וירוס קורונה | מדריכת נסיעות ביפן שהחלימה מהנגיף נדבקה בשנית; כל בתי הספר במדינה ייסגרו

נוסעות בנתב"ג, השבוע
נוסעות בנתב"ג, השבועצילום: עופר וקנין
עדכונים

האפיפיור ביטל אירוע דתי בוותיקן בשל "מחלה קלה"

האפיפיור פרנסיסקוס ביטל אירוע דתי בוותיקן בשל "מחלה קלה", כך נמסר מהוותיקן היום. בהודעה נמסר ש"בשל מחלה קלה, האפיפיור מעדיף להישאר במעונו שבוותיקן".

בהודעה לא הוסבר במה חלה האפיפיור בן ה-83. בדרשה שנשא אתמול הוא הפגין סימנים של התקררות קלה.

(ד-פ-א)

האפיפיור במיסה ברומא, אתמולצילום: Gregorio Borgia/אי־פי

יפן סוגרת את כל בתי הספר במדינה למשך כחודש

יפן הודיעה על סגירת בתי הספר ברחבי המדינה כחלק מהמאמצים להשתלט על התפשטות הקורונה. ראש הממשלה שינזו אבה מסר כי הוא הורה לכל בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והתיכונים לסגור את שעריהם החל מ-2 במארס ועד לחופשת האביב בבתי הספר שמתחילה בסוף אותו חודש.

לפי שעה, מספר הנדבקים בנגיף ביפן עומד על 890, בהם 705 מספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס" שעגנה ביוקוהמה והוכנסה לבידוד במשך שבועיים.

(אי-פי)

משרד הפנים יאסור על כניסת זרים מאיטליה לישראל בעקבות התפרצות הקורונה

משרד הפנים יאסור על כניסת זרים מאיטליה לישראל בעקבות התפרצות הקורונה. בהודעה שפורסמה היום נמסר ששר הפנים אריה דרעי הורה לחתום על איסור כניסה לאזרחי המדינה. במקביל, ישראלים שיגיעו מאיטליה יידרשו לשהות בבידוד בן שבועיים.

(לי ירון)

מקרה הידבקות ראשון בארה"ב ממקור לא ידוע

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב דיווח על אדם בקליפורניה שנדבק בקורונה מבלי שהיה חשוף לאדם שנדבק בנגיף ומבלי שביקר בחו"ל במדינה שבה התפשט הנגיף. מדובר במקרה ההידבקות הראשון בארה"ב ממקור לא ידוע.

מספר הנדבקים בקורונה בארה"ב עומד על 60 – ב-45 מהם מדובר באמריקאים ששבו מביקור בעיר וואהן, מוקד התפרצות הנגיף בסין, ובנוסעי ספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס" שעגנה ביפן.

מומחים אמרו כי מקרה ההידבקות החדש בקליפורניה מדאיג ביותר. "זה אומר שיש אי שם מקרים שלא אותרו", אמר ד"ר ויליאם שאפנר, מומחה למחלות זיהומיות באוניברסיטת ונדרבליט שבטנסי.

(ניו יורק טיימס)

בגלל הקורונה: צבאות ארה"ב ודרום קוריאה דחו תרגיל משותף

ארה"ב ודרום קוריאה הודיעו על דחיית התמרון הצבאי המשותף להן שהיה מתוכנן להתקיים בחודש הבא על רקע התפשטות נגיף הקורונה.

ההחלטה התקבלה לאחר שדרום קוריאה דיווחה על 334 מקרי הידבקות חדשים וסך הכל 1,595 מקרי הידבקות – המספר הגבוה ביותר של נדבקים בעולם מחוץ לסין. 84% מהנדבקים במדינה הם מהעיר טגו ומערים סמוכות לה. אמש הודיע צבא ארה"ב על מקרה הידבקות ראשון של חייל שמוצב בבסיס ליד טגו.

(גרדיאן)

מקרי הידבקות ראשונים בדנמרק ואסטוניה

דנמרק ואסטוניה דיווחו על מקרי הידבקות ראשונים בקורונה בשטחיהן. במקרה הדני מדובר באזרח המדינה ששב לאחרונה מחופשת סקי בצפון איטליה. לפי התקשורת המקומית, הוא נמצא בבידוד בביתו. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה שהאיש שנדבק באיסלנד הוא אזרח איראני שמתגורר המדינה.

(גרדיאן)

יפן: מדריכת טיולים שהחלימה מהמחלה חלתה פעם נוספת

אשה שעובדת כמדריכה באוטובוס תיירים בעיר אוסקה ביפן אובחנה כחולת קורונה בפעם השנייה לאחר שהחלימה, כך נמסר מהרשויות. האשה, בשנות ה-40 לחייה, שוחררה מבית החולים בתחילת החודש ואובחנה אתמול מחדש לאחר שהתלוננה על כאבי גרון וכאבים בחזה.

מדובר במקרה הראשון של הידבקות שנייה במדינה. מקרים של הידבקות שנייה של אדם בנגיף נרשמו קודם לכן בסין.

על פי נתונים שפרסם היום משרד הבריאות ביפן, מספר החולים במדינה עלה ל-186 נדבקים, לעומת 170 נדבקים אתמול.

(רויטרס)

מספר המתים מהנגיף באיראן עלה ל-26

מספר המתים באיראן מנגיף הקורונה עלה ל-26, כך על פי דיווח רשת הטלוויזיה האיראנית אל-עאלם. על פי הדיווח, מספר הנדבקים עלה ל-245.

מפה שפרסמה סוכנות הידיעות אירנ"א מצביעה על התפשטות הנגיף ל-20 מתוך 31 מחוזות במדינה.

(גרדיאן ורויטרס)

טראמפ מינה את פנס לטיפול בהפצת הנגיף: "מאוד מאוד מוכנים לזה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מינה הלילה את סגנו מייק פנס לריכוז הטיפול בהתפשטות הנגיף בארה"ב. במסיבת עיתונאים שערך הלילה הביע אמון בהיערכות מערכת הבריאות האמריקאית שתצליח לדבריו למנוע את התפשטות הווירוס.

"אנחנו מאוד מאוד מוכנים לזה", אמר.

(ניו יורק טיימס)

סעודיה משהה את העלייה לרגל למכה ולאתרים הקדושים

מתפללים במכה, היוםצילום: Amr Nabil/אי־פי

הרשויות בסעודיה הודיעו על השהיית העלייה לרגל לערים הקדושות מכה ומדינה בניסיון לרסן את התפשטות נגיף הקורונה. במקביל נעצרה גם כניסתם של אזרחים ממדינות בעולם בהן אותרו מקרי הידבקות בנגיף. בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הסעודית נמסר כי הממשלה "משהה את הכניסה לממלכה למטרות ביקורים באתרים הקדושים".

ההחלטה הסעודית יוצאת הדופן תמנע ממיליוני מוסלמים מרחבי העולם לעלות לרגל לממלכה ולבקר בין היתר בכעבה שבמכה ובמסגד הנביא מוחמד בעיר מדינה.

במזרח התיכון נרשמו עד כה כ-240 מקרי הידבקות בנגיף – רובם באיראן, שבה נדבקו 141 בני אדם מהקורונה ו-22 מתו ממנה.

(ניו יורק טיימס ורויטרס)

עיראק תסגור את מוסדות החינוך ובתי העסק עד ה-7 למארס

עיראק הודיעה על השעיית הלימודים בבתי הספר ובאוניברסיטאות ברחבי המדינה לעשרה הימים הקרובים, זאת בניסיון להשתלט על התפשטות הקורונה במדינה. עוד הודיעו הרשויות בעיראק כי במהלך תקופה זו לא תותר פתיחתם של בתי עסק רבים, כמו בתי קפה, בתי קולנוע ומועדונים, ונאסרו התכנסויות מרובות משתתפים ברחבי המדינה.

פקיסטאן ופינלנד הודיעו על חולים ראשונים בשטחן

פקיסטאן הודיעה כי אותרו שני חולים בקורונה בשטחה. לפי הרשויות במדינה, אחד החולה הוא גבר בן 22 מהעיר קראצ'י שחזר לאחרונה מאיראן, בה נדבקו כבר כ-140 בני אדם. גם פינלנד הודיעה כי אשה פינית אובחנה כחולה בקורונה ואושפזה.

במקביל, רוסיה הצטרפה לרשימת המדינות שהזהירו את אזרחיהן מנסיעה לאיטליה לאור התפרצות הנגיף שם. גם משרד הבריאות הישראלי הוציא השבוע אזהרת מסע לצפון איטליה, אזור התפרצות הנגיף. 12 בני אדם כבר מתו כתוצאה מהנגיף באיטליה.

מקרה מוות שני מקורונה בצרפת; לא ברור מה מקור ההדבקה במדינה

אדם נוסף מת בצרפת כתוצאה מנגיף הקורונה, מה שמביא את מספר המתים במדינה כתוצאה מהמחלה לשניים. הרשויות בצרפת מנסות כעת להבין כיצד הגבר בן ה-60, שמרצה בקולג' מקומי, נדבק בנגיף למרות שלא ביקר באף אחת מהמדינות שחוותה התפרצות קורונה. האיש היה חולה גם לפני שנדבק בקורונה ואושפז בבית החולים בפריז כתוצאה ממחלת הרקע שלו.

17 בני אדם נדבקו עד כה בווירוס בצרפת. אחד הנדבקים, גבר מצפון צרפת, מאושפז במצב קשה על אף שלא ביקר כלל באזורים הנגועים. "החקירה באשר למקור ההדבקה של שני הגברים נמצאת כעת בעיצומה", נמסר מרשויות הבריאות האזוריות, "אנחנו פועלים כדי לאתר כל מי שהיה איתם במגע".

טראמפ יערוך מסיבת עיתונאים בנושא הקורונה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע שיערוך הלילה (שעון ישראל) מסיבת עיתונאים בנושא התפרצות וירוס הקורונה. טראמפ אמר בימים האחרונים כי כלי התקשורת מפיצים פאניקה מיותרת בנושא שמשפיעה לרעה על השווקים בעולם.

ארגון הבריאות העולמי: נקודת מפנה מדאיגה בהתפשטות הנגיף

ארגון הבריאות העולמי אמר היום (רביעי) כי לראשונה יש יותר מקרים חדשים של הנגיף מחוץ לסין מאשר בשטחה. מדובר בנקודת מפנה מדאיגה במאבק בהתפשטות הקורונה.

"אתמול, מספר המקרים החדשים שדווח מחוץ לסין עקף את מקרי ההידבקות שדווחו בתוכה", אמר יו"ר הארגון. "הזינוק המפתיע במקרים באיטליה, באיראן, בדרום קוריאה ובמדינות נוספות מדאיג מאוד".

(גרדיאן)

מקרה ראשון של קורונה ביוון

משרד הבריאות של יוון אישר היום (רביעי) כי במדינה התגלה מקרה ראשון של נגיף הקורונה. מדובר באשה בת 38 שהגיעה מצפון איטליה.

"היא במצב טוב ונמצאת תחת השגחה של צוות רפואי בסלוניקי", אמר שר הבריאות סוטיריוס ציודראס. הרשויות מנסות לזהות אנשים שהאשה היתה עמם במגע. אלו שזוהו יושמו בבידוד.

(רויטרס)

מקור בממשלת ברזיל: מקרה ראשון של הנגיף באמריקה הלטינית

מקור בממשלת ברזיל אמר היום (רביעי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי במדינה התגלה מקרה ראשון של נגיף הקורונה. מדובר במקרה המאומת הראשון באמריקה הלטינית.

לפי המקור, מדובר בחולה בן 61 שמאושפז בבית חולים בסאו פאולו. ממשלת ברזיל צפויה להכריז על המקרה הראשון במדינה באופן רשמי, במסיבת עיתונאים שתיערך בהמשך היום.

(רויטרס)

המרוץ לחיסון: עוד יצרנית תרופות תערוך ניסוי קליני

יצרנית התרופות "מודרנה" שלחה לחוקרים של ממשלת ארה"ב את האצווה הראשונה של החיסון הניסויי לנגיף שפיתחה במהירות, כדי שיתחילו לנסות את החיסונים על בני אדם.

הצפי הוא כי עד סוף אפריל יחל ניסוי קליני של 25-20 מתנדבים בריאים כדי לבדוק אם בטוח להזריק שתי מנות של החיסון הניסיוני. תוצאות ראשוניות יהיו זמינות באזור יולי-אוגוסט.

לכתבה המלאה ב-The Marker

זינוק במספר הנדבקים בדרום קוריאה

הרשויות בדרום קוריאה דיווחו היום (רביעי) על זינוק במספר הנדבקים במדינה. לפי המרכז לבקרת מחלות הקוריאני 115 חולים חדשים אובחנו כנשאים של נגיף הקורונה. בכך עולה מניין הנדבקים במדינה ל-1,261.

מוקדם יותר דיווחו הרשויות במדינה על 169 חולים נוספים לאלה שדווחו הבוקר, בהם גם חייל אמריקאי.

(רויטרס)

מקרה ראשון של הנגיף באלג'יריה

באלג'יריה דיווחו היום (שלישי) על מקרה ראשון של הנגיף. שר הבריאות, עבדרחמאן בנבוזיד, אמר כי גבר איטלקי שהגיע למדינה בשבוע שעבר אובחן כנשא של הנגיף. לטענתו של בנבוזיד, נוסע נוסף שהיה עמו לא נדבק.

(ד-פ-א)

תיעוד: התור לרכישת מסכות פנים בדרום קוריאה

צילומי רחפן מתעדים את התור הארוך לרכישת מסכות פנים שהשתרך אתמול (שני) במרכול בעיר טגו, שבה התפרץ הנגיף בדרום קוריאה. לפי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, הלקוחות של אחד מסניפי הרשת E-Mart הגיעו למקום לאחר שהרשת הודיעה על מכירה של מסכות בחצי המחיר המקובל.

(גרדיאן)

מקרה ראשון של נגיף הקורונה בגרמניה

הרשויות בגרמניה הודיעו היום (שלישי) על מקרה ראשון של הנגיף, במדינת המחוז באדן-וירטמברג שבדרום. בהודעה מטעם משרד הבריאות של מדינת המחוז נאמר כי החולה הוא גבר בן 25 ששב לאחרונה ממילאנו שבאיטליה.

לפי ההודעה נמסר כי "אנשים שהיו במגע קרוב עם החולה נמצאים בבידוד בביתם" וכי הגבר יצר קשר עם הרשויות לאחר שפיתח תסמינים הדומים לשל מחלת השפעת.

(רויטרס)

מומחה אמריקאי מעריך: בין 40% ל-70% מאוכלוסיית העולם עלולים להידבק בנגיף

מומחה לאפידמיולוגיה מאוניברסיטת הרווארד מעריך כי בשנה הקרובה, עשויים בין 40% ל-70% מאוכלוסיית העולם להידבק בנגיף הקורונה. לפי ההערכה של מארק ליפשיץ למגזין האמריקאי "האטלנטיק", למרות ההדבקה ההמונית, ייתכן שלא כולם יחלו בצורה חמורה.

"סביר שרוב הנדבקים יחלו בצורה מתונה, או אפילו לא יראו תסמינים", אמר ליפשיץ. בקרב אפידמיולוגים יש כיום הסכמה לפיה נגיף הקורונה יוביל לקיומה של מחלה עונתית חדשה: "עונת הצינון והשפעת" עשויה להפוך ל"עונת הצינון והשפעת ו-COVID-19", אמר.

COVID-19 הוא השם הרשמי שניתן למחלה שנגרמת כתוצאה מנגיף הקורונה החדש של ווהאן.

(הארץ)

בכיר בוועד האולימפי: האולימפיאדה ביפן עלולה להתבטל עקב הקורונה

חבר בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי אמר היום (שלישי) כי אם התפשטות הנגיף תימשך ותהווה סיכון לנוכחים באולימפיאדה שתיערך הקיץ בטוקיו, מארגניה עשויים לבטלה לחלוטין ולא לדחות את מועד קיומה או לשנות את מיקומה.

דיק פאונד, אחד מחברי הוועדה הוותיקים ביותר, העריך לסוכנות הידיעות אי-פי שהחלטה סופית תינתן בעוד חודשיים או שלושה - משמע עד סוף חודש מאי לכל המאוחר.

לכתבה המלאה

אישה עוטה מסכה ביפן. החלטה על עתידה של האולימפיאדה בטוקיו תתקבל עד סוף מאיצילום: Jae C. Hong/אי־פי

הרשויות באוסטריה הטילו סגר על מלון בעיר אינסברוק

הרשויות באוסטריה הטילו היום (שלישי) סגר על מלון ובית בעיר אינסברוק, בירת מדינת המחוז טירול, במאמץ לאתר אנשים שייתכן והיו במגע עם שני חולים בנגיף הקורונה.

לפי דובר ממשלת טירול, במלון שבמרכז העיר עובדת אשה בת 24 מאיטליה שאובחנה כנשאית של הנגיף. על הבית בו היא מתגוררת עם בן זוגה הוטל גם סגר.

(ד-פ-א)

שוטרים עומדים סמוך למלון במרכז העיר אינסברוק, במדינת המחוז טירול שבאוסטריה, היוםצילום: AFP

המרכז לבקרת מחלות בארה"ב: נערכים לתרחיש רע

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) אמר היום (שלישי) כי על הציבור האמריקאי להיערך לאפשרות שהנגיף יתפשט בקהילות ברחבי המדינה. "לא מדובר בשאלה של האם זה יקרה, אלא שאלה של מתי", אמרה ד"ר ננסי מסונייר, מנהלת בכירה במרכז.

לטענתה, לגורמי בריאות ציבור אין מושג האם התפשטות הנגיף בארה"ב תהיה מתונה או חמורה, אך על הציבור האמריקאי להיערך לפגיעה משמעותית בחיי היומיום. "אנו מבקשים מהציבור האמריקאי להיערך לציפייה שזה עלול להיות רע", אמרה.

(ניו יורק טיימס)

דיווח ברומניה: מקרה ראשון של הנגיף בבירה בוקרשט, הממשלה מכחישה

ברומניה דווח היום (שלישי) על מקרה ראשון של הנגיף בשטחה. לפי הפרסום בערוץ הטלוויזיה Realitatea Plus, המבוסס על גורמים רפואיים במדינה, החולה הוא גבר ששב לפני כשלושה שבועות מאיטליה. לפי הדיווח, הגבר נמצא בבידוד בבית החולים למחלות מדבקות בבוקרשט. בבית החולים לא הגיבו לפרסום.

סגן שר הבריאות של רומניה הכחיש את הדיווח ואמר כי "אין מקרים של נשאי הנגיף במדינה".

(רויטרס)

איטליה: מניין המתים עלה לעשרה

פקיד איטלקי אמר היום (שלישי) כי מניין המתים במדינה מהנגיף עלה לעשרה. מוקדם יותר אמר שר הבריאות של איטליה כי למדינות השכנות יש מחויבות לשמור על הגבולות בינן לבין איטליה פתוחים.

(הארץ)

ארגון הבריאות העולמי: "העולם לא מוכן לנגיף"

ארגון הבריאות העולמי אמר היום (שלישי) כי מדינות ברחבי העולם אינן מוכנות מספיק למאבק בנגיף הקורונה. ברוס איילוורד, פקיד בכיר בארגון קרא לממשלות לאמץ את הגישה הנוקשה בה נקטה סין כדי להילחם בהתפרצות.

לטענתו של איילוורד העולם "פשוט לא מוכן". הפקיד הבכיר אמר במסיבת עיתונאים בז'נבה, שוויץ, כי "הנגיף יופיע. תחשבו שהוא יופיע מחר".

(ד-פ-א)

גורמי בריאות בארה"ב: החל ניסוי קליני לתרופה לקורונה

גורמי בריאות אמריקאים אמרו היום (שלישי) כי החל ניסוי קליני בתרופה אנטי-ויראלית נסיונית לנגיף הקורונה. הניסוי בתרופה "רמדסיביר" (Remdesivir) נערך על ידי חברת התרופות "גיליאד סיאנסז" בחולים אמריקאים.

לפי המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב, המשתתף הראשון בניסוי הוא אזרח אמריקאי ששהה בספינה נגועת הקורונה ביפן "דיאמונד פרינסס". הניסוי נערך במרכז הרפואי של אוניברסיטת נברסקה בעיר אומהה.

(רויטרס)

מקרה ראשון של הנגיף בשוויץ

המשרד הפדרלי לבריאות הציבור של שוויץ הודיע היום (שלישי) כי חולה ראשון במדינה אובחן כנשא של נגיף הקורונה. המשרד נמנע לעת עתה לפרט באיזה קנטון אובחן הנגיף. עם זאת, בערוץ הטלוויזיה השוויצרי RTS דווח כי החולה אובחן בקנטון טיצ'ינו הסמוך לגבול עם איטליה.

(רויטרס)

מקרה ראשון של הנגיף בברצלונה

משרד הבריאות של ספרד הודיע היום (שלישי) על מקרה ראשון של הנגיף בברצלונה בירת קטלוניה. לפי ציוץ בחשבון טוויטר של המשרד, מדובר באשה ששבה לאחרונה מצפון איטליה למחוז האוטונומי.

מדובר במקרה השני של הנגיף בספרד היבשתית, כאשר מקרה נוסף אובחן היום בטנריף.

(ד-פ-א)

טראמפ: קרובים למציאת חיסון לקורונה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום (שלישי) כי "למעשה, אנחנו מאוד קרובים למציאת חיסון" לנגיף הקורונה. את הדברים אמר הנשיא האמריקאי במסיבת עיתונאים שערך בניו דלהי.

"שיעור התמותה מהאבולה היה בזמנו בפועל 100%... כאן, יש סיכוי טוב שלא תמות. זה ממש ההיפך, אנחנו מדברים על 1-2%", אמר לעיתונאים. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, שיעור התמותה הממוצע מנגיף האבולה עומד על כ-50%.

(הארץ)

טראמפ במסיבת העיתונאים בניו דלהי, הודו, היוםצילום: ADNAN ABIDI/רויטרס

חבר פרלמנט איראני שאובחן בנגיף: איבדתי תקווה

חבר פרלמנט איראני הודיע היום (שלישי) בחשבון הטוויטר שלו כי הוא אובחן כנשא של נגיף הקורונה. חבר הפרלמנט, מחמוד סאדיגי, המייצג את מחוז הבחירה של טהראן צייץ: "בדיקת הקורונה שלי יצאה חיובית... אין לי תקווה להמשיך בחיי בעולם הזה".

באותו הציוץ קרא סאדיגי לראש הרשות השופטת במדינה לשחרר מהכלא אסירים פוליטיים כדי למנוע מהם להידבק בנגיף וכדי לאפשר להם לבלות זמן עם בני המשפחה שלהם.

לפחות 95 בני אדם אובחנו באיראן נשאים של הנגיף, בהם גם סגן שר הבריאות. מניין המתים במדינה עלה היום ל-16.

(הארץ)

סגן שר הבריאות האיראני אובחן כחולה בנגיף הקורונה

סגן שר הבריאות של איראן אובחן כחולה בנגיף הקורונה, כך מדווחת סוכנות הידיעות אילנ"א. דובר משרד הבריאות האיראני אישר לטלוויזיה הממלכתית כי סגן השר, עיראג' הרירשי, נדבק בקורונה והועבר לבידוד.

בסרטון שפורסם שעות לפני שהודיע שאובחן כחולה קורונה, נראה סגן השר הרירשי כשהוא מזיע ונראה מאוד לא נינוח.

סרטון של סגן שר החוץ, שעות לפני שהודיע שאובחן

אוסטריה וקרואטיה דיווחו על מקרים ראשונים של קורונה בשטחם

הרשויות באוסטריה הודיעו כי אובחנו שני מקרים של וירוס הקורונה במדינת טירול שבמערב המדינה. אלו שני המקרים הראשונים של קורונה באוסטריה. טירול היא המחוז הגובל בצפון איטליה, שם אותרו מאות מקרים של קורונה ומתו שבעה בני אדם עד כה.

במקביל, גם קרואטיה דיווחה על מקרה ראשון של קורונה בשטחה. לפי הרשויות במדינה, הנדבק הוא איש צעיר שסובל מתסמינים קלים בלבד ואושפז בבית חולים בבירה זגרב.

ישראלית שחלתה בקורונה על הספינה ביפן החלימה בבית חולים בטוקיו ותשוב ארצה

ישראלית שחלתה בנגיף הקורונה כשהיתה על ספינת "דיאמונד פרינסס" ליד יפן החלימה בבית חולים בטוקיו ותשוב לישראל. מדובר בישראלית הראשונה שהחלימה מהווירוס. שלושה ישראלים נוספים שנדבקו בקורונה עדיין מאושפזים בבית החולים ביפן - אחיה של האשה ששוחררה היום וכן זוג. שני חולים נוספים בנגיף ששהו על הספינה נמצאים בבידוד בבית החולים שיבא תל השומר בישראל.

ממשרד הבריאות נמסר כי המטופלת שוחררה מבית החולים ביפן לאחר שהתקבלו שתי בדיקות שליליות לנגיף. היא צפויה לשוב לארץ בימים הקרובים, וכשתגיע לארץ תילקח לבדיקה נוספת בנמל התעופה בן גוריון. לאחר מכן תשוחרר לביתה ולא לבידוד.

(עידו אפרתי)

סגר הוטל על מתחם מלונות בטנריף לאחר שזוהה שם חולה קורונה

הרשויות בספרד הטילו סגר על מתחם מלונות בטנריף, שבו שוהים אלפי בני אדם, לאחר שנודע שגבר איטלקי שאובחן כחולה קורונה שהה במלון. המלון, קוסטה אדחה פאלאס שבדרום האי טנריף, הוא אחד המלונות הגדולים במתחם התיירות שבקוסטה אדחה.

מספר המתים מהננגיף באיראן עלה ל-15; הרשויות אישרו כי 61 נדבקו

15 בני אדם מתו עד כה באיראן כתוצאה מהדבקות בנגיף הקורונה, כך מדווחת היום סוכנות הידיעות הלאומית אירנ"א. שתיים מהנשים שמתו היום כתוצאה מהנגיף היו נשים עם מחלות רקע קשות, בנות יותר מ-80, ממחוז מרקאזי שבלב המדינה. מת נוסף היה גבר מבוגר ממחוז אלבורז הצפוני.

איראן אישרה כי עד כה אובחנו 61 בני אדם כחולים בנגיף בשטחה. לפי הדיווחים, המתים כתוצאה מההידבקות היו כולם אנשים מבוגרים וחולים. אחת הנשים המאושפזות במצב קשה בצפון המדינה היא אזרחית אפגנניסטאן.

נשים איראניות בטהראן, שלשוםצילום: Ebrahim Noroozi/אי־פי

מספר המתים מהנגיף באיראן עלה ל-14

שני בני אדם נוספים באיראן מתו כתוצאה מוירוס הקורונה, מה שמביא את מספר המתים במדינה ל-14 בסך הכל. מלבד סין, איראן היא המדינה שבה ארעו הכי הרבה מקרי מוות כתוצאה מהנגיף.

מערכת החינוך באיראן כולה הושבתה הבוקר, זה היום השני, והרשויות עורכות מבצעי ניקוי וטיהור באוטובוסים וברכבת התחתית בטהראן בניסיון להתמודד עם התפשטות הווירוס. נמל התעופה בדובאי, שהוא אחד העמוסים בעולם, הודיע על הגבלת הטיסות מאיראן ואליה.

אדם רביעי ששהה על סיפון "דיאמונד פרינסס" מת מנגיף הקורונה

אדם נוסף מנוסעי ספינת "דיאמונד פרינסס" שנדבק בנגיף הקורונה מת הלילה מהמחלה, מה שמעלה את מספר המתים בספינת התענוגות לארבעה. על פי הדיווח באחת מרשתות השידור ביפן, הנוסע היה בשנות ה-80 לחייו.

אנשי רפואה מחכים לצוות הספינה "דאימונד פרינסס" בנמל ביוקוהאמה, היוםצילום: /אי־פי

"הארץ" מסביר: כך התמודדו בעולם עם המחלות הקטלניות של המאה

הבהלה העולמית סביב נגיף הקורונה עשויה להישמע מוכרת לרבים. מאז תחילת המאה הנוכחית, נשמע לא אחת על התפרצות של "נגיף מסתורי" במדינה רחוקה - מדביק רבים בזה אחר זה וזורע פניקה. כך גם נגיף הקורונה החדש, ששמו הרשמי הוא SARS-CoV-2, שהתפרץ לראשונה בדצמבר בעיר ווהאן.

אנשי צוות רפואי לבושים בבגדי מגן ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ביולי 2019צילום: Jerome Delay/אי־פי

מאז התפרצות מחלת הסארס בתחילת המאה, שינה ארגון הבריאות העולמי את התקנות הבינלאומיות לשמירה על בריאות הציבור ברחבי העולם ויישם מנגנון להכרזה על התפרצויות מסוכנות "מצב חירום עולמי". בשנת 2009 הכריז הארגון לראשונה על מצב חירום, בהתפשטות "שפעת החזירים" ובהמשך על עוד חמישה מקרים כאלה: הפוליו, שני גלי האבולה באפריקה, התפרצות הנגיף זיקה באמריקה והתפרצות נגיף הקורונה של ווהאן.

לכתבה המלאה

אוסטריה סוגרת את הגבול לחשודים כנשאי הנגיף

ממשלת אוסטריה הודיעה היום (שני) כי לא תאפשר כניסה לגבולותיה לחשודים כנשאי נגיף הקורונה. הממשלה פרסמה אזהרת מסע למחוזות בצפון איטליה, לומברדיה וונטו, שבהם יש את ההתפשטות הגדולה באירופה של הנגיף.

ההחלטה הגיעה לאחר התייעצות שערך הקנצלר סבסטיאן קורץ עם צוות המשימה הממשלתי למלחמה בנגיף.

(גרדיאן)

המזרח התיכון: תמונת מצב

להלן מניין הנדבקים והמתים מנגיף הקורונה במדינות המזרח התיכון:

  • איראן: 66 נדבקו, 12 מתו (לפי דיווחים לא רשמיים כ-50 מתו)
  • איחוד האמירויות הערביות: 13
  • כווית: 3
  • ישראל: 2
  • עומאן: 2
  • אפגניסטאן: 1
  • בחריין: 1
  • לבנון: 1
  • מצרים: 1
  • עיראק: 1

(הארץ וגרדיאן)

איטליה: אשה שביעית מתה מהנגיף לאחר שנדבקה בו בבית חולים

סוכנות הידיעות האיטלקית ANSA דיווחה היום (שני) כי חולה שביעית מתה במדינה מנגיף הקורונה. מספר מקרי ההידבקות עומד על יותר מ-220. האשה, בת 80, אושפזה בשבוע שעבר בבית חולים בעיר לודי לאחר שלקתה בלבה. הרופאים מעריכים כי האשה נדבקה בנגיף מחולה אחר.

(רויטרס)

ארגון הבריאות העולמי ישלח צוות מומחים לאיראן: "עדיין לא מגפה"

ארגון הבריאות העולמי אמר היום (שני) כי התפרצות נגיף הקורונה לא יצאה משליטה ולא גרמה עדיין למספר גבוה של מקרי מוות כדי שיוכלו להכריז עליה "מגפה עולמית".

יו"ר ארגון הבריאות העולמי טדרוס אדהנום גברהיסוס אמר במסיבת עיתונאים בז'נבה, כי "השימוש במילה 'מגפה' לא תואם את העובדות. עלינו להתמקד במיגור הנגיף ובמקביל להתכונן למגפה אפשרית".

בנוגע למקרי המוות באיראן, אמר ראש תכנית החירום של הארגון, ד"ר מייק ריאן, כי מספר המתים הגבוה עשוי לשקף כי במדינה מתגלים רק המקרים הקשים ביותר של המחלה. מחר יגיע למדינה צוות של ארגון הבריאות העולמי.

(רויטרס)

עומאן: שני מקרים ראשונים של קורונה במדינה

משרד הבריאות של עומאן אישר היום (שני) כי שתי נשים במדינה אובחנו בנגיף הקורונה. לטענת המשרד, שתי הנשים הגיעו לאחרונה מאיראן וכי הן במצב יציב, כך לפי סוכנות הידיעות הממלכתית ONA.

רשות התעופה האזרחית של עומאן הודיעה היום כי היא משהה את כל הטיסות בין שתי המדינות.

(ד-פ-א)

דיווח: מקרה מוות שישי באיטליה

ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של איטליה דיווח היום (שני) כי מניין המתים מנגיף הקורונה במדינה עלה לשישה. לפי הדיווח בערוץ RAI, מדובר בחולה סרטן מהעיירה ברשה שבמחוז לומברדיה, בצפון המדינה.

(רויטרס)

האיחוד האירופי: עדיין מוקדם לדון בהקפאה של חופש התנועה בין המדינות

הנציבות האירופי אמרה היום (שני) כי היא מגבשת "כמה תכניות" למקרה של התפשטות גדולה יותר של הנגיף באירופה. עם זאת, עדיין לא נשקלת האפשרות להקפיא את חופש התנועה ביבשת.

"אנו לא שוקלים כרגע תכניות כמו הקפאה מתואמת של אמנת שנגן, אך אנו עובדים על כמה תכניות היערכות", אמר במסיבת עיתונאים הנציב לניהול משברים של האיחוד, יאנז לנארצ'יץ'.

הודעת הנציבות מגיעה בעקבות מותם באיטליה של חמישה בני אדם מהנגיף, והידבקותם של כ-150.

(רויטרס)

נציבת האיחוד האירופי לענייני בריאות (מימין) ונציב האיחוד לניהול משברים, היום במסיבת עיתונאים בבריסל, בלגיהצילום: AFP

מקרה מוות חמישי באיטליה, 219 נדבקו בנגיף

הסוכנות להגנה אזרחית באיטליה דיווחה על מקרה מוות חמישי במדינה מקורונה. ראש הסוכנות אנג'לו בורלי מסר כי הקורבן הוא גבר בן 88 מאזור לומברדיה שבצפון במדינה.

בורלי הוסיף כי עד כה נרשמו 219 מקרי הידבקות בנגיף, 167 במחוז לומברדיה, 27 בוונטו ו-18 באמיליה-רומאניה. מקרים נוספים נרשמו בשני מחוזות אחרים.

ארבעת הקורבנות האחרים גם היו אנשים מבוגרים ולפחות שלושה מהם סבלו מבעיות רפואיות שאינן קשורות לקורונה וטופלו בבתי חולים.

איראן מכחישה שטייחה את ממדי ההתפרצות: לא מתו 50 בני אדם בעיר קום

ממשלת איראן מכחישה שהיא מנסה לטייח את ממדי התפרצות הקורונה בשטחה. זאת לאחר שבכמה דיווחים נטען שמספר המתים במדינה מהנגיף גבוה פי ארבעה מהנתון הרשמי שפרסמו הרשויות.

מחוקק מהעיר קום, הנמצאת במרחק של 120 ק"מ מטהראן, האשים את שר הבריאות האיראני ששיקר לגבי ממדי ההתפרצות. לפי סוכנות הידיעות הרשמית למחצה ILNA, המקורבת לרפורמיסטים, המחוקק אחמד אמיר עבאדי פרחאני אמר שבעיר קום לבדה מתו 50 בני אדם מהנגיף.

"שאר התקשורת לא מפרסמת את הנתון הזה, אבל אנחנו מעדיפים לא לצנזר את מה שקשור לקורונה משום שחיי אנשים נמצאים בסכנה", אמרה פטמה מאדיאני, עורכת בסוכנות ILNA, לסוכנות הידיעות הצרפתית. עם זאת, סגן שר הבריאות האיראני דחה את הדיווח. במסיבת עיתונאים שהועברה בשידור חי בטלוויזיה, אמר אירג' הרירצ'י כי עד כה מתו 12 בני אדם מהנגיף ו-66 נדבקו. "אני מכחיש בתוקף את המידע הזה", אמר הבכיר. "אין זו העת לעימותים פוליטיים. הקורונה הוא בעיה לאומית".

(גרדיאן)

נדבק ראשון בקורונה בעיראק - סטודנט איראני

משרד הבריאות בעיראק דיווח על מקרה ראשון של הידבקות בקורונה במדינה. עוד נמסר שהנדבק הוא סטודנט איראני לתאולוגיה שנמצא בעיר נג'ף. הסטודנט נכנס לעיראק לפני שגבולות המדינה נסגרו בפני אזרחים זרים שמגיעים מאיראן.

לפי משרש הבריאות העיראקי, הסטודנט האיראני הועבר לבידוד ומטופל בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים.

(רויטרס)

מספר המתים בעיר קום באיראן עלה ל-50: "התנהלות הממשל לא מוצלחת"

מניין המתים מנגיף הקורונה בעיר קום שבאיראן עלה ל-50 - כך דיווחה סוכנות הידיעות המקומית ILNA.

המחוקק האיראני אחמד אמיר עבאדי פרחאני, תושב העיר קום, אמר כי יותר מ-250 בני אדם נמצאים בהסגר בעיר המהווה מוקד לימוד דתי פופולרי בקרב שיעים מרחבי איראן ומדינות אחרות.

פרחאני אמר שמקרה המוות הראשון מהנגיף אירע ב-13 בפברואר ומאז מתו סך הכל 50 בני אדם. עם זאת, ההודעה הרשמית הראשונה שפרסמה איראן אודות מקרי הידבקות בווירוס נמסרה ב-19 בפברואר.

בכלל, מספר המתים המעודכן בקום גבוה באופן משמעותי ממספר מקרי ההידבקות שעליהם דיווחו גורמי ממשל איראניים מוקדם יותר – 47, בהם 12 מקרי מוות.

"המצב בקום לא טוב. אני חושב שהתנהלות הממשל בשליטה על הווירוס לא היתה מוצלחת", אמר המחוקק האיראני בהתייחסו לממשלה בראשות הנשיא חסן רוחאני. "לאף אחת מהאחיות אין גישה לציוד הגנה הולם".

פרחאני הוסיף כי כמה מומחי רפואה עזבו את העיר והמשיך בביקורת על המשטר בטהראן: "עד כה לא ראיתי שום פעולה מסוימת מצד הממשל להתמודד עם הקורונה".

(אי-פי)

מקרה הידבקות ראשון באפגניסטאן במחוז שגובל עם איראן

המשרד לבריאות הציבור באפגניסטאן דיווח על מקרה הידבקות ראשון במדינה בנגיף הקורונה, במחוז הראת.

שר הבריאות פרוזודין פרוז אמר במסיבת עיתונאים בקאבול כי הוא הכריז על מצב חירום במחוז הגובל עם איראן, שבה גבה הנגיף את חייהם של 12 בני אדם. הוא גם קרא לציבור האפגני שלא להגיע למחוז הראת וכן לא לצאת ממנו כדי למנוע את התפשטות הנגיף.

בשל החשש להתפשטות הקורונה בשטחה, סגרה אתמול אפגניסטאן באופן זמני את הגבול שלה עם איראן.

(רויטרס וד-פ-א)

איטליה: מקרה מוות רביעי מהקורונה

תחנת רדיו באיטליה דיווחה על מקרה מוות רביעי במדינה מנגיף הקורונה. על פי תחנת RAI, מדובר באדם בשנות השמונים לחייו שהיה מאושפז בבית חולים בגלל מחלה שאינה קשורה לקורונה. שלושת האנשים האחרים שמתו במדינה מהנגיף גם היו זקנים ולפחות שניים מהם סבלו מבעיות בריאות.

לפי שעה, הרשויות באיטליה מתקשות להתמודד עם התפשטות הקורונה במדינה ומספר הנדבקים עומד על 157 – רובם באזור הצפון.

(רויטרס)

מספר המתים באיראן עלה ל-12

הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה על ארבעה מקרי מוות נוספים מנגיף הקורונה. בכך עלה מספר הקורבנות במדינה ל-12.

חבר הפרלמנט אסדוללה עבאסי אמר שמספר מקרי ההידבקות בנגיף עומד על 47 וכולל את מקרי המוות. רוב מקרי ההידבקות באיראן נרשמו בעיר קום, אולם בימים האחרונים התפשט הווירוס לשאר חלקי המדינה, כולל הבירה טהראן.

עבאסי אמר שאנשים שנכנסו לאיראן באופן לא חוקי מפקיסטאן, אפגניסטאן וסין הם המקור להתפרצות הקורונה בארצו.

ביום שישי האחרון הצביעו האיראנים בבחירות לפרלמנט כשרבים מהבוחרים הגיעו לקלפיות עם מסכות על הפנים וחומרי חיטוי בידיהם.

רשויות באיראן סגרו את בתי הספר בלפחות עשרה מחוזות. אוניברסיטת טהראן השהתה את הלימודים וסגרה את המעונות לכמה ימים. סטודנטים שגרים במעונות בבירה התבקשו לשוב לבתיהם ולהמשיך את שיעוריהם בצורה מקוונת במידת האפשר.

אוהדי כדורגל במדינה לא מורשים להגיע למשחקים ובתי קולנוע ותיאטראות נסגרו לציבור עד יום שישי הקרוב. הרשויות החלו לבצע חיטוי על בסיס יומיומי ברכבת התחתית בטהראן, שמשמשת כשלושה מיליון בני אדם, וכן במערכות תחבורה ציבורית אחרות בעיר הבירה.

(אי-פי ורויטרס)

תושבות טהראן עוטות מסכות על הפנים, בסוף השבועצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

הרשויות בסין הודיעו על הסרה חלקית של העוצר בווהאן - וחזרו בהן

הרשויות בעיר הסינית ווהאן - מוקד התפרצות נגיף הקורונה - הסירו היום (שני) באופן חלקי את תנאי ההסגר ויתירו לאנשים בריאים שלא נדבקו בנגיף לצאת מהעיר אך ורק לצורך ביצוע פעולות קריטיות. ההודעה נמסרה בחשבון ה-WeChat הרשמי של העיר.

אלא שמאוחר יותר הודיעה הממשלה המקומית שההודעה להסיר חלקית את העוצר על העיר נעשתה ללא רשות ובוטלה.

הרשויות בווהאן, בירת מחוז חוביי, שאוכלוסייתה מונה יותר מ-11 מיליון בני אדם, הטילו עוצר על תושביה החל מ-23 בינואר כחלק מהמאמצים למנוע את התפשטות נגיף הקורונה.

דיווח: צפון קוריאה הכניסה 380 זרים לבידוד

צפון קוריאה הכניסה 380 אזרחים זרים לבידוד כחלק מהצעדים למניעת התפשטות נגיף הקורונה - כך מסרה היום (שני) סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ".

בצפון קוריאה לא מסרו עד כה על מקרי הידבקות, והדיווח בסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית לא כלל פרטים על זהות האנשים שהוכנסו לבידוד, אך ככל הנראה מדובר בשגרירים שהוצבו בבירה פיונגיאנג ובאנשי עסקים.

שלושה מקרי הידבקות ראשונים בכוויית

סוכנות הידיעות הכווייתית KUNA דיווחה היום (שני) על שלושה מקרי הידבקות ראשונים במדינה. לפי הדיווח, אחד הנדבקים הוא אזרח סעודי שחזר מאיראן.

מקרה הידבקות ראשון בבחריין

הרשויות בבחריין הודיעו היום (שני) על מקרה הידבקות ראשון במדינה. במשרד הבריאות המקומי מסרו כי הנדבק הוא אזרח המדינה שחזר לאחרונה מאיראן.

אוסטריה עצרה את תנועת הרכבות לאיטליה

חברת הרכבות הממשלתית באוסטריה הודיעה שהיא מפסיקה את כל קווי הרכבות לאיטליה השכנה לאחר ששני נוסעים שנעצרו בגבול חשודים שנדבקו בקורונה.

משרד הפנים בווינה מסר שהוא מנע את כניסתה של רכבת נוסעים מאיטליה בשל החשש ששני אנשים שנמצאים בתוכה נדבקו בנגיף. "רכבת שעשתה את דרכה מוונציה למינכן נעצרה הערב בגבול האוסטרי", מסר משרד הפנים האוסטרי.

מוקדם יותר עדכנה חברת הרכבות האיטלקית את חברת OBB האוסטרית כי שני נוסעים שנמצאים על אחת הרכבות שלה סובלים מחום גבוה. הרכבת נעצרה ולפי שעה נמצאת במעבר הגבול ברנר בשטח איטליה. "לא ברור אם הרכבת תוכל להמשיך במסעה", מסר דובר בחברת הרכבות האוסטרית.

באוסטריה קיים חשש ל-181 מקרי הידבקות בנגיף הקורונה, אולם אף אחד מהם עדיין לא אושר – כך הודיע משרד הפנים המקומי. פטר קייזר, מושל מדינת קרינתיה הגובלת בצפון איטליה, המליץ לתושבי האזור שלא לנסוע לאיטליה בשל התפשטות הקורונה בשטחה.

(רויטרס וד-פ-א)

ארבעה מקרי הידבקות נוספים בבריטניה - נוסעים שפונו מהספינה ביפן

ראש משרד הרפואה הראשי של אנגליה, כריס וויטי, הודיע על ארבעה מקרי הידבקות בקורונה בקרב 32 נוסעים בריטים ואירים שפונו מהספינה "דיאמונד פרינסס" ביפן. בכך עלה מספר הנדבקים בנגיף בממלכה המאוחדת ל-13. "הווירוס עבר אליהם ב'דיאמונד פרינסס'", אמר וויטי והוסיף כי ארבעת הנדבקים הועברו לטיפול רפואי במרכז מיוחד לטיפול במחלות מידבקות.

(גרדיאן)

מקרה מוות שלישי באיטליה, קרנבל ונציה בוטל

הרשויות באיטליה הודיעו על מקרה מוות שלישי במדינה של אדם שנדבק בנגיף הקורונה. ממחוז לומברדיה שבצפון המדינה נמסר שהקורבן הנוסף היא אשה מבוגרת חולת סרטן שהיתה מטופלת בבית חולים בעיר קרמה.

בתוך כך, השלטונות האיטלקיים החריפו את הצעדים כדי למנוע את התפשטות הנגיף ואוסרים על התקהלויות בפומבי. על רקע עליית מקרי ההידבקות במדינה ל-152, המספר הגבוה ביותר מחוץ לאסיה, בוטל קרנבל ונציה המפורסם שבו היו אמורים להשתתף אלפי בני אדם.

מושל מחוז ונטו, לוקה זאיה, מסר כי אוטובוסים, רכבות ואמצעי תחבורה ציבורית אחרים באזור, כולל הגונדולות בוונציה, יעברו חיטוי. יתר על כן, המוזיאונים בוונציה קיבלו הוראה שלא לפתוח היום את שעריהם.

(רויטרס ואי-פי)

תיירים עוטים מסכות בעת שיט גונדולות בוונציה, היוםצילום: MANUEL SILVESTRI/רויטרס

פקיסטאן סגרה את הגבול עם איראן, אפגניסטאן עצרה תנועת נוסעים בין המדינות

פקיסטאן סגרה את הגבול היבשתי שלה עם איראן, ואפגניסטאן הפסיקה את תנועת הנוסעים בין המדינות על רקע העלייה במספר הנדבקים בקורונה ברפובליקה האיסלאמית.

"כדי למנוע את התפשטות הקורונה ולהגן על הציבור, אפגניסטאן משעה את כל תנועת הנוסעים (אוויר ויבשה) לאיראן וממנה", מסרה המועצה לביטחון לאומי בקאבול בהודעה שפרסמה בטוויטר.

הגבולות של אפגניסטאן ופקיסטאן עם איראן פרוצים למדי ומי שמנצל את המצב הם מבריחי סחורות ומבריחי בני אדם. באיראן חיים מיליוני פליטים אפגנים שמצאו בה מקלט מהמלחמה בארצם וממצבה הכלכלי הקשה.

(גרדיאן)

טורקיה סגרה את הגבול עם איראן

טורקיה סגרה את הגבול שלה עם איראן והפסיקה את הטיסות הנכנסות ממנה כצעד מניעה לעצירת התפשטות נגיף הקורונה.

שר הבריאות הטורקי, פהרטין קוצ'ה, אמר לכתבים כי כל הכבישים הראשיים וקווי הרכבות בין שתי המדינות נסגרו וטיסות הופסקו. עם זאת, טיסות מטורקיה לאיראן עדיין מתקיימות כרגיל.

משרד הבריאות האיראני דיווח מוקדם יותר על שמונה מתים ו-43 נדבקים בנגיף. נכון לעכשיו, מספר המתים הגבוה ביותר מהקורונה מחוץ לסין הוא באיראן.

(רויטרס)

דרום קוריאה: יותר מ-602 נדבקו בנגיף

המרכז לבקרת מחלות בדרום קוריאה הודיע היום (ראשון) כי מספר מקרי ההידבקות בנגיף עלה ל-602. רשויות הבריאות במדינה העלו את רמת האיום ממחלות מידבקות ל"אדום" - הגבוהה ביותר. יותר ממחצית מקרי ההידבקות קשורים לכנסייה בעיר טגו.

נשיא דרום קוריאה, מון ג'אי-אין הורה לפקידי ממשלו לנקוט צעדים "חסרי תקדים" כדי להילחם בהתפשטות הקורונה במדינה. הפעם האחרונה שבה העלתה ממשלת דרום קוריאה את רמת האיום ממחלות מידבקות לרמה הגבוהה ביותר היתה ב-2009 עם התפרצות מגפת שפעת שגבתה את חייהם של יותר מ-260 בני אדם.

ההכרזה על רמת איום "אדומה" מאפשרת לרשויות במדינה להורות על סגירה זמנית של בתי ספר ולצמצם את תנועת התחבורה הציבורית והטיסות מדרום קוריאה ואליה. משרד החינוך הדרום קוריאני מסר ששנת הלימודים החדשה בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובתיכונים תידחה בשבוע מהמועד המתוכנן ותיפתח ב-9 במארס.

(רויטרס ואי-פי)

איטליה: מניין הנדבקים חצה את המאה

הרשויות באיטליה הודיעו היום (ראשון) כי מספר הנדבקים במדינה חצה את המאה. בצו חירום הפעילה הממשלה את סמכותה למנוע מאנשים להיכנס ולצאת מהאזורים במחוזות לומברדיה וונטו בצפון המדינה, בהם התגלו מקרים של נגיף הקורונה.

ראש העיר מילאנו הודיע כי מחר ייסגרו כל בתי הספר שבעיר. בשני המחוזות, ייסגרו גם האוניברסיטאות עד לתחילת חודש מארס.

(רויטרס)

איראן: מניין המתים עלה ל-8, 43 נדבקו

משרד הבריאות של איראן דיווח היום (ראשון) על שמונה מתים ו-43 נדבקים בנגיף הקורונה. בצל החשש מקורונה נערכו שלשום ברפובליקה האיסלאמית הבחירות הכלליות לפרלמנט.

המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, אמר היום כי אויביה של איראן ניסו להוריד את אחוז ההצבעה בבחירות באמצעות הפחדה. "התעמולה השלילית בנוגע לווירוס התחילה לפני חודשיים, והתגברה לקראת הבחירות", צוטט חמינאי באתר האינטרנט הרשמי שלו.

"הווירוס הגיע מסין לעיר מקום. סוחר מקום, שמת מהווירוס, נהג לנסוע באופן קבוע לסין. הטיסות בין המדינות הופסקו, אולם הוא נסע בטיסות לא ישירות", אמר שר הבריאות האיראני סעיד נמאקי. הוא קרא לאזרחי המדינה להימנע מנסיעה לקום, יעד עלייה לרגל פופולרי ביותר בקרב שיעים הנמצא 120 ק"מ דרומית לטהראן.

"ברור שאנחנו לא ממליצים על נסיעות לקום או לערים שיעיות קדושות אחרות באיראן", אמר שר הבריאות האיראני בהודעה ששודרה בטלוויזיה.

בעקבות התפשטות הקורונה סגרו רשויות העיר קום את בתי הספר והסמינרים הדתיים באזור. בטהראן ובערים נוספות נסגרו בתי ספר עד יום שלישי.

(רויטרס)

(הארץ ורויטרס)

איטליה: עשרות מקרים של הנגיף ושני מתים

באיטליה מתמודדים עם התפרצות הקורונה הגדולה באירופה. אתמול (שבת) הודיעו הרשויות על כ-80 הידבקויות חדשות ועל שני מתים בסך הכל במדינה. ממשלת איטליה אמרה כי לא תאפשר גישה לכעשר רשויות מקומיות דרום מזרחית למילאנו.

לדברי הממשלה, החסימה תיעשה באמצעות שוטרים ואם יש צורך, בכוונתה להפעיל גם כוחות צבא.

(ד-פ-א)

איראן דיווחה על מקרה מוות שישי מהנגיף

איראן דיווחה על מקרה מוות שישי מנגיף הקורונה, מתוך 28 חולים שאותרו עד כה במדינה. מקרי הידבקות זוהו בבירה טהראן, וכן בערים קום, אראק וראשת.

הרשויות בקום ובאראק סגרו את בתי הספר כחלק מההיערכות לבלימת התפשטות הנגיף. בטהראן נסגרו כל המסעדות והמזרקות בתחנות הרכבת התחתית.

מספר החולים בדרום קוריאה עלה ל-433

הרשויות בדרום קוריאה דיווחו כי מספר החולים בנגיף הקורונה עלה ל-433. מרבית מקרי ההידבקות במדינה נקשרו לאשה בת 61 חברת כנסייה בעיר דאיגו. שני בני אדם מתו מהמחלה במדינה עד כה, ו-16 החלימו ממנה.

אדם שני מת מנגיף הקורונה באיטליה

איטליה דיווחה על אשה בת 77 שמתה לאחר שנדבקה בנגיף. זהו מקרה המוות השני במדינה עד כה, לאחר שמוקדם יותר היום דווח על גבר בן 78 שמת בעיר פדואה.

מתוך 54 מקרי הידבקות שעליהם דווח בצפון איטליה, 39 נמצאים במחוז לומברדי הנחשב למרכז עסקי ותעשייתי, 12 נוספים במחוז ונטו השכן ושלושה בבירה רומא.

הרשויות בלומברדי ובוונטו הורו היום על סגירת בתי ספר, מסעדות ובתי עסקים נוספים. בנוסף לכך בוטלו אירועי ספורט ומיסות בכנסיות בסוף השבוע. משרדי העיר מילאנו, בלומברדי, נסגרו אף הם.

דיווח: שבעה מהחולים בדרום קוריאה שבו מטיול בישראל

שבעה מהחולים שאובחנו בדרום קוריאה שבו לאחרונה מטיול בן שמונה ימים בישראל, כך דיווחה הבוקר כתבת BBC בסיאול, לורה ביקר. השבעה השתתפו בטיול מאורגן של הכנסייה הקתולית עם עוד 70 מטיילים.

(עידו אפרתי)

סין: תקופת הדגירה של הקורונה עלולה להמשך עד 27 ימים

גבר בן 70 במחוז חוביי שבסין פיתח תסמיני קורונה 27 ימים לאחר שנדבק, למרות שעד כה שוער כי תקופת הדגירה של הווירוס היא 14 ימים. לפי השלטונות המקומיים בסין, משמעות המקרה היא שתקופת הדגירה של וירוס הקורונה עלולה להיות ארוכה מהמשוער, מה שיכול להקשות על מאמצי מניעת ההתפרצות.

(רויטרס)

סין הודיעה על 109 מקרי מוות נוספים מנגיף הקורונה

סין דיווחה הלילה על 109 מקרי מוות נוספים בשטחה מנגיף הקורונה. מספר המתים במדינה עומד כעת על 2,345 בני אדם. כמו כן, 397 מקרי הידבקות נוספים אותרו במדינה, רובם במחוז חוביי, שבו התפרץ לראשונה הנגיף. בסך הכל נדבקו בנגיף בסין 76,288 בני אדם.

גברים חובשים מסכות מגן בבייג'ין, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

דרום קוריאה: אותרו 142 מקרי הידבקות חדשים

דרום קוריאה דיווחה הלילה על 142 מקרי הידבקות נוספים בשטחה בנגיף הקורונה. ההודעה מעלה את מספר הנדבקים במדינה ל-346 בני אדם, רובם מהעיר דאיגו, שבה חיים 2.5 מיליון בני אדם.

אנשים חובשים מסכות מגן חוצים את הכביש במרכז דאיגו שבדרום קוריאה, אתמולצילום: KIM HONG-JI/רויטרס

איטליה: בן 78 מת כתוצאה מנגיף הקורונה

הרשויות באיטליה הודיעו על מקרה מוות ראשון במדינה כתוצאה מנגיף הקורונה. בתקשורת האיטלקית דווח כי האדם, בן 78, הוא אחד משני החולים שאותרו מוקדם יותר במחוז ונטו שבצפון המדינה.

איראן: שני מתים נוספים מווירוס הקורונה

הרשויות באיראן הודיעו כי שני בני אדם נוספים מתו כתוצאה מנגיף הקורונה. ההודעה מעלה את מניין המתים במדינה לארבעה בני אדם - מספר המתים הגבוה ביותר מהמחלה מחוץ לסין. כמו כן, נמסר כי אותרו 13 מקרי הידבקות נוספים, רובם מהעיר קום שנמצאת דרומית לטהרן.

נשים חובשות מסכות בעת הצבעה לפרלמנט בטהראן, אתמולצילום: WANA/רויטרס

16 מקרי הידבקות בקורונה התגלו באיטליה

16 מקרי הידבקות בקורונה התגלו היום בצפון איטליה, 14 מהם במחוז העשיר לומברדיה ושניים נוספים במחוז השכן ונטו. כמה שעות לאחר שהתגלה כי שישה בני אדם באיטליה נדבקו בנגיף, במקרים הראשונים הידועים שבהם ההדבקה אירעה בתחומי המדינה, גורמים רשמיים במחוז לומברדיה אמרו ששמונה בני אדם נוספים נדבקו בנגיף - בהם חמישה עובדים בתחום הבריאות.

בעקבות ההתפתחויות, ממשלת איטליה הודיעה כי היא אוסרת על קיום אירועים ציבוריים וסגרה את כל בתי הספר, המשרדים ואתרי הספורט באזור הנגוע, המשתרע על כמה עיירות קטנות מדרום-מזרח לבירה הפיננסית של איטליה, מילאנו.

מקרה מוות ראשון מהנגיף דווח בדרום קוריאה

דרום קוריאה דיווחה היום על מקרה מוות ראשון מנגיף הקורונה בשטחה. הרשויות במדינה לא מסרו פרטים נוספים על זהות האדם שמת ממחלת הריאות שלה גורם הווירוס החדש. עוד דווח כי מספר החולים במדינה עלה ל-104.

(אי-פי)

בית חולים בסין משתמש ברובוט סורק חיידקים כדי לאבחן חולים

האתר סאות צ'יינה מורנינג פוסט, הפועל מהונג קונג, העלה לחשבון הטוויטר שלו סרטון המציג רובוט שבו משתמשים בבית חולים בעיר ווהאן כדי לאבחן חולים. הרובוט משתמש באור אולטרה-סגול כדי לאתר ריכוזי חיידקים ומסוגל לחטא את עצמו בתום הבדיקה.

(הארץ)

דרום קוריאה: תושבי עיר בת 2.5 מיליון איש נקראו להישאר בבתים

מוקד חדש של נגיף הקורונה אותר בדרום קוריאה, בעיר דאיגו. מתוך 82 מקרי הידבקות במדינה, 49 דווחו בעיר בת 2.5 מיליון התושבים. הרשויות קראו לתושבים להישאר בבתיהם מחשש להדבקה.

החולה הראשונה שזוהתה בדאיגו היא חברת כנסייה מקומית, ומתוך כלל החולים בעיר 37 מתפללים בה באופן קבוע. "אנחנו נמצאים במשבר חסר תקדים", אמר ראש העיר, קוון יאנג-ג'ין.

(רויטרס ואי-פי)

שני נוסעים יפנים שירדו מה"דיאמונד פרינסס" מתו

נוסעים שירדו מהספינה "דיאמונד פרינסס" מחכים להסעה מנמל יוקוהאמה, היוםצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

הרשויות ביפן דיווחו הבוקר כי שני נוסעים יפנים ששהו על הספינה "דיאמונד פרינסס" ונדבקו בנגיף הקורונה מתו. השניים הם בני זוג בשנות ה-80 לחייהם.

עד כה ידוע על 621 חולים מקרב 3,700 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על הספינה ועל אדם אחד שהחלים. בריטניה ואינדונזיה הודיעו כי יפנו מחר את אזרחיהן ששהו על הספינה.

(ד-פ-א והארץ)

נוסע ישראלי רביעי שהיה על הספינה ביפן נדבק בווירוס הקורונה

נוסע ישראלי נוסף - רביעי במספר - שהיה על הספינה ביפן נדבק בווירוס הקורונה, כך הודיעו הבוקר משרדי החוץ והבריאות, שהוסיפו כי כעת הוא יירד מהספינה ויועבר לבית חולים מקומי להמשך טיפול. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר בכאן ב' כי הוא לא יעלה על הטיסה שתצא הבוקר לישראל יחד עם 11 הנוסעים הנוספים ששהו על הספינה ואינם אובחנו כחולים בנגיף.

לכתבה המלאה

(עידו אפרתי)

איראן: שני האזרחים שאובחנו בנגיף מתו

באיראן דיווחו היום (רביעי) כי שני האזרחים שנדבקו בנגיף הקורונה מתו בבית החולים שבעיר קום. מנהל האוניברסיטה למדעי הרפואה שבעיר, אמר לסוכנות הידיעות האיראנית "מהר", כי "שני האיראנים שאובחנו מוקדם יותר היום כנשאים של הנגיף, מתו כתוצאה ממחלת ריאות".

(רויטרס)

איראן: שני מקרים ראשונים של הידבקות בקורונה זוהו במדינה

הרשויות באיראן אישרו היום (רביעי) שני מקרים ראשונים של הידבקות בווירוס הקורונה במדינה - כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית ISNA. הדיווח לא כלל מידע על אזרחותם של שני הנדבקים.

סוכנות הידיעות הביאה את דבריו של גורם רשמי במשרד הבריאות במדינה, קיאנושה ג'חנפור, שאמר כי "ביומיים האחרונים התגלו מקרים של חשד להידבקות בקורונה". ג'חנפור לא ציין כמה אנשים נחשדו כחולים אך מסר כי שני המקרים שאושרו מקורם במחוז קום המאכלס יותר ממיליון בני אדם.

(אי-פי)

טראמפ: סין עושה עבודה טובה מאוד בטיפול בקורונה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום (רביעי) כי סין עושה עבודה טובה מאוד בטיפול בהתפשטות וירוס הקורונה. "אני חושב שהנשיא שי ג'ינפינג עובד קשה מאוד", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים. "שי אוהב את תושבי סין. הוא אוהב את ארצו והוא עושה עבודה טובה מאוד עם המצב הקשה אליו נקלעה המדינה".

טראמפ ציין כי ארה"ב "עובדת ביחד עם סין ומסייעת לה בימים האחרונים". המחמאות של טראמפ לממשל הסיני מגיעות אחרי ביקורת שהביעו גורמים אמריקאים אחריים על בייג'ין. לארי קודלו, מנהל המועצה הלאומית לכלכלה, אמר בשבוע שעבר כי הבית הלבן "מאוכזב מחוסר השקיפות של הסינים", והוסיף כי סין דחתה את ההצעות האמריקאיות לעזרה.

(ניו יורק טיימס)

ארגון הבריאות העולמי: "אין לנו אינדיקציות למקרי הדבקה בצפון קוריאה"

"אין לנו אינדיקציות למקרי הדבקה בצפון קוריאה", כך מסר היום (רביעי) גורם בארגון הבריאות העולמי. זאת, על אף דיווחים בכלי תקשורת בדרום קוריאה כי נרשמו מקרי הידבקות במדינה המבודדת.

ד"ר מייק ראיין, ראש תוכנית החירום של ארגון הבריאות העולמי, אמר היום במסיבת עיתונאים בז'נבה כי "כרגע אין סימנים, אין שום אינדיקציה שאנחנו מתמודדים וירוס הקורונה בצפון קוריאה". ראיין מסר כי אם היתה סיבה להאמין כי יש מקרי הידבקות במדינה, ארגון הבריאות העולמי היה שולח לשם אספקה של ציוד מעבדה.

בכלי תקשורת בדרום קוריאה דווח על מקרים הידבקות רבים ועל מקרי מוות אפשריים כתוצאה מווירוס הקורונה בצפון קוריאה - אך עד כה דיווחים אלה לא אומתו.

העיתון הרשמי של מפלגת השלטון בצפון קוריאה, "רודונג סינמון", דיווח כי "עד כה לא אושר אף מקרה של הידבקות בווירוס הקורונה".

לפי מומחים, התפשטות של הווירוס בצפון קוריאה עשויה להיות קטלנית בשל המשאבים המוגבלים של מערכת הבריאות במדינה. בשבוע שעבר מסר משרד החוץ האמריקאי כי הוא "מודאג מאוד" מהתפרצות אפשרית של וירוס הקורונה בצפון קוריאה. עוד נמסר כי אם אכן ידווח על מקרי הידבקות במדינה, המשרד בוושינגטון מוכן לסייע ביחד עם ארגונים בינלאומיים למגר את התפשטות הווירוס.

ליצמן: שוקלים לבטל את חובת הבידוד לשבים מהמזרח

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר היום (רביעי) בראיון לוואלה כי הוא שוקל לבטל את חובת הבידוד לשבים ממדינות מזרח אסיה. לדבריו, "אם אני אראה שתוך יום-יומיים-שלושה זה (התפשטות הווירוס במזרח אסיה) נרגע, יכול להיות שנבטל את ההגבלה הזו של הבידוד הנוסף".

ליצמן אמר כי הנחת העבודה במשרד הבריאות היא שהווירוס יגיע. לדבריו, "אנחנו עושים את כל המאמצים כדי שהוא לא יגיע, ועד עכשיו הצלחנו. אבל צריך לזכור שיש הרבה פתחים במדינת ישראל, יש פלסטינים, יש עזה, יש אנשים שמגיעים בקונקשן מכל מיני מקומות אחרים". ליצמן נשאל אם יש כוונה להורות על סגירת מעברים ממדינות נוספות והשיב כי לעת עתה אין כוונה כזו.

הנוסעים שנותרו על הספינה שעגנה בקמבודיה במשך כשבוע הורשו לעזוב

הנוסעים שנותרו על ספינת התענוגות "ווסטרדאם" שעגנה בקמבודיה במשך כמעט שבוע, הורשו לעזוב את הספינה לאחר שנבדקו ונמצא כי הם לא נדבקו בווירוס הקורונה.

"ווסטרדאם", שעל סיפונה היו כ-2,200 נוסעים ואנשי צוות, עגנה ב-13 בפברואר בנמל בסיהנוקוויל שבקמבודיה, אחרי שבועיים שבהם סירבו כמה מדינות במזרח אסיה לאפשר לה להיכנס לתחומיהן - מחשש להידבקות בנגיף. "ווסטרדאם" היתה אמורה לעגון בסוף ינואר בשנגחאי, אך לאחר שהוטלו הגבלות על כניסת תיירים לעיר היא נאלצה לשוב על עקבותיה.

מאז המשיכה הספינה לנסות לעגון בשורת מדינות - יפן, טייוואן, גואם, הפיליפינים ותאילנד - אך בכולן נתקלה בסירוב. לפני כשבוע עברו הנוסעים בדיקות רפואיות בטרם הורשו לרדת מהספינה ועתה, כאמור, הותר לשאר הנוסעים לרדת גם כן מהספינה.

יועץ בכיר לממשלת סין: העוצר על תושבי ווהאן אינו יעיל

היועץ הרפואי הראשי לממשלת סין, ז'ונג נאנסהאן, הזהיר בריאיון לעיתון הממלכתי "גלובל טיימס" כי העוצר שהוטל על תושבי העיר ווהאן לא הצליח למנוע את מקרי ההדבקה מאדם לאדם בנגיף הקורונה. במסיבת עיתונאים אמש אמר ז'ונג כי הרשויות בעיר לא הצליחו להפריד בין חולים בנגיף לבין אנשים בריאים או לבין חולים בשפעת.

בנוסף לכך, סגן מנהל המחלקה לביולוגיה של מחלות באוניברסיטת ווהאן, יאנג ז'אנצ'יו, אמר לעיתון כי התפשטות נגיף הקורונה החדש בעיר החמירה את קצב ההידבקות בשפעת.

מומחה יפני: ייתכן שהנוסעים ששוחררו מהספינה יתגלו בהמשך כחולים

נוסעי הספינה "דיאמונד פרינסס" ירדו לראשונה זה שבועיים לחוף, עם תום ההסגר שהכריזו הרשויות ביפן. אולם, מומחה למחלות זיהומיות הזהיר כי גם מי שלא אובחנו בתקופת ההסגר כחולים עלולים להתגלות בהמשך כנושאים את הנגיף.

בשיחה עם "גרדיאן" אמר קינטרו איווטה, מומחה מבית החולים באוניברסיטת קובה, כי יש למנוע ממי שעזבו את הספינה לנוע בחופשיות ויש לעקוב אחר מצבם כדי להגיש להם סיוע רפואי במידת הצורך.

מקרה מוות שני מווירוס הקורונה בהונג קונג

הרשויות בהונג קונג דיווחו הלילה על מקרה מוות נוסף מווירוס הקורונה, השני עד כה בתחומה. לפי ההודעה, מדובר בגבר בן 70 עם מחלות רקע שמת בבית החולים על שם הנסיכה מרגרט. הוא היה אחד מ-62 בני אדם שאובחנו כחולים בנגיף בשטחה של הונג קונג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ