נשיא סין, שי ג'ינפינג, הורה כבר במפגש הפוליטביורו ב-7 בינואר להיערך לבלימת התפשטות וירוס הקורונה - כך פרסם היום (ראשון) כתב עת של המפלגה הקומוניסטית. בנאום שנשא שי ב-3 בפברואר בפני בכירי מפלגת השלטון, ותוכנו נחשף היום לראשונה לציבור, אמר שי כי הנחה את הרשויות כיצד לנהוג ימים ספורים לאחר שהנגיף זוהה לראשונה בעיר ווהאן. מהפרסום עולה לכאורה כי הרשויות בבייג'ין ידעו על פוטנציאל ההדבקה הגבוה של הנגיף - ועל עצם יכולתו לעבור מאדם לאדם - עוד בטרם הדבר פורסם ברבים.

בנאום שפורסם היום הוסיף שי כי הנחה את הרשויות בווהאן ב-22 בינואר לנקוט "צעדים נוקשים וכוללים" כדי למנוע מתושבי העיר בת 11 מיליון התושבים לצאת מתחומיה. זאת, לדבריו, "נוכח קצב ההתפשטות הגבוה של המגפה והאתגר של מניעתה והשליטה בה". יום למחרת, ב-23 בינואר, הוכרז לראשונה עוצר על התחבורה הציבורית בעיר, בירת מחוז חוביי.

התייחסותו הפומבית הראשונה של שי לנגיף היתה ב-20 בינואר, כשפרסם הנחיות לציבור. לפי הציטוטים שפורסמו היום מהנאום בתחילת פברואר, שי אמר כי "מהיום הראשון של השנה הסינית החדשה ועד היום, מניעה ובקרה של המגפה היה הנושא שהכי הדאיג אותי. עקבתי אחר המצב וההתקדמות של עבודת המניעה והבקרה, ונתתי הוראות בעל פה ובכתב ללא הפסקה".

בהמשך הנאום כינה שי את המאבק בהתפשטות הנגיף "מאבק עממי" וסימן בפני בכירי מפלגת השלטון שתי "זירות קרב": מחוז חוביי, והבירה בייג'ין. שי אף קרא להגביר את המעקב אחר דעת הקהל ולעודד תדרוכים ופרסומים בעלי אווירה חיובית סביב הנגיף. הוא הוסיף כי יש "לנצל הזדמנויות ולהשפיע על התדמית הבינלאומית" של סין ברקע המאמצים לבלום את המגפה.

תמלילי המפגש מינואר לא כללו התייחסות לנגיף

פרסום הנאום בכתב העת המפלגתי "צ'יושי" נחשב לחריג, בשל הסמיכות היחסית למועד שבו הוא ניתן לפני פחות משבועיים. אולם, תמלילי מפגש הפוליטביורו מתחילת ינואר שפרסמה סוכנות הידיעות הממלכתית "שינחואה" לא כללו התייחסות כלשהי לנגיף. הציטוטים מהנאום מעלים עתה שאלות לגבי המידע שהיה בידי הממשלה הסינית בימים הראשונים של התפשטות הנגיף בווהאן. בסוף ינואר, בנאום לרגל השנה החדשה, לא הזכיר שי כלל את המאמצים לבלימת הנגיף.

הנגיף זוהה לראשונה ב-31 בדצמבר, לאחר שעשרות בני אדם בעיר ווהאן דיווחו על חום גבוה, קשיים בנשימה ושיעול כבד. מאז הוא התפשט ל-24 מדינות והדביק יותר מ-69 אלף בני אדם. היום דיווחו הרשויות בסין כי מספר המתים עלה ל-1,665 בסין היבשתית וכי מספר החולים חצה את ה-69 אלף. מנגד, מספר מקרי ההחלמה שעליו דווח חצה את ה-9,000 והנתונים שפורסמו היום מעידים על יום שלישי ברציפות של האטה בקצב ההדבקה בנגיף. מחוץ לסין היבשתית דווח עד כה על ארבעה מקרי מוות מהנגיף - ששמו הרשמי הוא COVID-19 - בהונג קונג, ביפן, בפיליפינים ובצרפת.

לשנות את הנרטיב

בשבועות הראשונים של התפרצות הנגיף נראה היה כי שי הותיר בחזית את הרשויות בווהאן ובחוביי - שהתמודדו עם זעם הציבור על אוזלת ידן. בתחילת החודש גברו קולות המחאה בציבור לאחר מותו של הרופא לי וונליאנג, שהיה בין המתריעים הראשונים על חומרת המצב אך זכה ליחס של "מפיץ שמועות" ואף נעצר בידי המשטרה. זמן קצר לאחר מותו הודיעה המפלגה הקומוניסטית על הדחת ראשיה בווהאן ובחוביי ובהחלפתם בפוליטיקאים הנאמנים לנשיא.

מומחים לסין מעריכים כי פרסום הנאום עתה עשוי להעמיד את שי בפני ביקורת על כך שלא התייחס ברצינות לאיום התפשטות הנגיף בשלבים המוקדמים. זאת, בניגוד למאמציו עד כה להפנות את הזעם הציבורי אל עבר הרשויות המקומיות בחוביי ובווהאן. "הטון הכללי בנאום נראה מתגונן", העריך מינשין פיי, פרופסור לממשל בקולג' קלרמונט מקנה בקליפורניה. "הוא רוצה לשנות את הנרטיב, שעד לשלב זה היה מאוד לא אוהד כלפי ההנהגה הבכירה במדינה".

רוכב אופניים נוסע ברחובות ריקים בבייג'ין, בשבוע שעברצילום: TINGSHU WANG/רויטרס

ג'וד בלנשט, חוקר לנושאי סין במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיין בוושינגטון, הוסיף כי "שי נראה כאילו הוא מבקש לקבוע שהממשלה 'לא נרדמה מאחורי ההגה'. אבל מדבריו מצטיירת תמונה של 'ידענו שזו בעיה אבל לא הפעלנו את צופרי האזעקה'". לדבריו, "מעניין לציין שבנאום יש הרבה שימוש בגוף ראשון, במלה 'אני'. הוא בפירוש שם את עצמו בחזית התגובה של הממשלה, גם אם הוא מסתמך על התירוץ הישן של הפלת האשמה על החוליים הקיימים של מערכת השלטון הסינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ