מתחת לאף של ארה"ב, תחנת חלל הפכה לסמל ההתפשטות הסינית בדרום אמריקה

בזמן שוושינגטון הזניחה את אמריקה הלטינית, סין חילצה ממשלות ממשברים כלכליים, חיזקה קשרים צבאיים וקשרה את גורלן של מדינות באזור. הנוכחות הסינית היא עובדה מוגמרת, יש שטוענים, בעוד מנהיגים ביבשת חוששים שקודמיהם בתפקיד מכרו את עתידם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת החלל החדשה של סין ב פטגוניה , ארגנטינה
ניו יורק טיימס
ארנסטו לונדוניו
ארגנטינה
ניו יורק טיימס
ארנסטו לונדוניו
ארגנטינה

האנטנה העצומה מזדקרת מהאדמה המדברית כמו חזיון תעתועים - מגדל מתכת בוהק בן 16 קומות, מעל המרחבים סחופי הרוחות של פטגוניה. המתקן השוקל 450 טונות, שצלחתו מתקערת אל מול הרקיע, הוא לבה של תחנת פיקוח על לוויינים ועל משימות חלל שהוקמה על ידי צבא סין בעלות 50 מיליון דולר.

הבסיס המבודד הוא אחת הראיות הבולטות למאמציה של בייג'ין להטביע את חותמה באמריקה הלטינית ולעצב את עתידה, לעתים קרובות תוך חתירה ישירה תחת השפעתה הפוליטית, הכלכלית והאסטרטגית של ארה"ב באזור. תחנת החלל החלה לפעול בחודש מארס, והיא ממלאת תפקיד חשוב במשימתה השאפתנית של סין להגיע אל הצד הרחוק של הירח — מיזם שארגנטינה שמחה מאוד לתמוך בו, לדברי פקידי ממשל.

ואולם, אופי המשא ומתן שהוביל להקמת הבסיס — בחשאי, בתקופה שבה ארגנטינה היתה זקוקה באופן נואש להשקעות — והחשש שהוא יתרום ליכולות איסוף המידע של סין בחצי הכדור הדרומי, עוררו דיון ציבורי בארגנטינה בנוגע לסיכונים וליתרונות שבהתקשרות שכזו עם סין. "בייג'ין שינתה את הדינמיקה של האזור, החל בסדרי היום של המנהיגים ואנשי העסקים וכלה במבנה הכלכלות, התכנים הפוליטיים ואפילו ההתנהלות הביטחונית", אומר אוון אליס, מרצה ללימודי אמריקה הלטינית בקולג' המלחמה של צבא ארה"ב.

צילום:

בחלק ניכר מהעשור האחרון ארה"ב לא הקדישה תשומת לב רבה למתרחש באמריקה הלטינית – החצר האחורית שלה. תחת זאת הכריזה וושינגטון על התמקדות באסיה, בתקווה לחזק את הקשרים הכלכליים, הצבאיים והדיפלומטיים שלה עם חלק זה של העולם, כחלק מהאסטרטגיה שקבע ממשל ברק אובמה לריסון סין. אך מאז תחילת כהונתו של הנשיא דונלד טראמפ, נסוג הבית הלבן מהמדיניות של קודמו בכמה היבטים מהותיים. כך למשל, הוא לא חתם על הסכם הסחר הטראנס פסיפי (TPP), הוא פתח במלחמת סחר גלובלית והתלונן בנוגע להתחייבויות הביטחוניות של ארה"ב לבעלות ברית קרובות באסיה ובמקומות אחרים בעולם, שהיו לה למעמסה.

בה בעת מקדמת סין תוכנית רחבת היקף ברחבי אמריקה הלטינית. בייג'ין הרחיבה מאוד את פעילותה המסחרית, חילצה ממשלות ממשברים כלכליים, בנתה תשתיות ענק, חיזקה קשרים צבאיים והבטיחה לעצמה גישה לכמות עצומה של משאבים, תוך שהיא קושרת את גורלן של כמה מדינות באזור לשלה. בחלק ממדינות אמריקה הלטינית חלה אמנם נטייה אל הימין הפוליטי בשנים האחרונות, אבל מנהיגיהן "תפרו" את מדיניותם כמענה לדרישותיה של סין. כעת מתבהרת הדומיננטיות של סין בחלק גדול מהאזור, ומשמעות הדבר לגבי מעמדה הנחלש של אמריקה. לדברי שגריר ארגנטינה בסין, דייגו גלאר, "זו עובדה מוגמרת".

בשנה שעברה הגיע הסחר בין סין לבין מדינות באמריקה הלטינית ובקאריביים ל–244 מיליארד דולר, כמעט כפליים מהסכום בעשור הקודם, זאת על פי נתוני המרכז לפיתוח מדיניות גלובלית באוניברסיטת בוסטון. מאז 2015 נחשבת סין לשותפה העיקרית לסחר עם דרום אמריקה, והיא מקדימה בכך אפילו את ארה"ב. בנוסף, סין העניקה עשרות מיליארדי דולרים בהלוואות מגובות בסחורות למדינות באמריקה הלטינית, מה שמעניק לה זכות על חלק גדול מהנפט האזורי – בין היתר על כמעט 90% מהרזרבות של אקוודור – לשנים ארוכות.

אסטרונאוטים סינים, עובדים במחוז סצ'ואן, סין, ממקמים לוויין לקראת שיגורצילום: AEP

סין הפכה לגורם חיוני באזור אחרי שהצילה ממשלות וחברות ממשלתיות חשובות במדינות דוגמת ונצואלה וברזיל, תוך נכונות לסכן סכומים גדולים במטרה לבסס את מעמדה. כאן, בארגנטינה, מדינה שהודרה משוקי האשראי הבינלאומיים אחרי שהפרה את תנאי ההלוואות שניתנו לה, היתה סין למתנה משמים עבור הנשיאה דאז כריסטינה פרננדס דה קירשנר. אך בשעה שהושיטה יד לעזרה, פתחה סין במשא ומתן החשאי שהוביל להקמת תחנת הלוויינים והחלל בפטגוניה.

פקידי ממשל ארגנטינים אומרים שהסינים הסכימו לא להשתמש בבסיס למטרות צבאיות, אבל מומחים סבורים שלציוד הטכנולוגי שבתחנה יש שימושים אסטרטגיים רבים. עוזר לשר החוץ לענייני פיקוח על נשק בתקופת אובמה, פרנק רוז, אמר שבילה חלק ניכר מזמנו בדאגה נוכח תוכנית החלל המתפתחת של סין. גורמים במערכת המודיעין וההגנה בארה"ב צפו בחלחלה בשנים האחרונות, בשעה שסין פיתחה טכנולוגיות מתוחכמות לשבש פעילות לוויינים, לחבל בהם ולהרוס אותם, אמר. "הם מפתחים את היכולות הללו במטרה לפגוע ביתרון הצבאי של ארה"ב, הנובע במידה רבה מתוכנית החלל שלה", אמר רוז.

אנטנות וציוד אחר שתומך במשימות חלל, דוגמת הציוד שסין הציבה כעת בפטגוניה, יכולים לשפר את יכולות איסוף המודיעין של בייג'ין. לדברי לוטננט קולונל כריסטופר לוגן, דובר מטעם הפנטגון, גורמים בצבא ארה"ב מעריכים כעת את השלכות הפעלתה של תחנת הפיקוח הסינית. בכירים סינים דחו בקשות לראיון בנוגע לבסיס ולתוכנית החלל הסינית.

צילום:

ארה"ב ויתרה

ללא קשר לתחרות האסטרטגית עם ארה"ב, לכמה ראשי מדינות באמריקה הלטינית יש ספקות והם מצרים על הקשרים שנוצרו עם סין. הם מודאגים מכך שממשלות קודמות סיבכו את מדינותיהן בחובות ענק, ובאופן מעשי מכרו את עתידן. ואולם לדברי השגריר גלאר, עצירת פיתוח הקשרים עם סין תהיה מעשה קצר רואי, במיוחד בתקופה זו, שבה וושינגטון ויתרה על מעמדה רב השנים כעוגן הפוליטי והכלכלי של האזור. "ארה"ב נטשה את התפקיד", אמר, "היא ויתרה עליו לא משום שהוא אבד לה, אלא משום שהיא איננה מוכנה למלא אותו".

בשנת 2009 נאבקה ממשלת ארגנטינה לתפקד בשעת משבר. האינפלציה היתה גבוהה, הגיע זמן הפירעון של חובות בגובה מיליארדי דולרים, בקרב הציבור הלך וגבר הזעם, בייחוד על רקע החלטה להלאים קרנות פנסיה פרטיות בשווי 30 מיליארד דולר. בנוסף, הבצורת הקשה ביותר מזה חמישה עשורים הפכה את המצב הכלכלי לעגום עוד יותר.

ואז נכנסה סין לתמונה. ראשית, בייג'ין חתמה על הסכם לחילופי מטבע בשווי 10.2 מיליארד דולר, שסייע לייצב את הפסו. לאחר מכן היא הבטיחה להשקיע עשרה מיליארד דולר בשיקום מערכת הרכבות הרעועה במדינה. במקביל, סין שלחה לארגנטינה משלחת כדי לדון בשאיפותיה בנוגע לחלל - הסינים רצו מרכז למעקב לוויינים בצדו השני של כדור הארץ, לפני שיגור משימת חלל לצד הרחוק של הירח. אם תצליח, תהיה המשימה, שתצא לדרך השנה, אבן דרך בחקר החלל. ייתכן שהיא אף תסלול את הדרך להפקת הליום 3 – חומר שלדעת חוקרים עשוי להוות מקור מהפכני לאנרגיה נקייה.      

שכונת בלגראנו בבואנוס איירס, בה מתגוררים תושבים סינים רביםצילום: מאוריסיו לימה, ניו יורק טיימס

בסופו של דבר, צבא סין הציב אוגדה בחלקה סחופת רוחות בת כאלפיים דונם במחוז נאוקן בארגנטינה. האתר מוקף ההרים מרוחק ממרכזי אוכלוסייה, ומשמש כנקודה אידאלית, שממנה תוכל בייג'ין לפקח על לוויינים ומשימות חלל בכל שעות היממה. פליקס קלמנטינו מניקוקי, מזכ"ל ועדת פעילות החלל הלאומית של ארגנטינה, הפועלת כסוכנות ממשלתית במדינה, אמר שהסינים פנו לגורמים רשמיים בהבטחות לפיתוח כלכלי ולמיזם שיעשה היסטוריה. "הם הפכו לשחקני מפתח בחלל בתוך שנים ספורות", אמר.

בנובמבר 2012, לאחר חודשים של שיחות חשאיות, נחתם בין מחוז נאוקן לבין ממשלת סין הסכם המעניק לבייג'ין את הזכויות על הקרקע, ללא תמורה ול–50 שנה. מחוקקים במחוז ששמעו על המיזם, אחרי שבנייתו החלה, נחרדו. בטי קרייטמן, שכיהנה כמחוקקת בנאוקן בשעתו, מעידה שחשה זעם גדול על כך שהותר לצבא סין להקים בסיס על אדמת ארגנטינה. "הוויתור על ריבונות בתוך המדינה שלנו הוא מעשה מביש", אמרה. כשהיא ביקרה באתר הבנייה, הוסיפה, היא לחצה על נציגים סינים לספק תשובות אך בסופו של דבר עזבה את המקום כשהיא מודאגת אף יותר. "זהו חלון לעולם", היא זוכרת מפקח סיני אומר באתר. "זה גרם לי צמרמורת. מה עושים עם חלון לעולם? מרגלים אחרי המציאות".

צילום:

צמיחה מהירה, ואז קשיים

מסמך המדיניות של סין בנוגע לאמריקה הלטינית ב–2008 הבטיח לממשלות באזור שהצדדים "יתייחסו זה לזה כאל שווים" – התייחסות ברורה ליחסים הא־סימטריים בין ארה"ב לשכנותיה. בעוד "היחסים שלנו עם ארה"ב הצטמצמו, יחסינו עם סין צמחו", אמרה נשיאת ברזיל לשעבר דילמה רוסף, שקשריה לממשל אובמה נפגעו כשנחשף כי גורמים רשמיים בארה"ב ריגלו אחריה, אחרי המעגל הפנימי שלה ואחרי חברת הנפט הלאומית של ברזיל. "מעולם לא הרגשנו שלסין יש תוכניות אימפריאליות עבורנו", הוסיפה.

הברית החדשה השתלמה, וסייעה לדחוף את אמריקה הלטינית לשיעורי צמיחה שעוררו קנאה באירופה ובארה"ב. "אמריקה הלטינית זכתה בלוטו הסיני", אמר קווין פ. גאלאגר, כלכלן מאוניברסיטת בוסטון. "זה אחד הגורמים לפרץ הצמיחה הגדולה ביותר באזור מאז 1970". עם זאת, אמר גאלאגר, לצד ההטבות היו גם קשיים משמעותיים. תעשיות כמו חקלאות וכרייה נתונות למחזורי זינוק וצניחה במחיריהן – עובדה ההופכת את ההסתמכות עליהן בטווח הרחוק להימור.

ואכן, המחירים העולמיים לבסוף נפלו. ביולי 2014, כשכמה מנהיגים מהצד השמאלי של המפה ניסו לנהל כלכלות במשבר, סין סימנה כי יש לה תוכניות עוד יותר שאפתניות. בפסגה שהתקיימה בברזיל, הנשיא שי ג'ינפינג הכריז שבייג'ין שואפת להגדיל את הסחר השנתי עם מדינות האזור ל–500 מיליארד בתוך עשור. בראיון עם עיתונאים באותה עת, שי הילל את האמון שנבנה בין ממשלתו לאמריקה הלטינית על ידי ציטוט פתגם סיני: "חבר קרוב במקום רחוק יכול להפוך ארצות רחוקות לקרובות". לשם הדגשה, הוא ציטט את הגיבור הלאומי הקובני חוסה מארטי ואת הסופר הברזילאי פאולו קואלו, והוסיף משפט מהשיר הארגנטינאי "מארטין פיירו", של חוסה הרננדס: "אחים יאוחדו משום שזהו החוק הראשון".

פועלים בביאדה דל אגריו, העיר הקרובה ביותר לתחנת החלל הסינית ותחנת החלל הסינית בפטגוניהצילום: מאוריסיו לימה, ניו יורק טיימס

זמן קצר לאחר מכן, סין נקטה צעד שהדאיג את הפנטגון. באוקטובר 2015, משרד ההגנה של סין אירח נציגים מ–11 מדינות באמריקה הלטינית לפורום בן עשרה ימים על לוגיסטיקה צבאית, תחת הכותרת "חיזוק ההבנה ההדדית לשיתוף פעולה שיטיב עם שני הצדדים". הפגישה התבססה על הקשרים שסין יצרה עם צבאות באמריקה הלטינית, הכוללים תרומת ציוד לצבא קולומביה, הנחשבת לשותפה הקרובה ביותר של וושינגטון באזור.

כשהיא שואלת מהשיטות שבהן השתמשה ארה"ב ברחבי העולם, סין ארגנה תרגילים צבאיים משותפים, כולל מספר שיא של משימות ימיות לחופי ברזיל ב–2013 וחופי צ'ילה ב–2014. בייג'ין גם הזמינה מספר הולך וגדל של קצינים מאמריקה הלטינית להשתלמויות בסין. הקשרים סללו את הדרך עבור סין כדי להתחיל למכור ציוד צבאי באמריקה הלטינית, ששנים רבות התייחסה לתעשייה הצבאית של ארה"ב בתור הסטנדרט המקובל, כפי שהסביר המרצה אליס. בהתאם לכך, ונצואלה השקיעה מאות מיליונים בנשק סיני ובסחורות בשנים האחרונות. בוליביה רכשה ציוד אווירי סיני בשווי עשרות מיליוני דולרים. ארגנטינה ופרו חתמו על עסקות דומות.

"סין ממצבת את עצמה בעולם שבטוח לעלייתה", אמר אליס, "כשמדברים על העולם של 2049, מנקודת המבט של אמריקה הלטינית סין תעבור ללא ספק את ארה"ב בכוח מוחלט ובגודל. אנו מגיעים לנקודה שבה אי אפשר להתכחש לאפשרות של כוחות סיניים שפועלים מבסיסים באזור".

צילום:

"אין צורך בכוחות אימפריאליים חדשים"

הנשיא לשעבר ברק אובמה זכה לשבחים רבים לאחר שדחף לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין ארה"ב לבין קובה ב–2014, אך האג'נדה של וושינגטון ביחס לאמריקה הלטינית עדיין נשלטת על ידי שני נושאים שמעוררים טינה רבה ביבשת: המלחמה בסמים והגירה לא חוקית.

ממשל טראמפ טרם בנה אסטרטגיה ברורה לחלק זה של העולם, אך הוא הזהיר את שכנותיו לא לחמם יותר מדי את יחסיהם עם סין. בין היתר, שר החוץ לשעבר של ארה"ב, רקס טילרסון, אמר בפומבי כי אמריקה הלטינית לא צריכה "כוחות אימפריאליים" חדשים, והוסיף כי סין "משתמשת ביכולותיה הכלכליות כדי למשוך את האזור למסלולה. השאלה היא באיזה מחיר?". ושאלה זו אכן עומדת במרכז דיון ער. כך למשל, נשיא אקוודור לשעבר רפאל קוראה נחקר על ידי תובעים בחודש פברואר, כחלק מחקירה שבודקת אם ההחלטה להבטיח לסין את רזרבות הנפט של המדינה עד שנת 2024 פגעה באינטרסים הלאומיים שלה.

בבוליביה, שגם ראתה עלייה בהשקעות הסיניות, כמה תעשיות מקומיות נחלשו כשסחורה סינית הפכה נפוצה וזולה יותר, כך לפי סמואל דוריה מדינה, איש עסקים מקומי ופוליטיקאי שהתמודד שלוש פעמים ללא הצלחה נגד הנשיא אוו מוראלס. "התלות הכלכלית, ובסופו של דבר הפוליטית, ממשיכה לצמוח", אמר דוריה. איש העסקים התריע כי בוליביה וכמה מנהיגים נוספים של השמאל באמריקה הלטינית "משכנו את העתיד" על ידי קשירת מדינותיהם לסין.

עם זאת, השפעתה של סין לא נחלשה, גם כשהמערכות הפוליטיות של אמריקה הלטינית פנו ימינה. בחודשים האחרונים, בייג'ין שכנעה את פנמה והרפובליקה הדומיניקנית לנתק את קשריהן עם טייוואן – הישג משמעותי באחת החזיתות החשובות ביותר לסין במדיניות חוץ. השפעתה של סין, אומרים אנליסטים, מצביעה על כמה ממשל טראמפ הרחיק ממשלות באזור על ידי אימוץ מדיניות הגירה קשוחה ודחיפה לטקטיקות אגרסיביות בשאלות של סחר, באזור של העולם שבו ידה של ארה"ב כבר על העליונה. ג'ורג ארבאצ'ה, המזכיר לעניינים בינלאומיים במשרד התכנון בברזיל, אמר שהיעדר היכולת לצפות את פעולותיה של וושינגטון מנע ממדינתו לפתח את קשריה עמה, זאת בעוד שסין היתה הרבה יותר ברורה בנוגע לחזון שלה. "כולם מצפים מסין להפוך לאפילו עוד יותר משפיעה", סיכם ארבאצ'ה.

לקריאת הכתבה המקורית בניו יורק טיימס

תגובות