נשיא אינדונזיה חנן אשה שהקליטה את הבוס שלה מטריד אותה ונידונה למאסר

נוריל מקנון הורשעה בהפצת חומרי תועבה אחרי שתיעדה שיחת טלפון עם מנהל בית הספר שבו עבדה. אחרי שערעורה נדחה התערב הנשיא ג'וקו וידודו והביא לביטול העונש שנגזר עליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוריל מקנון בג'קרטה, החודש
נוריל מקנון בג'קרטה, החודש. קיבלה חנינה אחרי שערעורה לעליון נדחהצילום: WILLY KURNIAWAN/רויטרס

נשיא אינדונזיה, ג'וקו וידודו, העניק שלשום (חמישי) חנינה לאשה שהקליטה את הבוס שלה מטריד אותה מינית בשיחת טלפון ונידונה לחצי שנת מאסר. נוריל מקנון עבדה כמנהלת חשבונות בבית ספר באי לומבוק ב-2012, כשמנהל חדש במוסד החל להטריד אותה.

היא הקליטה את אחת השיחות עמו והשמיעה לחבריה לעבודה, שהעבירו את ההקלטה ביניהם. כשהדבר התגלה למנהל הוא התלונן כי היא הכפישה את שמו. בהמשך שונה האישום נגדה לעבירה של הפצת חומרי תועבה.

נשיא אינדונזיה ג'וקו וידודו בג'קרטה, אתמול. הודיע שיתערב אחרי שנוריל תמצה את ההליכים המשפטייםצילום: Dita Alangkara/אי־פי

בנובמבר האחרון הורשעה נוריל, בת 41, בבית המשפט העליון אך הגישה ערעור. בדיון שהתקיים מוקדם יותר החודש בעניינה החליטו השופטים להותיר את הרשעתה על כנה. הנשיא ג'וקו הודיע בעבר כי יהיה מוכן לבחון הענקת חנינה לנוריל, לאחר שתמצה את ההליכים המשפטיים העומדים בפניה.

השבוע הגיש ג'וקו את מסמך החנינה לאישור הפרלמנט בג'קרטה וזה אישר את המהלך. "נוריל היא הקורבן האמיתי ולא הפושעת", אמרה חברת הפרלמנט ארמה סוריאני ראניק שהקריאה את החלטת המחוקקים.

"אנחנו צריכות להיות אמיצות למען נשים שעברו מקרים דומים לאלה שלי", אמרה נוריל לאחר אישור החנינה. "אסור לנו לתת לאנשים אחרים לרמוס את הכבוד שלנו כנשים ואת הערך העצמי שלנו". היא הוסיפה כי היא אסירת תודה על התמיכה שקיבלה בכל רחבי אינדונזיה ואף במדינות אחרות. "אם נמשיך לשתוק, הגברים שמבצעים את המעשים האלה ירגישו שהם עליונים עלינו. אנחנו חייבות להיות אמיצות מול הסיכונים, יהיו אשר יהיו".

לפי ארגוני זכויות נשים באינדונזיה, המדינה המוסלמית המאוכלסת ביותר בעולם, קורבנות פגיעה מינית במדינה נוטות פחות להתלונן על שאירע להן, מאשר במדינות אחרות. בנוסף לכך, בשנים האחרונות היו מקרים דומים לזה של נוריל שבהם נפתחו הליכים פליליים נגד קורבנות הטרדה מינית שיצאו נגד מי שפגעו בהן.

לדברי סרי נורהרוואטי, מהוועדה הלאומית למאבק באלימות נגד נשים, החנינה אמנם סייעה לנוריל אך לא צפויה להשפיע על ההתמודדות של נשים במדינה עם הטרדות מיניות. קרטיקה ג'אג'ה, אמנית שעברה אונס ועוסקת בנושא בפתיחות, הוסיפה כי "נשים באינדונזיה עומדות בפני סכנות אחרות כשהן מדברות על כל נושא מיני, בין אם על אלימות מינית או על ביטוי המיניות שלהן. הנורמות שלנו מענישות נשים על כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ