ארגון הבריאות העולמי: המקור של נגיף הקורונה בעטלפים בסין, הוא לא נוצר במעבדה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בשבוע שעבר שהממשל שלו חוקר אם הנגיף זלג ממעבדה בעיר ווהאן שבסין. דוברת ארגון הבריאות העולמי: "כל הראיות הקיימות מצביעות על כך שמקור הנגיף הוא בבעל חיים ושהוא לא עבר מניפולציה או נוצר במעבדה"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עטלף (אילוסטרציה)
צילום: Carl Allen / Shutterstock.com
לוגו רויטרס
רויטרס

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מסר היום (שלישי) כי כל הראיות שנמצאות בידיו מצביעות על כך שנגיף הקורונה הגיע בשנה שעברה מעטלפים בסין ולא עבר מניפולציה או נוצר במעבדה.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר בשבוע שעבר שהממשל שלו מנסה לקבוע אם הקורונה זלג ממעבדה בווהאן שבמרכז סין, המקום שבו פרץ הנגיף לראשונה בעולם.

עטלף פרסף סיניצילום: EcoHealth Alliance

"כל הראיות הקיימות מצביעות על כך שמקור הנגיף הוא בבעל חיים ושהוא לא עבר מניפולציה או נוצר במעבדה או במקום אחר", אמרה דוברת ארגון הבריאות העולמי, פאדלה חאיב, בתדרוך לתקשורת בז'נווה. "עדיין לא ברור איך הנגיף חצה את הגבול מחיות לבני אדם, אך 'ללא ספק' היתה חיית מעבר ששימשה כמארחת לנגיף".

ניתוח עצי המשפחה של הנגיף הצביע על כך שמקורו בעטלפים – מאגר ידוע ומוכר של נגיפי קורונה. אולם לפי הניתוח, בדרך להדביק את בני האדם עבר הנגיף מחולל המגפה, ששמו הרשמי הוא SARS-CoV-2, דרך בעל חיים נוסף, וממנו קפץ לאדם. לפי ההערכות המקובלות כיום, המעבר התרחש בשוק מאכלי ים בעיר ווהאן שבסין, שמלבד דגים ופירות ים נמכרו בו גם חיות נדירות למאכל. חוקרים אמנם ניתחו דגימות מהשוק, אולם המקום פונה בידי הרשויות בסין לאחר ההתפרצות ולא נותרה אפשרות לזהות את בעל החיים ממנו נדבקו החולים הראשונים.

מלבד הסקרנות המדעית לגבי מקור המחלה שהרגה עד היום יותר מ-170 אלף בני אדם ברחבי העולם, זיהוי החיה ממנה הגיע הנגיף יסייע למניעת התפרצות של מגפות דומות.

מוקדם יותר היום הזהיר הארגון שהסרת ההגבלות חייבת להיות הדרגתית. בארגון הסבירו שהסרה מהירה מדי של ההגבלות עשויה להוביל להתפרצות נוספת של הנגיף. טקאשי קסאי, המנהל האזורי של הארגון במחוז הפסיפי-מערבי, הסביר שיעילות ההגבלות הוכחה בשבועות האחרונים, וכעת יש לשמר את ההישג.

"עלינו להתאים את סגנון החיים שלנו מעכשיו כך שיהלום את הצורך להתגונן מפני הנגיף", אמר קסאי במסיבת עיתונאים. "לפחות עד שיושג חיסון או דרך טיפול אפקטיבית, עלינו להתרגל לסוג חדש של שגרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ