בין הפיליפינים לסין יש סכסוך דיפלומטי. שר החוץ בחר בפתרון לא דיפלומטי

"GET THE FUCK OUT!" כתב שר החוץ בחשבון הטוויטר שלו, בתגובה לנוכחות ספינות סיניות במים הטריטוריאליים של הפיליפינים. "אתם כמו אדם מכוער, שמנסה בכוח לכונן חברות עם אדם נאה", הוסיף

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משמר החופים הפיליפיני, בסוף השבוע בים סין הדרומי. סכסוך ארוך השנים
משמר החופים הפיליפיני, בסוף השבוע בים סין הדרומי. סכסוך ארוך השניםצילום: - - AFP
לוגו רויטרס
רויטרס

הקרבות המילוליים בין סין לפיליפינים, שהתלקחו לאחרונה בשל נוכחותן של מאות ספינות סיניות בשטח ימי פיליפיני, עלו היום (שני) מדרגה - בגלל ציוץ בטוויטר. "סין, חברתי, איך אני יכול לומר זאת באופן מנומס... בואו נראה: צאו מהאזור לעזאזל! (GET THE FUCK OUT)", כתב שר החוץ הפיליפיני בחשבון הטוויטר האישי שלו.

שר החוץ תיאודורו לוסין ידוע בניסוחים הלא-דיפלומטיים שלו ובהיעדר בושה בניסוחיו. "מה אתם עושים לחברות שלנו? אתם. לא אנחנו. אנחנו מנסים. אתם. אתם כמו אדם מכוער ושלומיאל, שמנסה בכוח לכונן חברות עם אדם נאה", כתב לוסין בטוויטר. שגרירות סין במנילה לא הגיבה לבקשת התגובה לדבריו.

הציוץ של שר החוץ

בסין טענו כי הספינות, שעוגנות בריף כ-300 ק"מ מערבית לפלאוון בים סין הדרומי, תופסות מחסה עקב סערות ימיות חוזרות. לאורך השנים טענה סין לבעלות על רובו של ים סין הדרומי - דרכו חוצות מדי שנה סחורות בשווי כ-3 טריליון דולר. לפי טריבונל בינלאומי שכונס ב-2016, החוק הבינלאומי אינו תומך בטענה הסינית.

המאבק על השליטה בים סין הדרומי הוא הסוגייה הדיפלומטית הנפיצה ביותר במזרח אסיה. סין פועלת בנחישות לאכיפת ריבונותה על שטח ימי ענק הנאמד ב-3.5 מיליון קמ"ר, אלא שווייטנאם, טייוואן, מלזיה, ברוניי, הפיליפינים ויפן טוענות לריבונות על חלקים מהמרחב הימי, וטוענות כי הפעילות הסינית היא פולשנית.

לוסין, בשנה שעברה. לא נודע בנימוסיוצילום: Aaron Favila/אי־פי

בהצהרה שפירסם היום משרד החוץ הפיליפיני, נכתב כי משמר החופים הסיני "חוסם, מסכן ומאתגר את ספינות משמר החופים של הפיליפינים". בכירים פיליפינים שיערו כי אנשי מיליציות סיניות מאיישים את הספינות. אתמול הודיע הצבא הפיליפיני כי ימשיך בתמרונים הימיים בצבא סין הדרומי, למרות דרישות סין להפסיקם.

מכניסתו לתפקיד של נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה ב-2016 ועד השבוע שעבר, הגישה ממשלת הפיליפינים 78 תלונות דיפלומטיות רשמיות נגד סין. זאת, למרות שדוטרטה ניסה לאורך השנים לחמם את היחסים עם בייג'ין, בתמורה להבטחות כספיות בצורת הלוואות והשקעות. "סין ממשיכה להיות המשקיעה העיקרית בנו", אמר דוטרטה בנאומו השבועי, "רק מכיוון שאנחנו נמצאים כעת במין סכסוך עם סין, לא אומר שאנחנו חייבים להיות גסי רוח וחסרי כבוד כלפיה. לכן, אבקש יפה: אפשרו לדייגים שלנו לדוג בשלום ולא תהיה כל בעיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ