סבא"א: צפון קוריאה ממשיכה בפיתוח תוכניתה הגרעינית

על אף שמנהיגה העליון של המדינה הודיע כי הוא מוכן לפירוקה מנשק גרעיני, דו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קובע שהפעילות במפעלים ממשיכה כרגיל ושפיונגיאנג בונה מתקן חדש

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריסתו, כביכול, של מתקן גרעיני בצפון קוריאה לעיני עיתונאים מערביים, במאי
פיצוץ במתקן גרעיני בצפון קוריאה לעיני עיתונאים מערביים, במאי. צפון קוריאה טענה כי השמידה את המתקן בפיצוץ זהצילום: /אי־פי
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

צפון קוריאה לא עשתה דבר כדי לעצור או להאט את התקדמות תוכנית הגרעין שלה, כך הודיעה היום (שלישי) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. בדו"ח מפורט, שהוצג השבוע בווינה, קבעו אנשי הסוכנות כי ההתקדמות הגרעינית של צפון קוריאה צריכה לגרום ל"דאגה גדולה" בעולם.

הדו"ח של סבא"א מתעד שורה של פעולות בכמה מתקנים גרעיניים, בין השאר בתחנת הכוח יוגנביון בה, על פי החשד, מועשר פלוטניום. כמו כן, מחברי הדו"ח טענו כי צפון קוריאה ממשיכה לבנות מפעל חדש, שמטרתו למצות פלוטניום מטילים שכבר נעשה בהם שימוש. במקביל, בדו"ח נכתב כי סבא"א עוקבת אחר מפעל סמוך לפיונגיאנג ש"מבנהו ומאפייניו לא בלתי-תואמים עם מתקן להעשרת אורניום".

פגישת טראמפ-קים, ביוני השנהצילום: Susan Walsh/אי־פי

מנהיגה העליון של צפון קוריאה, קים ג'ונג און, הסכים לפעול לקראת פירוקה מנשק גרעיני של המדינה. הוא אמר זאת הן באפריל, אז נפגש עם נשיא דרום קוריאה מון ג'ה-אין, והן ביוני, בפגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

"פיתוחה וקידומה של התוכנית להפקת נשק גרעיני בצפון קוריאה, לצד ההצהרות מצדה של ההנהגה בפיונגיאנג, הם גורמים מרכזיים לדאגה עבורינו", כתב ראש סבא"א, יוקיאה אמאנו, בפתיחת הדו"ח. המידע על הנעשה בצפון קוריאה, שלא מאפשרת לפקחי סבא"א להכנס לשטחה, נובע מצילומי לווין ומידע זמין אחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ