רוסיה טוענת שהתמודדה היטב עם הקורונה. נתוני התמותה בה מספרים סיפור אחר

המספר הרשמי של המתים מקורונה במדינה הוא קצת יותר מ-100 אלף, אבל הנתונים שמפרסמת סוכנות הסטטיסטיקה הרשמית רוסטאט מספרים סיפור שונה לגמרי. "קשה למצוא מדינה מפותחת שמצבה גרוע יותר", אומר דמוגרף עצמאי תושב מוסקבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העיר סמארה ברוסיה, בחודש שעבר
העיר סמארה ברוסיה, בחודש שעברצילום: Emile Ducke / NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשאולגה קגארליצקאיה נכנסה בסערה לחדר המתים של בית החולים בעיר סמארה שבדרום מערב רוסיה, היא ראתה גופות בכל עבר. כתריסר מהן היו בשקים שחורים ומונחות על אלונקות. היא צעדה ישר לחדר הנתיחה שלאחר המוות והתחננה בפני מאבטח שהיה לבוש בז'קט שחור: "אני יכולה לדבר עם הרופא שפתח את אבא שלי?".

אביה מת לאחר שאושפז שבועות אחדים לפני כן במחלקת קורונה. סיבת המוות הוגדרה כ"דלקת ריאות ויראלית ממקור לא ברור". קגארליצקאיה, שתיעדה את מה שאירע בסמארטפון שלה, רצתה לדעת את האמת. אך המאבטח, שלא טרח להוציא את ידיו מכיסיו, סילק אותה מהמקום.

אישה עוטה מסכה במוסקבה, בינואר. ב-2020 היה מספר המתים בעיר 28,233 יותר ממספר המתים בשנה רגילהצילום: Alexander Zemlianichenko/אי־

מהנתונים שפורסמו על ידי ממשלת רוסיה ניתן להבין שהדבר חזר על עצמו במדינה אלפי פעמים בשנה שעברה. לפחות 300 אלף אנשים מתו אשתקד במגפת הקורונה, בנוסף לאלה שעליהם דווח במספרים הרשמיים שפורסמו על ידי הממשלה. לא כולם מתו מקורונה, אך מספר המתים מהנגיף מפריך את טענתו של הנשיא פוטין לפיה המדינה ניהלה את משבר הקורונה טוב יותר ממדינות אחרות.

להיפך, מבדיקה של נתוני התמותה שערך הניו יורק טיימס, מתברר שמספר האנשים שמתו אשתקד מהמגפה ברוסיה היה גבוה ב-28% ממספר המתים הרגיל בשנה, עלייה גדולה הרבה יותר משיעור התמותה בארה"ב ובשאר מדינות אירופה. "אנשים לא יודעים מה המצב האמיתי", אמרה קגארליצקאיה. "ואם הם לא יודעים מה הוא, הם לא מפחדים".

מסעדה בסמארה, בחודש שעבר. אחרי סגר מוקפד של חודשיים באביב, הממשלה הסירה את רוב ההגבלות בקיץ אחריוצילום: Emile Ducke / NYT

ברוב שנת 2020 נראה היה שרוסיה התמקדה יותר ביחסי ציבור ובהיבטים הכלכליים של המגפה מאשר במלחמה בנגיף עצמו. אחרי סגר מוקפד של חודשיים באביב, הממשלה הסירה את רוב ההגבלות בקיץ אחריו - עובדה שתרמה רבות לכלכלה וליצירת דעת קהל חיובית על אף שהמגפה התפשטה במהירות רבה.

עד הסתיו פיתחו מדענים רוסים חיסון נגד קורונה שנחשב בעיני רבים לאחד הטובים ביותר בעולם, אך הקרמלין שם את הדגש על השימוש בזריקה להשגת יתרונות גאופוליטיים יותר מאשר לחיסון האוכלוסיה שלו בבית.

ייתכן שההוכחה לסדר העדיפויות של המדינה היא פרסום מספרים נמוכים יותר ממספר המתים האמיתי במגפה, צעד שכתוצאה ממנו נותר רוב האוכלוסיה באפלה ולא היה מודע לסכנת הנגיף ולחשיבות הצורך להתחסן.

שני סיפורים שונים לגמרי

כשהתבקש בדצמבר לסכם את 2020, במסיבת העיתונאים שלו לרגל סוף השנה, דקלם פוטין במהירות מספרים שהראו כי כלכלת רוסיה סבלה פחות מכלכלותיהן של מדינות אחרות. ואכן, כשבאירופה הוטל בסתיו ובחורף סגר, הרוסים מילאו מועדוני לילה, מסעדות, תיאטרונים וברים.

פוטין במוסקבה, החודש. טוען שהמדינה ניהלה את משבר הקורונה טוב יותר ממדינות אחרותצילום: Alexei Druzhinin/אי־פי

אך פוטין לא אמר דבר על המחיר האנושי שהמגפה גבתה, מחיר שרק כעת מתפרסם בנתונים החודשיים שמפרסמת ביובש סוכנות הסטטיסטיקה הממשלתית. המספר הרשמי של המתים ברוסיה מקורונה עד אתמול , לפי דיווחי הטלוויזיה הממלכתית וארגון הבריאות העולמי, היה 106,307 - שהוא הרבה יותר נמוך, יחסית לגודל האוכלוסיה, מזה של ארה"ב ורוב מדינות מערב אירופה.

אך הנתונים שמפרסמת סוכנות הסטטיסטיקה הרשמית רוסטאט (Rosstat) מספרים סיפור שונה לגמרי, כי הם כוללים גם את מספר המתים מסיבות אחרות. כתוצאה מכך מתברר שמספר המתים ברוסיה מאפריל עד דצמבר 2020 היה גבוה ב-360 אלף מהמספר ב-2019, וזאת לפי בדיקת נתונים היסטוריים שנערכה על ידי הניו יורק טיימס. המספרים של רוסטאט לגבי ינואר ופברואר של השנה הנוכחית מראים שהמספר הוא כעת הרבה מעל ל-400 אלף.

בארה"ב, שאוכלוסייתה כמעט כפולה מזו של רוסיה, מספר המתים מאז תחילת המגפה הוא כ-574 אלף. לפי המדד הזה, שנראה בעיני דמוגרפים רבים כדרך המדויקת ביותר להערכת מספר המתים הכולל כתוצאה מהנגיף, המגפה גרמה ברוסיה למותו של אדם אחד על כל 400 אנשים, לעומת אחד על כל 600 בארה"ב. "קשה למצוא מדינה מפותחת שמצבה גרוע יותר" בהקשר לתמותה מקורונה, אמר אלכסיי ראקשה, דמוגרף עצמאי המתגורר במוסקבה. "הממשלה עושה כל שביכולתה לעשות כדי שהעובדות האלה לא יובלטו".

אישה צועדת בסמארה, בחודש שעבר. לפחות 300 אלף אנשים מתו ברוסיה אשתקד במגפה, בנוסף לאלה שעליהם דיווחה הממשלהצילום: Emile Ducke / NYT

הממשלה הרוסית טוענת שהיא כוללת במספרים הרשמיים של המתים מקורונה רק את אלה שמותם נגרם ישירות מהנגיף. מקרים נוספים, שמותם מהנגיף אושר על ידי נתיחות לאחר המוות, הם חלק ממספר נפרד שפורסם מדי חודש על ידי רוסטאט - 162,429 עד סוף 2020 ויותר מ-225 אלף עד סוף פברואר. אך פערים גדולים בנתונים של אזורים שונים שומטים את הקרקע מתחת לתפיסה שהסיבה למספר הרשמי הנמוך היא פשוט מתודולוגיה שונה.

במוסקבה עלה מספר המתים ב-2020 ב-28,233 על מספר המתים הרגיל בשנה, לפי נתוני רוסטאט. במספר הזה נכללים 11,209 שמותם מקורונה אושר רשמית. במחוז סמארה, אזור אמיד יחסית הקרוב לגבול קזחסטאן, שבו נהר הוולגה זורם ליד שדות נפט ומפעלים לייצור מכוניות, נמסר על 10,596 מקרי מוות עודפים - עליה של 25% לעומת שיעור התמותה ב-2019. ועם זאת, מספר המתים הרשמי מקורונה במחוז בשנה שעברה היה רק 606. "המספרים שפורסמו הם אמיתיים", אמר ארמן בניאן, שר הבריאות של סמארה. עם זאת הוא הודה שרוב מקרי המוות העודפים נגרמו בדרך זו או אחרת על ידי נגיף הקורונה. למשל, התקף לב שבו לקה חולה קורונה לא נכלל במספר הרשמי.

"העם הזה ידע הרבה טראומות"

מספר המתים הנמוך הרשמי תרם מצד אחד להתעלמות של הרוסים מהסכנות של הקורונה, ומהצד השני לאי האמון הרב שהם רוחשים להודעות הממשלה ביחס למגפה. בסקר דעת קהל שנערך באוקטובר אשתקד התברר כי רוב הרוסים לא האמינו להודעות הרשמיות על מספר חולי הקורונה: מחציתם לא האמינו שהמספר כל כך גבוה, ומחציתם חשבו שהוא יותר מדי נמוך. בסקר אחר, שנערך בפברואר, התגלה כי 60% מהרוסים לא תכננו להתחסן בחיסון ספוטניק הרוסי, וכי רובם האמינו שנגיף הקורונה הוא נשק ביולוגי.

נשים בתחנת רכבת בסמארה, בחודש שעבר. ב-2020 דווח על 10,596 מקרי מוות עודפים, עליה של 25% לעומת שיעור התמותה ב-2019צילום: Emile Ducke / NYT

על אף מספר המתים הגבוה, כמעט שלא היתה התנגדות - אפילו בקרב מתנגדיו של פוטין - להחלטת הממשלה לפתוח את בתי העסק בחורף ובסתיו. היו שייחסו את הנכונות להמשיך בפעילות הכלכלית לפטאליזם הרוסי או להיעדר חלופה ממשית, בהתחשב בסיוע המזערי שהעסקים קיבלו מהמדינה.

ראקשה, הדמוגרף, אמר ששיעור התמותה בתקופת הכאוס והעוני של שנות ה-90, אחרי התמוטטות ברית המועצות, היה הרבה יותר גדול משיעור התמותה בגלל הקורונה. "העם הזה ידע הרבה טראומות", הוא הוסיף. "הוא עבר כל כך הרבה, ולכן פיתח יחס שונה לגמרי למוות".

במחוז סמארה מת מקורונה, לפי המספרים העודפים שפורסמו, אדם אחד מתוך 250. ויקטור דולונקו, עורך עיתון תרבותי בעיר סמארה, אמר כי 50 ממכריו מתו, אך עם זאת הוא לא מאמין שכדי למנוע את התפשטות המגפה העיר היתה צריכה לסגור את כל התיאטראות שלה, שכיום מותרת בהם תפוסה של 50% בלבד. לדבריו, אמנם עצוב שמתו רבים כל כך, אך הוא סבור שרובם היו קשישים או סבלו מבעיות בריאות אחרות ומותם לא היה קשור לנגיף.

דולונקו, בן 62, עוטה מסכה במקומות הומי אדם ורוחץ את ידיו לעתים קרובות. עם זאת, הוא הולך באופן קבוע להצגות בכורה ולפתיחת גלריות. "אתה יכול לבחור אם להמשיך לחיות בזהירות, או להסתגר בבית ולהפסיק לחיות", הוסיף. "בניגוד לתושבי המערב, הרוסים יודעים מה זה לחיות בתנאים קיצוניים".

באתר העוקב אחרי מספר המתים בכנסיה האורתודוכסית מופיעים שמותיהם של שישה כמרים מאזור סמארה. הכומר סרגיי ריבאקוב, מאחת הכנסיות בעיר, הכיר היטב אחדים מהם. הוא אומר שלדעתו רוסיה הסירה את הגבלות הקורונה מאחר שסוף המגפה לא נראה באופק, וציטט את דוסטויבסקי: "האדם מתרגל לכל דבר, המנוול!". "אנחנו מתרגלים לחיים בקורונה", הוסיף ריבאקוב. "אנחנו מתרגלים למוות".

לכתבה של אנטון טרויאנובסקי בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ