תשעה חודשים אחרי שנאנסו על ידי חיילי צבא בורמה, הרוהינגה נערכים ללידות

מאות קורבנות אלימות מינית, נשים, גברים וילדים, טופלו במחנות הפליטים שאליהם נמלטו 700 אלף מבני המיעוט המוסלמי. אשה שהרתה מאונס: "זה נכפה עלי, וכל העולם יודע"

מייקל סאפי ושייח אזיזור רחמן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה רוהינגית ובנה במחנה פליטים בבנגלדש, ב-2017
אישה רוהינגית ובנה במחנה פליטים בבנגלדש, ב-2017צילום: MOHAMMAD PONIR HOSSAIN/רויטרס
מייקל סאפי ושייח אזיזור רחמן, גרדיאן

חיילים מצבא בורמה (מיאנמר) פרצו בשנה שעברה לביתה של עיישה (שם בדוי), איימו לירות בילדיה ואז אנסו אותה. האשה, מבני הרוהינגה, ילדה אחרי תשעה חודשים את בנה החמישי במחנה פליטים בבנגלדש. כעת נערכים ארגוני הסיוע ללידות רבות נוספות במחנות, במלאות תשעה חודשים לאונס נשות רוהינגה שנמלטו מבורמה. מחודש אוגוסט האחרון ברחו ממחוז ראחין במדינה כ–700 אלף בני רוהינגה, כשרבים מהבורחים סיפרו על מעשי אונס ואלימות מינית בנשים ובילדים, שביצעו חיילי הצבא וחברי מיליציות. צבא בורמה מכחיש את ההאשמות.

ארגון Save the Children מצפה לגידול במספר היילודים שיינטשו בידי אמהותיהם בשבועות הקרובים. ארגון רופאים ללא גבולות (MSF), שמפעיל בתי חולים במחנות הפליטים בקוקס בזאר, נערך לייעץ לאמהות. "הן עלולות להרגיש שהן אינן מסוגלות או יכולות לטפל בתינוק החדש", אומרת מליסה האו, עובדת הארגון, "רבות מהן בנות פחות מ–18 והן חוששות מקלון חברתי, בנוסף למצוקת הלידה עצמה".

לא ברור כמה נשים רוהינגיות הרו כתוצאה מאונס. ארגון רופאים ללא גבולות טיפל עד חודש פברואר ב–224 קורבנות אלימות מינית, אך רבות מהנפגעות לא מבקשות עזרה. בינואר הגיעו נשים רבות לבתי החולים כשהן מדממות, והמיילדות שיערו שהן ניסו לסיים את ההריון בעצמן.

דו"ח שפרסם מזכ"ל האו"ם ונידון במועצת הביטחון קבע שרבים מבני הרוהינגה שנמלטו מבורמה הותקפו מינית בידי חיילים. לפי הדו"ח, צבא בורמה ומיליציות מקומיות השתמשו באלימות מינית כדי להבריח את בני המיעוט המוסלמי. "אלימות מינית היתה חלק מאסטרטגיה שמטרתה להשפיל ולהשליט אימה על בני קהילת הרוהינגה, כאמצעי מחושב לאלץ אותם לברוח ממולדתם ולמנוע מהם לחזור אליה", מסר. צוותים רפואיים בינלאומיים ומקורות אחרים בבנגלדש דיווחו כי רבים מהפליטים "נושאים צלקות גופניות ונפשיות של תקיפות מיניות אכזריות".

נשים וילדים רוהינגים במחנה פליטים בבנגלדש, ב-2017צילום: Manish Swarup/אי־פי

על פי הדו"ח, התקיפות בוצעו בידי חיילים ולוחמי מיליציות מאוקטובר 2016 ועד אוגוסט בשנה שעברה. עוד נכתב כי מרבית הקורבנות היו נשים, ובהן נשים הרות, וכן ילדים קטנים. מעשי האונס וההתקפות המיניות במחוז ראחין החלו ב–2016, בזמן רדיפה נוספת נגד בני הרוהינגה.

עיישה, אם לחמישה בת 34, התאלמנה ארבע שנים קודם לכן. היא מספרת שהאונס ערער אותה, ולמרות שניסתה להסתיר את ההריון משכניה, אבל הם הבינו. "כולם ידעו שכשהחיילים פושטים על כפר, הם אונסים", הסבירה. כאלמנה, עיישה חשה שאינה יכולה לבקש עזרה מתושבי הכפר. "בחברה שלנו קשה מאוד לאלמנות", אמרה. היא קנתה "תרופה" מרופא הכפר, אבל זו לא גרמה לה לסיים את ההריון. "הפסקתי לחפש דרך להיפטר מההריון והשארתי הכל בידי אללה".

באוגוסט בשנה שעברה, היא נמלטה לבנגלדש. היא ניסתה לסיים את ההריון גם במחנה הפליטים, אולם היה כבר מאוחר מדי. החוק בבנגלדש אוסר על הפלות אחרי שלושת החודשים הראשונים, ורופאים הזהירו אותה שהפלה בלתי חוקית עלולה לסכן את חייה. "היו לי ילדים קטנים בבית, בחרתי לא להסתכן", אמרה.

ב–26 בינואר היא ילדה במחנה פליטים בן בריא למרות הטראומות שחוותה. "הוא היה חייכן ושמח", אמרה. לידתו פילגה את משפחתה ואת הקהילה. שתיים מבנותיה של עיישה אמרו שהוא אינו אחיהן האמיתי, ודרשו להעבירו לבית יתומים. פליט אחר במחנה סיפר כי התייחסו לרך הנולד בבוז, ואחרים ניסו לנחם את אמו. לבנותיה סיפרה עיישה: "ההריון נכפה עלי, וכל העולם יודע. אין לכן סיבה להיות נבוכות או להתבייש".

כיום הן משנות את התנהגותן ומשחקות יותר עם התינוק. אמן מקווה שיום אחד יאהבו אותו. לה עצמה אין ספק ברגשותיה. "אולי הוא נולד בגלל מעשה אכזרי, אבל אני לא יכולה להאשים אותו. הוא חף מפשע, רק תינוק. אני אוהבת אותו כמו את כל ילדיי, זו לא הרגשה שונה", העידה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ