מכונת התעמולה הסינית מפיצה סיפורי גבורה מחזית המלחמה בווירוס קורונה. הציבור לא קונה אותם

בניסיון לגייס את הציבור לקרב נגד וירוס קורונה, המשטר בבייג'ין מפיץ סיפורי קורעי לב ומסרי אחדות באופן שהוכיח את עצמו כבר בעבר. אלא שבמקום צייתנות הוא מגלה התרסה ולגלוג מצד הצעירים שמסרבים לשרת את הנרטיב

תושבת בייג'ין עם מסכת מגן, אתמול
תושבת בייג'ין עם מסכת מגן, אתמולצילום: AFP

עובדים מותשים מהמגזר הרפואי, שפניהם חרושות קמטים לאחר שעות בהן הרכיבו משקפי מגן ומסכות כירורגיות. נשים שגילחו את שיערן כדי להוכיח מסירות. גמלאים שתרמו את חסכונותיהם באופן אנונימי במשרדים ממשלתיים. בניסיון לגייס את אמון הציבור למלחמה בווירוס הקורונה, ההנהגה הסינית מפשפשת בעלוני תעמולה ישנים ועושה שימוש חוזר במסרים שבהם.

התקשורת הממלכתית משדרת ללא הרף תמונות וסיפורים על אחדוּת והקרבה. מסרים דומים נשלחים גם לטלפונים של התושבים, במטרה לאחד את העם מאחורי המשטר. במשך זמן קצר פרסמו השלטונות בבייג'ין סרטים מצוירים, שבהם הופיעו גיבורי העל ג'יאנגשאן ג'יאו והונגצ'י מן, שהיו אמורים לעורר רגשות פטריוטיים בקרב הצעירים בתקופת המשבר. אלא שבינתיים, האסטרטגיה הזו לא מניבה תוצאות.

התושבים בסין מותחים ביקורת גלויה ברשת על התקשורת הממלכתית. סיפורים על תושבים שהקריבו את עצמם לטובת המאמץ המדינתי סופגים גינויים נחרצים, לצד תזכורות לכך שלסגל הרפואי עדיין חסרה אספקה בסיסית כמו מסכות. תמונות של נשים שגילחו את ראשיהן עוררו לגלוג. גולשים שאלו אם הופעלו עליהן לחצים ותהו למה אין תמונות דומות של גברים גלוחי ראש. באחד הבלוגים הועלה פוסט ביקורתי תחת הכותרת "הסיקור העיתונאי צריך להפסיק להפוך לוויה לחתונה".

תמונתו של ד"ר לי וונליאנג בפינה לזכרו בהונג קונג, בפברואר. ניסה להזהיר את סין מפני הנגיף שגרם בסופו של דבר למותוצילום: Lam Yik Fei / NYT
שוטרים צבאיים בבייג'ין, שלשוםצילום: AFP

דייזי ז'או, תושבת בייג'ין בת 23, סיפרה שבעבר האמינה לתקשורת, עד שהופצו דיווחים בהם תויגו שמונה רופאים שניסו להזהיר מפני הקורונה כמפיצי שמועות חתרניים. תמונות וקליפים מהנזיפה הפומבית שספגו פורסמו ברשת ושותפו על ידי רבים. "התקשורת הרשמית איבדה הרבה מאוד מאמינותה", הדגישה ז'או.

ההתמודדות עם נגיף הקורונה הטילה על מכונת התעמולה של סין את אחד מאתגריה הגדולים ביותר. הממשלה הגיבה באיטיות לסכנת הנגיף, ואף פעלה לדיכוי קולותיהם של אלה שניסו להזהיר את האזרחים מפניו. בכך היא חתרה תחת ההסכמה שבשתיקה שיש לה עם בני עמה, לפיה הם מוותרים על זכויותיהם האישיות לטובת ההבטחה שביטחונם יישמר.

לתועמלנים יש מתחרים קשים. העם הסיני צפה בתמונות שבהן נראתה צעירה שבכתה "אמא! אמא!" כשגופת אימה פונתה על ידי הרשויות. הם ראו אשה עומדת על מרפסת ביתה ומתחננת שיימצאו לה מיטה בבית חולים

בניסיון לרסן את התמרמרות הציבור החליטה הנהגת המפלגה הקומוניסטית ליצור "סביבת דעת קהל טובה", ושלחה מאות עיתונאים מגוייסים לווהאן – העיר שבה התפרץ הווירוס לראשונה – ולערים דומות. המשימה של כולם היתה זהה: להעביר סיפורים קורעי לב על רופאים ואחיות העמלים בקו החזית, ועל התמיכה האלטרואיסטית של הציבור.

עובדת במפעל לייצור מסכות מגן במחוז חוביי, בחודש שעברצילום: AFP

אך לתועמלנים יש מתחרים קשים. העם הסיני צפה בתמונות שבהן נראתה צעירה שבכתה "אמא! אמא!" כשגופת אימה פונתה על ידי הרשויות. הם ראו אשה עומדת על מרפסת ביתה, מקישה בגונג מאולתר ומתחננת שיימצאו לה מיטה בבית חולים. הם ראו אחות מותשת נשברת ופורצת בבכי. והם ראו את פניו של לי וונליאנג, הרופא שניסה להזהיר את סין מפני הנגיף שגרם בסופו של דבר למותו.

תגובת הנגד של הצעירים

המשבר הנוכחי חשף רבים, בעיקר צעירים, להיבטים הבעייתיים של החיים תחת ממשלה אוטוריטרית. בעקבות השתקתם של אנשים כמו לי, הצעירים האלה מבינים את הסכנה הקיימת בדיכוי חופש הדיבור. הם רואים את התחינות קורעות הלב שמפרסמים חולים ברשת ואת הבקשות של בתי חולים המתחננים לעזרה, וקולטים כי מה שמתרחש מאחורי המראה החיצוני שמציגה ממשלה כל־יכולה, שיכולה לעשות ככל העולה על רוחה, אינו תואם תמיד למציאות.

ההנהגה הסינית עושה כל שביכולתה כדי להשתלט מחדש על השיח הציבורי. התקשורת הממלכתית מפרסמת עוד ועוד סיפורים על אנשים שמשאירים תרומות ליד משרדי הממשלה ומסתלקים מהמקום לפני שמשבחים אותם. מישהו ספר את הכותרות "השאיר תרומות כספים והסתלקו", ומצא 41 כאלה לפחות. בכתבות אחרות מספרים על עובדים במגזר הרפואי שמצטרפים לקווי החזית אחרי ש"אמא מתה לפני זמן קצר" או ש"נולד להם עכשיו ילד". אחרי צבר סיפורים כאלה, הם מתחילים להיראות זהים.

אחדים מהסיפורים האלה לא אמינים עד כדי גיחוך. אחד העיתונים בעיר שיאן התנצל אחרי שפורסמה בו כתבה שבה נטען כי זמן קצר לאחר שתאומים נולדו לאחות, הם שאלו את אביהם היכן אמם. בעיתון טענו שהיה מדובר בטעות עריכה. עיתון אחר כתב כי אחרי שאחות אחרת הלכה לעבודתה, בעלה — שהיה צמח מאז 2014 — חייך בכל פעם ששמה הוזכר "כאילו ידע שאשתו שותפה למאמץ אדיר". הכתבה נמחקה לאחר מכן.

ההערצה לאנשי הרפואה בבתי החולים דווקא רבה וכנה, אך התקשורת הממלכתית לא מספרת שלרבים מהם אין חליפות הגנה וכי יותר מ–3,000 מהם נדבקו בנגיף. "צריך לזכור את ההקרבות שלהם", כתב אחד הגולשים בווייבו, רשת חברתית פופולרית מאוד בסין. "אנחנו חייבים לוודא שלא יהיו עוד טרגדיות. שלא יאמרו יותר ש'ההקרבה האישית היא מפוארת'".

נשיא סין שי ג'ינפינג עובר בדיקה בבייג'ין, בחודש שעברצילום: Pang Xinglei/אי־פי

המפלה הגדולה ביותר למכונת התעמולה המפלגתית אירעה בשבוע שעבר, כשליגת הנוער הקומוניסטי חשפה את "האחים" גיבורי־העל ג'יאנגשאן ג'יאו והונגצ'י מן כשהם לבושים בבגדים סיניים מסורתיים. שמותיהם — "ג'יאנגשאן" שפירושו האומה הסינית, ו"הונגצ'י" שזה הדגל האדום של המפלגה — נלקחו משיר שכתב מאו דזה דונג.

"קדימה, הריעו לאלילי ליגת הנוער", נאמר במסר שהליגה פרסמה בתקשורת החברתית. אך הציבור לא הריע, והליגה מחקה את הפוסטים שעות אחדות אחר כך, לאחר שרבים מתחו עליה ביקורת על שניסתה להציג את היחסים בין המדינה לבין אזרחיה כאילו היו יחסים בין אלילי בידור למעריציהם. אחת ההערות — "אני האזרח שלכם, לא המעריץ שלכם" — קיבלה יותר מ–50 אלף לייקים.

אשה בת 98 שהחלימה מקורונה משוחררת מבית החולים בווהאן, שלשוםצילום: AFP

תגובת הנגד הזאת אולי מציגה יחס חדש של בני הדור הצעיר כלפי המדינה. "בחודש האחרון קיבלו צעירים רבים באינטרנט הרבה מידע מיד ראשונה על המגפה", אמרה סטפני שיאה, בת 26 המתגוררת בשנגחאי, שהוסיפה כי צעירים אלה מבולבלים וכועסים ממה שלמדו. "יש פער בין טיבם ואופיים של הצעירים לבין דעת הממשלה עליהם", ציינה שיאה.

"אנשים עם קברים בלבם"

על אף הספקנות הגוברת, המפלגה עדיין נהנית מתמיכה עממית נרחבת. אמנם המבוגרים הם הרוב, אך המפלגה עדיין זקוקה לתמיכת צעירים לא פוליטיים כמו לוּ יינגשין. לו אמרה שנגעו ללבה הדיווחים על הקורבנות שהקריבו אנשי הרפואה בקו החזית והתרומות האנונימיות שנתרמו למען ווהאן. היא התעצבה על מות הרופא לי וכעסה על שהואשם בהפצת שמועות כוזבות. עם זאת, היא אינה מאוכזבת מהממשלה, שמתמודדת לדבריה עם משימות רבות. "גם אם אגיד שאני לא סומכת על הממשלה, מה אני יכולה לעשות? אני לא יכולה לעשות כלום", הוסיפה.

אין כל אפשרות מדעית לאמוד את תחושות הציבור הסיני. אך סביר להניח שלוּ מבטאת את רגשותיהם של רבים, והממשלה משתדלת לטפח רגשות אלה. לשם כך תוגברה הצנזורה בשבועות האחרונים, ופוסטים רבים בתקשורת החברתית נמחקו. מסוף השבוע הוכפפו כל אתרי התקשורת החברתית לתקנות חדשות ולצנזורה מחמירה עוד יותר.

אחדים מהמבוגרים חוששים שהמגפה תישכח, כפי שנשכחו טרגדיות רבות שהתחוללו בעבר. "אם איננו יכולים להיות חושפי שחיתות כמו לי וונליאנג, אז בואו נהיה האנשים שמקשיבים לחשיפת השחיתות", אמר החודש הסופר יאן ליאנקה בהרצאה באוניברסיטה המדעית והטכנולוגית של הונג קונג. "אם איננו יכולים לדבר בקול רם, בואו נדבר בלחש. אם איננו יכולים ללחוש, בואו נהיה אנשים ששותקים אך זוכרים. נהיה אנשים שיש קברים בלבם".

במאמץ ליצור זיכרון משותף, בונים אלפי צעירים סינים ארכיון דיגיטלי של פוסטים, קליפים וכתבות שהועלו לאינטרנט על המגפה, ושולחים אותם אל מחוץ למדינה לפני שיימחקו. לאחדים מהם כבר יש "קברים בלב", כמו אלה שעליהם דיבר יאן, והם רוצים שיהיו גם לצעירים אחרים.

ז'או, הצעירה תושבת בייג'ין, אמרה כי אחרי שראתה באינטרנט דיונים מקטבים בתקופת התפרצות המגפה, היא החליטה ללמוד חינוך. "צריך לדאוג לעולם. לדאוג לאנשים שחיים בו", אמרה בפוסט שהעלתה בווייבו. שיאה, שחשבונה בווייבו הושעה ל–30 יום בגלל הפוסטים שהעלתה על המגפה, אמרה שהיא נחושה בדעתה להמשיך לומר את דבריה, ללא התחשבות בצנזורה, כדי שהדור הבא יזכור. "דברו ככל שהאומץ שלכם מאפשר זאת", הדגישה. "בסופו של דבר, זה עדיף על שתיקה".

לקריאת הכתבה של לי יואן בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ