יותר אזרחים אפגנים נהרגו על ידי כוחות ארצם ונאט"ו מאשר על ידי טליבאן

בדו"ח של האו"ם נכתב כי במחצית הראשונה של 2019 נהרגו 717 אזרחים במבצעים של כוחות ממשלתם וכוחות בינלאומיים. באותה תקופה נהרגו 531 אזרחים על ידי טליבאן וארגוני מורדים אחרים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש כוחות הביטחון האפגניים בזירת פיגוע בקאבול, שלשום
איש כוחות הביטחון האפגניים בזירת פיגוע בקאבול, שלשוםצילום: Rahmat Gul/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

בניגוד למה שאולי נהוג לחשוב, יותר אזרחים אפגנים נהרגו במחצית הראשונה של 2019 על ידי כוחות הביטחון של ארצם וכוחות נאט"ו מאשר על ידי טליבאן וארגוני מורדים אחרים, כך עולה בדו"ח של האו"ם.

רוב הפגיעה באזרחים נגרמה במבצעים של ממשלת אפגניסטאן וברית נאט"ו נגד מורדים, שכללו בין היתר הפצצות מן האוויר ופשיטות ליליות על מקומות מסתור של מבוקשים.

בניית ארונות קבורה בנגרייה בקאבול, אתמולצילום: OMAR SOBHANI/רויטרס

בדו"ח של משימת האו"ם באפגניסטאן נכתב כי בששת החודשים הראשונים של השנה נהרגו או נפצעו לפחות 3,812 אזרחים אפגנים. 403 אזרחים נהרגו בידי כוחות ארצם ו-314 נוספים בידי כוחות בינלאומיים – 717 סך הכל. בתקופה המקבילה נהרגו 531 אזרחים אפגנים על ידי טליבאן, שלוחה של המדינה האיסלאמית (דאעש) וארגונים מיליטנטיים אחרים. בין ההרוגים לפחות 327 ילדים ו-144 נשים.

לפי הדו"ח, 300 מהאנשים שנהרגו על ידי המיליטנטים היו מראש יעד לפגיעה. מחברי הדו"ח ציינו גם שמספר האזרחים האפגנים שנהרגו בין ינואר ליוני 2019 היה נמוך מהתקופה המקבילה ב-2018.

ארגון טליבאן האיסלאמיסטי מבצע מתקפות אלימות על בסיס יומיומי כשרובם הגדול מכוונותת נגד כוחות הביטחון האפגניים.

באפריל פרסם האו"ם נתונים על שלושת החודשים הראשונים של 2019 כשכבר אז ניתן היה לראות את המגמה החדשה - יותר אזרחים אפגנים שנהרגו בידי כוחות ארצם ונאט"ו מאשר על ידי טליבאן, לראשונה מאז שהאו"ם החל לתעד את מקרי המוות לפני יותר מעשור.

טליבאן דחה את הקריאות להפסקת אש בשעה שאנשיו מנהלים שיחות עם ארה"ב שנועדו לשים סוף ל-18 שנות מלחמה. במקביל לשיחות, השלוחה של דאעש באפגניסטאן מבצעת פיגועים נגד כוחות הביטחון האפגניים וגם נגד המיעוט השיעי במדינה.

ארה"ב סיימה ב-2014 באופן רשמי את הלחימה באפגניסטאן, אולם היא עדיין מספקת סיוע אווירי נרחב ותמיכה נוספת לכוחות הביטחון המקומיים.

"הצדדים בסכסוך עשויים לתת הסברים שונים למגמות הנוכחיות, כל אחד מהם נועד להצדיק את השיטות הצבאיות שלו", אמר ריצ'רד בנט ממשימת האו"ם לאפגניסטאן. לדבריו, מצבם של האזרחים האפגנים הפשוטים ישתפר "לא רק על ידי ציות לחוק ההומניטרי הבינלאומי, אלא גם באמצעות צמצום עוצמת הלחימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ