במסוקים, דרך ג'ונגלים ומעל מוקשים: בהודו מביאים את הקלפי לכל מצביע

ועדת הבחירות קבעה שאף אזרח לא יתרחק יותר משני קילומטרים מביתו כדי להצביע. עובדי הבחירות נדרשים להיות בכושר גופני מעולה כדי לחצות הרים, נהרות, מדבריות, יערות ופארקים לאומיים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי ועדת הבחירות וחיילים עם ציוד הצבעה בצפון הודו, בשבוע שעבר
עובדי ועדת הבחירות וחיילים עם ציוד הצבעה בצפון הודו, בשבוע שעברצילום: Anupam Nath/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

הבחירות שהחלו בשבוע שעבר בהודו יוצאות דופן בהיקפן: 900 מיליון מצביעים, 83 מיליון מהם בוחרים לראשונה, 11 מיליון עובדי קלפיות, כארבעה מיליון מכונות הצבעה, מיליון קלפיות ו–570 רכבות מיוחדות למהגרי עבודה ואנשי אבטחה שמעורבים בהפעלת מערך ההצבעה. מספרים אלה נותנים מושג על ממדיו של המיזם הדמוקרטי הגדול בעולם. אולם אלו הם הפרטים הקטנים שמוכיחים יותר מכול את המחויבות של הודו להגיע לכל בעל זכות הצבעה, ולא חשוב עד כמה נידח מקום הימצאו.

במרתון הבחירות של הודו הנמשך כשישה שבועות, ועדת הבחירות קבעה שאף מצביע לא יידרש לנסוע יותר משני קילומטרים מביתו כדי להצביע, בין אם הוא גר על פסגה ברכס ההימלאיה או על אי במפרץ בנגל. כך, בפארק הלאומי יער גיר בגוג'ראט הוקמה קלפי עבור תושב אחד בלבד — נזיר הינדי שחי בקרב להקות אריות. בארונצ'אל פראדש שבצפון הודו, עובדי הקלפי נוסעים יום שלם כדי להגיע לכפר הנידח מלוגם, שם רק אשה אחת רשומה כבעלת זכות בחירה.

העובדים נדרשים להיות בכושר גופני מעולה כדי לחצות הרים, נהרות, מדבריות, יערות ופארקים לאומיים. עבודתם כוללת נסיעות ארוכות וקשות ברכבות, במכוניות, במסוקים ובסירות, מלווים בסבלים שנושאים על גבם את מכונות ההצבעה שגודלן כמזוודה, את פנקס הבוחרים, דיו לסימון מי שכבר הצביעו וציוד נוסף.

בארונצ'אל פראדש, שגובלת בבהוטן, במיאנמר ובסין, רוב הקלפיות ממוקמות בתוך היער ההימלאי הסבוך. עובדי הקלפיות יצאו לדרך שבוע לפני ההצבעה, שהחלה ביום חמישי האחרון. בחלק הראשון של מסעם הם נסעו שלוש שעות ממחוז צ'אנגלנג, שבמזרח המדינה, לעיר מאיו, מרחק כמאה קילומטרים. התחנה הבאה היתה ויג'וינגאר, במרחק כ–163 ק"מ. אין כבישים שמחברים את שתי העיירות, והשטח נתון להצפות בזק ולמפולות. משך המסע נמדד בימים ולא בשעות.

מפעילי קלפיות לפני יציאת לקלפיות בדרום הודו, אתמולצילום: Mahesh Kumar A./אי־פי

לכן הגיעו עובדי הקלפי לוויג'וינגאר במסוק של חיל האוויר ההודי. בתקופה שלפני עונת המונסונים, מזג אוויר גרוע עשוי להביא לביטול הטיסה למקום. צוות הקלפי יצא לדרך שבוע מראש, בידיעה שאם כל הדרכים האחרות ייחסמו יהיה אפשר לעשות את הדרך ברגל — בצעידה בת שישה ימים. השיירה אכן צעדה ברגל את הקטע האחרון של המסע ההרפתקני מוויג'וינגאר לקלפי בגנדיגראם, שם רשומים 242 מצביעים. מדובר במקטע של 12 ק"מ בלבד, אולם ההליכה נמשכה שמונה שעות, דרך ג'ונגלים אפלים, ותחת איום מתמיד של שעטת פתע של עדר פילים. צוות הקלפי חצה ערוצים עמוקים על גבי גשרים תלויים עשויים במבוק, שרעדו כמו ג'לי ברוחות העזות. חברי הצוות נשאו עמם פנסים, פילטרים למים ותאורת חירום – ונעזרו במדריך מקומי הבקי בדרכי הג'ונגל.

"המסלולים האלה לא דומים למסלולים באלפים. יש כאן יערות סובטרופיים והקרקע מכוסה צמחייה סבוכה. אין כללים כתובים, אבל אנחנו מעדיפים אנשים בני פחות מ–45 מפני שעובדי הקלפיות נדרשים לכושר טוב ולהרבה אנרגיה", אמר קאלינג טאינג, יו"ר ועדת הבחירות בארונצ'אל פראדש.

בלדאק, שבחבל קשמיר, הוקמה קלפי בגובה 4,327 מטר, שנועדה ל–12 מצביעים בלבד. קלפי אחרת באזור הוקמה בגובה 4,500 מטר והעובדים נדרשו לשאת מכלי חמצן בהגיעם אליה.

בקצה השני של הודו, הרחק מפסגות לדאק, נמצאים איי אנדמן וניקובר, אליהם הובאו מכונות ההצבעה בסירות — בין היתר לקלפי שהוקמה בגובה 9.7 מטרים מעל פני הים. עובדי הקלפי התחילו את מסעם בן 24 השעות באונייה, ממנה עברו לסירת מנוע, אחר כך לסירת משוטים קטנה, ולבסוף ל"הודי", סירה מסורתית שמשמשת את השבט המקומי, כפי שסיפרה ד"ר מוניקה פריאדרשיני מוועדת הבחירות של מחוז ניקובר. "יש מקומות שבהם המים שורצים תנינים ונחשי מים", הוסיפה.

מכונות ההצבעה מוגנות בתוך תיבות אטומות למים, ושאר הציוד עטוף שכבות של כיסויי פלסטיק להגנה מרטיבות. המסע הסתיים בטבילה — פריאדרשיני וצוותה נאלצו ללכת עם כל הציוד עד החוף כשהמים מגיעים עד מותניהם, והכל בשביל תשעה מצביעים בלבד.

ברבות מהקלפיות באזורים הנידחים אין קליטה סלולרית. גם כאן, היה על הצוות להשתמש במערכות אלחוטיות ובטלפונים לווייניים כדי לשלוח כל שעתיים דיווחים על התקדמות ההצבעה כפי שמחייבת ועדת הבחירות. "כשהצבעתי בעצמי בעבר לא היה לי מושג על כל העבודה שנדרשת כדי להבטיח שכל בעל זכות בחירה יוכל לעשות זאת", אמרה פריאדרשיני.

בצ'טיסגאר שבמרכז הודו ייפתחו הקלפיות בהמשך השבוע. לצד הגיאוגרפיה של המחוז, גם האידאולוגיה המקומית מציבה קשיים. הג'ונגלים הסבוכים משמשים מסתור למורדים מאואיסטים שתוקפים פקידי ממשלה ברובים, בפצצות תבערה ובמוקשים. בשבוע שעבר עלתה שיירה של מפלגת השלטון (BJP) על מטען חבלה מאולתר שהציבו המורדים ומחוקק מקומי ועוד ארבעה בני אדם נהרגו. "יש מאה אזורים מסוכנים מאוד. בכמה מהם, יותר ממאה אנשי אבטחה ליוו 20 עובדי קלפי כדי להבטיח את דרכם ביער", אמר דורגש קומא אווסטי, מפקד המשטרה בצ'טיסגאר, "האנשים שלי לא ישנו ימים שלמים".

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ