סין הורתה לעצור את המחקר בהנדסה גנטית של תינוקות

משרד המדע בבייג'ין אמר כי הוא מתנגד בחריפות למחקר שפורסם השבוע: "מעשה מזעזע, לא מקובל ולא חוקי". גנטיקאים בכירים גינו את הניסוי, אך אמרו שיש להתעמק בפוטנציאל של הטכנולוגיה המהפכנית

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הזרקת חלבון לתא עוברי במעבדה של הא. תוצאות המחקר טרם פורסמו ואין אישוש חיצוני לטענותיו
הזרקת חלבון לתא עוברי במעבדה של הא. תוצאות המחקר טרם פורסמו ואין אישוש חיצוני לטענותיוצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

ממשלת סין הורתה היום (חמישי) לעצור מחקר באוניברסיטת סאותרן בשנג'ן שנטען כי הביא ללידת התינוקות הראשונים שהדנ"א שלהם עבר הנדסה גנטית. ההודעה התקבלה לאחר שההכרזה על המחקר נענתה בביקורת חריפה מהקהילה המדעית - ולפיה מדובר בשימוש פזיז בטכנולוגיה בוסרית ולא מדויקת שהשלכותיה אינן מובנות עד תום.

החוקר הסיני הא, שביצע את הניסוי בתאומותצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

סגן שר המדע והטכנולוגיה של סין, שו ננפינג, אמר לערוץ הטלוויזיה הממלכתי CCTV כי המשרד מתנגד בחריפות למחקר, שחלק מתוצאותיו הוצג השבוע. שו הגדיר את מעשי החוקרים "לא חוקיים" ואמר שהרשויות פתחו בחקירה לאחר שהניסוי לא קיבל את האישורים הדרושים, אולם לא פירט אילו צעדים ננקטו במסגרתה. לדברי סגן השר, הניסוי "חרג מקווי המוסריות והאתיקה של הקהילה האקדמית. מדובר במעשה מזעזע ולא מקובל".

החוקר עצמו, הא ג'יאנקוי, אמר שהוא קיבל את ההרשאה לערוך ניסויים בבני אדם, אולם התנסח באופן מעורפל בעת שהציג את מחקרו בכינוס בינלאומי על עריכת הגנום האנושי בהונג קונג. קודם לכן הודיע הא כי הניסוי הוקפא עד להשלמת הבדיקות הרפואיות של התינוקות שנולדו. לדבריו, החוקרים החליטו להקפיא את המחקר בתגובה לביקורת שהשמיעו בכירי החוקרים בתחום. הכינוס ננעל בהצהרה שגינתה את הניסוי, אך גם בקריאה להתעמק בפוטנציאל של הטכנולוגיה המהפכנית - שמאפשרת עריכה ממוקדת של גנים ספציפיים בדנ"א.

אתמול מסר הא כי אשה נוספת נושאת בימים אלה ברחמה תינוקות שהגנום שלהם נערך. לדבריו, אחת משתי התינוקות שנולדו תהיה עמידה לנגיף ה-HIV, אך איש מלבדו לא אישר זאת. לפי מסמכים של החוקר, שלמד בארה"ב, התינוקת קיבלה שני עותקים של הגן המהונדס, האחראי לייצור החלבון שדרכו חודר לדם הנגיף הגורם למחלת האיידס. חוקרים מתחו ביקורת גם על ההחלטה להשתמש בטכנולוגיה כדי "להעצים" תינוק ולא כדי לרפא מחלה תורשתית. הגן הספציפי שפעולתו בוטלה אכן מסייע ל-HIV לתקוף את הגוף, אבל מספק הגנה מווירוסים אחרים, בהם קדחת הנילוס המערבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ