לפני פגישת טראמפ וקים: צפון קוריאה הודיעה שתהרוס את אתר הניסויים הגרעיניים

לפי התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה, פיונגיאנג תזמין עיתונאים מארה"ב, דרום קוריאה, סין, רוסיה ובריטניה לצפות בהרס האתר בסוף החודש

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קים נואם במהלך ביקורו בסין, השבוע
קים נואם במהלך ביקורו בסין, השבועצילום: KCNA VIA KNS/אי־אף־פי
אי-פי

צפון קוריאה הודיעה היום (שבת) כי היא תפרק את אתר הניסויים הגרעיניים שלה בין 23 ל-25 במאי, באירוע שיתקיים לקראת פגישתם הצפויה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיג הצפון קים ג'ונג און בסינגפור בחודש הבא.

קים חשף את תוכניתו לסגור את אתר הניסויים הגרעיניים בצפון מזרח המדינה בפגישתו עם נשיא דרום קוריאה מון ג'אי-אין בחודש שעבר. מומחים סבורים כי סגירת האתר היא בעיקר סמלית ולא מהווה צעד מעשי לקראת פירוקה מגרעין של המדינה.

בהודעה שנמסרה היום בתקשורת הממלכתית, אמר משרד החוץ של צפון קוריאה כי כל המנהרות באתר הניסויים ייהרסו בפיצוץ מבוקר וכי מתקני המחקר והתצפית, ויחידות השמירה בשטח, יפורקו אף הם. לפי ההודעה, צפון קוריאה תזמין עיתונאים מארה"ב דרום קוריאה, סין, רוסיה ובריטניה כדי שיהיו נוכחים בהרס האתר.

לפי סיאול, בפגישתם המשותפת אמר קים למון כי הוא מוכן לאפשר גם למומחים בינלאומיים להיות נוכחית בסגירת האתר, אבל בהודעתה של פיונגיאנג לא היתה התייחסות למומחים כאלה. ההודעה מגיעה ימים ספורים אחרי שוושינגטון הודיעה כי הפגישה בין קים לבין טראמפ תיערך ב-12 ביוני בסינגפור.

בסיאול סבורים כי לקים יש אינטרס גדול בסילוק כלי הנשק הגרעיניים מארצו תמורת הטבות כלכליות והקלה בסנקציות על המדינה. אולם ברחבי העולם ישנן ספקות באשר למידת מוכנותו של קים להיפטר באופן מוחלט מהנשק הגרעיני. בהודעת סיאול בחודש שעבר נמסר כי קים אמר למון בפגישתם כי יהיה מוכן לפרק את ארצו מנשק גרעיני אם ארה"ב תתחייב כי לא תנסה לפלוש לארצו ולהחליף את משטרו.

קים הכריז בחודש דצמבר על השלמת תוכנית הגרעין של צפון קוריאה, לאחר סדרה של ניסויים גרעיניים, ובראשם הניסוי הגרעיני העוצמתי ביותר שערכה פיונגיאנג מאז ומעולם בחודש ספטמבר. אולם כבר בחודש שעבר, במהלך כינוס של מפלגת השלטון, הודיעה צפון קוריאה כי היא משעה את כל הניסויים בנשק גרעיני ובטילים בליסטיים ונערכת לקראת סגירת אתר הניסויים הגרעיניים שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ