אחרי הטיהור האתני ב-2017, באו"ם חוששים שצבא מיאנמר שב לבצע פשעים נגד האנושות

שליחת האו"ם לאזור מזהירה כי החיילים שהיו מעורבים בתקיפת בני הרוהינגה לפני כמה שנים ולא נענשו על כך ממשיכים במתקפות: "בזמן שהעולם עסוק במגפת הקורונה, צבא מיאנמר פוגע באוכלוסייה אזרחית"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כוחות ביטחון של מיאנמר בשטח בו ישבו בני רוהינגה בצפון המדינה, ביולי 2017
כוחות ביטחון של מיאנמר בשטח בו ישבו בני רוהינגה בצפון המדינה, ביולי 2017צילום: Esther Htusan/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ייתכן שצבא מיאנמר שב לבצע פשעים נגד האנושות נגד בני הרוהינגה שבמדינת המחוז ראחין שבמערב המדינה, כך הזהירה השליחה המיוחדת של האו"ם לאזור, וקראה לסיוע בינלאומי כדי למנוע הידרדרות נוספת.

בדו"ח שפרסמה היום (רביעי) אמרה השליחה יאנגי לי שמצטברות עדויות לכך שצבא מיאנמר אחראי למעשי אלימות שמתפשטים גם למדינת המחוז צ'ין השכנה. היא קראה להתגייסות של הקהילה הבינלאומית כדי "לוודא שהכשל המערכתי של 2017 לא יחזור על עצמו", בהתייחסה למסע הטיהור האתני שביצע הממשל בבני המיעוט המוסלמי באזור באותה השנה.

"בזמן שהעולם עסוק במגפת הקורונה, צבא מיאנמר ממשיך לבצע את התקיפות שלו במדינת ראחין ופוגע באוכלוסייה אזרחית", אמרה לי.

עשרת הגברים בני הרוהינגה בתמונה שצולמה רגע לפני הוצאתם להורג בכפר אין דין, ב-2017צילום: HANDOUT/רויטרס

באו"ם קראו מוקדם יותר החודש להפסקת אש גלובלית במסגרת המאמצים להשתלט על התפרצות נגיף הקורונה, אך על פי הדיווח של לי, בתקופה האחרונה התרחשו עימותים בין חיילי הצבא - ה"טאטמדאו" – ובין לוחמים מארגון המורדים "צבא ההצלה של ארקאן רוהינגה" (ARSA).

על פי הדו"ח, צבא מיאנמר ערך תקיפות אוויריות וארטילריות במחוז במהלכן נפגעו ונהרגו אזרחים רבים, בהם גם ילדים. לי הוסיפה שחיילים גם מנעו מהפצועים גישה לטיפול רפואי, ובמקרה אחד, נער שנפצע מת לאחר שחיילים עיכבו למשך שלוש שעות את המשאית שפינתה אותו בנקודת בידוק צבאית. במקרה אחר מוקדם יותר החודש, נהג שהוביל משלוח של בדיקות לאבחון קורונה לאזור מטעם ארגון הבריאות העולמי נהרג בתקיפה של חמושים. הצבא והמורדים הכחישו שניהם מעורבות בתקרית.

"חיילי הטאטמדאו לא נדרשו לשאת באחריות על מעשיהם, וממשיכים לפעול באופן שנועד להגביר את הפגיעה באזרחים באזור ככל שאפשר", כתבה לי. "כולנו יודעים מה בוצע באזור ב-2017. החיילים ממשיכים לפגוע בקבוצות המיעוטים בשני המחוזות גם בחודשים אלו". לי תסיים בקרוב את תפקידה כשליחת האו"ם למיאנמר.

על פי הדיווח של לי, באחת ההתקפות שנערכה ב-13 באפריל באחד הכפרים באזור נהרגו שמונה אזרחים, בהם לפחות שני ילדים. "החיילים מפרים בשיטתיות את העקרונות ההומניטריים הבסיסיים ביותר. הפעולות שלהם נגד אזרחים עשויות להוות פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות", אמרה וקראה לפתוח בחקירה של האירועים האחרונים.

בתחילת השנה הורה בית הדין הבינלאומי בהאג לממשלת מיאנמר לנקוט בצעדים ממשיים כדי למנוע גילויי אלימות נוספים נגד בני הרוהינגה, לאחר עדויות על כך שחיילים ביצעו במקום פשעים נגד האנושות, בהם רצח, אונס, עינויים, שעבוד, אלימות נגד ילדים והרס כפרים שלמים. באו"ם מעריכים שיותר מ-700 אלף בני רוהינגה נמלטו לבנגלדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ