הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תושבים בבנגקוק, היום
תושבים בבנגקוק, היוםצילום: AFP

בזמן שנגיף הקורונה ממשיך להתפשט, ארגון הבריאות העולמי החליט היום (חמישי) להכריז על מצב חירום עולמי. כמה חברות תעופה בינלאומיות הקפיאו את טיסותיהן לסין, בהן אל על. במשרד הבריאות אף החליטו על איסור כניסות לישראל של טיסות מסין, עד להודעה חדשה. כמו כן, כמה מדינות החלו בימים האחרונים לפנות בטיסות את אזרחיהן ממוקד ההתפרצות של הנגיף, העיר ווהאן - בירת מחוז חוביי.

עדכונים

משרד הבריאות לנוסעים שחזרו מסין: אל תצאו מהבית במשך שבועיים

משרד הבריאות מנחה נוסעים שחזרו בשבועיים האחרונים מסין שלא לצאת למקומות ציבוריים לתקופה של 14 ימים, עד שישלל החשש להידבקות בנגיף. מוקדם יותר אמר שר הבריאות יעקב ליצמן כי לא תאושר כניסת טיסות לישראל מסין.

בהנחיה שפירסם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, נכתב כי היעדרות של החוזרים מסין מעבודתם תוגדר כהיעדרות בשל מחלה בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת סין. לשם כך יוציא המשרד צו שיסדיר זאת. עוד נמסר בהודעה של המשרד כי החוזרים מסין יוכלו לחזור לפעילות רגילה ולעבודתם בתום 15 ימים ממועד שובם מסין.

ארגון הבריאות העולמי: בוטחים ביכולתה של סין לשלוט בהתפרצות הנגיף

"ארגון הבריאות העולמי ממשיך לבטוח ביכולתה של סין לשלוט בהתפרצות הנגיף" - כך מסר מנכ"ל הארגון, טדרוס אדהנום. לדבריו, ההכרזה על מצב חירום עולמי אינה מהווה צעד של אי אמון במדינה, נהפוך הוא. אדהנום ציין כי עד כה לא דווח על מקרה מוות מחוץ לסין ושיבח את "הצעדים יוצאי הדופן שננקטו במדינה".

עם זאת, אדנהום הביע דאגה ממדינות עם מערכת בריאות חלשה ואמר כי "עלינו לפעול כעת יחד כדי להגביל את התפשטות נוספת". לדבריו, ארגון הבריאות העולמי מוכן לתמוך במדינות אלה בכל דרך אפשרית.

בארגון הבריאות בצרפת דווח על מקרה שישי במדינה של הידבקות בקורונה

ארגון הבריאות בצרפת הודיע על מקרה שישי של הידבקות בנגיף הקורונה במדינה. עד כה אובחנו 98 נדבקים מחוץ לגבולות סין, ב-18 מדינות שונות - כך לפי ארגון הבריאות העולמי. 

בתאילנד דווח על 14 מקרי הידבקות, ביפן 11, בהונג-קונג וסינגפור 10 מקרים, בטייוואן אובחנו שמונה מקרים ובאוסטרליה, מלזיה ומקאו אובחנו שבעה מקרי הידבקות בנגיף הקורונה. בצרפת, כמו גם בארה"ב, אובחנו שישה מקרי הידבקות. בקנדה דווח על שלושה מקרי הידבקות, בוויאטנאם אובחנו שני מקרים ובהודו, הפליפינים, נפאל, קמבודיה, סרי לנקה ופינלנד דווח על מקרה בודד של הידבקות בנגיף הקורונה. 

ארגון הבריאות העולמי הודיע על מצב חירום בשל התפשטות הנגיף הסיני

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע על מצב חירום בשל התפרצות נגיף הקורונה הסיני. ועדת החירום של הארגון קיבלה את ההחלטה בעקבות התכנסות בבייג'ין, לאור ההתפשטות המהירה של הנגיף. עד כה דווחו כ-7,800 מקרי הידבקות במחלה, רובם בסין, ו-170 בני אדם מתו ממנה.

בארגון הבריאות של האו"ם מגדירים מצב חירום כ"אירוע יוצא דופן" שמציב סכנה למדינות אחרות ומצריך תיאום בינלאומי. ההכרזה על מצב חירום מאפשרת העברת כספים ומשאבים רבים יותר לאזורים הנגועים, אבל גם עלולה לגרום לממשלות מודאגות להגביל את התנועה והמסחר עם המדינות בהן הנגיף פשט.

בסוף דצמבר דיווחה סין לארגון לראשונה על מקרי הידבקות ראשונים בנגיף, שהופץ בתחילה במגע עם בעלי חיים. מאז התגלו מקרי הידבקות ב-18 מדינות נוספות, בהן ארה"ב, יפן, צרפת ואוסטרליה. מומחי בריאות אמרו כי יש ראיות משמעותיות לכך שהנגיף מתפשט מאדם לאדם בסין. וציינו מקרי הידבקות שכאלה במדינות אחרות כקנדה, גרמניה ויפן. 

משרד הבריאות באיטליה הכריז: נוסעי האונייה לא נדבקו בקורונה

משרד הבריאות באיטליה הכריז הערב כי שני הנוסעים הסינים באונייה שעגנה בנמל צ'יוויטווקיה לא נדבקו בנגיף הקורונה. לפיכך כ-6,000 הנוסעים באוניית הנוסעים שעוכבו בנמל הורשו לרדת מהאונייה. 

בכנסת שוקלים להקים ועדה מיוחדת שתפקח על ההיערכות לנגיף הסיני

תיירים סינים בוותיקן, בשבת
תיירים סינים בוותיקן, בשבתצילום: רמי שלוש

על רקע ההיערכות להתפשטות המונית של הנגיף הסיני בישראל, בכנסת בוחנים אם להקים ועדה מיוחדת שתפקח על היערכות גופי החירום והבריאות בישראל ערב הבחירות. ועדת הבריאות, שאמורה היתה לפקח על ההיערכות הלאומית בנושא, לא הוקמה מאז הבחירות.

ח"כ צבי האוזר מכחול לבן פנה היום ליו"ר ועדת הכנסת, אבי ניסנקורן, בדרישה לקיים את הדיון בהקדם האפשרי. דיון כזה יוכל להתקיים בוועדה המיוחדת, בוועדת הכנסת שאויישה בשבוע שעבר או בוועדת הבריאות - אם הכנסת תחליט להקים אותה מחדש.

"אבקש לקיים דיון דחוף בנושא בהשתתפות כל הגורמים הנוגעים בדבר לרבות משרד הבריאות, משרד הפנים, רשות חירום לאומית (רח"ל) ורשות שדות התעופה",  אמר האוזר והזכיר כי, ״לאחרונה פרש מתפקידו ראש רח״ל וטרם מונה לרשות מנהל קבוע״. ההחלטה תתקבל, ככל הנראה, בתחילת השבוע הבא

(יהונתן ליס)

לראשונה בארה"ב תועדה הידבקות בנגיף מאדם לאדם

מטיילים בנמל התעופה בלוס אנג'לס, אתמול
מטיילים בנמל התעופה בלוס אנג'לס, אתמולצילום: AFP

גורמי בריאות רשמיים בארצות הברית דיווחו על המקרה הראשון של הידבקות בנגיף הסיני מאדם לאדם - לראשונה במדינה. האדם שנדבק הוא בעלה של אשה, תושבת שיקגו, שחזרה מנסיעה לווהאן בסין שם נדבקה בנגיף. מקרים דומים של הידבקות בקרב בני בית או עמיתים לעבודה תועדו בסין.

מקרה הידבקות זה הוא השישי שדווח בארה"ב. חמשת הנדבקים הקודמים היו מטיילים שחזרו מסין והחלו לפתח את תסמיני מחלת הריאות שאותה היא גורמת רק לאחר שובם לארה"ב.

הנדבק החדש לא ביקר בסין. אשתו שבה מהטיול בסין ב-13 בינואר, ובשבוע שעבר אושפזה בבית החולים שם אובחנה כנשאית הווירוס. שניהם כבני 60.

מומחים בארה"ב אמרו כי הם מצפים למקרי הידבקות נוספים, וכי המחלה עלולה להתפזר במידה מסוימת בארה"ב. גורמי רפואה אמרו כי הם חושבים שהנגיף מתפשט בעיקר כאשר אדם הנגוע בו מתעטש או משתעל, בדומה להתפשטות השפעת.

ארה"ב דיווחה על מקרה ראשון של הדבקה מאדם לאדם

הרשויות בארה"ב דיווחו לראשונה על מקרה של הדבקה מאדם לאדם בנגיף. החולה החדש הוא בעלה של תושבת שיקגו שזוהתה כחולה במחלת הריאות עם שובה מטיול בווהאן. עד כה דווח על שישה מקרי הידבקות במדינה. הממשל האמריקאי הודיע כי הוא מתיר לחברות התעופה את ההחלטה כיצד לפעול לגבי טיסות המגיעות מסין.

משרד הבריאות אוסר על נחיתה של טיסות מסין בישראל

משרד הבריאות הודיע הערב (חמישי) כי הוא אוסר על נחיתת טיסות מסין בישראל בשל וירוס הקורונה. בתום ישיבה של הצוות לטיפול במגפות באגף לשעת חירום במשרד, אמר הערב שר הבריאות יעקב ליצמן כי הוחלט גם שכל הנוחתים מסין יידרשו להיות בבידוד של שבועיים בביתם. ההחלטה על עוצר הטיסות התקבלה בשיתוף עם הגורמים הרלוונטיים. 

האחראית על שירותי הבריאות בווהאן פוטרה מתפקידה

האחראית על שירותי הבריאות בווהאן פוטרה מתפקידה לאחר שלא הצליחה להשיב בריאיון טלוויזיוני על השאלה כמה בני אדם מטופלים בשל הידבקות בנגיף בבתי החולים בעיר. "אני יודעת לומר רק כמה מיטות יש בכל בית חולים", אמרה האחראית, טאנג ז'יהונג, בריאיון. שעות לאחר מכן דווח על פיטוריה.

אוקראינה תפסיק באופן זמני את טיסותיה לסין

אוקראינה תשהה את הטיסות הישירות לסין בשל חשש מפני נגיף הקורונה החל מה-4 בפברואר - כך מסר היום אולה סטרוק, סגן מנהל שדה התעופה בוריספל בקייב. 

"אנו מצפים לשלוש טיסות נוספות של 'אוקראינה אינטרנשיונל איירליינס' ו'SkyUp' שיתקיימו ב-31 בינואר וב-2 ו-4 בפברואר. לאחר מכן, יבוטלו הטיסות הישירות לסין למשך חודש", אמר סטרוק.

בכך מצטרפת אוקראינה למדינות נוספות, ובהן ישראל, שהודיעו על השהיית הטיסות לסין. בין החברות שהודיעו על הפסקה זמנית של הטיסות לסין נמצאות אייר פראנס, אייר קנדה, אייר הודו, אייר סיאול, אמריקן איירליינס, בריטיש איירוויס, פינאייר, לופטאנזה, טורקיש איירליינס ואל-על. 

שר המסחר של ארה"ב: הנגיף עשוי לייצר משרות חדשות

שר המסחר של ארה"ב אמר כי ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה, עשויה לייצר מקומות עבודה חדשים בארצות הברית. וילבור רוס, אמר בראיון ל-Fox Business שלמרות האהדה כלפי קורבנות הנגיף, "המצב נותן לעסקים להעריך מחדש את שרשרת האספקה שלהם". לטענתו, המצב "יעזור לייצר משרות חדשות בצפון אמריקה, חלקן בארה"ב, כנראה שחלקן גם במקסיקו".

ווהאן, עיר רפאים

צילומי לווין שפרסמה סוכנות הידיעות הצרפתית מראים כיצד הפכה ווהאן, בירת מחוז חוביי ומוקד התפרצות הנגיף, לעיר רפאים. 

הערכה: ייקח לפחות שלושה חודשים לבדוק את החיסון

מומחית סינית מעריכה כי בדיקת החיסון לנגיף הקורונה עשויה להימשך לפחות שלושה חודשים. לי לנג'ן, אפידמיולוגית בכירה וראש המעבדה לאבחון של מחלות זיהומיות וטיפולן, אמרה בראיון לסוכנות הידיעות "שינחואה" כי שני זנים של הנגיף בודדו, ונמצאו מתאימים לפיתוח של חיסון. 

(ד-פ-א)

אלפי נוסעים מעוכבים באונייה באיטליה

כ-6,000 בני אדם מעוכבים באוניית נוסעים איטלקית בשל חשש ששניים מנוסעיה, אזרחים סינים, נושאים את נגיף הקורונה, כך לפי דובר חברת הספנות "קוסטה קרוצ'רה". הזוג הגיע לאיטליה לפני חמישה ימים ועלה על סיפון האונייה בעיר הנמל סאבונה. הספינה עוגנת בנמל צ'יוויטווקיה שבאיטליה, ונוסעיה לא יכולים לרדת מהסיפון. 

האונייה ביקרה במרסיי שבצרפת, וגם בברצלונה ופלמה דה מיורקה שבספרד. הרשויות לא נותנות לאף אחד, בשלב זה, לרדת מהסיפון. 

(רויטרס)

הספינה "קוסטה קרוצ'רה" בנמל צ'יוויטווקיה באיטליה, היום
הספינה "קוסטה קרוצ'רה" בנמל צ'יוויטווקיה באיטליה, היוםצילום: GUGLIELMO MANGIAPANE/רויט

התאחדות הכדורגל הסינית הודיעה על דחיית פתיחת הליגה

התאחדות הכדורגל הסינית הודיעה היום (חמישי) על דחייתה של פתיחת הליגה למועד לא ידוע, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה במדינה. כמו אירועי ספורט אחרים שתוכננו להתקיים במדינה והושפעו מהתפרצות הנגיף, כך גם ליגת העל הסינית ושאר ליגות הכדורגל במדינה משהות את פעילותן.

לכתבה המלאה

שחקני קבוצת ווהאן מהעיר בה התפרץ הנגיף, נוחתים בקוסטה דל סול שבספרד, אתמול
שחקני קבוצת ווהאן מהעיר בה התפרץ הנגיף, נוחתים בקוסטה דל סול שבספרד, אתמולצילום: AFP

דיווח: רוסיה סגרה את הגבול עם סין

ערוץ הטלוויזיה RT דיווח כי רוסיה החליטה לסגור את גבולה המזרחי עם סין במטרה למנוע את התפשטות הנגיף לשטחה. לפי דיווח אחר של סוכנות הידיעות הרוסית TASS, משרד החוץ הרוסי החליט לעצור הנפקה של ויזות אלקטרוניות לאזרחים סינים באופן מיידי. 

(הארץ)

בירה או נגיף?

נתוני חיפוש בגוגל מצביעים על כך שגולשים רבים מבלבלים בין נגיף הקורונה למותג הבירה עם השם הדומה. לפי פרסומים בכמה אתרי חדשות אמריקאיים, בחודש האחרון נרשמה עלייה בחיפושים במנוע החיפוש עם מילות המפתח "בירה קורונה", "נגיף הקורונה" ו"נגיף בירת קורונה". 

(הארץ)

הודו והפיליפינים מדווחות לראשונה על חולים בנגיף בשטחן

שר הבריאות של הודו אמר היום כי מקרה ראשון של הידבקות בנגיף אובחן במדינת קרלה שבדרום. החולה הוא סטודנט שלומד באוניברסיטת ווהאן שבסין. עם זאת, לא ברור מתי בדיוק חזר הסטודנט להודו. גם בפיליפינים דיווחו היום על חולה ראשונה במדינה. שר הבריאות אמר שמדובר באשה סינית, בת 38, שהגיעה גם היא מווהאן, דרך הונג קונג. האשה אושפזה בשבוע שעבר לאחר שהתחילה להשתעל.

(אי-פי)

כ-8,000 בני אדם נדבקו בנגיף, יותר מ-1,200 במצב קשה

הרשויות בסין: מספר המתים בנגיף הקורונה במדינה עלה ל-170, 7,711 נדבקו. לפי הנתונים העדכניים, 1,239 מהנדבקים מוגדרים במצב קשה. הנגיף התפשט לכל המחוזות במדינה.

(ד-פ-א) 

בכיר סיני: מצליחים למזער את ההידבקויות מחוץ למדינה

מנהל רשות התעופה האזרחית של סין אמר כי מדינתו בטוחה שניתן למזער את ההעברה של נגיף הקורונה באמצעות טיסות, וכי המספר הקטן של ההידבקויות שדווח מחוץ לגבולותיה מוכיח את הצלחתן של הרשויות הסיניות לשלוט בהתפשטות.

(רויטרס) 

אל על מפסיקה את טיסותיה לסין באופן זמני

אל על הודיעה הבוקר (חמישי) על ביטול טיסותיה לסין בחודשיים הקרובים. בתחילת השבוע הודיע משרד הבריאות כי הוא ממליץ להימנע "מנסיעות לא הכרחיות" למדינה, וכן "לעקוב אחר מגבלות התנועה המוחלות שמטיל השלטון הסיני בערים השונות בזמן אמת". 

לכתבה המלאה

שעת המבחן לצנזורה בסין

בעוד שבייג'ין מפקחת בהדיקות על המסרים שמופצים ברשתות החברתיות, הביקורת הגדולה מצד האזרחים על אופן התנהלות הרשויות במיגור הנגיף, מביאה אותם למצוא דרכים יצירתיות לעקוף את הצנזורה ולבקר את השלטון. 

לכתבה המלאה

נוסעים עוטים מסיכות ברכבת בבייג'ין, שלשום
נוסעים עוטים מסיכות ברכבת בבייג'ין, שלשוםצילום: Carlos Garcia Rawlins/רויט

החשודים המיידים: עטלפים

מגפות הסארס והמרס הקטלניות, שגרמו למותם של מאות בני אדם, הגיעו ממשפחת נגיפי הקורונה שנשאו עטלפים, שמשמשים כר גידול לווירוסים. גם בהתפרצות הנגיף החדש, מעריכים מדענים שהמקור להתפרצות נמצא ביונק המעופף הקטן - ככל הנראה עטלף פרסף סיני. מדוע אם כך מצליחים העטלפים לחיות עם כל כך הרבה וירוסים?

לכתבה המלאה

עטלף פרסף גדול
עטלף פרסף גדולצילום: Carl Allen / Shutterstock.com

ההרפתקה הקולינרית שהפכה לקטלנית

בפעם השנייה בתוך פחות מ–20 שנה, שווקי האוכל בסין מסומנים כמקור למגפה קטלנית. בארגון הבריאות העולמי סבורים שייתכן שהנגיף הגיע מהשוק הסיטונאי בעיר ווהאן, שבדוכניו הצפופים נמכרים בעלי חיים שונים ומשונים באופן חוקי. 

לכתבה המלאה

קצב מוכר ראש של יאק בשוק בבייג'ין, החודש
קצב מוכר ראש של יאק בשוק בבייג'ין, החודשצילום: AFP