שר החוץ של ארה"ב: הסנקציות על צפון קוריאה יוחמרו אם לפסגה תוצאות לא רצויות

מייק פומפאו דיבר שעות לפני מפגש היסטורי של טראמפ וקים; הסנקציות לא יוסרו בכל מקרה לפני פירוק גרעיני מוחלט, בר אימות ובלתי הפיך

בלומברג
ניו יורק טיימס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פומפאו בתדרוך לתקשורת בסינגפור, היום
פומפאו בתדרוך לתקשורת בסינגפור, היוםצילום: Susan Walsh/אי־פי
בלומברג
ניו יורק טיימס והארץ

ארה"ב תמשיך לקיים את הסנקציות על צפון קוריאה, עד אשר זו תפרק לחלוטין את יכולות הנשק הגרעיני שלה, אמר היום (שני) שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו. בכך שיגר מסר נחרץ לפיונגיאנג לקראת פגישתם הלילה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בפסגה היסטורית.

פירוק נשק גרעיני מוחלט, בר אימות ובלתי הפיך "הוא התוצאה היחידה שארה"ב תקבל", אמר פומפאו לכתבים היום בסינגפור, בשעות הצהרים לפי שעון ישראל. "אם הדיפלומטיה לא תנוע בכיוון הנכון, הסנקציות יגברו".

שר החוץ של סינגפור, ויויאן בלקרישנאן, מצטלם עם קים

פומפאו אמר את דבריו במקביל להמשך המשא ומתן בין בכירים בממשל בסינגפור, שם מתקיימת הפסגה. הוא אמר כי השיחות "מתקדמות במהירות רבה ויגיעו לתוצאה הגיונית מהר מהצפוי".

בשעה 4:00 לפנות בוקר לפי שעון ישראל עתידים המנהיגים להיפגש בארבע עיניים, במה שמסתמן כמבחן קריטי להימור של טראמפ על צפון קוריאה ועל שאיפתו של קים לסיים את המצור הכלכלי על ארצו ולהיפטר ממעמד המצורעת של הקהילה הבינלאומית. בהמשך יחלקו השניים ארוחת ערב משותפת ויערכו מסיבת עיתונאים. מחר בערב יעזוב טראמפ את סינגפור, ולא ביום רביעי כפי שנמסר בתחילה.

עד כה לא הוגדרה הדרך שבה יתבצע פירוק גרעיני בחצי האי הקוריאני – שהוא מטרתה המוצהרת של הפסגה. לכל אחד מהמנהיגים הגדרות שונות. צפון קוריאה מעונינת בערבויות בטחוניות והסרת המטריה הגרעינית של ארה"ב המגינה על בעלות בריתה דרום קוריאה ויפן.

הדיונים בין נציגיהם של קים וטראמפ, בהם אלה שהובלו על ידי פומפאו, קרסו שוב ושוב בעבר בגלל חילוקי דעות על הנושא שיעמוד במרכז הפסגה ובגלל חוסר היכולת לסגור את הפערים העמוקים בהחלטה על פירוק מגרעין של חצי האי הקוריאני. "צפון קוריאה אישרה בפנינו בעבר כי היא מוכנה להתפרק מנשקה הגרעיני, ואנחנו נחושים לראות אם המילים שלה יתבררו כנכונות", אמר פומפאו. הצפון קוריאנים מצדם מעוניינים בהתחייבויות של ארה"ב כי היא לא תתקוף בצפון קוריאה ולא תנסה להביא להדחתו של קים מהשלטון.

פומפאו אמר כי ארה"ב "מוכנה להציע ערבויות בטחוניות ייחודיות לצפון קוריאה כדי להבטיח שפירוק הנשק הגרעיני לא יפגע בממשלו של קים. אני אופטימי כי תהיה תוצאה מוצלחת מהפגישה", אמר השר.

לפי הניו יורק טיימס, מקור המעורה בפרטי השיחות מסר כי ההצהרה שיפרסמו שני המנהיגים תכלול שלושה חלקים – הסדרה בעניין פירוק מנשק גרעיני, התחייבויות ביטחוניות מצד ארה"ב וצעדים שיינקטו על ידי שני הצדדים. עם זאת עדיין לא ברור אם האמריקאים יצליחו להוציא התחייבות מפורטת יותר מזו שהעניקה פיונגיאנג בעניין הפירוק מנשק.

מצד שני נראה שהבית הלבן התקרב יותר לשפה בה משתמש המשטר בפיונגיאנג והבהיר באחרונה כי הוא שואף לפירוק מוחלט, אמין ובלתי הפיך של כל חצי האי הקוריאני – סעיף אותו מפרשים הצפון קוריאנים כדרישה מארה"ב להוריד את מספר החיילים האמריקאים המוצבים באזור או לצמצם את המטריה הגרעינית שהיא מעניקה לשתיים מבעלות בריתה במזרח אסיה: דרום קוריאה ויפן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ