מורה נבוכים: האם השלום בדרכו לקוריאה?

התנאים של קים להתפרקות מנשק גרעיני, המכשולים בדרך לפיוס והדרך שבה הסתיימו הניסיונות הקודמים: כל מה שצריך לדעת על השיחות בין צפון קוריאה, דרום קוריאה וארה"ב

גרדיאן, ניו יורק טיימס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קים ומון בפסגה, שלשום
קים ומון בפסגה, שלשוםצילום: /אי־פי
גרדיאן, ניו יורק טיימס והארץ

בפגישה היסטורית על הגבול בין דרום לצפון קוריאה שלשום (שישי), אמר מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און לנשיא דרום קוריאה, מון ג'אי אין, כי הוא מוכן לפרק את ארצו מנשק גרעיני אם ארה"ב תהיה מוכנה לסיים באופן רשמי את מלחמת קוריאה ולהבטיח שלא תפלוש לצפון. בעקבות הפגישה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי ייפגש עם קים בתוך כחודש - שיחות שיפתחו דו-שיח ישיר ראשון בין נשיא אמריקאי למנהיג צפון קוריאה.

מצב הרוח במהלך הפסגה היה אופטימי ושני המנהיגים חייכו, לחצו ידיים ונראו כמי שיצרו מערכת יחסים טובה למן ההתחלה. הרמז הראשון ליחסים החיוביים ניתן כשקים הזמין את מון לעבור לשטח הצפון במהלך הפגישה, בתגובה לשאלתו של מון "מתי אזכה לבקר בצפון?". קים אמר כי בדרך לפגישה תהה "מדוע זה לקח זמן רב כל כך", ואמר למון שיסכים לבקר בסיאול "בכל עת, אם תזמין אותי". ההתפתחויות האחרונות עוררו תקוות כי שינוי היסטורי עושה את דרכו לחצי האי הקוריאני, אבל האם התחממות היחסים בין הצפון לדרום והמפגש המתוכנן בין טראמפ לקים סוללים את הדרך של צפון קוריאה לשלום עם דרום קוריאה ועם ארה"ב?

מה רוצים שני הצדדים?

האינטרסים של קים ושל מון דומים, והמטרה העיקרית של שניהם היא השגת הסכם בין ארה"ב לבין צפון קוריאה. "מבחינת מון יש לפסגה חשיבות רבה, כיוון שהיא מקשה על ארה"ב או על צפון קוריאה להסלים את המתיחות ומעניקה לו מינוף לקידום היעד האולטימטיבי שלו - הסכם כולל בין ארה"ב לצפון קוריאה", אמר מינטארו אובה, דיפלומט אמריקאי לשעבר. "מבחינת קים זו דרך להרחיב את אפשרויותיו, להפעיל לחץ על ארה"ב כדי שתפעל לפי תנאיו ולשכנע את העולם בעובדה שהוא פועל מתוך רצון ואמון מלאים, כך שבמקרה של כישלון עתידי האשם יוטל על ארה"ב ולא על צפון קוריאה".

ממשלת מון, שהוכיח את יכולותיו כדיפלומט, מתווכת בין וושינגטון לפיונגיאנג. "המסר שעלינו להעביר לצפון קוריאה כפול", אמר מון בראיון ביוני האחרון, "אם שליט הצפון סבור שיוכל להגן על ארצו בעזרת תוכניות טילים וגרעין, זו טעות. אבל אם הצפון יוותר על תוכנית הגרעין, נסייע לו להגן על עצמו ולהתפתח. אנו חייבים להעביר את שני המסרים האלה".

למה יש לצפות מהפגישה בין טראמפ לקים?

קים ומון עומדים על הגבול, שלשוםצילום: /אי־פי

בשנה שעברה הקדישו שני המנהיגים חלק ניכר מזמנם להחלפת איומים ועלבונות, אבל מאז אותת מנהיג צפון קוריאה על רצונו לשאת ולתת הפגין טראמפ עמדה חיובית יותר כלפיו. נכון להיום, טראמפ לא הציב תנאים מקדימים לשיחות עם קים, אבל פקידים בבית הלבן קראו לפירוק מוחלט של צפון קוריאה מנשקה הגרעיני.

"זו תהיה פגישה חשובה - פירוק חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני", אמר טראמפ בעצרת בעיר וושינגטון במישיגן אתמול. "קורים דברים טובים בצפון קוריאה", אמר טראמפ, "אני לא אגיד לכם מה עומד לקרות, כי אנחנו לא באמת יודעים, אבל אגיד לכם דבר אחד - אנחנו לא משחקים".

מהם התנאים להסכם שלום?

נשיא דרום קוריאה מון ג'אי אין אמר ששני המנהיגים ישוחחו על גיבוש הסכם שישים קץ רשמי למלחמת קוריאה. צפון קוריאה התנתה בעבר כל הסכם שלום בפינוי החיילים האמריקאים המוצבים בדרום קוריאה, אך בשבועות האחרונים עמדתו של קים ביחס לעתידם של 28 אלף החיילים האמריקאים הנמצאים בדרום התרככה.

סביר להניח שקים יצפה להקלות בסנקציות המוטלות כיום על ארצו. "צפון קוריאה תתמקד בשיפור הקשרים הדיפלומטיים ובמציאת דרכים לשיפור כלכלתה", אמרה ג'ני טאון, סגנית מנהל מכון ארה"ב-קוריאה בבית הספר ללימודים בינלאומיים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "גם מון רוצה לראות בתחילתו של שיתוף פעולה כלכלי בין־קוריאני".

צפון קוריאה חזרה והבהירה שהיא נכונה לוותר על הנשק הגרעיני שלה, אך התנאים לכך עלולים להיות יקרים מדי עבור ארה"ב ובעלות בריתה. "במקרה הגרוע ביותר, נלמד שהתפיסה הצפון קוריאנית של מושג ההתפרקות מנשק גרעיני אינה עולה בקנה אחד עם ציפיות הקהילה הבינלאומית", אמרה טאון. "כשהם חושבים על התפרקות מנשק גרעיני, הם סבורים שזה ייקח עשרות שנים". לדבריה, "זה תלוי גם במערכת יחסים טובה עם ארה"ב. צפון קוריאה ראתה את ארה"ב נסוגה מהסכמים בינלאומיים רבים, ולכן הם לא יסמכו על הבטחות גרידא. הם רוצים לבנות אמון לאורך זמן".

קים מודע היטב לגורלו של רודן לוב מועמר קדאפי, שוויתר על תוכניות פיתוח הנשק שלו רק כדי לראות כיצד כוחות אירופאים ואמריקאים מפציצים את ארצו, והתנה את השעיית תוכניות הגרעין בכך שארה"ב תודיע על סיום המלחמה בקוריאה ותבטיח לא לפלוש לארצו.

האם הפסגה שמה סוף לניסויים הגרעיניים?

לפי דיווחים, קים הבטיח למון שארצו לא תערוך עוד ניסויים בטילים גרעיניים. לפני כשבוע, סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית דיווחה שקים הכריז על הקפאת הניסויים בגרעין ובטילים בליסטיים במדינה. כעת נותר לראות מה שווה ההבטחה הזו. במחווה בונת אמון לקראת הפגישה עם הנשיא טראמפ אמר קים שיזמין מומחים ועיתונאים מדרום קוריאה וארה"ב לארצו בחודש הבא, כדי שיצפו בסגירת אתר הניסויים הגרעיניים התת-קרקעי - היחיד שמוכר במערב. מומחים רבים סבורים שנכונותה של פיוניאנג להשעות את הניסויים נובעת מרצונה להביא להסרת הסנקציות שהטיל עליה האו"ם.

מה המכשולים העומדים בפני הפיוס?

למרות תחושת הרווחה, קיימים עדיין ספקות לגבי הסיכויים להשיג שלום בחצי האי. רוברט קלי מאוניברסיטת פוסאן שבדרום קוריאה התריע כי פיונגיאנג "לא השתנתה ממש, וטרם הסכימה לוויתורים משמעותיים". הוא הוסיף כי יש עדיין מחלוקות אסטרטגיות ופוליטיות "עצומות" בין הצפון מצד אחד, והדרום וארה"ב מצד שני.

יפן הביעה את הסתייגותה מההתקרבות בין קים לטראמפ. ראש ממשלת יפן שינזו אבה חושש שארה"ב תסכים להסכם שבמסגרתו תפרק צפון קוריאה את טיליה הבין-יבשתיים, אבל תשאיר בידיה טילים קצרי טווח, המסוגלים לפגוע ביפן. הסכם כזה, אומרים פרשנים, יאפשר לטראמפ לטעון שהציל את ארה"ב מפני איומי צפון קוריאה, אבל הוא עלול לבוא על חשבון יפן ודרום קוריאה.

גם הדיווחים בצפון קוריאה לגבי הפסגה בין מון לקים אינם מתאפיינים באופטימיות שהופגנה במפגש עצמו. התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה פרסמה פרטים על המפגש ההיסטורי אך דאגה להצניע את ההתחייבויות שהשמיע קים במהלך הפסגה עם מון לגבי פירוק המדינה מנשקה הגרעיני.

מדוע שתי הקוריאות שרויות עדיין רשמית במצב של מלחמה?

המלחמה בין הדרום לצפון הסתיימה ב-1953 במבוי סתום; גנרלים מצפון קוריאה, סין וארה"ב חתמו אז על הסכם שביתת נשק, שעליו דרום קוריאה סירבה לחתום. כיוון שבעקבות הסכם שביתת הנשק לא הגיע הסכם שלום, שני הצדדים מצויים רשמית במלחמה.

בגבול בין הצפון לדרום קיים שטח מפורז מנשק (DMZ). השטח הוא רצועה בקו רוחב 38 המשמשת כחיץ בין שתי הקוריאות; למרות שמה, היא מבוצרת במוקשים ומגודרת, בגדרות תיל, וחיילי הצפון והדרום מצויים בה במרחק מטרים ספורים זה מזה.

להוציא כעשור אחד, שהסתיים ב-2008, היחסים בין שתי המדינות היו קרירים ביותר, והתאפיינו בפרצי אלימות מפעם לפעם. האחרון שבהם היה ב-2010, אז הוטבעה ספינה דרום קוריאנית, אירוע שהביא למותם של 50 איש, והותקפו מספר איים קרובים לגבול.

איך נגמרו הניסיונות הקודמים לפיוס?

אין זו הפעם הראשונה שצפון קוריאה הביעה רצון לנטוש את שאיפותיה הגרעיניות. בשנות ה-90 הושג הסכם בינה לבין ארה"ב, יפן ודרום קוריאה, במטרה להותיר בידי צפון קוריאה גרעין אזרחי ללא יכולת לייצר נשק, אך הקמת הכור שנכלל בהסכם מעולם לא הושלמה. ב-2007 הבטיחה צפון קוריאה הבטיחה לוותר על תוכנית הגרעין שלה בתמורה להקלה בסנקציות ולדלק, אך נסוגה בה מההבטחה וסילקה מתחומה את פקחי הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ