מגפת קורונה | עשרות חולים בנושאת מטוסים אמריקאית, אך המלחים לא יכולים לרדת ממנה

הקפטן של "תאודור רוזוולט" כתב למפקדיו מכתב שבו הזהיר מהחמרת המצב בסיפון כשעוד ועוד מאובחנים כחולים וביקש להוריד אלפי חיילים לבידוד בגואם: "אנחנו לא במלחמה. מלחים לא צריכים למות"

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נושאת המטוסים האמריקאית "תאודור רוזוולט" בווייטנאם, בחודש שעבר
נושאת המטוסים האמריקאית "תאודור רוזוולט" בווייטנאם, בחודש שעברצילום: Nguyen Huy Kham/רויטרס
גרדיאן
רויטרס

קפטן של נושאת מטוסים אמריקאית שעל סיפונה 5,000 בני אדם, בהם כמה עשרות חולי קורונה, ביקש ממפקדיו סיוע כדי להציל את חיי המלחים שלו.

נושאת המטוסים "תאודור רוזוולט" הפליגה באוקיינוס השקט כשדיווחה בשבוע שעבר על מקרה ראשון של קורונה בשטחה. בסוף השבוע היא עגנה בנמל בגואם, טריטוריה אמריקאית במערב האוקיינוס השקט, וממתינה להחלטה של ראשי הצבא מה יעלה בגורלה.

במכתב בן ארבעה עמודים ששלח למפקדיו, מתאר הקפטן ברט קוזייר מצב עגום על סיפון נושאת המטוסים כשעוד ועוד מלחים מאובחנים כחולים בקורונה. הוא כתב שאין בכלי השיט מספיק מקום לבידוד, ביקש להוריד יותר מ-4,000 מלחים מנושאת המטוסים ולהעבירם לבידוד וקרא ל"פעולה נחושה" כדי למנוע את החמרת המצב.

"אנחנו לא במלחמה. מלחים לא צריכים למות. אם לא נפעל עכשיו, ניכשל בטיפול ראוי בנכס המהימן ביותר שלנו – המלחים שלנו", כתב קוזייר במכתב שפורסם לראשונה בעיתון "סן פרנסיסקו כרוניקל" ופרטיו אומתו על ידי אנשי ממשל אמריקאים.

פקידי ממשל אמריקאים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שקרוב ל-80 בני אדם על סיפון נושאת המטוסים אובחנו כחולים בקורונה, מספר שככל הנראה יעלה לאחר שכל אנשי הצוות ב"תאודור רוזוולט" ייבדקו. הצי האמריקאי מסרב לאשר כמה מלחים בדיוק חלו בקורונה בנושאת המטוסים.

גואם, ב-2017צילום: Tassanee Vejpongsa/אי־פי

גואם, הטריטוריה שבה עוגנת נושאת המטוסים האמריקאית, נחשבת למוקד התפרצות של קורונה באזור האוקיינוס השקט. באי שבו מתגוררים 168 אלף בני אדם נרשמו עד כה 58 מקרים מאומתים של קורונה ושני מקרי מוות, והיא מתקשה להתמודד עם המצב. לכן לא ברור כיצד תתמודד עם אלפי מלחים שצריכים להיכנס לבידוד ואולי גם לקבל טיפול רפואי.

העיתון "פסיפיק דיילי ניוז" דיווח שהממשל האמריקאי הבטיח לשלוח לרשויות בגואם יותר ערכות בדיקה לגילוי קורונה, והן עצמן מנסות להשיג ערכות בעצמן מאסיה. עם זאת, באי חוששים שבקרוב תהיה התפוסה בבתי החולים מלאה ושיעור מקרי המוות מהנגיף יעלה.

שר הצי האמריקאי, תומס מודלי, פועל בימים האחרונים כדי להוריד את המלחים מנושאת המטוסים בגואם. מודלי אמר שלגואם אין מספיק מיטות ושהצי האמריקאי דן עם הממשלה המקומית באפשרות של שימוש בבתי מלון והקמת אוהלים. "איננו חולקים על המפקד בספינה הזאת", אמר שר הצי, אולם הוא ציין שהמצב בנושאת המטוסים אינו דומה למצב בספינת תענוגות. "לספינה הזאת יש נשק, יש עליה מטוסים", הוא אמר לרשת CNN.

שר ההגנה האמריקאי, מארק אספר, אמר אמש שאין זה הזמן לפנות את נושאת המטוסים והוסיף שהוא לא קרא את מכתבו של הקפטן קוזייר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ