הצהובונים ביפן ממררים את חיי פשוט העם שמתחתן עם הנסיכה - ושל אמו

כשב-2017 דווח על הרומן של הנסיכה מאקו, נכדתו הבכורה של הקיסר, עם בנו של פקיד בעירייה, התגובות בציבור היו חמות. אך בדומה לבני מלוכה בבריטניה, גם הנסיכה היפנית ובן זוגה לומדים שאינם חסינים לחטטנות הבלתי פוסקת של התקשורת - וחתונתם מוטלת בספק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנסיכה מאקו בסאו פאולו, שלשום
הנסיכה מאקו בסאו פאולו, שלשוםצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בית הספר למשפטים של אוניברסיטת פורדהם שבניו יורק אינו מפרסם בדרך כלל את שמו של סטודנט העומד לסיים את הלימודים במוסד האקדמי. אלא שקאי קומורו איננו סטודנט מן השורה. הוא ארוסה של הנסיכה מאקו, נכדתו הבכורה של קיסר יפן אקיהיטו, ראש בית המלוכה העתיק ביותר בעולם. או אולי לא?

ביום חמישי נענתה האוניברסיטה לבקשת המעון הקיסרי ביפן, המפקח על הטקסים והאחראי לפרוטוקולים של המשפחה הקיסרית, ומחקה משפט מהודעה לתקשורת שבה צוין כי קומורו, עוזר לעורך דין בטוקיו, הוא "ארוסה של הנסיכה מאקו מיפן".

הנסיכה מאקו מודיעה על אירוסיה לקאי קומורו, בשנה שעברהצילום: Shizuo Kambayashi, Pool / AP
הנסיכה מאקו בפסטיבל יפני בסאו פאולו, שלשוםצילום: AFP

כפי שהוכח בחתונתם של הנסיך הבריטי הארי ומייגן מרקל — אמריקאית גרושה וחצי שחורה — כל פשוט עם שמתחתן עם בן או בת למשפחה מלכותית, נתון לבחינה קפדנית ביותר מצד התקשורת.

אם מאקו אכן תתחתן עם קומורו, בן לפשוטי עם, יהיה עליה לוותר על מעמדה המלכותי ולהפוך לפשוטת עם בעצמה, בהתאם לחוק

יחסיהם של קומורו ומאקו, סטודנטית לרפואה בת 26 באוניברסיטה הנוצרית הבינלאומית בטוקיו שבה הם נפגשו, זכו בתחילה לתגובות חמות כשפורסם עליהם לראשונה במאי 2017. אך דעת הקהל השתנתה, כשכמה צהובונים במדינה דיווחו כי אמו של קומורו לוותה 3 מיליון ין (כ–36 אלף דולר) מחבר לשעבר ולא החזירה אותם.

זמן קצר לאחר הופעת הדיווחים האלה הודיע המעון הקיסרי כי קומורו והנסיכה — אחייניתו של יורש העצר הנסיך נרוהיטו, שיעלה על כס הקיסרות כשאביו יפרוש באביב הבא — דוחים את חתונתם ל-2020. החתונה תוכננה להיערך במקור בסתיו הקרוב. הודעה זו ליבתה את ההשערות שהיחסים בין השניים עלו כנראה על שרטון.

הנסיכה בביקור בפסל ישו הגואל בריו דה ז'ניירוצילום: RICARDO MORAES/רויטרס

המעון הקיסרי, השומר בקפדנות על כל מסורת הקשורה למשפחה הקיסרית, גם עיכב עד למועד בלתי ידוע את טקס האירוסים הרשמי, המוכר בשם "נוסאי נו גי", בין הנסיכה לבין קומורו.

וכך, כשאוניברסיטת פורדהם הודיעה כי קומורו יתחיל ללמוד בה באוגוסט לימודי תואר שני במשפטים במלגה מלאה, ותיארה אותו כארוסה של הנסיכה, התיאור הכעיס במידה רבה את המשפחה הקיסרית ביפן. קומורו "איננו במעמד של ארוס ולכן אין הוא ארוס", אמר בטוקיו דובר המעון הקיסרי לעיתונאים בשבוע שעבר.

בהודעת בית הספר למשפטים של פורדהם נמסר שהוחלט לתקן את ההודעה לתקשורת לאחר התייעצות עם המעון הקיסרי ועם קומורו כאחד. "מתוך כבוד למסורות ולמנהגים עתיקי הימים של המעון הקיסרי, החלטנו למחוק את המילה 'ארוס' מההודעה, משום שטקס האירוסים עדיין לא נערך", נאמר בהודעה.

צהובונים יפניים העלו את ההשערות שהמעון הקיסרי הביא ליציאת קומורו מהמדינה, או שהוא החליט להימלט לארה"ב כדי להתחמק מהחיטוט הבלתי פוסק של התקשורת בחייו. בתקשורת החברתית מיהרו למתוח עליו ביקורת. אחד המגיבים בטוויטר טען שקומורו ניצל את קשריו למאקו כדי להתקבל לאוניברסיטה היוקרתית ולקבל בה מלגה. "הוא יבגוד בנו שוב ושוב בעתיד", כתב @momimojiko. "האירוסים האלה חייבים להתבטל מיד, אפילו מחר". מגיב אחר בשם marimo555555@ פנה ישירות לנסיכה: "מאקו, למה את לא זורקת אותו במהירות? תתעוררי. במקום שתמתיני לו שלוש שנים, עדיף שתיפרדי ממנו מיד ותבקשי מאמך להכיר לך גבר טוב".

מופע ריקוד מסורתי יפני בסאו פאולו בעת ביקורה של הנסיכה מאקו צילום: AFP

הביקורת החריפה על קומורו, שאביו היה פקיד בעירייה שמת כשקומורו היה ילד, נובעת מתחושה יפנית תרבותית חזקה המתייחסת לחשיבות השושלת המשפחתית. "היפנים עדיין מייחסים חשיבות רבה למשפחה כשהם מדברים על נישואים", אמרה יוקיה צ'יקאשיגה, עיתונאית בעיתון הנשים Josei Jishin, הכותבת לעתים קרובות על משפחת המלוכה היפנית. לדבריה, המבקרים תהו מדוע נזקקה אמו של קומורו ללוות כספים ואם לימודיו יאפשרו לו לפרנס את הנסיכה אחרי נישואיהם.

בינתיים, אף אחד מבני הזוג לא אמר שהנישואים עלולים שלא להתקיים. כשנודע שהחתונה נדחתה, הנסיכה פרסמה הודעה שבה נאמר כי בני הזוג "הבינו שאין להם מספיק זמן להכין את הסידורים המתאימים".

אילו נערכה החתונה בהתאם לתוכניות המקוריות, היא היתה מתקיימת חודשים ספורים לפני פרישתו המתוכננת של הקיסר אקיהיטו באפריל הקרוב. הקיסר בן ה–84 יהיה הראשון בשושלת המלוכה היפנית זה יותר מ–200 שנב שוויתר על הכתר בעודו בחיים.

למרבה האירוניה, אם מאקו אכן תתחתן עם קומורו, בן לפשוטי עם, יהיה עליה לוותר על מעמדה המלכותי ולהפוך לפשוטת עם בעצמה, בהתאם לחוק.

החתונה שתאלץ את הנסיכה היפנית לוותר על תוארה המלכותי

מיהוקו סוזוקי, פרופסור לאנגלית באוניברסיטת מיאמי, שכתבה על בתי מלוכה באירופה, אמרה כי גם המעון הקיסרי וגם הציבור היפני התייחסו לבני הזוג בקשיחות רבה מדי. סוזוקי, שהשוותה אותם להארי ומרקל, הצביעה על העובדה שאביה של מייגן היה נתון לרדיפה בלתי פוסקת ומאוד לא מחמיאה מצד התקשורת הבריטית. "אני לא חושבת שמישהו אמר או יאמר בעתיד שהם לא היו צריכים להתחתן", אמרה. "לעומת זאת, הסיקור השלילי לו 'זכו' ארוסה של הנסיכה מאקו ואמו נראה לי תוקפני בצורה מאוד לא הוגנת".

לדבריה, בני הזוג "נרדפו על ידי הצהובונים רודפי השערוריות, ותגובת המעון הקיסרי למפולת התקשורת השלילית היא נסיגה מהאירוסים. זה שופך אור על הניגוד הקיים ביפן בין המסורת הקיסרית לבין הדמוקרטיה".

עם זאת, לפני פרסום השערוריות, נראה היה שהציבור היפני הגיב בחמימות לבחירת הנסיכה בפשוט עם, והתקשורת תיארה במילים נלהבות כיצד הם נפגשו לראשונה ואת התנהלותם לאחר מכן. אחדים מהפרשנים אמרו שבני הזוג יוכלו לחולל מהפכה מודרנית במשפחת המלוכה היפנית, ולהגדיל את הפופולריות של המדינה לקראת מבול התיירים הצפויים לבוא אליה למשחקים האולימפיים ב-2020.

"בני הזוג האלה, הדור הבא, היו משנים את תדמיתה של יפן מן היסוד", אמרה ננסי סנואו, מרצה לדיפלומטיה בפקולטה ללימודי חוץ באוניברסיטת קיוטו. בינתיים נאלצים בני הזוג להסכים להמתנה ארוכה. אוניברסיטת פורדהם הודיעה כי קומורו ילמד בתוכנית לתואר שני שנמשכת שנה, אך "הוא מקווה להמשיך עוד שנתיים" ולקבל תואר מלא במשפטים.

"אלה יהיו שלוש שנים קשות לקומורו ולנסיכה מאקו", אמרה מאקוטו וואטאנאבה, מרצה לפוליטיקה וליחסים בינלאומיים באוניברסיטת הוקאידו בונקיו. "אהבתם מאותגרת בדרכים רבות".

אחד הרמזים לכך שהנסיכה היפנית מתכוננת כנראה ליחסים בשלט רחוק הוא הסיור בברזיל שתוכנן עבורה בשבוע שעבר עם חניית ביניים בניו יורק בדרכה חזרה לארצה.

לקריאת הידיעה בניו יורק טיימס

כתב: מוטוקו ריץ'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ