מנהיגת הונג קונג: נאמנות לסין תאפשר לנו להמשיך ליהנות מהאוטונומיה גם לאחר 2047

מחוקק שאל את קארי לאם מה עשוי לקרות אחרי השנה שבה האזור המינהלי אמור לשוב לשליטת סין. היא השיבה שההפגנות בחודשים האחרונים נגד ממשלה ידרבנו את בייג'ין להשיג את הונג קונג לידיה

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהיגת הונג קונג קארי לאם נואמת בפני מועצת המחוקקים באזור המינהלי המיוחד, היום
מנהיגת הונג קונג קארי לאם נואמת בפני מועצת המחוקקים באזור המינהלי המיוחד, היוםצילום: Andy Wong/אי־פי
אי-פי
גרדיאן

מנהיגת הונג קונג קארי לאם הודיעה היום (חמישי) כי ייתכן שיוארך תוקף ההסדר שלפיו האזור המינהלי המיוחד ימשיך ליהנות ממידה נרחבת של אוטונומיה אחרי שנת 2047, אם הונג קונג תשמור על נאמנות לסין. בהופעה ראשונה בפני המועצה המחוקקת מאז אוקטובר, לאם השיבה למחוקק ששאל מה עשוי לקרות אחרי 2047, השנה שבה האזור המינהלי אמור לשוב לשליטת סין.

"כל עוד נמלא אחר העיקרון של מדינה אחת, שתי שיטות... יהיו לנו מספיק סיבות להאמין שהוא לא ישתנה אחרי 2047, וימשיך להתפתח בהתמדה למשך תקופה ארוכה בעתיד", אמרה לאם.

צילום: Vincent Yu/אי־פי

לפי התנאים שנקבעו ב–1997 להחזרת המושבה הבריטית לידי סין, הונג קונג אמורה ליהנות במשך 50 שנה מהחירויות שלה וממערכת פוליטית נפרדת. מתנגדי החזרת האזור לשליטת סין אומרים שהתנאים שסוכמו כבר הופרו עם התגברות ההשפעה של בייג'ין על השלטון בעיר, הנתמך על ידי סין.

לאם אמרה שהפגנות המחאה בחודשים האחרונים נגד ממשלה ידרבנו את בייג'ין לזנוח את הניסוי שבמסגרתו נהנו מחירויות שתושבי סין היבשתית לא נהנים מהן. לדבריה, הצעירים בהונג קונג צריכים להודות על ההסדר הקיים ולא "לגרום נזק לשיטה החשובה הזאת". "אחרת", הסבירה, "הם ייצרו את המצב שמפניו הם חוששים", אמרה לאם.

קרוב לוודאי שדברי לאם לא יְרצו את המפגינים. בעת דיון שאלות ותשובות במועצה המחוקקת של הונג קונג, כמה מחוקקים מהאופוזיציה שתומכים בהפרדה גדולה יותר מסין הוצאו מאולם המליאה אחרי שקראו סיסמאות ונשאו כרזות, בהן אחת שהציגה את לאם כערפדה.

הפגנות המחאה בהונג קונג נחלשו מעט בשבועות האחרונים, אך תושבי האזור המינהלי המיוחד ממשיכים להפגין נגד הממשלה, ובין יתר דרישותיהם, הם קוראים לנהל חקירה עצמאית של התנהגותם האלימה של שוטרים נגד המפגינים ולערוך בחירות חופשיות. לאם דחתה את דרישות המפגינים והמשיכה לתמוך במשטרה. "לא אסכים שאף אחד יאשים את המשטרה באכזריות", אמרה. אף על פי שלאם דחתה את דרישות המפגינים, היא הביעה תקווה שבחודש הבא תוקם ועדה לבדיקת סיבות השורש למחאה, שפרצה למעשה לאחר שהרשויות בהונג קונג העבירו את חוק ההסגרה שמאפשר להעביר חשודים בפלילים לידי השלטון בסין.

דבריה של לאם מזכירים התבטאויות של מנהיגי המפלגה הקומוניסטית בסין, שאומרים כי השיטה הייחודית הנהוגה בהונג קונג מבוססת על כבוד לריבונות של סין באזור המינהלי. בייג'ין מאשימה באופן קבוע את יריביה הפוליטיים בהונג קונג בניסיון ליצור נתק בין האזור המינהלי לסין, בסיוע כוחות זרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ