", חברת בת של סמסונג, שלה חנויות דיוטי פרי. כמה מומחים סבורים שהיא תנסה כעת לחזק את כוחה באימפריית הענק. אבל רובם מחזיקים בדעה שבתאגיד שולטים מנהלים הנאמנים לאחיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ