עדכונים

דיווח בבריטניה: התגלה מקרה ראשון של הנגיף בבירה לונדון

רשת הטלוויזיה הבריטית "סקיי ניוז" דיווחה היום (רביעי) כי התגלה מקרה ראשון של נגיף הקורונה בבירה לונדון. לפי דיווח אחר, של בי-בי-סי, נטען כי מדובר באשה שהגיעה מסין ונחתה בשדה התעופה הית'רו שבעיר. האשה מטופלת בבית החולים סנט תומאס. 

לפי מקורות ששוחחו עם בי-בי-סי, אצל האשה הופיעו תסמינים לאחר שנחתה ובהתאם יצרה קשר עם שירותי הבריאות. עד כה התגלו בבריטניה תשעה מקרי הידבקות בנגיף. 

(הארץ)

עוברי אורח עם מסכות בלונדון, בריטניה, החודשצילום: Victoria Jones/אי־פי

משרד החוץ: פנינו ליפן בבקשה לפינוי הישראלים הנצורים בספינה

משרד החוץ אמר היום (רביעי) כי פנה לרשויות היפניות בבקשה לפנות את האזרחים הישראלים שנמצאים על הספינה "דיאמונד פרינסס", שעליה 175 בני אדם שנדבקו בנגיף הקורונה. לפי הודעת משרד החוץ, ישראל ביקשה מיפן לבחון חלופות לבידוד האזרחים הישראלים. כמו כן, מחר צפוי השר ישראל כץ לקיים במשרדו הערכת מצב בנושא.  

(נעה לנדאו)

התגלו עוד 39 מקרי הידבקות על ספינת התענוגות היפנית

כ-39 בני אדם נוספים נדבקו בווירוס על סיפון ספינת התענוגות היפנית והעלו את מניין הנדבקים מהספינה ל-175, כך על פי הרשויות ביפן. הספינה "דיאמונד פרינסס", שעליה כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות, עוגנת מול חופי יפן לאחר שהוטל עליה הסגר של שבועיים.

 (גרדיאן)

סין מדווחת על ירידה במספר הנדבקים החדשים בווירוס

הרשויות בסין דיווחו הלילה (רביעי) על 2,015 מקרי הידבקות חדשים בקורונה. מדובר במספר הנדבקים היומי הנמוך ביותר שתועד מאז סוף ינואר, המרמז על האטה אפשרית בקצב התפשטות הנגיף. מספר החולים שמתו מהמחלה עלה ב-97 מקרים ביום שלישי, ועומד כעת על 1,113 מקרי מוות בסין.

עד כה חלו בנגיף 45,183 בני אדם, מתוכם 175 חולים מחוץ לסין.

(רויטרס)

ארגון הבריאות העולמי: החיסון הראשון נגד הווירוס יושג תוך כ-18 חודשים

יו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום ג'יבריסוס, אמר היום (שלישי) כי חיסון ראשון נגד הווירוס יושג ככל הנראה בתוך 18 חודשים, וקרא לשיתוף פעולה בינלאומי בניסיון למנוע "מקרים רבים יותר של הידבקות ועלייה בעלויות הטיפול".

יו"ר הארגון אמר את הדברים במסגרת כינוס ועידה בת יומיים בז'נבה, שוויץ, שמטרתה לדון בפיתוח טיפול וחיסון לנגיף. במסגרת הכינוס נבחר גם שם רשמי לנגיף – COVID-19.

(רויטרס)

מומחה סיני: הנגיף יחלוף עד אפריל

יועץ בכיר לממשלת סין טען היום (שלישי) כי התפרצות נגיף הקורונה נמצאת כעת בשיאה, והתפשטותו עשויה לחלוף עד אפריל. ז'ונג ננשיין, אפידימיולוג מוערך שהשתתף במאבק נגד הסארס ב-2003, אמר בריאיון כי הוא צופה שקצב התפשטות הנגיף יאט. 

(רויטרס)

ארגון הבריאות העולמי: הנגיף הוא "איום חמור מאוד לעולם"

יו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום ג'יבריסוס, אמר היום (שלישי) כי התפרצות נגיף הקורונה מהווה "איום חמור מאוד לעולם".

"כש-99% ממקרי ההדבקה נמצאים בתוך סין, מצב החירום נותר בעיקרו בתוך המדינה. אולם, מצב החירום הזה מהווה איום חמור מאוד לכל שאר העולם", אמר טדרוס. יו"ר הארגון אמר את הדברים בפני כ-400 המשתתפים שהתכנסו לוועידה בת יומיים בז'נבה, שוויץ, שמטרתה לדון בפיתוח טיפול וחיסון לנגיף. 

(רויטרס)

חשש בהונג קונג: הווירוס מתפשט דרך צינורות הבתים

הרשויות בהונג קונג פינו היום (שלישי) עשרות דיירי בניין מגורים באזור המנהלי המיוחד ובודדו אותם, בעקבות שני מקרי הדבקה בקומות שונות במבנה. הרשויות חוששות, כי ייתכן שהנגיף עשוי לעבור דרך תשתיות הבניין, כמו צנרת, דבר שעשוי להעיד על יכולתו להתפשט. 

(ניו יורק טיימס)

"בואו לא נלחץ ידיים": נשיא סין סייר ברחובות בייג'ין

נשיא סין, שי ג'ינפינג, סייר הלילה (שלישי) ברחובות עיר הבירה בייג'ין וביקר בבית חולים בעיר ובשכונות מגורים. "בואו לא נלחץ ידיים בזמן המיוחד הזה", אמר הנשיא בעת ששוחח עם כמה מתושבי העיר, בהלצה שגרמה לאנשים סביבו לצחוק. לאחר מכן שאל הנשיא את התושבים, שכמה מהם החזיקו שקיות, "כמה עולים הירקות?"

בנוסף, הלילה דיבר הנשיא שי לראשונה עם הצוות הרפואי שעובד בעיר ווהאן, מוקד התפרצות נגיף הקורונה באמצעות שיחת וידאו. הנשיא כינה את ווהאן "עיר של גיבורים", ואמר בשיחה כי "עלינו להיות בטוחים שננצח". 

(ניו יורק טיימס)

הנשיא שי בביקור בבייג'ין, אתמולצילום: XINHUA/רויטרס

מניין המתים מווירוס הקורונה בסין עבר את האלף

מניין המתים מווירוס הקורונה בסין עבר את האלף - כך הודיעו הלילה (שלישי) הרשויות במדינה. עד כה מתו מהווירוס 1,018 בני אדם ברחבי העולם, שניים מהם מחוץ לסין. עוד נמסר כי מעל 42 אלף בני אדם נדבקו עד כה בווירוס ברחבי סין. 

במחוז חוביי, מוקד התפרצות הקורונה, מתו אתמול 103 בני אדם - מספר המתים הגבוה ביותר שדווח עליו בתוך יום אחד. עם זאת, מספר הנדבקים החדשים שדווחו אתמול בסין היבשתית - 2,478 - נמוך יותר מהמספר ביום הקודם (3,062).

טראמפ: הנגיף צפוי להיעלם באפריל כשמזג האוויר יעשה חם יותר

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום (שני) כי "הרבה אנשים חושבים שהנגיף יעלם באפריל כשמזג האוויר יהפוך לחם יותר. אנחנו כאן בארה"ב במצב טוב, יש לנו רק 12 מקרים (של הידבקות בנגיף)". טראמפ אמר את הדברים היום בבית הלבן בוושינגטון. 

ארגון הבריאות העולמי על ההדבקות מחוץ לסין: עומדים בפני "שריפה גדולה"

יו"ר ארגון הבריאות העולמי הודיע היום (שני) כי בימים האחרונים נרשמו מקרים מטרידים של הפצת נגיף הקורונה בין אנשים שלא ביקרו קודם לכן בסין, כמו בצרפת. לדברי טדרוס אדהנום ג'יבריסוס, המקרים האלה עלולים להיות "הניצוץ שיצית שריפה גדולה יותר". טדרוס הוסיף, כי צוות של מומחי רפואה מטעם הארגון הגיע היום לסין כדי לחקור את ההתפרצות. 

(רויטרס)

בריטניה: התפשטות הקורונה מהווה איום חמור ומיידי על בריאות הציבור

בריטניה הודיעה על ארבעה מקרי הידבקות חדשים בשטחה בווירוס הקורונה. בכך עלה מספר הנדבקים בממלכה לשמונה.

הממשלה בלונדון הכריזה כי התפרצות הקורונה מהווה איום חמור ומיידי על בריאות הציבור, צעד שיעניק לרשויות סמכויות נוספות כדי להילחם בהתפשטות הווירוס.

משרד הבריאות הודיע כי אנשים שנדבקו בקורונה יועברו לבידוד ולא יוכלו לעזוב אותו מרצונם, ואלה שיהוו איום על בריאות הציבור יישלחו לבידוד – אפילו בכפייה אם צריך. "אנו מחזקים את הנהלים שלנו כדי שנוכל לשים אנשים בבידוד למען ביטחונם ולמקרה שמומחים לבריאות הציבור יזהירו שהם עלולים להפיץ את הווירוס בקרב אנשים אחרים", נמסר ממשרד הבריאות.

ההכרזה על הקורונה כאיום מיידי באה בעקבות דיווחים שלפיהם אזרח בריטי שנדבק בקורונה בוועידת עסקים בסינגפור קשור לשבעה מקרי הידבקות אחרים באנגליה, צרפת וספרד.

(גרדיאן ורויטרס)

מסכות על הפנים וחומר חיטוי לידיים: בדרום קוריאה ערכו חתונה המונית בצל הקורונה

זוג דרום קוריאני עוטה מסכות פנים ומחליף טבעות בטקס נישואין המוני, בשבוע שעברצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

לי קוון-סוק התרגש להצטרף לאלפי זוגות אחרים שנישאו בחתונה המונית שערכה כנסיית האיחוד של דרום קוריאה בסוף השבוע. אולם, הוא ובת זוגו סירבו לקחת סיכון ולהידבק בווירוס הקורונה ולכן צירפו לטקס הנישואין שלהם גם זוג מסכות פנים - אחת בצבע לבן שתואמת את שמלת הכלה ואחת בצבע שחור שתואמת את חליפת החתן.   

"אני שמח מאוד להשתתף בחתונה המשותפת והמבורכת הזו", אמר לי בן ה-35. "אני נזהר ועוטה מסכה משום שהווירוס מסתובב בימים אלה". על פי הכנסייה, באירוע שנערך במרכז העולמי לשלום צ'ונג-שים בגאפיונג, צפונית-מזרחית לסיאול, השתתפו כ-30 אלף בני אדם, בהם כ-6,000 זוגות חדשים שהתחתנו. בין המשתתפים בחתונה ההמונית היו זוגות שחידשו נדרים או כאלה שהגיעו כדי לצפות בטקס.   

חתונות המוניות נערכות באופן קבע על ידי הכנסייה בדרום קוריאה, אך התפשטות נגיף הקורונה שהמוקד שלה בסין הובילה לביטול אירועים ציבוריים רבים במדינה. בדרום קוריאה נדבקו עד כה בווירוס 27 בני אדם. צוות הכנסייה הכין חומר לחיטוי הידיים, חילק מסכות פנים ובדק את חום הגוף של הזוגות. בסופו של דבר, רק זוגות מעטים עטו מסכות על פניהם בטקס החתונה, עליו פיקחה האק ג'ה האן מון, רעייתו של מייסד כנסיית האיחוד. האק מוכרת למאמינים בשם "האם האמיתית". 

"לא עטיתי מסיכה כי אני רוצה להיות יפה בשביל בן זוגי", אמרה כלה בת 23 מבנין. "אני רק רוצה לפגוש את האם האמיתית - זה הכי חשוב לי". מהכנסייה נמסר כי החתונה היתה מוצלחת. לאירוע היתה משמעות מיוחדת שכן הוא מציין גם מאה שנה להולדתו של מייסד הטקס, סון מיונג מון. 

(גרדיאן)

קזחסטאן מפנה בטיסות את אזרחיה מסין

משרד החוץ בקזחסטאן הודיע היום (שני) כי המדינה תשלח שני מטוסים לסין כדי לפנות את אזרחיה. מתוך 719 הקזחים שנותרו בסין, 391 ביקשו להחזירם, כך נאמר בהצהרה. הטיסות שייצאו היום וברביעי ינחיתו גם 47 אזרחים סינים בבייג'ין. 

(רויטרס) 

מניין הנדבקים בספינת התענוגות היפנית עלה ל-130

כ-60 בני אדם נוספים נדבקו בווירוס הקורונה על סיפון ספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס" העוגנת מול חופי יפן - כך מסרו הרשויות במדינה. בכך עלה מניין הנדבקים בספינה ל-130. על סיפונה של "דיאמונד פרינסס" שוהים כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות והיא עוגנת בנמל יוקהומה לאחר שהוטל עליה הסגר של שבועיים. חלק מהנדבקים הועברו מוקדם יותר בטיסות לטיפול רפואי.

(גרדיאן)

ראש ארגון הבריאות העולמי: התפשטות הווירוס מחוץ לסין עשויה להיות רק קצה הקרחון

ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום ג'יבריסוס, הזהיר אתמול (ראשון) כי מקרי הידבקות בווירוס הקורונה על ידי אנשים שמעולם לא נסעו לסין עשויים להיות "קצה הקרחון".

מומחים מטעם ארגון הבריאות הגיעו לביקור בסין כדי לסייע בתיאום התגובה להתפרצות הקורונה, שבה נדבקו עד כה יותר מ-40 אלף בני אדם ו-908 מתו ממנה בסין היבשתית.

"היו כמה מקרים של התפשטות הווירוס מאנשים ללא היסטוריה של נסיעות לסין", צייץ אתמול ג'יבריסוס בטוויטר. "גילוי מספר קטן של מקרים עשוי להצביע על תופעה נרחבת יותר במדינות אחרות; בקיצור, ייתכן שאנו רואים רק את קצה הקרחון". ראש ארגון הבריאות העולמי הזהיר כי חרף ההתפשטות האיטית של הווירוס מחוץ לסין, קצב ההדבקה יכול להאיץ בכל רגע.

(גרדיאן)

הרופא הסיני שחשף את היקף מגפת הסארס ב-2003 נמצא במעצר בית

הרופא הצבאי הסיני שחשף ב-2013 את היקף מגפת הסארס שפרצה ב-2003 ואת הטיוח של ממשלתו נמצא במעצר בית מאז שנה שעברה – כך סיפרו חבריו ובני משפחתו.

ג'יאנג יאניונג בן ה-88 הוא גנרל בגמלאות ששירת בתפקיד מנתח בצבא סין. חבר קרוב שלו סיפר לעיתון הבריטי "גרדיאן" שנאסר עליו ליצור קשר מחוץ לביתו ושתנועותיו הוגבלו, לאחר שהוא ביקש מהרשויות לבחון מחדש את מאורעות כיכר טיינאנמן ב-1989.

חווה ג'ונגוויי, רעייתו של ג'יאנג, אישרה שהוא נמצא במעצר בית. "אסור לו להיות בקשר עם אנשים מבחוץ. הוא בבית. אין לו שום תקשורת עם מה שבחוץ", היא אמרה. "הוא אינו במצב בריאותי טוב וגם לא במצב נפשי טוב. מצבו לא טוב". לדבריה, בשנה שעברה הוא חלה בדלקת ריאות ואושפז במשך חודש בבית חולים צבאי בבייג'ין שבו שירת במשך יותר מ-60 שנה.

חברו של ג'יאנג סיפר כי במשך כל תקופת אשפוזו הוא היה תחת אבטחה כבדה ולא התירו לו ביקורי משפחה. הוא הוסיף כי הרופא הצבאי לשעבר היה נסער מההחלטה למנוע ממנו ביקורים, וקיבל תרופה כדי להירגע. תרופה זו, לטענת החבר, גרמה לפגיעה בזיכרון שלו. "לא ראינו אותו במשך תקופה ארוכה ואני לא יכול ליצור איתו קשר", סיפר חבר אחר של ג'יאנג. "שמענו שהמוח שלו נפגע קשות".

ג'יאנג הפך לגיבור לאומי לאחר שחשף את הטיוח של הרשויות הסיניות בעת התפרצות הסארס לפני כ-17 שנה. לא פעם הוא ביקש מהרשויות בארצו לחשוב מחדש על עמדתן כלפי התנועה הפרו-דמוקרטית שדוכאה בצורה ברוטלית בטיינאנמן לפני 31 שנה.

עד היום נחשבים מאורעות טיינאנמן, שבהם נהרגו מאות מפגינים מירי של כוחות הביטחון, לנושא רגיש במיוחד בסין שאסור לדבר עליהם, כל שכן למתוח עליהם ביקורת פומבית. ג'יאנג עצמו נעצר בעבר ואולץ לעבור "שטיפות מוח" לאחר שקרא למשטר בבייג'ין להכיר בתנועת המחאה של 1989 כ"תנועה פטריוטית".

(גרדיאן)

ג'יאנג יאניונג בבייג'ין, ב-2004צילום: AP

הונג קונג: אלפי נוסעים הורשו לרדת מספינת תענוגות אחרי סגר של חמישה ימים

אלפי בני אדם שנתקעו במשך חמישה ימים על ספינת תענוגות בהונג קונג הורשו לרדת ממנה, זאת בעקבות בדיקות שמצאו שהם לא נדבקו בווירוס הקורונה. הספינה "וורלד דרים", שעליה 3,600 נוסעים, עוכבה לאחר ששלושה בני אדם שנסעו עליה בהפלגה קודמת זוהו כנדבקים בנגיף. אוניית נופש אחרת, "נסיכת היהלום", עדיין מעוכבת בנמל יוקוהמה ביפן לאחר שעשרות מנוסעיה אובחנו כנושאים את הנגיף.

(אי-פי)

צילום: AFP

משרד הבריאות ממליץ לשקול נסיעה לשורה של מדינות, בהן תאילנד ויפן

משרד הבריאות  פרסם המלצה לציבור לשקול את נחיצות הנסיעה לשורה של מדינות במזרח אסיה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה – תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטייוואן. זאת בנוסף לאזהרת מסע שניתנה מוקדם יותר לגבי סין.

במשרד החוץ יצאו נגד ההודעה שפרסם משרד הבריאות. "אנחנו מבינים את החשש מהתפשטות הקורונה, אבל מדובר בהחלטה שלא לוקחת בחשבון שיקולים מדיניים חשובים", מסרו גורמים במשרד החוץ. "אף מדינה בעולם לא נקטה בצעד כזה ואנחנו עלולים לשלם עליו מחיר מדיני מול המדינות הללו".

(עידו אפרתי ונעה לנדאו)

אזרח בריטי אובחן בספרד, במקרה ההידבקות השני במדינה

אזרח בריטי נדבק בווירוס הקורונה באי מיורקה שבספרד במקרה ההידבקות השני שאותר במדינה, כך הודיע המרכז הספרדי למיקרוביולוגיה.

החולה הוא אחד מארבעה בני משפחה שנבדקו במרכז ביום שישי האחרון לאחר שבאו במגע עם אדם צרפתי שנדבק בווירוס. שלושת בני המשפחה האחרים נבדקו גם הם ונמצאו בריאים.

(רויטרס)

בתי הספר במחוז חוביי יישארו סגורים עד מארס

בתי הספר במחוז חוביי שבסין יישארו סגורים עד תחילת מארס לפחות, כך פורסם היום בעיתון "יומון העם". בכך מצטרף המחוז למחוזות נוספים שהודיעו על הארכת השבתת מערכת החינוך, בהם גם מחוז שנדונג.

(רויטרס)

בריטניה השלימה את מבצע פינוי האזרחים מסין

מווהאן המריא היום (ראשון) מטוס ועליו יותר מ-200 נוסעים בריטים, בצעד האחרון במבצע פינוי האזרחים שקידמה הממשלה, כך מסר היום משרד החוץ בבריטניה. "עבדנו מסביב לשעון כדי לסייע לכל האזרחים הבריטים לעזוב את מחוז חוביי", צוטט שר החוץ של בריטניה דומיניק ראב בהצהרה.

בריטניה פרסמה אזהרת מסע המתייחסת למחוז חוביי שבמרכז המדינה, וקראה לכל האזרחים שיכולים לעזוב את סין לעשות זאת בהקדם. עד כה התגלו שלושה בני אדם שנדבקו בווירוס במדינה.

(ניו יורק טיימס)

מניין המתים בסין עלה ל-811, יותר ממספר המתים מסארס

מספר המתים מווירוס הקורונה בסין עומד כעת על 811 בני אדם ומספר הנדבקים עלה ל-37,198 בני אדם, כך על פי נתונים שפרסם משרד הבריאות הסיני הבוקר (ראשון). מדובר במספר גבוה יותר של מתים מזה שנגרם ממגפת הסארס שתקפה את המדינה בתחילת שנות האלפיים, והובילה אז למותם של 774 בני אדם.

ממשרד הבריאות הסיני נמסר כי ביממה האחרונה התגלו עוד 89 מקרי מוות ועוד 2,656 מקרי הידבקות בווירוס. רוב המקרים התגלו במחוז חוביי שבמרכז המדינה, בו התגלה הווירוס לראשונה. בימים האחרונים נדמה היה שמספר הנדבקים והמתים מהווירוס התייצב, אך בארגון הבריאות העולמי הזהירו מזינוק צפוי במספרים ואמרו שהעיר ווהאן עדיין עומדת במוקד "התפרצות משמעותית ביותר".

(ניו יורק טיימס)

צרפת: שני בתי ספר ייסגרו בשל חשש להדבקה סמוך לאתר סקי

שני בתי ספר שנמצאים סמוך לאתר סקי במזרח צרפת, ייסגרו בשבוע הבא, לאחר שלפחות חמישה אזרחים בריטים שנמצאים באזור אובחנו בנגיף הקורונה. לדברי גורם רפואה אזורי, סגירת בתי הספר הכרחית עד שיוכלו לקבוע עם מי היו הנדבקים במגע. 

(רויטרס)

עלה ל-32 מספר הנדבקים בקורונה בתאילנד

מספר הנדבקים בוירוס הקורונה בתאילנד עלה ל-32. משרד הבריאות במדינה הודיע הבוקר כי אובחנו שבעה חולים נוספים בנגיף. הדבר הופך את תאילנד לאחת המדינות עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר מחוץ לסין. 

לפי הודעת בית החולים המטפל במקרים החדשים בתאילנד, אחד הנדבקים היה ממפוני מוקד המגפה בווהאן שבסין. בית החולים ציין גם כי שניים מהנדבקים החדשים באו במגע עם תיירים במדינה. 

משרד הבריאות הרחיב את הגדרות החשד להידבקות בנגיף לשבים ממדינות נוספות

משרד הבריאות הודיע כי הורחבו ההגדרות לחשד בהידבקות בנגיף הקורונה, לצורך ביצוע בדיקות מעבדה, למדינות נוספות. כעת, אדם הסובל מתסמינים כחום מעל 38 מעלות, שיעול, קשיים בנשימה או תסמין נשימתי אחר, ושהה בסין, הונג קונג, תאילנד, יפן, סינגפור, דרום קוריאה או מקאו ב-14 הימים הקודמים להופעת התסמינים, יידרש לגשת למרפאה או בית חולים. בנוסף, אדם ששהה במגע הדוק עם חולה מאומת ב-14 הימים שקדמו להופעת התסמינים, יידרש לעשות כן.

עד כה ההוראות נגעו רק לשבים מסין. המשרד מורה למי שמגיע שחושד כי הוא נדבק בנגיף לתאם את הגעתו עם המרפאה, לכסות את האף והפה במסכה או בבד, ולהימנע ממגע עם הסביבה ומנסיעה בתחבורה ציבורית. "המשרד רואה בציבור שותף מרכזי לפעילויות שלנו למניעת התפרצות המחלה", נמסר.

מעבדה לבדיקת הנגיף בבית החולים שיבא, השבועצילום: תומר אפלבאום

עלה ל-61 מספר הנדבקים בנגיף הקורונה על סיפון ספינת התענוגות

נוסעים בספינת התענוגות ביפן, היוםצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

מספר הנדבקים בווירוס הקורונה על סיפון ספינת התענוגות היפנית עלה הבוקר (שישי) ל-61, כך על פי הרשויות ביפן. לא ברור בשלב זה אם 41 החולים הנוספים שזוהו יפונו מהספינה, כפי שפונו 20 החולים הראשונים, ואם כן מתי. הספינה "דיאמונד פרינסס" עוגנת מול חופי יפן לאחר שהוטל עליה הסגר של שבועיים.

במקביל, גורמים רשמיים במדינה דיווחו כי ספינת תענוגות נוספת, הנושאת אלפי בני אדם, לא הורשתה לעגון בנמל ביפן וככל הנראה תישאר גם היא מול חופי יפן עד שיבדקו הנוסעים על סיפונה. ראש ממשלת יפן שינזו אבה הודיע כי יפן לא תאפשר את כניסתם למדינה של אזרחים זרים השוהים על הספינה מחשש כי חלקם חולים בנגיף הקורונה.

ספינת התענוגות האמריקאית היתה בדרכה מהונג קונג לאוקינאווה, ולא ברור אם אכן חלק מנוסעיה חולים בנגיף. הספינה, שעל סיפונה כאלפיים בני אדם, מחפשת כעת מקום אחר לעגון ולאפשר לנוסעים לחזור לביתם. "כולם מסרבים לאפשר לספינה לעגון אצלם ואנחנו נעשים נואשים", אמרה בכירה בחברה שמפעילה את שיט התענוגות, "אנחנו מקווים שנוכל למצוא מקום שיאפשר לנוסעים לצאת מהספינה".

לפחות ארבע ספינות נוסעים נוספות אמורות להגיע לנמלי יפן עד סוף החודש. על פי שר התחבורה היפני, לא תתאפשר עגינתן של הספינות במדינה עד שיתברר מצב הנוסעים שעל סיפונן. 

דיווח בסין: מת הרופא שהזהיר מפני הקורונה ונדבק בווירוס

הרופא לי ונליאנגצילום: /אי־פי

הרופא הסיני שניסה להזהיר את עמיתיו מווירוס הקורונה עוד בחודש דצמבר מת לאחר שנדבק בעצמו בווירוס - כך דיווח עיתון ממלכתי בסין.

העיתון "גלובל טיימס", הנשלט על ידי המפלגה הקומוניסטית, דיווח שמותו של ד"ר לי וונליאנג בן ה-34 נקבע בשעה 02:58 (שעון מקומי). מוקדם יותר היום דיווח אותו עיתון שהרופא מהעיר ווהאן מת מהווירוס, ואז חזר בו כדי למסור שהוא מאושפז בטיפול נמרץ במצב קשה.

"לי וונליאנג נמצא כרגע במצב קשה", צייץ "גלובל טיימס" בטוויטר לפני שאישר שהוא מת מווירוס הקורונה. 

בסוף דצמבר, כשמספר החולים במחלת הריאות מסתורית הגיע לשבעה, ד"ר לי הזהיר את חבריו מבית הספר לרפואה בווהאן. "הם כולם אצלנו בבידוד בבית החולים", כתב לי בקבוצת הצ'אט המשותפת לו ולעמיתיו. "מפחיד מאוד", ענה אחד החברים בקבוצה, והוסיף: "זה הסארס שחוזר?".

באמצע הלילה, גורמים מרשויות הבריאות בווהאן זימנו את לי ודרשו לדעת מדוע שיתף את עמיתיו במידע הזה. כעבור שלושה ימים אילצה אותו המשטרה לחתום על הצהרה שבה נאמר שהאזהרה שהפיץ היא בבחינת "התנהגות לא חוקית".

לי שב לעבודתו לאחר שננזף. ב–10 בינואר הוא טיפל באשה שסובלת מגלאוקומה. הוא לא ידע שהיא כבר נדבקה בווירוס הקורונה, כנראה מבתה. שתיהן חלו, וגם הוא, דבר שהוביל לאשפוזו בבית החולים.

(גרדיאן)

מקרה הידבקות שלישי בבריטניה בווירוס הקורונה

אדם עוטה מסכה בלונדון, בשבוע שעברצילום: AFP

הרשויות בבריטניה אישרו כי אדם שלישי בממלכה נדבק בווירוס הקורונה. לפי העיתון "גרדיאן", החולה אובחן בעיר ברייטון והועבר לטיפול ביחידה למחלות מידבקות בבית חולים בלונדון. פרופ' כריס וייטי, היועץ הבכיר באנגליה לענייני רפואה, מסר כי "חולה נוסף אובחן כחולה בקורונה ובכך עולה מספר המקרים בבריטניה לשלושה. האדם המדובר לא נדבק בווירוס בממלכה המאוחדת".

שני הנדבקים האחרים בקורונה הם סטודנט סיני שלומד באוניברסיטת יורק ואמו. השניים מטופלים בבית חולים בעיר ניוקאסל.

(גרדיאן)

ארגון הבריאות העולמי חוקר חשד להדבקה מאדם לאדם בסינגפור

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע כי הוא חוקר חשד שעובד סיני של חברה בינלאומית הדביק בנגיף משתתפים בכינוס עסקי בסינגפור בחודש שעבר, שבו נכחו מאה בני אדם. לפי הארגון, ייתכן כי העובד הסיני - שהגיע מווהאן - הדביק שלושה עובדים ממלזיה ומדרום קוריאה ששבו לאחר הכינוס לארצותיהם.

הרשויות בסינגפור מסרו כי ארבעה בני אדם בסניף המקומי של החברה - ששמה לא פורסם - נדבקו בשבועות האחרונים בנגיף הסיני. בדרום קוריאה דווח על שני מקרי הידבקות שנקשרו למשתתפי הכינוס, ובמלזיה על מקרה אחד.

נוסע בריטי בספינה היפנית משדר בפייסבוק מתוך ההסגר

דיוויד אייבל, אזרח בריטי המעוכב על סיפון הספינה "דיאמונד פרינסס", מעביר בחשבון הפייסבוק שלו דיווחים חיים מההסגר בנמל יוקוהאמה. בין היתר שידר אייבל הלילה עדכון על התפריט שנשלח לחדרי הנוסעים, המנועים מלהגיע לחדר האוכל. אייבל ניצל את השידור כדי להעביר לקפטן הספינה בקשה לוויסקי סינגל-מאלט בן עשר שנים וכדי להעביר ליתר הנוסעים מסרים מעודדים.

מניין החולים בנגיף בספינה שעוכבה ביפן עלה ל-20

אמבולנסים בנמל יוקוהאמה חונים לצד הספינה "דיאמונד פרינסס", היוםצילום: AFP

הרשויות ביפן דיווחו כי עשרה חולים נוספים שנדבקו בנגיף הקורונה פונו מספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס" המעוכבת מאז שלשום בנמל בעיר יוקוהאמה - בנוסף לעשרה חולים שאותרו אתמול. כל 20 החולים פונו לבתי חולים בעיר, בזמן ש-3,700 נוסעי הספינה מעוכבים בנמל עד להשלמת הבדיקות ב-171 נוסעים גילו תסמינים של מחלת הריאות שלה גורם הנגיף. בהונג קונג עוכבה ספינה נוספת, "וורלד דרים", שעליה 3,600 נוסעים, לאחר ששלושה בני אדם שנסעו עליה בהפלגה קודמת זוהו כנדבקים בנגיף.

מדינות ברחבי העולם נאבקות למנוע את התפשטות הנגיף

במדינות ברחבי העולם נעשים מאמצים שונים לבלום את התפשטות נגיף הקורונה:

דרום קוריאה – נאסרה כניסת תיירים מסין שהגיעו ממחוז חוביי, שם התפרצה המחלה לראשונה בבירת המחוז, ווהאן.

צפון קוריאה – על אף שטרם דווח על מקרי הידבקויות במדינה, כניסת תיירים מסין נאסרה. מספר הטיסות מהמדינה השכנה צומצם ובנמלי התעופה ובמעברי הגבול הוגבר הפיקוח על הנכנסים מסין.

יפן  – 518 אזרחים יפנים שפונו מווהאן הועברו לבית מלון ולשלושה מתקנים ממשלתיים בקרבת טוקיו.

אוסטרליה – 300 אזרחים אוסטרלים שפונו מווהאן הועברו להסגר בן 14 יום באי כריסמס שמול חופי אינדונזיה. מלבד כ-1,800 תושבי האי, במקום פועל מתקן מעצר למהגרים בלתי חוקיים אליו נלקחו המפונים. ממשלת אוסטרליה בוחנת אפשרות לשלוח מפונים נוספים מסין להסגר במאהלים סמוך למכרות מרוחקים, במקרה שבו המתקן באי קריסמס יגיע לתפוסה מירבית.

רופאים בהונג קונג שובתים בדרישה לסגור הגבול עם סין

אלפי עובדי בתי חולים בהונג קונג פתחו בשביתה בקריאה לממשל המקומי לסגור לחלוטין את הגבול עם סין היבשתית. איגוד עובדי ענף הרפואה דורש למנוע מתושבים ביבשת להיכנס לתחומי האזור המינהלי המיוחד, מחשש להתפשטות הנגיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ