גרדיאן
רויטרס
הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תושב בייג'ין חוזר מקניות עם מסכה רפואית, אתמול
בייג'ין, אתמול. כללי האבחון במחוז חוביי עודכנוצילום: AFP

הרשויות בסין דיווחו הלילה (חמישי) על זינוק של כ-15 אלף מקרי הידבקות חדשים בווירוס הקורונה ועל 254 מקרי מוות נוספים - כולם למעט שלושה במחוז חוביי, שם התגלה לראשונה הנגיף. עד כה דווח על יותר מ-1,300 מקרי מוות כתוצאה ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף ועל יותר מ-60 אלף חולים. זאת, בנוסף ליותר מ-6,000 מקרי החלמה מהמחלה.

הפניה לגרפים קורונה

הזינוק במספר החולים הלילה מיוחס לשינוי שערכו הרשויות בחוביי בכללים לאבחון מקרי הידבקות בווירוס, ששמו הרשמי הוא COVID-19. רופאים במחוז יוכלו עתה לכלול ברשימת הנדבקים בנגיף גם את מי שזוהו אצלם התסמינים למחלה - חום גבוה, שיעול כבד וקשיי נשימה - ולא רק את מי שבדיקות מעבדה אישרו כי נדבקו. בנוסף בתי חולים החלו לאבחן מקרים של חשד להידבקות באמצעות סריקות CT.

ביפן דיווחו הרשויות על 44 חולים נוספים על סיפון ספינת התענוגות "דיאמונד פרינסס", שהוכנסה להסגר מול חופי העיר יוקוהאמה בתחילת החודש. העדכון האחרון מביא את מספר הנדבקים בספינה ל-218 - מתוך כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות. 

לצפייה במפת התפשטות וירוס הקורונה

עדכונים

כמעט 5,000 מקרי הידבקות חדשים ביממה אחת

שוטרים מעבירים חומרי חיטוי במחוז חוביי בסין, שלשום
שוטרים מעבירים חומרי חיטוי במחוז חוביי בסין, שלשוםצילום: AFP

מחוז חוביי בסין, מרכז התפרצות נגיף הקורונה, דיווח הלילה כי ביממה האחרונה נהרגו 116 בני אדם שנדבקו בנגיף במחוז. עוד דווח כי אתמול נדבקו 4,823 בני אדם נוספים בנגיף, ובזאת הגיע מספר מקרי ההידבקות בקורונה במחוז ל-51,986.

מחקר: מיליארדים עלולים להידבק בנגיף

מדען המייעץ לארגון הבריאות העולמי הזהיר היום (חמישי) מהאפשרות ששני-שליש מאוכלוסיית העולם ידבקו בנגיף הקורונה. לפי פרסום באתר החדשות "בלומברג", אירה לונגיני, שעקב אחרי מחקרים הנוגעים ליכולת ההתפשטות של הנגיף בסין, מעריך שבסופו של דבר מיליארדי בני אדם עלולים להידבק בנגיף. 

הניתוח של לונגיני מבוסס על מודל נתונים לפיו כל אדם שנושא את הנגיף, מעביר אותו לשניים-שלושה בני אדם אחרים. חוסר היכולת לאתר את הנגיף בצורה מהירה באמצעות בדיקה, והתסמינים המתונים יחסית שלו, הופכים את היכולת לעקוב אחר קצב התפשטותו לקשה. 

(בלומברג)

ארגון הבריאות העולמי: אין עלייה חדה במקרי ההדבקה

ארגון הבריאות העולמי אמר היום (חמישי) כי הזינוק החד במספר הנדבקים והמתים בסין מנגיף הקורונה, אינו מעיד על שינוי מגמה בקצב התפשטותו, אלא נובע בשל הוספה של כ-13,000 מקרי הידבקות קודמים לנתונים. 

(ד-פ-א)

האשה מלונדון שנדבקה הגיעה לבית החולים במונית "אובר"

היום (חמישי) פורסם כי האישה שאובחנה כנשאית של נגיף הקורונה בלונדון הגיעה לבית חולים בעיר, ללא הודעה מראש, במונית של חברת "אובר". שני אנשי צוות רפואי מבית החולים לושם שבדרום לונדון, הושמו בבידוד לאחר שבאו עמה במגע. 

בבית החולים אמרו היום כי האשה, ששמה לא פורסם, לא פעלה לפי ההוראות בכך שהופיעה בעצמה במיון ולא באמבולנס או בכלי הרכב הפרטי שלה. האשה הגיעה לדלפק הקבלה ודיווחה על התסמינים שלה. 

לטענת בית החולים, אין מטופלים אחרים שנחשפו לסיכון להידבק בנגיף. לאחר שנבדקה, נשלחה האשה לביתה עד לקבלת התוצאות, ואתמול היא נלקחה לבית חולים אחר בלונדון לטיפול. לפי נתונים שפורסמו בשנה שעברה, בלונדון רשומים כ-3.5 מיליון משתמשים של אפליקציית הנסיעות השיתופיות וכ-45 אלף נהגים. 

(גרדיאן והארץ)

אפליקציית הנסיעות השיתופיות "אובר" על רקע אוטובוס בלונדון, ארכיון
אפליקציית הנסיעות השיתופיות "אובר" על רקע אוטובוס בלונדון, ארכיוןצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

מקרה מוות ראשון מנגיף הקורונה דווח ביפן

הרשויות ביפן דיווחו היום לראשונה על מקרה מוות כתוצאה מהידבקות בנגיף. אשה כבת 80 תושבת מחוז קנאגוואה, הסמוך לטוקיו. שר הבריאות היפני, קטסונובו קאטו, לא מסר פרטים נוספים על זהותה או על הנסיבות שבהן נדבקה.

אדם שביקר בסוף ינואר באינדונזיה זוהה כנושא את נגיף הקורונה

הרשויות באינדונזיה דיווחו כי אדם שהגיע מווהאן לאי באלי ב-22 בינואר זוהה כנשא של נגיף הקורונה. האדם שב לשנגחאי ב-28 בינואר, ואובחן בשבוע שעבר כחולה במחלת הריאות שלה גורם הנגיף. ראש שירותי הבריאות בבאלי מסר כי ההערכה היא שהוא לא נדבק בנגיף במהלך שהותו באי, אך כי נעשות בדיקות נוספות על מנת לאמת זאת.

משרד הבריאות יישלח נציג לסייע לישראלים על הספינה ביפן

סמנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, ייצא ליפן על מנת לסייע לישראלים השוהים על הספינה "דיאמונד פרינסס" שהוכנסה להסגר מחשש להתפשטות וירוס הקורונה. כך הוחלט בתום דיון משותף למשרד ולמשרד החוץ. "אנו רואים חשיבות רבה לצאת כגורם מקצועי ליפן, על מנת להבטיח את בריאותם של הישראלים הנמצאים על הספינה וחזרתם בשלום לישראל ובמקביל לוודא כי מונעים את הסיכון לאוכלוסייה בישראל", אמר גרוטו.

(עידו אפרתי)

ספינה שעוכבה לשבועיים מחשש לנגיף עגנה בקמבודיה

ספינת תענוגות ועליה כ-2,200 נוסעים ואנשי צוות עגנה הלילה בקמבודיה, אחרי שבועיים שבהם סירבו שורת מדינות במזרח אסיה לאפשר לה להיכנס לתחומיהן - מחשש להידבקות בנגיף. הספינה "ווסטרדאם" היתה אמורה לעגון בסוף ינואר בשנגחאי, אך לאחר שהוטלו הגבלות על כניסת תיירים לעיר היא נאלצה לשוב על עקבותיה.

מאז המשיכה לנסות לעגון בשורת מדינות - יפן, טייוואן, גואם, הפיליפינים ותאילנד - אך בכולן נתקלה בסירוב. עתה יעברו הנוסעים בדיקות רפואיות בטרם יורשו לרדת מהספינה בנמל בסיהנוקוויל.

סרטון תעמולה בסין מציג: עבודה מהבית מחשש להידבקות

ביטאון המפלגה הקומוניסטית בסין, "יומון העם", פרסם בחשבון הטוויטר שלו סרטון תעמולה המקדם את "הניסוי הגדול של עבודה מהבית" שהוזנק עם תחילת 2020. בציוץ שאליו צורף הסרטון מוסבר כי מקומות עבודה רבים במדינה מתירים לעובדיהם לעבוד מהבית ברקע החששות מהידבקות בנגיף.

אוסטרליה וצפון קוריאה הרחיבו את תקופת ההסגר לשבים מסין

הרשויות באוסטרליה האריכו לשלושה שבועות את תקופת ההסגר הנדרשת ממי ששבו למדינה מסין. בצפון קוריאה דורשים ממי שנכנסים למדינה מסין להיכנס להסגר במשך 30 יום. בהונג קונג הוארכה השהיית החזרה ללימודים מחופשת ראש השנה עד ל-16 במארס.

וייטנאם הטילה עוצר על עיר בת עשרת אלפים תושבים

וייטנאם הטילה הלילה עוצר על העיר סון לוי שבה חיים עשרת אלפים תושבים. לפי הודעת הממשלה, תושבי העיר הנמצאת מצפון לבירה האנוי לא יורשו לצאת את תחומיה במשך 20 יום. עד כה אותרו 15 מקרי הידבקות בנגיף בווייטנאם, מהם חמישה בסון לוי.

בכירים במחוז חוביי הוחלפו במקורבים לנשיא שי

המפלגה הקומוניסטית הודיעה הלילה כי הדיחה בכירים חוביי מתפקידם, ברקע המשך התפשטות הנגיף. יו"ר המפלגה במחוז, ז'יאנג צ'אוליאנג, יוחלף במי שהיה ראש העיר שנגחאי, יינג יונג. בנוסף, יו"ר המפלגה בבירת המחוז ווהאן, מא גואצ'יאנג, יוחלף במי שהיה ראש העיר ז'ינאן, וואנג ז'ונגלין. 

שני המינויים החדשים נחשבים למקורביו של הנשיא שי ג'ינפינג, וכן לבעלי ניסיון בתחום הביטחון. לצד ההודעה על החילופים, הודיעו הרשויות בחוביי כי הפעילו תקנות לשעת חירום בעיר שיאן, וכי רק עובדי רפואה העוסקים בבלימת המגפה יורשו לצאת את בתיהם.