הפסגה בסינגפור הסתיימה; טראמפ הודה לקים על "צעד אמיץ ראשון לקראת עתיד מזהיר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וקים חותמים על המסמך, הבוקרצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
עדכונים

טראמפ עזב את סינגפור לאחר הפסגה ההיסטורית

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עזב לפני זמן קצר את סינגפור עם סיומה של הפסגה ההיסטורית עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און

טראמפ בכניסה לאייר פורס 1 לפני ההמראה מסינגפורצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

בדרום קוריאה הופתעו מהפסקת האימונים, אבל הנשיא מברך על תוצאות הפסגה

בדרום קוריאה הופתעו מהודעתו של הנשיא טראמפ על עצירת האימונים המשותפים במסיבת עיתונאים שערך בתום הפסגה בסינגפור. "בנקודת הזמן הזו אנחנו צריכים לדעת בדיוק למה התכוון הנשיא בדבריו", נאמר בהצהרה שפורסמה על ידי ארמון הנשיא מון ג'יי אין.

עם זאת, הנשיא עצמו בירך על תוצאות הפגישה ונשבע לכתוב פרק חדש בהיסטוריה עם הצפון. הוא גם שיבח את החלטתו של קים להשתתף בפסגה בסינגפור. "אנחנו משאירים מאחור ימים אפלים של מלחמה ועימות ונכתוב פרק חדש בהיסטוריה, של שלום ושיתופי פעולה", אמר הנשיא. "אנחנו נצעד ביחד עם צפון קוריאה לאורך הדרך". בהמשך כתב מון בטוויטר כי "זו רק ההתחלה ואולי יהיו הרבה קשיים בהמשך, אבל לעולם לא נחזור לעבר ולעולם לא ניכנע במסע האמיץ הזה".

גם במוסקבה הגיבו בחיוב לתוצאות הפסגה. "אנחנו מברכים על הצעד החשוב הזה קדימה", אמר סגן שר החוץ סרגיי ריאבקוב לסוכנות הידיעות הרוסית טאס. "השטן כמובן נמצא בפרטים ועלינו להכיר היטב את הפרטים, אבל לפי הבנתנו התמריץ לתהליך סופק".

יוקיה אמאנו, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בירך אף הוא בעקבות ההצהרה המשותפת שנחתמה בסינגפור. "סבא"א תעקוב מקרוב אחר היישום של סיכומי הפסגה", נאמר בהצהרה. "אנשי סבא"א מוכנים לכל פעילות שתידרש בצפון קוריאה".


הציוץ של נשיא דרום קוריאה בעקבות הפסגה

טראמפ: יש לי יחסים טובים עם ג'סטין, אבל כרגע יחסים טובים מאוד עם קים

טראמפ נשאל גם על התקפותיו נגד על ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו וענה: "יש לי יחסים טובים עם ג'סטין ויש לי כרגע יחסים טובים מאוד עם יושב הראש קים".

לגבי הסנקציות אמר כי "הסנקציות יוסרו רק אחרי שנדע שהנשק הגרעיני שלה כבר לא משחק תפקיד". הוא הבהיר לקים שגם בלי שיפור אמיתי במצב זכויות האדם, הסנקציות לא יוסרו.

כשנשאל איך יבטיח שצפון קוריאה גם תפעל ולא רק תדבר, השיב: "הם רוצים לעשות עסקים. אני מרגיש שהם רוצים להגיע להסכם. זה יהיה נהדר לעולם וזה יהיה נהדר לסין. אנחנו נדע בוודאות בקרוב".

טראמפ נשאל על היקף מחסן הנשק הגרעיני של צפון קוריאה, השיב כי מדובר ב"מחסן נשק משמעותי, הוא מאוד משמעותי". טראמפ העריך שתידרש פגישה נוספת עם קים. "אנחנו הרבה יותר קרובים ממה שחשבתי, אבל לא רציתי שאנשים יפתחו ציפיות גדולות", הסביר.

 כאשר נשאל על החזרת שרידי שבויים וחיילים שנהרגו על אדמת צפון קוריאה הסביר טראמפ: "הגענו לזה ממש בסוף הפגישה והוא היה מאוד נדיב. במקום לומר 'בוא נדבר על זה בפעם הבאה', הוא אמר לי 'זה מאוד הגיוני. בוא נעשה את זה'".

בהתייחסו לשאלת המודל הכלכלי שאותו צריך לאמץ קים ג'ונג און, אמר טראמפ ש"המודל תלוי בהם. יש להם חופים נהדרים. יכולים להיות לכם כאן את המלונות הטובים ביותר בעולם. אי אפשר יהיה לבנות בתי דירות נהדרים? תחשבו על זה מנקודת מבט נדל"נית".

טראמפ לוגם מים במסיבת העיתונאיםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

טראמפ: עוצרים את האימונים המשותפים עם דרום קוריאה

"אנחנו עוצרים את משחקי המלחמה ובכך נחסוך הרבה כסף. הם מאוד יקרים", אמר טראמפ במסיבת העיתונאים בהתייחסו לאימונים המשותפים של צבא ארה"ב עם דרום קוריאה.

בהתייחסו להימצאות הכוחות בדרום קוריאה, אמר הנשיא: "אני רוצה להוציא את החיילים, אני רוצה להחזיר אותם הביתה, אבל כרגע זה לא על הפרק. אנחנו נעצור את משחקי המלחמה וכך נחסוך הרבה מאוד כסף. הם מאוד יקרים".

כאשר נשאל מדוע לא הסכים להצעתו של קים לפירוק מוחלט ובלתי הפיך של נשק גרעיני, ענה: "אני נמצא כאן יום אחד, מדובר בתהליך". טראמפ אמר עוד כי קים קיבל את הזמנתו לבקר בבית הלבן, וכי השיחות יימשכו בשבוע הבא. "אנחנו נעבור על הפרטים עם שר החוץ פומפאו. הוא רוצה לגמור עם זה".

חיילים אמריקאים נערכים לאימון משותף בדרום קוריאהצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

טראמפ מסכם: קים עשה צעד ראשון אמיץ לקראת עתיד מזהיר לעמו

טראמפ התחיל במסיבת עיתונאים בתודות למארחים מסינגפור וכן למנהיגי יפן וסין במאמציהם להביא לפסגה. אחר כך הודה לקים על צעד אמיץ ראשון לקראת עתיד מזהיר לעמו‎. אין גבול למה שצפון קוריאה תוכל להשיג אם תוותר על הגרעין. 

הנשיא המשיך: "העיניים שלנו פקוחות לרווחה. זה היה צריך לקרות לפני הרבה שנים, זה היה צריך להיפתר לפני זמן רב. כל אחד אחד יכול לצאת למלחמה, אבל רק האמיצים מסוגלים לעשות שלום. הסכסוך של אתמול לא חייב להיות המלחמה של מחר. קים אמר לי שצפון קוריאה מתכננת להרוס אתר גדול לניסויי טילים. זה לא מופיע במסמך החתום, כי הוא אמר לי את זה מאוחר יותר. קים ג'ונג און הראה לי שהוא מחוייב להתפרקות מהנשק הגרעיני שלו.

טראמפ אמר גם כי "יש עכשיו תקווה חדשה להביא לסיומה הרשמי את מלחמת קוריאה וכי העבר לא חייב להכתיב את העתיד. קים הולך בדרך הנכונה ועומד להתחיל מיד בתהליך שיעשה הרבה מאוד אנשים למאושרים".

כשנשאל למה הוא קורא לקים "אדם מאוד מוכשר" כאשר ידוע שמדובר באיש מאוד אכזרי, ענה הנשיא: "ובכן, הוא באמת מאוד מוכשר. הוא תפס את השלטון בגיל 26 וניהל את צפון קוריאה בקשיחות רבה".

טראמפ במסיבת העיתונאים לאחר הפסגהצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

טראמפ לכתבים: כבר שוחחתי עם קים בעבר

טראמפ אמר לכתבים אמריקאים בתום הפסגה, כי הפגישה בסינגפור איננה הפעם הראשונה שבה שוחח עם קים. כבר בתחילת אפריל הודה הנשיא כי שוחח ישירות עם שליט צפון קוריאה כשאר נשאל על כך במהלך ביקור בפלורידה. עם זאת, זמן קצר לאחר פרסום הדברים הכחישו בבית הלבן את הדברים, וגם טראמפ שנשאל פעם נוספת על השיחה שינה את גרסתו ואמר כי התנהלו שיחות ב"דרגים הגבוהים ביותר". 

ההצהרה המשותפת: צפון קוריאה מתחייבת להתפרק מנשק גרעיני

ההצהרה המשותפת שעליה חתמו טראמפ וקים כוללת ארבעה סעיפים. לאחר החתימה הציג נשיא ארה"ב את המסמך לצלמים וכך ניתן היה לצפות בפרטיו. בסעיף השלישי מתחייבת צפון קוריאה לפעול להתפרקות כוללת מהנשק הגרעיני שלה ובכך להביא לפירוז חצי הקוריאני מנשק גרעיני.

טראמפ מציג את ההצהרה המשותפת החתומהצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

תפריט ארוחת הצהריים: קוקטייל שרימפסים וגנאש שוקולד

תפריט ארוחת הצהריים: קוקטייל שרימפסים וגנאש שוקולדצילום: HANDOUT/רויטרס

אחרי הפגישה המורחבת של טראמפ וקים בהשתתתפות הצוותים שלהם, הם סעדו במשותף ארוחת צהריים. למנות ראשונות הוגשו קוקטייל שרימפסים ומלפפון קוריאני ממולא. למנות עיקריות הוגשו צלע בקר עם קונפי תפוחי אדמה ברוטב יין אדום, וכן חתיכות חזיר מטוגנות ופריכות ברוטב חמוץ מתוק עם אורז מטוגן. למנות אחרונות הוגשו גנאש שוקולד וגלידת וניל של האגן דאז עם דובדבנים.

טראמפ: אני בהחלט מתכוון להזמין את קים לבית הלבן

לאחר החתימה על ההצהרה המשותפת נשאל טראמפ אם הוא מתכוון להזמין את קים לבית הלבן. הנשיא האמריקאי ענה במלה אחת: "בהחלט"

טראמפ וקים לוחצים ידיים לאחר החתימה על ההצהרה המשותפתצילום: /אי־פי

טראמפ וקים חתמו על הצהרה משותפת: העולם יראה שינוי גדול

טראמפ וקים סיימו את המפגש ההיסטורי ביניהם בחתימה על הצהרת כוונות משותפת. טראמפ אמר: "אנחנו מאוד גאים על מה שקרה כאן היום. מכלול היחסים שלנו עם צפון קוריאה ועם חצי האי הקוריאני הולך לעבור שינוי גדול ממה שהיה עד עכשיו". קים אמר: "היתה לנו פגישה היסטורית וחתמנו על מסמך היסטורי. החלטנו להשאיר את העבר מאחור והעולם יראה שינוי גדול. אני רוצה להביע את הערכתי לנשיא טראמפ שהגיע לכאן". טראמפ המשיך אחרי המנהיג הצפון קוריאני ואמר: "זה פשוט פנטסטי. שנינו נעשה משהו גדול ויצרנו קשר מצוין. קים מנהיג מאוד מוכשר שאוהב מאוד את ארצו. אנשים יהיו מאוד מרוצים ממה שהם יראו. אני רוצה להודות לקים. מה שהיה כאן הלך הרבה יותר טוב ממה שמישהו ציפה. זה כבוד גדול".

טראמפ וקים חותמים על ההצהרה המשותפתצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ