193 מיליון מצביעים ב-17 אלף איים: אלה כנראה הבחירות המורכבות ביותר בעולם

בניגוד להודו, שבה מצביעים 900 מיליון איש בשישה שבועות, באינדונזיה ילכו לקלפיות 193 מיליון אזרחים ביום אחד ויצביעו בבחירות לנשיאות ולפרלמנט. מי לא יכול להצביע ואיך משנעים את הקלפיות במדינת האיים?

תיבות הצבעה מוכנות להפצה בג'קארטה, בסוף השבוע
תיבות הצבעה מוכנות להפצה בג'קארטה, בסוף השבועצילום: WILLY KURNIAWAN/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מחרתיים (רביעי) אזרחי אינדונזיה יילכו לבחור נשיא בבחירות הישירות הגדולות ביותר בעולם, עם יותר מ-800 אלף קלפיות. כך הולכות להתנהל הבחירות המורכבות הללו.

על מה מצביעים?

אינדונזיה, מדינה שמורכבת מ-17 אלף איים, תערוך ב-17 באפריל את הבחירות המורכבות ביותר שנערכות ביום אחד. הבחירות שנערכות בימים אלה בהודו אמנם גדולות יותר מבחינה מספרית, אולם הן מתפרשות על פני תקופה של שישה שבועות.

192.8 מיליון אינדונזים מחזיקים בזכות הצבעה בדמוקרטיה השלישית בגודלה בעולם אחרי הודו וארה"ב. במדינה שבה הדמוקרטיה יחסית צעירה, הבחירות לנשיאות הן אירוע ססגוני וחגיגי שמתואר על ידי המקומיים כ"פסטה דמוקרסי" או "מסיבת דמוקרטיה".

תיבות הצבעה שמוכנות להפצה בג'קארטה, היוםצילום: Achmad Ibrahim/אי־פי
אזרח אינדונזי מצביע בקואלה לומפור, בירת מלזיה, אתמולצילום: /אי־פי

הבחירות בעוד יומיים יהיו הבחירות הישירות לנשיאות הגדולות ביותר בעולם (בארה"ב יש שיטת אלקטורים לא ישירה שבוחרת את הנשיא), והליך ההצבעה השנה יהיה מסובך ומורכב יותר משום שלראשונה ייערכו באינדונזיה בחירות לנשיאות ובחירות לפרלמנט באותו היום. המשמעות היא שברחבי המדינה יוצבו 809,500 קלפיות, והמצביעים האינדונזים יצטרכו לבחור בפרק זמן של שש שעות מבין יותר מ-250 אלף מועמדים ל-20,538 מושבים בפרלמנט ובמועצות מקומיות ברחבי המדינה.

מצביעה אינדונזית במלזיה, אתמולצילום: /אי־פי

מי מתמודד לנשיאות?

אף שכל מצביע באינדונזיה יצטרך לסמן בפתק ההצבעה שלו חמישה מועמדים לתפקידים שונים, מרכז תשומת הלב ניתן למרוץ לנשיאות. הנשיא ג'וקו וידודו בן ה-57, מוכר רהיטים לשעבר מהאי ג'אווה שהפך לפוליטיקאי, מתמודד לכהונה נוספת ביחד עם סגנו מערוף אמין בן ה-76, לשעבר מטיף דת איסלאמיסטי.

יריבו של וידודו במרוץ לנשיאות הוא פראבוו סוביאנטו בן ה-67, לאומן ששירת בעבר בתפקיד מפקד הכוחות המיוחדים ושהיה חתנו של קמוזו סוהארטו, העריץ ששלט באינדונזיה במשך 32 שנה ומת ב-2008. לצדו של סוביאנטו מתמודד על תפקיד סגן הנשיא סנדיאגה אונו, אדם אמיד שעבד בעבר כבנקאי השקעות. הבחירות לנשיאות בעוד יומיים יהיו שידור חוזר של הבחירות לנשיאות ב-2014, אז גבר וידודו על סוביאנטו בפער של 6%.

מי זכאי להצביע - ומי לא?

כל אזרח אינדונזי בן 17 ומעלה שמחזיק בתעודת זהות אלקטרונית זכאי להצביע בבחירות. אנשים נשואים יכולים להצביע בגיל צעיר יותר. גיל הנישואים במדינה עומד על 16 לנשים. האנשים היחידים שמודרים מהצבעה הם שוטרים וחיילים, שעל פי החוק חייבים להישאר ניטרליים.

נשיא אינדונזיה ג'וקו וידודו ויריבו במרוץ פראבוו סוביאנטו בג'קארטה, ב-2014צילום: Tatan Syuflana/אי־פי
הנשיא וידודו בעצרת בחירות בג'קארטה, שלשוםצילום: Dita Alangkara/אי־פי
עצרת בחירות של המועמד לנשיאות סוביאנטו בעיר טנגראנג, שלשוםצילום: Fadlan Syam/אי־פי
עצרת של נשיא אינדונזיה וידודו במערב ג'אווה, בחודש שעברצילום: AFP

חובת הנשיאה של תעודת זהות אלקטרונית משמעותה שבכמה אזורים מרוחקים או לא מפותחים במדינה לא יוכלו להצביע. במחוז פפואה שבמזרח אינדונזיה, למשל, לפחות מ-50% מבעלי זכות הבחירה יש תעודת זהות אלקטרונית. כך לפי המשרד לענייני פנים. באזורים אחרים, יותר מ-1.6 מיליון ילידים לא יוכלו להצביע מאותה סיבה בדיוק.

באופן ייחודי, בכמה שבטים באזורים הרריים במחוז פפואה נהוגה שיטת הצבעה המוכרת בשם "נוקן", לפיה ראש שבט מייצג את הקול הרווח בשבטו. לפי שיטה זאת, אנשי השבט שמים פתקי הצבעה בתוך שק מבד וראש השבט מצביע בשם כולם.

איך משנעים את הקלפיות?

מאות אלפי הקלפיות משונעות ברחבי המדינה במטוסים, בספינות קרב, בסוסים, בסירות קאנו ואף ברגל. בשל כך הלוגיסטיקה מורכבת מאוד ויש גם לא מעט תקלות. בשבוע שעבר, למשל, סירה שנשאה 26 שקים ובהם פתקי הצבעה פגעה באלמוגים וטבעה בדרכה לקבוצת האיים נאטונה שמורכבת מ-272 איים, וממוקמת לחופי ים סין הדרומי. חשש אחר שמתעורר ערב הבחירות הוא מאי-סדרים בספר הבוחרים. לטענת האופוזיציה באינדונזיה, 17 מיליון מצביעים רשומים כמי שנולדו באותם שלושה ימים ויש כאלה שרשומים שנולדו במאה הראשונה לספירה. ועדת הבחירות חוקרת טענות אלה, שנדחו על ידי בית המשפט החוקתי בבחירות ב-2014.

למרות מחקר שהצביע על ניסיונות לקנות קולות, הבחירות באינדונזיה נתפסות כחופשיות והוגנות באופן יחסי ויפקחו עליהן משקיפים מ-33 מדינות. האינדונזים מגינים בלהט על הדמוקרטיה שלהם ומצביעים רבים נשארו בבחירות הקודמות בקלפיות גם לאחר הצבעתם כדי לצפות בהליך ספירת הקולות.

לכתבה בגרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ