הפסגה בסינגפור הסתיימה; טראמפ הודה לקים על "צעד אמיץ ראשון לקראת עתיד מזהיר"

נשיא ארה"ב ערך מסיבת עיתונאים לפני שעזב את האי: אין גבול למה שצפון קוריאה תוכל להשיג אם תוותר על הגרעין ■ במחווה משמעותית לצפון קוריאה, טראמפ הסכים להפסיק את האימונים הצבאיים עם הדרום ■ כשנשאל אם יזמין את קים לבית הלבן, השיב טראמפ: "בהחלט" ■ קים: "השארנו את העבר מאחור"

רויטרס, אי-פי, ד-פ-א, ניו יורק טיימס וגרדיאן
טראמפ וקים חותמים על המסמך, הבוקר
רויטרס, אי-פי, ד-פ-א, ניו יורק טיימס וגרדיאן

פגישתם של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור הסתיימה עם חתימת שני המנהיגים על מסמך הצהרות משותף ועל קריאה להמשך המגעים ביניהם. הפגישה בסינגפור התמקדה בדיונים על פירוקה של פיונגיאנג מנשק גרעיני, אך במסמך שעליו חתמו, אם מסתמכים על דברי טראמפ, לא מוזכר הנושא של פירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני ולא סוגיית השלום בחצי האי הקוריאני. טראמפ סיכם את הפסגה כ"צעד אמיץ ראשון".

עדכונים

טראמפ עזב את סינגפור לאחר הפסגה ההיסטורית

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עזב לפני זמן קצר את סינגפור עם סיומה של הפסגה ההיסטורית עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און

טראמפ בכניסה לאייר פורס 1 לפני ההמראה מסינגפור

בדרום קוריאה הופתעו מהפסקת האימונים, אבל הנשיא מברך על תוצאות הפסגה

בדרום קוריאה הופתעו מהודעתו של הנשיא טראמפ על עצירת האימונים המשותפים במסיבת עיתונאים שערך בתום הפסגה בסינגפור. "בנקודת הזמן הזו אנחנו צריכים לדעת בדיוק למה התכוון הנשיא בדבריו", נאמר בהצהרה שפורסמה על ידי ארמון הנשיא מון ג'יי אין.

עם זאת, הנשיא עצמו בירך על תוצאות הפגישה ונשבע לכתוב פרק חדש בהיסטוריה עם הצפון. הוא גם שיבח את החלטתו של קים להשתתף בפסגה בסינגפור. "אנחנו משאירים מאחור ימים אפלים של מלחמה ועימות ונכתוב פרק חדש בהיסטוריה, של שלום ושיתופי פעולה", אמר הנשיא. "אנחנו נצעד ביחד עם צפון קוריאה לאורך הדרך". בהמשך כתב מון בטוויטר כי "זו רק ההתחלה ואולי יהיו הרבה קשיים בהמשך, אבל לעולם לא נחזור לעבר ולעולם לא ניכנע במסע האמיץ הזה".

גם במוסקבה הגיבו בחיוב לתוצאות הפסגה. "אנחנו מברכים על הצעד החשוב הזה קדימה", אמר סגן שר החוץ סרגיי ריאבקוב לסוכנות הידיעות הרוסית טאס. "השטן כמובן נמצא בפרטים ועלינו להכיר היטב את הפרטים, אבל לפי הבנתנו התמריץ לתהליך סופק".

יוקיה אמאנו, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בירך אף הוא בעקבות ההצהרה המשותפת שנחתמה בסינגפור. "סבא"א תעקוב מקרוב אחר היישום של סיכומי הפסגה", נאמר בהצהרה. "אנשי סבא"א מוכנים לכל פעילות שתידרש בצפון קוריאה".


טראמפ: יש לי יחסים טובים עם ג'סטין, אבל כרגע יחסים טובים מאוד עם קים

טראמפ נשאל גם על התקפותיו נגד על ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו וענה: "יש לי יחסים טובים עם ג'סטין ויש לי כרגע יחסים טובים מאוד עם יושב הראש קים".

לגבי הסנקציות אמר כי "הסנקציות יוסרו רק אחרי שנדע שהנשק הגרעיני שלה כבר לא משחק תפקיד". הוא הבהיר לקים שגם בלי שיפור אמיתי במצב זכויות האדם, הסנקציות לא יוסרו.

כשנשאל איך יבטיח שצפון קוריאה גם תפעל ולא רק תדבר, השיב: "הם רוצים לעשות עסקים. אני מרגיש שהם רוצים להגיע להסכם. זה יהיה נהדר לעולם וזה יהיה נהדר לסין. אנחנו נדע בוודאות בקרוב".

טראמפ נשאל על היקף מחסן הנשק הגרעיני של צפון קוריאה, השיב כי מדובר ב"מחסן נשק משמעותי, הוא מאוד משמעותי". טראמפ העריך שתידרש פגישה נוספת עם קים. "אנחנו הרבה יותר קרובים ממה שחשבתי, אבל לא רציתי שאנשים יפתחו ציפיות גדולות", הסביר.

 כאשר נשאל על החזרת שרידי שבויים וחיילים שנהרגו על אדמת צפון קוריאה הסביר טראמפ: "הגענו לזה ממש בסוף הפגישה והוא היה מאוד נדיב. במקום לומר 'בוא נדבר על זה בפעם הבאה', הוא אמר לי 'זה מאוד הגיוני. בוא נעשה את זה'".

בהתייחסו לשאלת המודל הכלכלי שאותו צריך לאמץ קים ג'ונג און, אמר טראמפ ש"המודל תלוי בהם. יש להם חופים נהדרים. יכולים להיות לכם כאן את המלונות הטובים ביותר בעולם. אי אפשר יהיה לבנות בתי דירות נהדרים? תחשבו על זה מנקודת מבט נדל"נית".

טראמפ לוגם מים במסיבת העיתונאים

טראמפ: עוצרים את האימונים המשותפים עם דרום קוריאה

"אנחנו עוצרים את משחקי המלחמה ובכך נחסוך הרבה כסף. הם מאוד יקרים", אמר טראמפ במסיבת העיתונאים בהתייחסו לאימונים המשותפים של צבא ארה"ב עם דרום קוריאה.

בהתייחסו להימצאות הכוחות בדרום קוריאה, אמר הנשיא: "אני רוצה להוציא את החיילים, אני רוצה להחזיר אותם הביתה, אבל כרגע זה לא על הפרק. אנחנו נעצור את משחקי המלחמה וכך נחסוך הרבה מאוד כסף. הם מאוד יקרים".

כאשר נשאל מדוע לא הסכים להצעתו של קים לפירוק מוחלט ובלתי הפיך של נשק גרעיני, ענה: "אני נמצא כאן יום אחד, מדובר בתהליך". טראמפ אמר עוד כי קים קיבל את הזמנתו לבקר בבית הלבן, וכי השיחות יימשכו בשבוע הבא. "אנחנו נעבור על הפרטים עם שר החוץ פומפאו. הוא רוצה לגמור עם זה".

חיילים אמריקאים נערכים לאימון משותף בדרום קוריאה

טראמפ מסכם: קים עשה צעד ראשון אמיץ לקראת עתיד מזהיר לעמו

טראמפ התחיל במסיבת עיתונאים בתודות למארחים מסינגפור וכן למנהיגי יפן וסין במאמציהם להביא לפסגה. אחר כך הודה לקים על צעד אמיץ ראשון לקראת עתיד מזהיר לעמו‎. אין גבול למה שצפון קוריאה תוכל להשיג אם תוותר על הגרעין. 

הנשיא המשיך: "העיניים שלנו פקוחות לרווחה. זה היה צריך לקרות לפני הרבה שנים, זה היה צריך להיפתר לפני זמן רב. כל אחד אחד יכול לצאת למלחמה, אבל רק האמיצים מסוגלים לעשות שלום. הסכסוך של אתמול לא חייב להיות המלחמה של מחר. קים אמר לי שצפון קוריאה מתכננת להרוס אתר גדול לניסויי טילים. זה לא מופיע במסמך החתום, כי הוא אמר לי את זה מאוחר יותר. קים ג'ונג און הראה לי שהוא מחוייב להתפרקות מהנשק הגרעיני שלו.

טראמפ אמר גם כי "יש עכשיו תקווה חדשה להביא לסיומה הרשמי את מלחמת קוריאה וכי העבר לא חייב להכתיב את העתיד. קים הולך בדרך הנכונה ועומד להתחיל מיד בתהליך שיעשה הרבה מאוד אנשים למאושרים".

כשנשאל למה הוא קורא לקים "אדם מאוד מוכשר" כאשר ידוע שמדובר באיש מאוד אכזרי, ענה הנשיא: "ובכן, הוא באמת מאוד מוכשר. הוא תפס את השלטון בגיל 26 וניהל את צפון קוריאה בקשיחות רבה".

טראמפ במסיבת העיתונאים לאחר הפסגה

טראמפ לכתבים: כבר שוחחתי עם קים בעבר

טראמפ אמר לכתבים אמריקאים בתום הפסגה, כי הפגישה בסינגפור איננה הפעם הראשונה שבה שוחח עם קים. כבר בתחילת אפריל הודה הנשיא כי שוחח ישירות עם שליט צפון קוריאה כשאר נשאל על כך במהלך ביקור בפלורידה. עם זאת, זמן קצר לאחר פרסום הדברים הכחישו בבית הלבן את הדברים, וגם טראמפ שנשאל פעם נוספת על השיחה שינה את גרסתו ואמר כי התנהלו שיחות ב"דרגים הגבוהים ביותר". 

ההצהרה המשותפת: צפון קוריאה מתחייבת להתפרק מנשק גרעיני

ההצהרה המשותפת שעליה חתמו טראמפ וקים כוללת ארבעה סעיפים. לאחר החתימה הציג נשיא ארה"ב את המסמך לצלמים וכך ניתן היה לצפות בפרטיו. בסעיף השלישי מתחייבת צפון קוריאה לפעול להתפרקות כוללת מהנשק הגרעיני שלה ובכך להביא לפירוז חצי הקוריאני מנשק גרעיני.

טראמפ מציג את ההצהרה המשותפת החתומה

תפריט ארוחת הצהריים: קוקטייל שרימפסים וגנאש שוקולד

תפריט ארוחת הצהריים: קוקטייל שרימפסים וגנאש שוקולד

אחרי הפגישה המורחבת של טראמפ וקים בהשתתתפות הצוותים שלהם, הם סעדו במשותף ארוחת צהריים. למנות ראשונות הוגשו קוקטייל שרימפסים ומלפפון קוריאני ממולא. למנות עיקריות הוגשו צלע בקר עם קונפי תפוחי אדמה ברוטב יין אדום, וכן חתיכות חזיר מטוגנות ופריכות ברוטב חמוץ מתוק עם אורז מטוגן. למנות אחרונות הוגשו גנאש שוקולד וגלידת וניל של האגן דאז עם דובדבנים.

טראמפ: אני בהחלט מתכוון להזמין את קים לבית הלבן

לאחר החתימה על ההצהרה המשותפת נשאל טראמפ אם הוא מתכוון להזמין את קים לבית הלבן. הנשיא האמריקאי ענה במלה אחת: "בהחלט"

טראמפ וקים לוחצים ידיים לאחר החתימה על ההצהרה המשותפת

טראמפ וקים חתמו על הצהרה משותפת: העולם יראה שינוי גדול

טראמפ וקים סיימו את המפגש ההיסטורי ביניהם בחתימה על הצהרת כוונות משותפת. טראמפ אמר: "אנחנו מאוד גאים על מה שקרה כאן היום. מכלול היחסים שלנו עם צפון קוריאה ועם חצי האי הקוריאני הולך לעבור שינוי גדול ממה שהיה עד עכשיו". קים אמר: "היתה לנו פגישה היסטורית וחתמנו על מסמך היסטורי. החלטנו להשאיר את העבר מאחור והעולם יראה שינוי גדול. אני רוצה להביע את הערכתי לנשיא טראמפ שהגיע לכאן". טראמפ המשיך אחרי המנהיג הצפון קוריאני ואמר: "זה פשוט פנטסטי. שנינו נעשה משהו גדול ויצרנו קשר מצוין. קים מנהיג מאוד מוכשר שאוהב מאוד את ארצו. אנשים יהיו מאוד מרוצים ממה שהם יראו. אני רוצה להודות לקים. מה שהיה כאן הלך הרבה יותר טוב ממה שמישהו ציפה. זה כבוד גדול".

טראמפ וקים חותמים על ההצהרה המשותפת

דיווח בסי-אן-אן: בהסכם יתחייבו המנהיגים לשמור על המומנטום של השיחות

רשת סי-אן-אן מדווחת על פי גורם אמריקאי רשמי, כי טראמפ וקים יחתמו על מסמך שבו יצהירו כי הם מכירים בהתקדמות שהושגה בשיחות ביניהם ומחוייבים לשמר את המומנטום.

טראמפ וקים לוחצים ידיים בתחילת הפגישה המורחבת

טראמפ אחרי הארוחה המשותפת: "בדרך לחתימה"

טראמפ וקים יצאו לטיול משותף מחוץ למלון קאפלה לאחר ארוחת הצהריים. טראמפ אמר לכתבים כי "יש התקדמות רבה ואנחנו בדרך לחתימה", אך לא פירט במה מדובר. הוא הוסיף כי "זה הולך יותר טוב ממה שמישהו ציפה".

טראמפ וקים יוצאים מארוחת הצהריים המשותפת

גנרל, תעמולן ובן דוד של בכיר בסיאול: האנשים שמסביב לשולחן המשא ומתן

בולטון בסינגפור, אתמול

במשך 22 דקות ישבו נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ושליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, לפגישה מצומצמת, בליווי מתורגמנים בלבד. שאר הדיונים הקדחתניים בסינגפור נערכים בפורום נרחב, שכולל בכירים בוושינגטון ובפיונגיאנג.

מלבד אחותו של קים, שנחשבת למוח שמאחורי תדמיתו, והיועץ ג'ון בולטון, שכמעט הביא לביטול הפסגה, סביב שולחן המשא ומתן בפסגה ההיסטורית יושבים בין השאר גם האיש שכינה את טראמפ "נשיא הרשע" מהצד הקוריאני ובן דוד של בכיר בסיאול מהצד האמריקאי. 

לכתבה המלאה

החלה ארוחת הצהריים המשותפת לשתי המשלחות

טראמפ וקים סיימו את פגישתם השנייה בליווי יועציהם, והחלה ארוחת הצהריים המשותפת לשתי המשלחות. תפריט הארוחה כולל מנות מהמטבח האמריקאי ומהמטבח הקוריאני. לפני שהתיישבו לאכול, טראמפ אמר בבדיחות הדעת שהוא רוצה שתצולם "תמונה יפה" שבה הוא נראה טוב.

קים: מה שקורה פה הוא סוג של פנטזיה מסרט מדע בדיוני

בזמן שצעדו לקראת פגישתם הראשונה בפסגה, קים ג'ונג-און אמר לנשיא טראמפ: "אנשים רבים בעולם יחשבו שזה סוג של פנטזיה מתוך סרט מדע בדיוני" - כך על פי כתבים שהיו במקום. 

נשיא דרום קוריאה צפה בפסגה מארצו: אבן דרך היסטורית

נשיא דרום קוריאה מון ג'אי אין צפה בפסגה מארצו ואמר כי מדובר ב"אבן דרך היסטורית". עם זאת, הוא הזהיר כי לא ניתן להגיע להישגים במהירות. "הנושא הגרעיני לא ייפתר בפסגה אחת", אמר לפי סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהאפ, "פתרון מלא עשוי לקחת שנה שנתיים או אף יותר". 

מון אמר כי צפוי לו "לילה ללא שינה".

טראמפ: הפגישה עם קים היתה טובה מאוד

בתום שיחתו עם קים אמר טראמפ כי הפגישה היא היתה "טובה מאוד" וכי היחסים ביניהם "מצוינים". כעת השניים דנים על תוכנית הגרעין של צפון קוריאה בפורום נרחב, כשלצדו של טראמפ יושבים ראש הסגל ג'ון קלי בבית הלבן, שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. 

קים וטראמפ בסינגפור, היום

לאחר 22 דקות, טראמפ וקים יצאו מפגישתם

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און יצאו לפני זמן קצר מפגישתם, לאחר 22 דקות. השניים דנו עד כה בליווי מתורגמנים בלבד, וכעת יצטרפו לדיונים גם יועצים.

השניים צעדו יחד במסדרונות אתר הנופש. אחד הכתבים צעק לקים: "האם תוותר על הנשק הגרעיני?" - ולא נענה. 

טראמפ וקים לאחר פגישתם הראשונה, היום

דניס רודמן: טראמפ יצר איתי קשר לפני הפסגה

כוכב ה-NBA לשעבר דניס רודמן אמר בראיון ל-CNN שהנשיא טראמפ יצר איתו קשר לקראת הפסגה עם קים ג'ונג-און. רודמן נסע לצפון קוריאה ב-2016 וקשר נוצר בינו לבין קים. "טראמפ התקשר למזכירה שלו והיא התקשרה אלי", סיפר רודמן, "היא אמרה 'דונלד טראמפ כל כך גאה בך, הוא מאוד מחבב אותך". 

רודמן, שהגיע לסינגפור לרגל הפסגה, סיפר שאנשי הבית הלבן יצרו איתו קשר לקראת השיחות. לצד זאת, הוסיף שאינו רוצה לקחת קרדיט על המפגש. "הסיפור פה הוא לא שדניס הוא האדם הכי נפלא בעולם. אין לזה שום קשר. רק רציתי לראות שהפגישה מתקיימת כדי שנוכל כולנו לחיות ביחד - לא עוד שנאה".

הוא הוסיף: "אני תמיד אומר עליו (קים) שהוא כמו ילד גדול, למרות שהוא קטן... הוא אוהב ליהנות".

קים ג'ונג-און: "גברנו על מכשולים רבים כדי להיות פה"

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג-און אמר בשיחה לפני פגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "לא היה קל להגיע לכאן. היו מכשולים רבים אבל גברנו עליהם כדי להיות פה".

טראמפ: אני בטוח שהפסגה תהיה הצלחה אדירה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג-און שוחחו עם עיתונאים לקראת הדיונים על פירוק הנשק הגרעיני מפיונגיאנג. טראמפ אמר כי "זה כבוד עבורי לפגוש את קים ג'ונג און" וכי הוא בטוח ש"יהיו לנו יחסים מצויינים. הוא הוסיף שהוא בטוח שהפסגה תהיה "הצלחה אדירה".

טראמפ וקים בסינגפור, היום

טראמפ וקים ג'ונג-און לחצו ידיים

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און לחצו ידיים במלון קפלה לקראת פגישתם. שיחתם הראשונה תיערך קודם עם מתרגמים בלבד, ולאחר מכן יוודעו בליווי יועצים.

קים וטראמפ בסינגפור, היום
טראמפ וקים בסינגפור לפני פגישתם, היום

קים ג'ונג-און הגיע למלון בסינגפור בו ייפגש עם טראמפ

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און הגיע למלון קפלה בסינגפור, שבו תערך הפסגה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. השניים צפויים להתחיל את פגישתם בדקות הקרובות. 

טראמפ הגיע למקום הפסגה

נשיא ארה"ב הגיע לפני זמן קצר למלון קפלה, שבו תערך הפסגה עם שליט צפון קוריאה עם ג'ונג און. השניים צפויים להיפגש עוד כחצי שעה.  

השניים נפגשים באי סנטוסה. אתר נופש שופע חופי ים מרהיבים, בתי קזינו ומגרשי גולף מהנאים ביותר באסיה. האי שימש כמחנה שבויים יפני לחיילים בריטים ואוסטרלים שנכנעו ליפן ב־1942. באי גם בוצעו הוצאות להורג של סינגפורים רבים ממוצא סיני, בהם אזרחים, שהיו חשודים בפעילות אנטי־יפנית.

השיירה של טראמפ

לקראת הפסגה, טראמפ שוחח עם מנהיגי יפן ודרום קוריאה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחח אמש עם נשיא דרום קוריאה מון ג'אי-אין וראש ממשלת יפן שינזו אבה. בהודעת הבית הלבן נכתב כי המנהיגים "קראו להמשך התיאום הקרוב ביניהם לאחר פגישת טראמפ עם מנהיג צפון קוריאה בסינגפור".

לפי הדיווחים, השיחה ארכה 40 דקות, אך הבית הלבן פרסם רק מלים בודדות אודותיה. 

דרום קוריאה מברכים על הפסגה: "ממלחמה לשלום"

דרום קוריאה בירכה הלילה את הפסגה הצפויה בין טראמפ לקים. בחשבון הטווויטר הרשמי של מעון הנשיא בסיאול נכתב כי זה "ציון דרך היסטורי ממלחמה לשלום". 

עם זאת, בכיר בסיאול ביקר את פרסום הברכה לפני תחילת השיחות. "מנקודת המבט של ארה"ב", אמר הבכיר לעיתונאי מייקל גרינפילד מסקיי ניוז, "זה כמו להראות את דף התשובות המלא. שום צד לא יכול לעשות מהלך כזה כשהצד השני עדיין בלוחמה פסיכולוגית". 

קים: למדתי על הפוטנציאל הכלכלי של סינגפור

סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה (KCNA) פרסמה ציטוטים של שליט המדינה קים ג'ונג און מסינגפור. לפי הפרסום, קים אמר כי הוא למד על הפונטציאל הכלכלי של סינגפור בסיור במדינה, והוא מקווה ללמוד עוד. 

קים סייר היום בכמה מהאתרים הפופולריים של סינגפור, ותמונתיו הופיעו בעמוד השער של העיתון הרשמי "רודונג סינמון". מומחים לצפון קוריאה אמרו כי נדיר שהתקשורת במדינה המבודדת עובדת במהירות כזו, ונראה כי התמונות נועדו לפאר את קבלת הפנים לשליט.  

הפגישה המצומצמת בין טראמפ לקים קוצרה: הלו"ז המלא לפסגה

לפי לו"ח הזמנים המעודכן של השיחות בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לשליט צפון קוריאה, הפסגה המצומצת בין שני המנהיגים, שצפויה היתה להיארך שעתיים, קוצרה ל-45 דקות:

  • ב-9:00 (4:00 שעון ישראל) טראמפ צפוי לפגוש את שליט צפון קוריאה קים. 
  • ב-9:15 השניים ידונו בליווי מתורגמנים בלבד. 
  • ב-10:00 (5:00 שעון ישראל) ייכנסו לחדר הדיונים גם יועצים.
  • ב-11:30 (6:30 שעון ישראל) המנהיגים יישבו לארוחת צהריים משותפת.
  • ב-16:00 (11:00 שעון ישראל) טראמפ יכנס מסיבת עיתונאים.
  • ב-19:00 (14:00 שעון ישראל) נשיא ארה"ב ימריא מסינגפור.

טראמפ: השיחות מתקדמות מהר וטוב, אבל זה לא משנה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי השיחות עם צפון קוריאה מתקמות מהר וטוב אבל "זה לא משנה". "נדע בקרוב אם עסקה אמיתית, לא כמו אלה בעבר, יכולה להתרחש", כתב בטוויטר.

בציוץ נוסף טראמפ לעג למבקרי הפסגה. "העובדה שאני מקיים את הפגישה היא הפסד גדול לארה"ב - אומרים השונאים והמפסדנים", כתב, "יש לנו את השבויים שלנו, הניסויים, המחקר וכל שיגורי הטילים הופסקו והמומחים שאמרו שאני טועה מההתחלה לא יכולים להגיד דבר!". הוא חתם את הציוץ בקריאה: "אנחנו נהיה בסדר!". 

דברי טראמפ מגיעים שלוש וחצי שעות לפני הפגישה שלו עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור. מוקדם יותר השבוע אמר הנשיא כי תוצאות המושא ומתן תלויות באינטואיציה שלו. "אדע במהירות אם צפוי לקרות משהו חיובי, ואם אחשוב שלא, לא אבזבז את זמני ולא ארצה לבזבז את זמנו".

הסיבה להקדמת העזיבה של טראמפ: קים החליט לקצר את הפסגה

מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, הקדים את סגירת הפסגה בסינגפור מחר והביא גם את הנשיא טראמפ להקדים את שעת המראתו בחזרה לוושינגטון. כך דיווחו שני בכירים המעורים בפרטים לסוכנות הידיעות בלומברג.

הבכירים הסבירו כי טראמפ הביע נכונות להישאר זמן רב יותר באזור, אם המשא ומתן בין הצדדים יתקדם, אולם מאחר שקים הודיע סופית כי הוא יקדים את חזרתו לפיונגיאנג, כך יעשה גם הוא. על פי התכנון, קים ימריא בחזרה לצפון קוריאה בארבע בצהריים (שעון מקומי), שבע שעות אחרי הפגישה המתוכננת עם טראמפ שנקבעה לשעה תשע בבוקר. טראמפ ימריא בחזרה שלוש שעות אחריו.

דיווח בדרום קוריאה: קים הזמין את טראמפ לפסגה נוספת בפיונגיאנג ביולי

העיתון הדרום קוריאני ג'ונגנג אילבו דיווח מפי מקור בסינגפור כי קים ג'ונג און הזמין את הנשיא טראמפ לפסגה נוספת בצפון קוריאה בחודש יולי הקרוב. ההזמנה נכתבה במכתב שנשלח מקים לטראמפ ונמסר על ידי עוזרו של קים, הגנרל יונג צ'ול, שביקר בבית הלבן בתחילת החודש. לפי הדיווח, פסגה אפשרית בפיונגיאנג תכשיר את הקרקע לפסגה נוספת בוושינגטון בספטמבר.

התקשורת בצפון קוריאה עדכנה בפעם הראשונה את האזרחים על הפסגה עם טראמפ

בפעם הראשונה הודיעה היום התקשורת הממלכתית הצפון קוריאנית לאזרחים הצפון קוריאנים על הפסגה המתוכננת בין מנהיגם לנשיא האמריקאי. האזרחים בצפון קוריאה לא ידעו על קיומה של הפסגה עד הערב. הפסגה ההיסטורית תיערך בשעה 4 לפנות בוקר (שעון ישראל).

סלפי עם שרים וסיור לילי בגנים: כך מבלה קים ג'ונג און לפני פגישתו עם טראמפ

הסלפי של קים

תחת ליווי משטרתי כבד, יצא היום (שני) מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, לסיור לילי בכמה מהאתרים הפופולריים של סינגפור, כפי שתועד בתמונות ששודרו בטלוויזיה המקומית.

השיירה של קים, שלוותה בכוחות ביטחון רכובים על אופנועים, תועדה נוסעת ברחובותיה השקטים של סינגפור בטרם הגיעה לגנים הלאומיים במרינה ביי במרכזה. ויויאן בלקרישנאן, שר החוץ של סינגפור, פרסם בעמוד הטוויטר שלו תמונת סלפי שצילם עם קים ועם שר החינוך אונג יה קונג באתר.

אל הידיעה המלאה

שלום בקוריאה או עימות צבאי? שלושה תרחישים לפסגת קים-טראמפ

חיילים צפון קוריאנים, בשנה שעברה

עיני כל העולם יהיו נשואות הלילה לעבר סינגפור, אז ייפגשו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג סביב שולחן אחד. איך תיגמר הפסגה ההיסטורית? אף אחד לא ממש יודע בהתחשב באישיות הבלתי צפויה של שני המנהיגים, אבל יש לה כמה תרחישים אפשריים.

אל הידיעה המלאה

מקווים לאיחוד משפחות אבל לא תולים תקוות בפסגה: הדרום קוריאנים בחרדה

מון וקים חוצים את הגבול בין הקוריאות, לפני כשבועיים

מה ירוויחו הדרום קוריאנים מתוצאותיה האפשריות של פסגת השלום בין ארה"ב לבין צפון קוריאה? הרבה מאוד, וגם ייתכן שכלום. אלה הרגשות שמבטאים תושבי המדינה המתועשת הענקית שחיה בצל איום הטילים של שכנתה הצפונית.

עם פגישתו המתוכננת הלילה של קים ג'ונג און, שליט צפון קוריאה, עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יידון פירוקה האפשרי של תוכנית הגרעין של צפון קוריאה, ואולי שינויים נוספים במדיניותה.

הדרום קוריאנים מקווים לסיומה של המלחמה הקרה, ופירוק הנשק של השכנה. כמו כן מקווים רבים לאיחוד משפחות מעבר לגבול. אחרים לא מאמינים באפשרות שקים יסכים להניח את נשקו. הפערים בציפיות מתחלקים לפי גילאים. הדרום קוריאנים הקשישים יותר מביעים חששות, כפי שדיווחה סוכנות AFP. איחוד בין הצפון לדרום נשמע להם כמטרה בלתי אפשרית, בין היתר בגלל שהזירה הגיאופוליטית כיום משוסעת יותר מתמיד בין ארה"ב, רוסיה, סין ויפן.

אל הידיעה המלאה

טראמפ כבר יסתדר עם קים בלי שום מושג לגבי המדע של נשק גרעיני

ניסוי גרעיני באיי מרשאל, 1946

הנשיא דונלד טראמפ מתכונן לפגישה עם קים ג'ונג און לדון בפירוק הנשק הגרעיני, אתגר המטריד את העולם זה שנים, אך אינו נעזר בהכנותיו ביועץ המדעי של הבית הלבן או ביועץ בכיר הבקיא בפיזיקה גרעינית.

טראמפ הוא הנשיא הראשון מאז 1941 שאינו ממנה יועץ מדעי. משרה זו נוצרה במלחמת העולם השנייה ונועדה להנחות את החדר הסגלגל בעניינים דוגמת מלחמה גרעינית ומגפות כלל עולמיות. בעסקיו, וכעת כנשיא, טראמפ מתגאה שהאינסטינקטים שלו הם שמדריכים אותו. ואולם, משתתפים בעבר בשיחות הגרעין אומרים שהיעדר של מומחים ברמה גבוהה עלול להעמיד את טראמפ בנחיתות טקטית באחת הסוגיות כבדות המשקל ביותר של נשיאותו.

"ליד השולחן דרוש יועץ מדעי בכיר בעל סמכויות", אמר ניקולס ברנס, שעמד בראש השיחות על הסכם גרעיני אזרחי עם הודו בזמן נשיאותו של ג'ורג' בוש הבן. "אין כל ספק בצד האחר יהיה יועץ כזה".

אל הידיעה המלאה

לידיעת הנשיא טראמפ: תשע עובדות על צפון קוריאה לקראת פגישתו עם קים

קים בפיונגיאנג לפני המראתו לסינגפור, אתמול

לפי הדיווחים שהגיעו באחרונה מהבית הלבן, הנשיא קיבל מעט מאוד תדרוכים בנוגע לשליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. במקום זאת, הוא אמר שהוא מעדיף לסמוך על האינטואיציה שלו. "אני חושב שאני מוכן די טוב", אמר טראמפ לכתבים ביום חמישי בפגישה שערך בבית הלבן עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה. "אני לא חושב שאני צריך להתכונן יותר מדי. זה הכול עניין של גישה, של נכונות לגרום לדברים לקרות".

רגע לפני ששני המנהיגים נפגשים סביב שולחן אחד, ליקטנו עבור הנשיא האמריקאי כמה עובדות על המדינה המבודדת בעולם כמו שהוא אוהב - בנקודות.

אל הידיעה הרחבה

מ"איש הטילים הקטן" ועד ל"אדוני היו"ר היקר": המהפך ביחסי טראמפ-קים

קים ג'ונג און ואחותו קים יו ג'ונג בפגישה עם נשיא דרום קוריאה מון, באפריל

הגישה של דונלד טראמפ לצפון קוריאה התאפיינה בשנה האחרונה בקיצוניות. רגע אחד הוא איים להרוס את ארצו המבודדת של קים ג'ונג און, ורגע אחר הוא מציע לשליט הצפון קוריאני להיפגש.

האסטרטגיה של הנשיא האמריקאי תעמוד הלילה למבחן כשיפגוש בסינגפור את קים. על פי הדיווחים האחרונים, שני המנהיגים ייפגשו תחילה אחד על אחד בליווי מתורגמנים בלבד וללא יועציהם. קודם לכן הודיע טראמפ שהוא ינטוש את השיחות אם יבין שהצד הצפון קוריאני לא רציני ולא מוכן לסגור עסקה.

לידיעה הרחבה

הפסגה ההיסטורית בין קים לטראמפ: בארה"ב אופטימים, אבל מזהירים מפני "תוצאות לא רצויות"

טראמפ מכבה נרות בחגיגת יום הולדת מוקדמת שנערכה לו בסינגפור, היום

אחרי חודשים של מתיחות וחילופי גינויים בין ארה"ב לצפון קוריאה, ייפגשו הלילה (שעון ישראל) מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפסגה היסטורית בסינגפור.

טראמפ וקים נחתו כבר ביום ראשון בסינגפור והתפנו לסדרה של פגישות מדיניות, בהן עם ראש ממשלת סינגפור לי הסיין לונג. במקביל נפגשו צוותים מטעם שני הצדדים כדי לדון בהסכמות שיעלו במהלך הפסגה ולנסות לגשר על חילוקי הדעות - במיוחד הכל הנוגע לפירוקה של צפון קוריאה מנשק גרעיני - סעיף אותו הציב הבית הלבן כתנאי לפגישה.

הדיונים בין נציגיהם של קים וטראמפ קרסו שוב ושוב בעבר בגלל חוסר הסכמה על זהות הנושא שיעמוד במרכז הפסגה ובגלל חוסר היכולת לסגור את הפערים העמוקים בהחלטה על פירוק מגרעין של חצי האי הקוריאני. "צפון קוריאה אישרה בפנינו בעבר כי היא מוכנה להתפרק מנשקה הגרעיני, ואנחנו נחושים לראות אם המילים שלה יתבררו כנכונות", אמר שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו. הצפון קוריאנים מצדם מעוניינים בהתחייבויות של ארה"ב כי היא לא תתקוף בצפון קוריאה ולא תנסה להביא להדחתו של קים מהשלטון.

בהמשך הבהיר פומפאו, כי ארה"ב תמשיך לקיים את הסנקציות על צפון קוריאה, עד אשר זו תפרק לחלוטין את יכולות הנשק הגרעיני שלה. לצד זאת הוא הוסיף כי השיחות "מתקדמות במהירות רבה ויגיעו לתוצאה הגיונית מהר מהצפוי". היום אמר גם הנשיא טראמפ כי הפסגה "עשויה להיות טובה מאוד".

עד כה לא הוגדרה הדרך שבה יתבצע פירוק גרעיני בחצי האי הקוריאני – מטרתה המוצהרת של הפסגה. לכל אחד מהמנהיגים הגדרות שונות. צפון קוריאה מעונינת בערבויות בטחוניות והסרת המטריה הגרעינית של ארה"ב המגינה על בעלות בריתה דרום קוריאה ויפן.

לפי הניו יורק טיימס, מקור המעורה בפרטי השיחות מסר כי ההצהרה שיפרסמו שני המנהיגים תכלול שלושה חלקים – הסדרה בעניין פירוק מנשק גרעיני, התחייבויות ביטחוניות מצד ארה"ב וצעדים שיינקטו על ידי שני הצדדים. עם זאת עדיין לא ברור אם האמריקאים יצליחו להוציא התחייבות מפורטת יותר מזו שהעניקה פיונגיאנג בעניין הפירוק מנשק גרעיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ