תצלומי לוויין: צפון קוריאה הרחיבה מתקן לייצור טילים בזמן המו"מ עם ארה"ב

לפי התצלומים, בסמוך לפסגה עם טראמפ הושלמו השיפוצים במתקן המייצר חלקים לטילים בליסטיים שיכולים לפגוע בארה"ב. גורמים ב-CIA ואחרים סבורים כי לוח זמנים של שנה אינו ריאלי לפירוז צפון קוריאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צפון קוריאה המשיכה לפתח מתקן טילים לפני הפסגה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כך חושפים תצלומי לוויין שפורסמו היום (שני). לפי ניתוח של מוסד מידלברי ללימודים בינלאומיים, המדינה המבודדת הרחיבה מתחם מפעלים שנמצא מזרחית לעיר המהונג, המייצר חלקים הכרחיים למנועי טילים בליסטיים. במקום מיוצרים גם חלקי טילים אחרים, המתאימים לטילים בליסטיים שיכולים לפגוע בארה"ב.

לפי ניתוח התצלומים, צפון קוריאה השלימה את השיפוצים של המתקן בסמוך לפסגה של שליט המדינה קים ג'ונג און עם טראמפ בסינגפור. נראה כי הרחבת המתקן החלה באפריל, בתקופה שבה לחץ קים את ידו של נשיא דרום קוריאה מון ג'אי אין. רוב העבודות בוצעו במאי וביוני.

המתקן, באפריל
המתקן, בשבוע שעבר

"ההרחבה מרמזת שלמרות התקווה לפירוק מנשק גרעיני, קים ג'ונג און מחויב להגדיל את מצבור הטילים הגרעיניים שלו", כתבו מחברי הדו"ח על התצלומים דיויד שמלר וג'פרי לואיס. בפסגה עם טראמפ חתם קים על מסמך שבו התחייב "לפעול למען פירוז גרעיני שלם של חצי האי הקוריאני".

ההרחבה, שעליה דווח לראשונה בוול סטריט ג'ורנל, היא האחרונה מבין כמה תגליות המערערות על טענת טראמפ שלפיה הוסר האיום מצפון קוריאה. אתמול פורסם ברשת NBC כי סוכנויות המודיעין בארה"ב סבורות שהמדינה האיצה את קצב העשרת האורניום בכמה אתרים נסתרים בחודשים האחרונים. לפי הדיווח, סוכנויות המודיעין מעריכות כי ייתכן שקים מנסה להסתיר את האתרים הללו בכדי להשיג הקלות נוספות בשיחות הגרעין עם ממשל טראמפ.

תצלומי לווין של מתקן יונגביון, בחודש שעברצילום: Pleaides © CNES 2018, Distribut

בשבוע שעבר פרסם אתר האינטרנט 38North תצלומי לוויין שלפיהם צפון קוריאה ממשיכה לפתח את הכור הגרעיני היחיד שלה המוכר למערב. ניתוח התצלומים חשף כי מערכת הקירור במתקן שונתה ולפחות עוד שני מבנים נוספו באתר - ייתכן שלמטרת ביקור בכירים בו. בניית משרד הנדסה הושלמה ונמשכת בנייה במקומות אחרים במתקן.

למרות דיווחים אלה, ממשל טראמפ ממשיך במאמצי המשא ומתן עם צפון קוריאה. לפי דיווח בפייננשיאל טיימס, שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו יבקר עוד השבוע בפיונגיאנג לצורך כך - אולם משרד החוץ עדיין לא אישר את הפרטים. היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון אמר אמש כי הוא מאמין שאפשר יהיה לפרק את צפון קוריאה מנשק להשמדה המונית, לרבות נשק גרעיני, כימי וביולוגי, בתוך שנה. "אם הם כבר הגיעו להחלטה והם משתפים פעולה - זה יכול להתקדם מהר מאוד", אמר בולטון ל-CBS.

לוח הזמנים שהציג בולטון הוא אגרסיבי בהרבה מזה שהתווה שר החוץ מייק פומפאו בקונגרס לאחרונה. הוא מעיד על המתח השורר בממשל לגבי הפער בין ההבטחות למציאות בנוגע לפירוזה של צפון קוריאה.

בולטון ידוע כספקן לגבי יכולתה של צפון קוריאה להתפרק מנשק גרעיני. פומפאו יציג בצפון קוריאה לוח זמנים לפירוק, שיתחיל בהצהרה של צפון קוריאה על כל כלי הנשק שלו, מתקני ייצור וטילים.

זה יהיה המבחן האמיתי הראשון של צפון קוריאה, לנוכח חששות שהיא מנסה עדיין להסתיר חלקים מתוכנית הגרעין שלה. בולטון אמר ביום ראשון כי עדיין לא התקבלה הצהרה כזו.

יועציו של פומפאו בממשל, ב-CIA ומחוצה לו , הזהירו אותו כי צפון קוריאה לא תוותר על מצבור הנשק שלה, שכולל 20-60 פצצות עד השלב האחרון של הפירוק, אם בכלל. הם מציעים שצפון קוריאה תפסיק לייצר נשק גרעיני, בעוד שכאמור, יש סימנים להגברת הייצור – אבל לא להתעקש על פירוק כלי הנשק עצמם עד שקים ג'ונג און ישתכנע כי היתרונות הכלכליים מתחילים לתת אותות וכי ארה"ב לא תנסה להפיל את שלטונו.

גישה זו מלאה סיכונים, ומנוגדת למה שבולטון תמך בו לפני שנכנס לממשל. טראמפ והוא טוענים שעל צפון קוריאה להתפרק מנשקה קודם כל, להוציא מגבולותיה את הפצצות והדלק. אם היא תורשה לשמור על הנשק עד השלבים האחרונים של הפירוק, היא תישאר מדינה גרעינית לזמן רב, אולי אפילו שנים.

עד כה אין כל ראיות שהפסגה בסינגפור הניבה כל תוצאות ממשיות, למרות שטראמפ צייץ הכרזה כי "אין יותר איום גרעיני מצפון קוריאה". אפילו בולטון לא רוצה להיתפס כעומד מאחורי דברים אלה, כפי שעולה מדבריו ביום ראשון.

העובדה שארה"ב יודעת על מפעל הנשק דאנגסונג, כפי שעולה מדו"ח של המכון למדע ובטחון בינלאומי, שעוקב אחר התפשטותם של כלי נשק גרעיני, היתה סודית ביותר עד לפני כמה חודשים, לדברי פקיד בממשל האמריקאי. לדברי המקור צפון קוריאה תצטרך להודות בקיומו של המפעל, או שהמו"מ עימה יופסק.

המפעל בקנגסונג, לפי החשד, מלא באלפי צנטריפוגות שמשמשות להעשרת אורניום לנשק גרעיני. הוא פועל זה שנים וייתכן שייצר כבר כמות גדולה של אורניום ברמה של נשק גרעיני.

אחת התוכניות המפורטות ביותר שהוצעו בארה"ב נכתבה בתוכנית למדיניות גרעינית בקרן קרנגי לשלום בינלאומי. היא מציעה "הקפאה והפחתת מוכנות". הצעד הראשון הוא תוכנית נרחבת להפרדת ראשי נפץ גרעיניים מהטילים; הסרת רכיב שנקרא pit, שבלעדיו אי אפשר לפוצץ את הפצצות; ועצירת הפקתו של רוב החומר הגרעיני.

"הרעיון הוא שהם לא ניתנים להזזה, לא ניתן לגעת בהם, וכל המתקנים והאתרים צריכים להיות מוכרזים", אמר אריאל לויט, לשעבר מראשי הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל. ביחד עם ג'ורג' פרקוביץ' הוא כתב את התוכנית שמקדם פומפאו. כל פעילות ההעשרה צריכה להיות מוגבלת לאתר אחד, יונגביון, שם התגוררו המפקחים הבינלאומיים לפני שגורשו מצפון קוריאה לפני שנים". משמעות הדבר שכל פעילות שתיעשה מחוץ ליונגבון תיחשב לרמאות, ואז כל ההסכם יתמוטט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ