הכוכבת הבוליוודית שעושה את זה בהוליווד הפכה לאויבת האומה ההודית

פריאנקה צ'ופרה מגלמת סוכנת FBI בסדרת מתח אמריקאית. בפרק האחרון הוצגו לאומנים הינדים כאחראים לפיגוע בניו יורק והרשתות החברתיות התמלאו בטענות על פגיעה בכבוד ההודי. רשת ABC והכוכבת כבר התנצלו

אושרית בירודקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פריאנקה צ'ופרה
פריאנקה צ'ופרה צילום: Danny Moloshok/רויטרס
אושרית בירודקר

לפני מספר ימים החלה סערה בינלאומית בעקבות שידור פרק במותחן הריגול "קוונטיקו" ברשת ABC האמריקאית, המתאר את הודו כעומדת מאחורי פיגוע טרור במנהטן ומטילה את האשמה על פקיסטאן.

בעקבות השידור מצאה עצמה כוכבת הסדרה, פריאנקה צ'ופרה, המגלמת את סוכנת ה-FBI אלכס פריש, במרכז המחלוקת שהסתיימה בהתנצלות רשת הטלוויזיה ובהתנצלות אישית של הכוכבת, עקב הסערה העזה ברשתות החברתיות. לאור עליית המתח הבין-דתי בהודו בשנים האחרונות והתהוותה של זהות לאומית מחודשת מתקבלת תחושה של לאומיות קולנית.

הטריילר לעונה הנוכחית של קוונטיקו

הפרק ששודר עורר את חמתם של ההודים בשל האופן בו בחרו יוצרי הסדרה לתאר את מדינתם ולהביע הערות בסוגייה רגישה זו מבלי הבנת העומק הנדרשת. צ'ופרה הפכה מטרה לביקורת חריפה על הסכמתה לגלם תפקיד זה. "עכשיו אני יודע מדוע רודפת הבצע תומכת בבני הרוהינגה", "זה הזמן להחרים אותה", "אכזבת את המדינה שלך והדת שלך" הן רק חלק מהדוגמאות להן זכתה הכוכבת תחת מסע התיוג # ShameonyouPriyankaChopra.

מהומה זו הגיעה בזמן שממשלת הודו מנסה להרחיק עצמה לפחות באופן פומבי מארגונים הינדואים קיצוניים. לפני מספר חודשים יציאת הסרט, "פדמוואטי", עוררה מהומות אלימות בהודו ואף הביאה חבר מפלגת שלטון להציע פרס כספי על עריפת ראשה של השחקנית הראשית. היעדר בחינה ביקורתית הן של ההיסטוריה והן של מקרי הווה רק מחזק את התדמית הישנה של הודו כפרמיטיבית וחלשה.

מפגינים שורפים צילום של פריאנקה צ'ופרה, שלשום בניו דלהיצילום: SAUMYA KHANDELWAL/רויטרס

ציוץ ההתנצלות של כוכבת קוונטיקו פריאנקה צ'ופרה, שלשום

גם במקרה הנוכחי התגובות לצ'ופרה אינן הוגנות מאחר שלא כתבה את הסדרה ורק ביצעה את תפקידה. חלק מהמגיבים ברשתות החברתיות אף פנו לממשלת הודו בבקשה להביא למחיקת סצינה בפרק, בה נראית צ'ופרה אוחזת בחרוזי תפילה הינדואים, המפלילים לכאורה את הודו.

בעידן בו הופכת הפזורה ההודית לחלק חשוב ממדיניות החוץ ומהאומה ההודית, תפיסה המקבלת משנה תוקף תחת ראש ממשלת הודו הנוכחי, נרדנרה מודי, על יוצאי הודו מעבר לים חלים אף חובות בתמורה לזכויותיהם המתרחבות.

צ'ופרה היא הדבר ההודי הכי חם בהוליווד ולפני כשנתיים הוענק לה פרס "פאדמה שרי", אות הכבוד האזרחי הגבוה ביותר בהודו על שירותה יוצא הדופן בעולם. הביקורת החריפה שהוטחה בה, כמי שזלזלה בשבחים הרבים שהועתרו עליה בעבר, הובילה את צ'ופרה לפרסם התנצלות רשמית בעמוד הטוויטר שלה בה היא מתארת כי לא הייתה זו כוונתה וכי היא נותרה "הודית גאה".

הכותבת היא מומחית לפוליטיקה הודית ודוקטורנטית במחלקה ללימודי המזרח-התיכון באוניברסיטת בר-אילן, המתמחה ביחסי הודו והמפרץ הפרסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ