ארה"ב החלה רשמית בהסגת כוחותיה מאפגניסטאן, בצל איומי טליבאן

ארגון הטרור הודיע כי יגיב כפי שימצא לנכון על הישארות כוחות זרים במדינה, מעבר ל-1 במאי – התאריך שנכלל בהסכם עם ארה"ב שנחתם בשנה שעברה תחת הנשיא טראמפ. המועד שהציב הנשיא ביידן להשלמת הנסיגה הוא 11 בספטמבר, כ-20 שנה אחרי שהחלה הלחימה

אי-פי
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיילים אמריקאים בדרום אפגניסטאן, ב-2010
חיילים אמריקאים בדרום אפגניסטאן, ב-2010. כ-3,500 חיילים נותרו במדינה אחרי 20 שנהצילום: PATRICK BAZ - AFP
אי-פי
ד-פ-א

ארה"ב החלה היום (שבת) רשמית בפעולות להסגת כוחותיה מאפגניסטאן, לקראת תאריך היעד שהציב הנשיא ג'ו ביידן — 11 בספטמבר, 20 שנה אחרי מתקפת הטרור שהביאה לפלישה האמריקאית למדינה. מצבת הכוחות הנוכחית של ארה"ב באפגניסטאן מוערכת בכ-2,500 עד 3,500 חיילים, ואילו כוחותיה של ברית נאט"ו במדינה מונים כ-7,000 חיילים.

ב-7 באוקטובר 2001 נחתו החיילים האמריקאים הראשונים, לצד כוחותיה של הברית הצפון אטלנטית, באפגניסטאן כחלק מהמערכה נגד ארגון הטרור אל־קעאדה והאחראים לפיגועי 11 בספטמבר שזכו להגנה מצד ארגון טליבאן. בשנה שעברה חתמו הארגון וארה"ב על הסכם שלום, שהזניק מגעים ישירים בין טליבאן לממשלת אפגניסטאן על השגת הסכם ארוך טווח ביניהן.

בארגון הטרור הודיעו היום כי עצם הישארות הכוחות הזרים במדינה מעבר ל-1 במאי — התאריך שקודמו של ביידן, דונלד טראמפ, הציב כיעד להשלמת הנסיגה — למעשה "סוללת את הדרך" לתגובה צבאית נגדם. לפי הודעת הארגון לוחמיו "ינקטו כל פעולה שיראו לנכון נגד הכוחות הכובשים". עוד נמסר כי לוחמי הארגון לא יפעלו ללא הוראה ממנהיגיהם וכי החלטה בעניין תתקבל על סמך שיקולי ריבנות, ערכים והאינטרסים העליוניים של המדינה".

טליבאן המעיט בשנה האחרונה במגעים עם הממשלה האפגנית, על אף שהתחייב לכך במסגרת ההסכם עם ארה"ב. לדברי קולונל סוני לגט, דובר הכוחות האמריקאיים באפגניסטאן, "חזרה לפעולות אלימות מצדם תהיה חסרת היגיון וטרגית. אך יש לנו את האמצעים הצבאיים לתמוך בכוחות האפגניים. זו תהיה טעות מצד טליבאן לפעול כך".

אתמול והיום אירעו כמה מתקפות באפגניסטאן — בהן ירי רקטות אל בסיס בקנדהאר, בדרום המדינה, שבו נמצאים כוחות אמריקאים וכן פיגוע בבית הארחה במחוז לוגאר, מדרום לבירה קאבול, שבו נהרגו 21 בני אדם. צבא ארה"ב הודיע בהמשך כי בתגובה לירי הרקטות בקנדהאר כוחותיו ביצעו "תקיפה מדויקת" שהשמידה משגרים נוספים שכוונו אל הבסיס.

בניין שניזוק בפיגוע במחוז לוגאר, היום. יותר מ-20 הרוגיםצילום: STR - AFP

כחלק מההיערכות האמריקאית ליציאה מאפגניסטאן החלו הכוחות במדינה להכין רשימות מלאי ולהחליט איזה ציוד יעבירו לרשות הצבא האפגאני, איזה יימכר בשווקים כגרוטאות ואיזה ישיבו עמם לארה"ב. בנוסף לכך החלו כבר בשבועיים האחרונים מטוסי תובלה להוציא ציוד מהמדינה.

ארה"ב מעריכה כי "המלחמה האינסופית" שלה באפגניסטאן עלתה יותר משני טריליון דולר על פני שני העשורים האחרונים, כך לפי מעקב של מרכז "מחיר המלחמה" באוניברסיטת בראון המתעד את העלות הנסתרת של המעורבות הצבאית של המדינה מעבר לים. לפי ההערכות, ארה"ב ונאט"ו משקיעות מדי שנה ארבעה מיליארד דולר בהחזקת כוחותיהן במדינה.

בשיחה עם סוכנות הידיעות אי־פי אמרו פקידים במשרד ההגנה בוושינגטון כי בשנה האחרונה נסגרו בסיסים קטנים ומוצבים באפגניסטאן, כחלק מתהליך הנסיגה. לדבריהם, מאז הכריז ביידן באמצע החודש שעבר על תאריך היעד להשלמת הנסיגה כ-60 אנשי צבא אמריקאים יצאו מהמדינה. גורמי מודיעין אמריקאיים הזהירו בחודשים האחרונים כי נסיגה חפוזה תביא את טליבאן להשתלט מחדש על אפגניסטאן.

חייל אפגני במחסום מחוץ לבסיס האמריקאי בבגראם, מצפון לקאבול, שלשוםצילום: WAKIL KOHSAR - AFP

לפי ההערכות, בשני העשורים האחרונים נהרגו בין 66 ל-69 אלף חיילים אפגנים בלחימה עם טליבאן. הנתונים הרשמיים במדינה מדברים על כ-300 אלף חיילים, אולם בפועל המספרים נמוכים בהרבה. מפקדים בצבא האפגני תועדו מנפחים את מצבות כוח האדם שלהם, על מנת לשלשל לכיסיהם משכורות עבור "חיילי רפאים".

לפי משרד ההגנה האמריקאי, בתקופה זו נהרגו 2,442 חיילים בצבא ארה"ב ויותר מ-20 אלף נפצעו. לפי ההערכות נהרגו גם יותר מ-3,800 אמריקאים ששימשו כקבלנים אזרחיים של הצבא. בשורות נאט"ו מניין המתים עומד על 1,144 חיילים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ