רמטכ"ל מיאנמר: ההפיכה הצבאית נועדה לכונן דמוקרטיה אמיתית וממושמעת

לדברי מין אונג הלאינג, הצבא תפס את השלטון בשל זיופים בבחירות בנובמבר שהמדינה לא פעלה למנוע. הוא הודיע כי בחירות חדשות יתקיימו, אך לא נקב בלוח זמנים. רבבות מחו בערים הגדולות נגד הצבא, שהשתמש בגז מדמיע וזרנוקי מים נגדם ■ ניו זילנד הקפיאה את היחסים עם מיאנמר

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים ביאנגון, היום
מפגינים ביאנגון, היום. קריאות לביטול החוקה שניסח הצבא עם תום שלטון החונטהצילום: SAI AUNG MAIN - AFP
רויטרס
הארץ

רמטכ"ל צבא מיאנמר הגן הלילה (שלישי) על ההפיכה שבוצעה במדינה בשבוע שעבר, בטענה כי ועדת הבחירות המרכזית ניהלה חקירה כושלת של הטענות לזיופים בבחירות שנערכו בנובמבר. הרמטכ"ל, מין אונג הלאינג, נשא דברים בנאום טלוויזיוני שבו הודיע כי הצבא יקיים בחירות חדשות, וכי מטרת ההפיכה היתה "לכונן דמוקרטיה אמיתית וממושמעת".

בדבריו הוסיף כי הבחירות בנובמבר, שבהן זכתה מפלגת השלטון "הליגה הלאומית לדמוקרטיה" (NLD) ברוב מוחץ בפרלמנט, לא התנהלו באופן הוגן. ועדת הבחירות הודיעה בעבר כי לא מצאה כל ראיות לטענות לזיופים - שהצבא קידם בשבועות שקדמו להפיכה. הרמטכ"ל האשים את הוועדה כי ניצלה את ההגבלות שהוטלו בשל מגפת הקורונה כדי למנוע קיום עצרות בחירות ואירועי קמפיין נוספים.

"אנחנו נערוך בחירות חדשות, בהשתתפות מפלגות רבות, ונעביר את השלטון למנצחים על פי עקרונות הדמוקרטיה", הוסיף אונג הלאינג ואמר כי הצבא יקים ועדת בחירות "מתוקנת". אולם, הוא נמנע מלנקוב בלוח זמנים לקיום הבחירות החדשות. לדבריו, הצבא ישלוט מעתה במדינה באופן שונה מכפי שהיה תחת החונטה הצבאית שמשלה במיאנמר בין 1962 ל-2011.

בשבוע שעבר תפס הצבא את השלטון, בעקבות גל מעצרים של בכירי מפלגת השלטון, בהם מנהיגת המדינה אונג סן סו צ'י. השליטה במדינה עברה לידי הרמטכ"ל, שהכריז על מצב חירום בן שנה במיאנמר, מינה נשיא זמני וכן ממשלה שהורכבה מגנרלים בהווה ובדימוס.

בשנות שלטונה של החונטה ידעה המדינה התקוממויות שדוכאו ביד קשה, ב-1988 ופעם נוספת ב-2007. אונג הלאינג, שהופיע בנאום כשהוא לבוש במדיו המוכרים, נמנע מלאיים על רבבות המפגינים שיצאו בימים האחרונים לרחובות ומחו נגד ההפיכה. הוא הסתפק בלומר כי איש אינו נמצא מעל החוק, והוסיף כי על האזרחים "לדבוק בעובדות ולא ללכת בעקבות רגשותיהם האישיים".

בשבוע האחרון נרשמו בכמה ערים במדינה מבצעי אכיפה של הצבא כלפי מתנגדים. בעיר מנדליי, העיר השנייה בגודלה במיאנמר, ובחלקים מהבירה הכלכלית יאנגון אף הוטל עוצר לילי בין השעות 20:00 ל-04:00 וההתקהלות ברחובות הוגבלה לחמישה בני אדם לכל היותר. היום הורחבו ההגבלות לבירת המדינה, נייפידאו, וכן לערים נוספות.

היום יצאו עשרות אלפי מפגינים לרחובות הערים הגדולות במיאנמר, זה היום הרביעי ברציפות. בכמה ערים נרשמו עימותים, שהביאו את המשטרה והצבא לפזר את המפגינים בתותחי מים וגז מדמיע. עד ראייה בהפגנה בבירה נייפידאו דיווח לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי שוטרים ירו יריות אזהרה באוויר. במנדליי נעצרו לפחות 27 בני אדם בהפגנה, בהם גם עיתונאי מקומי.

"אנחנו נמשיך להילחם", אמר בשיחה עם רויטרס מאונג סאונגקה, פעיל מחאה. הוא קרא לשחרור כל האסירים הפוליטיים, בהם מנהיגת המדינה סו צ'י, וכן "לביטולה המוחלט של הדיקטטורה". פעילים כמוהו קראו בהפגנה לביטול חוקת המדינה - שהצבא ניסח עם תום שלטון החונטה לפני עשור, והעניקה לו סמכויות נרחבות - וכן לכינון משטר פדרליסטי במיאנמר.

מפגינים בבירה נייפידאו נושאים שלט עם תמונתה של סו צ'י, אתמולצילום: /אי־פי

ההפגנות במיאנמר בשבוע האחרון הן הנרחבות ביותר שידעה המדינה מאז "מהפכת הזעפרן" ב-2007 שהביאה בהמשך את החונטה להרפות את ידיה מהשלטון והחלה במעבר איטי לשלטון דמוקרטי. ב-2011 החלה לכהן ממשלה אזרחית ובהמשך נערכו בחירות לפרלמנט. ב-2015 זכתה מפלגתה של סו צ'י ברוב בבחירות והיא מונתה בהמשך למנהיגה האזרחית של מיאנמר, אם כי הצבא הוסיף להחזיק בסמכויות נרחבות - לרבות רבע ממושבי הפרלמנט וזכות וטו על מינוי שרים במשרדי מפתח בממשלה.

"מסר תקיף" מניו זילנד

בשבוע האחרון פרסמו מדינות במערב, וכן האו"ם ושכנותיה של מיאנמר החברות כמותה בארגון מדינות דרום־מזרח אסיה (ASEAN) גינויים חריפים להפיכה הצבאית, אך נמנעו מלנקוט צעדים ממשיים. דובר משרד החוץ האמריקאי נד פרייס אמר הלילה כי ארה"ב מכבדת את זכותם של אזרחי מיאנמר להפגין באופן לא אלים, והביע דאגה מהעוצר שהטיל הצבא.

ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הודיעה הלילה כי ארצה תנתק את הקשרים עם מיאנמר בעקבות ההפיכה ולא תאפשר לראשי הצבא להיכנס לתחומה. במסיבת עיתונאים הוסיפה ארדרן כי ממשלתה תוודא כי כל תוכניות הסיוע למיאנמר אינן כוללות מיזמים שבהם שותף הצבא או כאלה המועילים לו באופן ישיר או עקיף.

ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, באוקטוברצילום: PRAVEEN MENON/רויטרס

ארדרן ביקשה להעביר "מסר תקיף", כהגדרתה, לפיו "ניו זילנד תעשה כל מה שביכולתה לרבות הקפאת הקשרים בדרג הגבוה ביותר וכן הבטחה כי כל סכום כסף שיגיע למיאנמר לא יסייע לשלטונו של הצבא". היא ציינה כי בין 2018 ל-2021 תקציב תוכניות הסיוע של ארצה למיאנמר הסתכם בכ-30 מיליון דולר. שרת החוץ של ניו זילנד, נאניה מהוטה, הוסיפה כי המדינה אינה מכירה בשלטונו של צבא מיאנמר וקראה לשחרור כל האסירים הפוליטיים ולהשבת השלטון האזרחי על כנו.

ניו זילנד היא המדינה הראשונה להטיל סנקציות ממשיות בעקבות ההפיכה במיאנמר. ארה"ב איימה לנקוט עיצומים, ולהשיב את הסנקציות שהטילה בעבר על החונטה במדינה. אמש מסר הבית הלבן כי הוא "פועל במהירות" לממש את האיום.

מועצת הביטחון של האו"ם קראה לשחרורם של סו צ'י וכל האסירים האחרים, וביום שישי הקרוב תקיים מועצת האו"ם לזכויות אדם דיון במצב במדינה, לבקשת בריטניה והאיחוד האירופי. חבר במפלגתה של סו צ'י קרא אמש למזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, "להשתמש בכל האמצעים האפשריים על מנת להביא לביטול ההפיכה הצבאית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"