מחולצים ישראלים: ניסו לעשות בנו לינץ'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור אסרף
עדכונים

אובמה שוחח עם ראש ממשלת נפאל: נעשה הכל כדי לסייע בשעה קשה זו

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, טלפן אל ראש ממשלת נפאל, סושיל קויראלה, הביע את תנחומיו על אסון רעידת האדמה שהתרחש בשבת. דובר הבית הלבן מסר כי אובמה התחייב שארה"ב "כל שביכולתה לסייע לעם הנפאלי בזמנים קשים אלה".

צוות תגובה של ארגון הסיוע האמריקאי USAID הגיע היום לעיר בקאטפור, שנפגעה קשות ברעש. הצוות חבר לצבא נפאל במאמצים אחר אזרחים ותיירים שעדיין לכודים תחת הריסות מבנים. צבא ארה"ב שיגר לנפאל 20 מומחים לסיוע הומניטרי כדי לסייע ל-USAID.

מחולצים ישראלים: ניסו לעשות בנו לינץ'

לבית חולים השדה של צה"ל בקטמנדו הגיע היום אוטובוס ועליו 26 ישראלים שחולצו בימים האחרונים מאזור האגמים הקפואים. המחולצים קיבלו מזון ושתייה וחלקם נבדקו וקיבלו טיפול רפואי. המטיילים, שרובם נתקעו באזור לנג טאנג, סיפרו על הרגעים הקשים של רעידת האדמה ומפולת השלגים שהיכתה בכפר בעקבותיה, כמו גם על מקרים של אלימות מצד תושבים מקומיים בכמה מקרים. 

"ירדנו לכפר כדי לקחת דברים לצורך הישרדות. מצאנו ארגז והיה בו מסמכים והיה בו גם כסף. החזרנו את זה לצבא, והמקומיים שלא אהבו את זה התחילו לתקוף אותנו באגרופים וחניקות ניסו לעשות בנו לינץ", סיפר אחד המחולצים.

רזיאל פינטו מצוק עורבים ברמת הגולן, סיפר שכאשר הגיע מסוק לחילוץ, הפצועים הקשים הועלו ראשונים לסיפון המסוק, ואחריהם כל השאר. לדבריו, "הנפאלים התחילו להתחזות לפצועים והתחילו לדחוף כדי לעלות על המסוק. במקום שאני הייתי הלכנו אחורה כדי לא להיכנס לעימות והם רבו בינם לבין עצמם". לחצו להמשך

משרד החוץ: אור אסרף הוא הישראלי היחיד שטרם יצר קשר בנפאל

משרד החוץ עדכן כי בשעה האחרונה נוצר קשר עם שני ישראלים נוספים שהוגדרו כ"מנותקי קשר" בארבעת הימים האחרונים מאז פקד הרעש את נפאל. לפי משרד החוץ הישראלי, היחיד שטרם יצר קשר בנפאל הוא אור אסרף, בן 22 מהיישוב להבים. תחילה הודיע משרד החוץ כי אסרף "נעדר" אולם כשעה מאוחר יותר הבהיר כי הוא "מנותק קשר". בשלב זה מנסים בני משפחתו של אסרף לאסוף מידע אודות בנם. אביו של אסרף, פטריק, אמר כי הם "שומרים על אופטימיות זהירה".

מספר ההרוגים ברעידת האדמה הקשה שפקדה את נפאל והאזור ביום שבת חצה את ה-5,000 ועומד על 5,027 בני אדם. 10,226 בני אדם אחרים נפצעו. כך נמסר ממשרד הפנים הנפאלי.

(ברק רביד ונעה שפיגל)

אור אסרף

עימותים בין שוטרים נפאלים למקומיים שביקשו לעזוב את קטמנדו

שוטרים נפאלים התעמתו היום עם אלפי תושבים שניסו לעזוב את קטמנדו מוכת האסון. השוטרים נשלחו לתחנת האוטובוסים המרכזית, סמוך לבניין הפרלמנט, כדי לפנות קהל גדול שהתאסף עם שחר לאחר שהתושבים קיבלו הודעה על תגבור ההסעות הציבוריות למענם. כך דיווח כתב סוכנות הידיעות הצרפתית שנמצא במקום.

"אנחנו מחכים כאן ממוקדם בבוקר. הם אמרו לנו שיהיו כאן 250 אוטובוסים אבל לא ראינו אף אחד מהם", סיפר קישור קברה, סטודנט בן 25. אנחנו לחוצים לעזוב את העיר ולהגיע הביתה, לראות את המשפחות שלנו, אבל אין לנו מושג מתי האוטובוסים יגיעו. אני חושב שהממשלה מתקשה לתפקד", הוסיף.

המוני תושבים ממתינים בקטמנדו לאוטובוסים שלטענתם הובטחו על ידי הממשלה, היוםצילום: אי־אף־פי
תושבים שחיכו זמן רב לאוטובוסים כדי לצאת מקטמנדו מתעמתים עם שוטרים, היוםצילום: אי־אף־פי

רעידת האדמה בישראל: חומות בתי הסוהר יקרסו, אגפי בתי החולים יתנגשו

כל מקבלי ההחלטות בישראל יודעים שרעידת אדמה גדולה בישראל היא לא שאלה של אם אלא של מתי. בועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת המוכנות של ישראל לרעידת אדמה, שפעלה ב-2008, נחשפו מחדלים קשים וחמורים בנושא המוכנות. אחרי שהתברר כמה האוצר לא נלהב להקציב כספים, סיכם היו"ר: "ממשלת ישראל לא רצינית. היא כנראה לא מאמינה שתהיה רעידת אדמה בקדנציה שלה". ליו"ר הזה יש היום יתרון עצום. בניגוד לכל אדם אחר שטיפל בנושא המוכנות לרעידות האדמה, לו יש נגישות אמיתית לתקציב המדינה ואפשרות אמיתית להקצות כספים כדי להקטין את ממדי האסון הצפוי. כי יו"ר ועדת החקירה היה שר האוצר המיועד משה כחלון. לחצו להמשך

עוד שלושה ישראלים יצרו קשר עם משפחותיהם

שלושה מתוך ששת הישראלים שטרם נוצר עמם הקשר בנפאל שלחו הודעות בהן מסרו כי הם במצב טוב באזור האגמים הקפואים. השלושה היו בטרק ולא יכלו ליצור קשר. היום המריאו בין חמישה לעשרה מסוקים שיצאו לאתר בין 30-40 מטיילים ישראלים שמבקשים חילוץ. שניים מהישראלים זקוקים לטיפול אולם מצבם קל.

בית החולים שהקימה משלחת צה"ל בקטמנדו החל לעבוד ולקלוט פצועים. אם פונדקאית של זוג ישראלים הגיעה למקום וצפויה לעבור מחר ניתוח קיסרי. ראש ממשלת נפאל והרמטכ"ל אמורים להגיע בעוד זמן קצר לבית החולים הצה"לי.‎

עוד 10 ישראלים חולצו מלאנג טאנג; שישה עדיין לא יצרו קשר

במשרד החוץ מסרו הבוקר (רביעי) כי שישה ישראלים השוהים בנפאל עדיין לא יצרו קשר מאז רעידת האדמה שהכתה במדינה בשבת. הבוקר חולצו עשרה מטיילים ישראלים שנתקעו באזור שמורת הלאנג טאנג בנפאל, בשיתוף פעולה של צוותי חברות הביטוח, הצבא הנפאלי ומשרד החוץ. הם פונו במסוק לבסיס צבאי בנפאל. כמו כן, שני מטיילים מאזור האוורסט שלא היה איתם קשר מאז רעידת האדמה השנייה, יצרו קשר עם משפחותיהם בעזרת הווטסאפ.

במשרד החוץ אמרו כי כ-30 ישראלים השוהים במדינה עדיין ממתינים לחילוץ. בלאנג טאנג נותרו 17 ישראלים ואילו באזור האוורסט נמצאים עוד עשרה. עוד אמרו במשרד כי סין חילצה שני ישראלים שהיו בקרבת הגבול הסיני (טיבט). הבוקר פועלים  שלושה מסוקים פרטיים ושניים של צבא נפאל. 

אמש שרר בלבול רב לגבי מספר הישראלים בנפאל שטרם יצרו קשר מאז רעידת האדמה. בעוד משרד החוץ דיווח אתמול בשעות אחר הצהריים על 11 מנותקי קשר, ולאחר מכן עדכן את המספר לתשעה, עולה חשש כי קיים חוסר התאמה בין הנתונים שבידי המשרד לבין המציאות בשטח. לכתבה המלאה

תושב קטמנדו חולץ בחיים מהריסות ביתו 82 שעות אחרי רעידת האדמה

אדם חולץ בחיים מהריסות ביתו בקטמנדו, 82 שעות אחרי רעידת האדמה הקשה ביום שבת. הטיימס הנפאלי דיווח כי האיש, בן 28, נלכד תחת ההריסות ללא מזון או מים כשלצדו שלוש גופות. הוא חולץ על ידי שוטרי נפאל ומחלצים מצרפת. אדם נוסף שהיה לכוד תחת ההריסות והיה בקשר עם מחלציו, מת מפצעיו בטרם חולץ. מאז יום שבת רק 14 בני אדם חולצו בחיים מהריסות מבנים ובתים שקרסו בשל הרעש.

בן 28 שהוצא בחיים מההריסות אחרי 82 שעות על ידי מחלצים נפאלים וצרפתים, היוםצילום: אי־אף־פי
תושבים עומדים על הריסות בתיהם בפרברי קטמנדוצילום: אי־אף־פי

חוסר בהירות לגבי מספר הישראלים הנעדרים בנפאל

בלבול רב שורר עדיין לגבי מספר הישראלים בנפאל שטרם יצרו קשר מאז רעידת האדמה. בעוד משרד החוץ דיווח אתמול (שלישי) בשעות אחר הצהריים על 11 מנותקי קשר, ולאחר מכן עדכן את המספר לתשעה, עולה חשש כי קיים חוסר התאמה בין הנתונים שבידי המשרד לבין המציאות בשטח.

דוד עזריאל, שמנהל משם חדר המצב של חמ"ל מתנדבים בפוקרה, מספר שלהם יש רשימה של 19 מנותקי קשר. גם ניתאי רייש, מתנדב ביחידת חילוץ מגילות שכעת נמצא בקטמנדו במסגרת משלחת ישראלייף, שמאגדת בתוכה יחידות חילוץ מהארץ, סיפר אתמול ל"הארץ" כי הם נתקלו בחוסר התיאום בין הרשימות למצב בשטח. "משרד החוץ מגדיר כמנותקי קשר את אלה שלא התקשרו אחרי רעידת האדמה הראשונה בשבת. יש כאלה שהמשיכו לטייל אחרי הראשונה, אבל לא התקשרו (מרעידת האדמה) מהשנייה, בערך מראשון בבוקר" (נעה שפיגל).

ישראלים שחולצו: בניגוד לטענות שנשמעו, המקומיים דווקא סייעו לנו

בניגוד לטענות שהועלו ביממה האחרונה על ידי גורמים שונים לפיהן אזרחים נפאלים נהגו באופן תוקפני כלפיי מטיילים באזור האגמים הקפואים, ישראלים שחולצו מעידים כי המקומיים דווקא העניקו סיוע לתרמילאים ממדינות שונות.

אתמול נפוץ גל שמועות לפיו מסוק שנחת באזור האגמים הקפואים נבזז ואנשי הצוות שהיו בו הותקפו. לאחר מכן החלו להגיע שמועות על כך שישראלים שנמצאים במקום מותקפים על ידי אותם אזרחים נפאלים שרוצים לקחת להם את הציוד והמזון.

בשעות אחר הצהריים כאשר החלו להגיע המטיילים שחולצו מהאזור, מרביתם הזימו את השמועות וטענו שדווקא המקומיים היו אלו שהעניקו עזרה למטיילים. "לא היינו רעבים. היה לנו 100 קילו אורז והיינו יכולים לחיות שם עוד חודש", אמר רביד קפלן שחולץ במסוק משמורת לאנג טאנג והוסיף, "אין לנו שום טענות לנפאלים. הם לא פגעו בנו, הם היו בסדר גמור איתנו".

בתוך כך, שלושה מטיילים ישראלים נוספים שחולצו,  בת-אל שפיר, אור מלכה ונדב פורת, הגיעו הערב בבטחה לבית חב"ד בקטמנדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ