הפסטיבלים והטקסים המסוכנים של הודו עומדים למבחן

מפירמידות אנושיות ועד לסגידה לנחשים ועקרבים, בית המשפט של הודו אוסר על קיום מסורות ופסטיבלים שמעמידים את האזרחים - ואת בעלי החיים - בסכנה, ומעורר כעס בחברה השמרנית

נידה נג'אר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קרב פרים בפלמדו שבהודו, ב-2013
קרב פרים בפלמדו שבהודו, ב-2013צילום: Arun Sankar K./אי־פי

התנועה ברחובות ערי מדינת טאמיל נאדו שבדרום הודו נעצרה ביום חמישי, היום השלישי להפגנות נגד האיסור שהוטל על קיום פסטיבל מסורתי של קרבות פרים. לדברי המפגינים, הטקס המסורתי, הנקרא ג'אליקאטו, הוא חלק ממורשתם התרבותית, והם קראו לראש הממשלה נרנדרה מודי לפעול לביטול פסיקת של בית המשפט העליון האוסרת לקיימו.

ארגון People for the Ethical Treatment of Animals (אנשים למען יחס מוסרי לבעלי חיים - PETAׂׂ (אמר כי הפרים שלוקחים חלק בפסטיבל מושקים באלכוהול ועוברים התעללות בקרבות אלה, שבהם מוענקים פרסים לגברים המכריעים אותם. ראש הממשלה הודיע ביום חמישי כי הוא מעריך את חשיבותו התרבותית של הפסטיבל, וציין כי בית משפט שוקל שוב את פסיקתו.

הפגנה בהודו נגד האיסור על ג'אליקאטו, בשבוע שעבר
הפגנה בהודו נגד האיסור על ג'אליקאטו, בשבוע שעברצילום: ARUN SANKAR/אי־אף־פי

הג'אליקאטו נמנה עם מספר מסורות בנות מאות שנים שהפכו בעת האחרונה לשנויות במחלוקת, במיוחד על רק פעילויות של ארגונים חברתיים שמטרתם להגן על זכויות הפרט, המיעוטים ובעלי החיים. לדברי PETA, העוקב אחר נתונים המתפרסמים באמצעי התקשורת המקומיים, בפסטיבלים שהתקיימו בשנים 2014–2010 נהרגו 17 בני אדם ונפצעו כ–1,100.

הפירמידות האנושיות של דהאי האנדי

בשיאו של פסטיבל הינדי זה מטפסים נערים צעירים לקצה העליון של פירמידה אנושית עצומה, ומרסקים כדים של לבן כמחווה לאל קרישנה. בטקס מסוכן כזה, שנערך בשנת 2012 במדינת מהאראשטרה, נפצעו 225 בני אדם ונהרגו שניים.

בשנת 2014 הגביל בית המשפט העליון במומבאי את גיל המשתתפים בטקס ל–18 ואת גובה הפירמידות לשישה מטרים. כמו כן קבע כי על המשתתפים לחבוש קסדות. הוא לא נסוג בו למרות מחאה ציבורית.

השלכת כבשים

הרשויות במדינת קרנטאקה שבדרום הודו אסרו לקיים טקס של הקרבת כבשים, שבו רועים נוהגים להשליך כבשה אחת מכל עדר, במטרה להגן על השאר. הטקס התקיים למרות זאת בשבת שעברה, ולפחות ארבע כבשים הושלכו מגבעה בכפר מאילאפור, כך דיווח העיתון The Hindu.

סנתארה, צום עד מוות

באוגוסט 2015 הכריז בית משפט הגבוה ברג'אסטאן כי טקס זה של מאמיני דת הג'יין, הכרוך בצום עד מוות, הוא סוג של התאבדות, האסורה בהודו על פי חוק. ההחלטה העלתה את חמתם של כשישה מיליון מאמיני ג'יין, אוכלוסייה אמידה ורבת השפעה בהודו, שגמרו אומר לשמר את הטקס שמטרתו שחרור ממחזור הלידה מחדש והמוות. הם ערערו בפני בית המשפט העליון, שהשהה את ההחלטה עד לשמיעת הערעור. פעילים למען רווחת הילד קראו להעמיד לדין כהני דת ואת הוריה של ארדהאנה סמדרייה בת 13 שמתה באוקטובר שעבר אחרי צום שנמשך 68 יום.

סגידה לעקרבים

בכפר בקרנטאקה, מקיימים התושבים את הגרסה שלהם לנאג פנצ'אמי, פסטיבל הסגידה לנחשים. בפסטיבל נאג פנצ'אמי בקנדגור, הסוגדים לאלת העקרבים קונדאמאי מניחים לעקרבים להתרוצץ על גופם העירום. רשויות הבריאות המקומיים הכריזו כי הטקס מסוכן, במיוחד עבור ילדים, אך הדבר לא נידון בבית משפט. הציבור הוזהר שלא לגעת בעקרבים אך לא נענה לאזהרה.

אל הידיעה ב"ניו יורק טיימס"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ