מהפך במלזיה: חילופי שלטון ראשונים במדינה; ראש הממשלה הבא יהיה בן 92

ברית של מפלגות האופוזיציה ניצחה בזכות הצטרפות ראש ממשלה לשעבר, שעזב את מפלגתו לאחר שיורשו הואשם בשחיתות. כעת הוא ישוב לכהן - ויהיה ראש הממשלה המבוגר בעולם

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצביעים בקואלה לומפור, אתמול
מצביעים בקואלה לומפור, אתמולצילום: בלומברג
גרדיאן

ברית של מפלגות אופוזיציה (פקטן הרפן - PH) ניצחה אמש (רביעי) בבחירות במלזיה וזכתה ברוב המושבים בפרלמנט. זו היא הפעם הראשונה שמפלגת השלטון במדינה, בריסן נסיונל (BN), הפסידה בבחירות מאז שמלזיה זכתה לעצמאות מבריטניה ב-1957.

בראש פקטן הרפן עומד מהטיר מוחמד, שהיה ראש ממשלת מלזיה בין 1981 ל-2003. מוחמד בן ה-92, שחזר מפרישה לחיים הפוליטיים, יחזור לכהן כראש ממשלת מלזיה - ויהיה ראש הממשלה המבוגר בעולם. לאחר שנים בראש בריסן נסיונל, הצטרף מוחמד למפלגת האופוזיציה בעקבות פרשת השחיתות שראש הממשלה הנוכחי נג'יב ראזק נחשד בה. במסגרת הפרשה, 2.6 מיליארד דולר נעלמו מקופת המדינה, ו-681 מיליון דולר הגיעו לחשבון הבנק האישי של ראזק.

76% מבעלי זכות ההצבעה הגיעו לקלפיות אתמול. אחוז ההצבעה הוא נמוך יותר מזה של הבחירות ב-2013, אך הפעם האופוזיציה הצליחה לזכות במחוזות רבים בפעם הראשונה. השינוי נזקף לטובת "הצונאמי המלזי" - מעבר של רבים מבני הרוב האתני המלזי במדינה להצביע לאופוזיציה לראשונה מאז הקמת המדינה - ולהנעת הצעירים במדינה להצביע בבחירות.

מהטיר מוחמד, היוםצילום: בלומברג

תוצאות הבחירות הגיעו באיחור. מצביעים במחוזות שידועים בתמיכתם באופוזיציה דיווחו על הפסקות חשמל שעיכבו את ספירת הקולות. לאחר הכרזת התוצאות, ראש הממשלה המכהן הכיר בהפסדו.

מצב הרוח במלזיה בעקבות ניצחון פקטן הרפן בבחירות היה אופורי. רבים האמינו כי מהפך כזה אינו אפשרי. "חיכינו לזה 60 שנים, זה נס. אמנם אני לא הייתי בין מעריציו של מהטיר מוחמד, אבל הוא היחיד שהיה מסוגל להביא את הניצחון הזה", אמר אחד החוגגים. "אני כל כך שמחה ששרדתי לראות את היום הזה", אמרה סוקומירה סחר, בת 84. "אני כל כך גאה באנשים במלזיה - במיוחד בצעירים ובאלו שגרמו לשינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ