דידי קריסטין טטלו, ניו יורק טיימס

מנהיגי המפלגה הקומוניסטית בסין יתכנסו בסתיו כדי להחליט מי ינהל אותה. יש השערות רבות לגבי מי ימונה לתפקידי המפתח, אולם דבר אחד נראה ברור: כנראה שמעט מהם, אם בכלל, יהיו נשים. מאז הוקמה המפלגה ב-1949, שום אשה לא ישבה בוועדת הקבע של הפוליטביורו, בגוף העליון במפלגה, שבו חברים שבעה. בפוליטביורו שבו יושבים 25 בני אדם יש רק שתי נשים, אך זה המספר הגבוה ביותר מאז המהפכה התרבותית שהחלה ב-1966- אז מאו דזה דונג ולי ביאו מינו את נשותיהן.

אף שסין מחוייבת בחוקה לשוויון מגדרי, לפי פעילות פמיניסטיות ומחקרים אקדמיים, האפליה נותרה בוטה ורחבה. האפליה משתקפת במשפט מוכר, המשווה נשים מצליחות לתרנגול קורא שמסמל את התרסקות המשפחה והמדינה.

בנוסף לדעות קדומות, גם פרישה מוקדמת לא מסייעת לנשים להתקדם. גיל הפרישה הרשמי לגברים במפלגה הוא 60, אך לרוב מתעלמים מההנחיות, וממשיכים עד גיל 67. גיל הפרישה לנשים עובדות מדינה הוא 55, ועובדות אחרות בסין צריכות לצאת לפנסיה בגיל 50. זאת, על בסיס ההנחה שהן המטפלות העיקריות בנכדים ובקרובי משפחה מבוגרים. הפרישה מסירה אותן מהתחרות בדיוק בשיא הקריירה שלהן.

כעת, עורכת הדין גואו ג'יאנמיי וקבוצה של עורכות דין ופעילות ממהרות לפרסם מסמך הקורא למפלגה הקומוניסטית לקדם נשים לתפקידי מפתח במפלגה. לדברי גואו, הן מקוות להפיץ את המסמך למנהיגים לפני כינוס הקונגרס כדי לעורר דיון. היא סירבה לפרסם פרטים נוספים על המסמך בשל רגישות הנושא. "לא מקובל שאנשי החברה האזרחית יעלו נושא בפני המפלגה", אמרה גואו, פעילה מוכרת למען זכויות אדם במדינה. "לפחות אנחנו עושות משהו", אמרה גואו, והודתה כי ייתכן שזו פעולה נאיבית.

הנשיא שי ג'ינפינג, שמונה ב-2012 צפוי להמשיך לקדנציה נוספת של חמש שנים. "דרוש נס כדי שאשה תעמוד בראש סין בעתיד הנראה לעין", אמר צ'נג לי חוקר במכון ברוקינגס. למעשה, שיעור הנשים בקרב חברי המפלגה ירד בשנים האחרונות, מ-6.4% ב-2012, ל-4.9% היום. נתונים אלה מרחיקים את המדינה המגמה העולמית.

לדברי לי, הסיכוי שאשה תמונה השנה לגוף הגבוה ביותר במפלגה נמוך. הוא ציין את סאן צ'ונלאן, בת 67, אחת משתי הנשים המהכנות בפוליטביורו כמועמדת העשוייה להיבחר, "בסבירות של 5%". האשה הנוספת שמונתה חריגה מבחינת גילה, 71, וצפוייה לפרוש. עם זאת, בראיון לניו יורק טיימס הביע לי אופטייות לשינוי בעתיד: "אם המפלגה רוצה לשרוד, עליה להתקדם ולהיות מגוונת יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?