בחסות המאבק בנגיף, מפלגת השלטון בדרום קוריאה זכתה בבחירות ברוב מוחץ

הדמוקרטים זכו ב-180 מתוך 300 מושבי הפרלמנט והשיגו את היתרון הפוליטי הגדול מזה שלושה עשורים. למרות החשש מקורונה, אחוז ההצבעה היה הגבוה ביותר במדינה ב-28 השנים האחרונות

ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספירת הקולות במטה הבחירות המרכזי בסיאול, אתמול
ספירת הקולות במטה הבחירות המרכזי בסיאול, אתמולצילום: KIM HONG-JI/רויטרס
ניו יורק טיימס
הארץ

המפלגה הדמוקרטית של הנשיא מון ג'יאה-אין זכתה הלילה (חמישי) בבחירות לפרלמנט בדרום קוריאה בניצחון מוחץ. כשהיא נהנית מיתרון בשל הנסיקה בפופולריות בעקבות ההצלחה במאבק בנגיף הקורונה, זכתה מפלגת השלטון לרוב הגדול ביותר בו זכתה מפלגה בפרלמנט מאז המעבר לממשל דמוקרטי ב-1987.

ועדת הבחירות המרכזית במדינה מסרה שלאחר ספירת 99% מהקולות, מפלגתו של הנשיא מון זכתה ל-163 ממושבי הפרלמנט. מפלגת לווין של המפלגה הדמוקרטית זכתה ב-17 מהמושבים, ויחד צברו שתיהן שלוש חמישיות ממושבי הפרלמנט – והשיגו למון את הרוב הגדול ביותר של מושבים מזה שלושה עשורים. השמרנים השיגו 103 מושבים בלבד.

מצביעים מחוץ לקלפי בסיאול, אתמולצילום: KIM HONG-JI/רויטרס

למרות החשש מנגיף הקורונה, אחוז ההצבעה בסבב הבחירות הנוכחי היה גבוה במיוחד ועמד על 66.2%, אחוז ההצבעה הגבוה ביותר במדינה ב-28 השנים האחרונות. כוחה של מפלגתו הליברלית של הנשיא מון התעצם בשבועות האחרונים, לאחר שתוכנית הפעולה של הממשלה נגד התפרצות הנגיף הצליחה להשיג בו שליטה יחסית, והוכיחה את עצמה כיעילה יותר מתוכניות דומות שנקטו הממשלות באירופה ובארה"ב.

תאה יונג הו לאחר פרסום התוצאות, אתמול בסיאולצילום: Choi Dong-jun/אי־פי

בקרב המפלגות הקטנות שהשתתפו בסבב הבחירות בלטה מפלגתו של תאה יונג הו, ששימש בעבר סגן שגריר צפון קוריאה בבריטניה, והפך לעריק הראשון מצפון קוריאה הזוכה במושב בפרלמנט הדרום קוריאני. תאה ערק ב-2016 עם משפחתו והתפרסם כבר אז כבעל המשרה הבכיר ביותר שעזב את צפון קוריאה. טרם זכייתו הסביר שהוא מתמודד כדי לייצג את 33 אלף העריקים המתגוררים בדרום קוריאה ולפעול נגד משטרו של השליט קים ג'ונג און.

עם התפרצות הקורונה קבעו הרשויות במדינה הנחיות זהירות, במסגרתן נמדד חומם של המצביעים לפני הכניסה לקלפי. אלו שנמצאו חריגים נשלחו להצביע בקלפיות מבודדות. בנוסף, המצביעים התבקשו לעמוד במרחק אחד מהשני, ונדרשו לחטא את ידיהם ולעטות כפפות לפני הכניסה לתאי ההצבעה. 13 אלף מצביעים השוהים בבידוד הצביעו לאחר מועד סגירת הקלפיות בליווי של נציגי הממשל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ