מגפת קורונה | שר הבריאות של ניו זילנד הפר את הסגר והלך לים: "הייתי אידיוט"

ד"ר דיוויד קלארק תועד בשבוע שעבר רוכב על אופניים במרחק שני ק"מ מביתו, ובסוף השבוע נסע עם משפחתו לים במרחק 20 ק"מ מהבית. הוא התנצל שאכזב את בני ארצו, וראשת הממשלה ארדרן הורידה אותו לתחתית ההיררכיה בקבינט. פרשנים: הוא יפוטר בתום משבר הקורונה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארדרן במסיבת עיתונאים בכרייסטצ'רץ, בחודש שעבר
ארדרן במסיבת עיתונאים בכרייסטצ'רץ, בחודש שעברצילום: AFP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שר הבריאות של ניו זילנד נסע עם משפחתו לחוף הים שבמרחק 20 ק"מ מביתו, תוך התעלמות מהגבלות הסגר הכללי שהממשלה בה הוא חבר הטילה בניסיון לרסן את התפשטות ונגיף הקורונה.

השר, ד"ר דיוויד קלארק, הודה שנסע לטיול עם משפחתו במהלך סוף השבוע הראשון של הסגר וכינה את עצמו "אידיוט". בשבוע שעבר הוא צולם רוכב על אופני הרים במרחק של שני ק"מ מביתו, תקרית נפרדת עליה התנצל בהזדמנות אחרת.

ד"ר קלארקצילום: Weirdgoingpro

על פי תקנות הסגר שהטילה הממשלה, נסיעה ברכב מותרת רק לרכישות חיוניות של מזון ותרופות. כושר גופני מותר רק בקרבת הבית. קלארק הודה שהנסיעה המשפחתית היתה "הפרה ברורה" של ההנחיות והוסיף שהציע את התפטרותו לראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן, שדחתה אותה.

"בזמן בו דרשנו מהניו זילנדים לערוך ויתורים בקנה מידה היסטורי, אני אכזבתי אותם", מסר קלארק בהצהרה לתקשורת. "הייתי אידיוט, ואני מבין למה אנשים כועסים עליי. בתור שר הבריאות זו האחריות שלי לא רק למלא אחר ההוראות, אלא להוות דוגמה ליתר האזרחים. אני מתנצל בפני ראשת הממשלה על כושר השיפוט הלקוי שלי".

ארדרן סירבה לקבל את התפטרותו של קלארק בעיצומו של המשבר, אך שללה ממנו את תיק הכלכלה שבו החזיק בשיתוף והורידה אותו לתחתית ההיררכיה בקבינט שלה. בהצהרה שפרסמה לתקשורת הבהירה ראשת הממשלה שהוא יצטרך לשלם על הפרת החוקים.

"בנסיבות רגילות הייתי מפטרת את שר הבריאות", מסרה ארדרן בהצהרתה. "מה שהוא עשה פסול ואין כל תירוץ לכך. אבל כרגע, המלחמה בווירוס נמצאת בראש סדר העדיפויות שלנו. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לחוות שיבוש כזה גדול שעלול לפגוע בתגובת הממשל. מהסיבה הזו בלבד קלארק ימשיך בתפקידו". בעקבות ההצהרה העריכו פרשנים פוליטיים שקלארק יודח מתפקידו כשר הבריאות בסיום הטיפול במשבר הקורונה.

העלייה במספר החולים בווירוס הקורונה בניו זילנד החלה להתייצב בתקופה האחרונה. עד כה תועדו 1,160 מקרי הידבקות, עם מקרה מוות אחד בלבד של אשה מבוגרת שסבלה ממחלות רקע. 12 מהחולים מאושפזים בבתי חולים במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ