דחפורים ובתים חדשים: מיאנמר מנסה למחוק כל זכר לכך שחיו שם רוהינגים

השלכה נוספת של הבנייה על כפרי הרוהינגים היא היעלמות כל ראיה שתוכל לשמש בבית דין עתידי. לפי הערכות, לפחות אלפי בני רוהינגה נרצחו בין אוגוסט לספטמבר 2017, אבל רק מאה גופות נמצאו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריסות הכפר אין דין, במארס
הריסות הכפר אין דין, במארסצילום: JOE FREEMAN / AFP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

גזעי דקלים מפוחמים פזורים לכל אורך הכביש המשובש הנמתח בין הכפר אין דן לעיר מאונדו שבצפון מדינת ראחין. שנה חלפה מאז מסע הרצח והאונס של צבא מיאנמר במטרה להניס את בני הרוהינגה, והעצים נותרו הראיה היחידה לכך. בדומה למקומות אחרים במדינת ראחין, ממשלת מיאנמר מחריבה אזורים שבהם אלפי בני רוהינגה התגוררו לפני שנמלטו לבנגלדש. דחפורים חונים בימים אלה לצד בתי מגורים חדשים בעלי גגות כחולים שנבנו על ידי משרד ממשלתי בראשות ראש ממשלת מינאמר, אונג סן סו צ'י.

בסיור לעיתונות שארגנו הרשויות בצפון ראחין בשלהי החודש שעבר, אמר ראש הכפר אין דין קיאו סו מו לכתב הגרדיאן, שהבתים החדשים יאוכלסו בקרוב ב"אנשי ראחין, צ'ין, במאר והינדו מאזורים אחרים במדינה". משלחת של האו"ם פרסמה בחודש שעבר דו"ח שבו קראה להביא להעמדה לדין את מפקדי צבא מיאנמר בגין רצח עם. לדבריה, מטרת ההרס והבנייה היא "מחיקת כל שריד מבני הרוהינגה, ויישוב המקום על ידי אחרים".

השלכה נוספת של יוזמת הבנייה היא היעלמות כל ראיה שתוכל לשמש בבית דין עתידי. ארגון "רופאים ללא גבולות" מעריך כי לפחות 6,700 בני רוהינגה נרצחו בין 25 באוגוסט ל–24 בספטמבר 2017, אבל רק 100 גופות נמצאו. ממשלת מיאנמר האשימה את המורדים בני הרוהינגה בכל מעשי הרצח, פרט לעשרה. "זו שאלה גדולה — היכן נמצאותת כל הגופות?", אמר כריס לווה, מנהל מיזם ארקאן, שבו רשתות מקומיות מתעדות את ההרג והזוועות במדינת ראחין, "כעבור שנה, איך נגלה מה קרה? אם נמצא עצמות, איך נדע כיצד או מתי נרצחו, ואם נרצחו בכלל?".

להרס חייהם של הרוהינגים התלוותה מחיקת הסיפור שלהם. השנה יצא שמו של הכפר אין דין לשמצה כשנחשף בחקירה של רויטרס כי ב–2 בספטמבר 2017 חיילים, שוטרים ובודהיסטים ראחינים תושבי הכפר רצחו עשרה גברים ונערים רוהינגים. שבעה חיילים הורשעו ברצח. שני העיתונאים שחשפו את הסיפור — נאסרו.

בני רוהינגה בכפר אין דין בשנה שעברה, לפני שגורשו או נרצחוצילום: Handout ./רויטרס

ואולם אין זה הסיפור שתושבי אין דין מספרים היום. קין תן יִי בת ה–52, בודהיסטית ראחינית המתגוררת בפינה שקטה בכפר, סיפרה לגרדיאן את גרסתה למאורעות האלימים בשנה שעברה. "הקהילה המוסלמית תכננה לתקוף את הכפר תקופה ארוכה קודם לכן", אמרה, "שני מוסלמים הרגו את אבא של טו איי (בודהיסט ראחיני), ואז הם החלו לצעוק ממרומי המסגד שלהם, ושרפו את בתיהם".

סיפורה אינו מתיישר עם עדויות שמסרו רוהינגים, עם הממצאים של משלחת האו"ם או עם הפרסומים של העיתונות הבינלאומית. התייחסותה לאביו של טו איי דומה לטענת הצבא, ולפיה מורדים רוהינגים רצחו ראחיני תושב אין דין ב–25 באוגוסט 2017, מה שהצית את האלימות שהובילה לטבח שהתרחש כעבור שבוע. על פי נתוני משלחת האו"ם, מורדים רוהינגים לא תקפו בכפר באותו יום.

פחות משבוע אחרי שחוקרי או"ם התריעו כי רצח העם עדיין נמשך בראחין, הסכימו בנגלדש ומיאנמר להתחיל להחזיר פליטים רוהינגים בנובמבר. אך דובר נציבות האו"ם לפליטים אנדריי מהצ'יץ' אמר כי הסוכנות "אינה מאמינה שהתנאים במיאנמר מתאימים לחזרה של בני רוהינגה שתהיה מרצון, בטוחה, מכובדת ובת קיימא". קיאו סו מו, ראש הכפר אין דין, אמר: "איני סבור שהמוסלמים יחזרו. אף אחד לא רוצה שהטרוריסטים יחזרו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ