תחקיר: כך הרסה סין מסגדים במחוז המוסלמי בשם המלחמה בקיצוניות דתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוסלמים מתפללים במסגד ג'אמיה בהונג קונג, במארס
מוסלמים מתפללים במסגד ג'אמיה בהונג קונג, במארסצילום: YUYANG WANG/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בסביבות התקופה הזאת של השנה, חלק זה של מדבר טקלה מקאן שבמערב סין אמור להיות גדוש באנשים. במשך עשורים רבים, מדי אביב, התכנסו אלפי מוסלמים באתר הקדוש אימאם עאסים, מתחם של מבנים וגדרות שמקיפים קבר בוץ שבו על פי האמונה קבור לוחם קדוש מהמאה השמינית.

עולי רגל מנווה המדבר חדאן מגיעים למקום לבקש ריפוי למחלות, פוריות ומחילה כשהם צועדים על העקבות בחול שהותירו אלה שהגיעו לפניהם. באימאם עאסים נערך אחד הפסטיבלים הדתיים הגדולים באזור. אנשים הותירו מנחות וקשרו חתיכות בד לענפים כסימן לתפילותיהם. על פי האמונה, ביקור באתר הקדוש שלוש פעמים בשנה טוב כמו לעלות לרגל למכה ולקיים את מצוות החאג' – מסע שרבים באזור שינג'יאנג הלא מפותח לא יכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית.

אולם, השנה היה אימאם עאסים ריק ממבקרים. המסגד שנמצא באתר ובניינים נוספים נהרסו ורק הקבר נותר במקומו. המנחות והדגלים נעלמו ועולי הרגל לא באים יותר לביקור. אתר זה הוא אחד מיותר מ-20 אתרים דתיים איסלאמיים שנהרסו לגמרי או באופן חלקי בשינג'יאנג מאז 2016. כך לפי תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" ואתר התחקירים "בלינגקאט" שהציגו ראיות חדשות להרס מסגדים בקנה מידה גדול במחוז הסיני. לפי ארגוני זכויות אדם, מיעוטים מוסלמים בשינג'יאנג סובלים מדיכוי דתי קשה ביותר.

שוטרים ליד מסגד עיד חאן בעיר קאשגאר במחוז שינג'יאנג, ב-2017צילום: Ng Han Guan/אי־פי

באמצעות צילומי לוויין, "גרדיאן" והאנליסט ניק ווטרס מ"בלינגקאט" בדקו את מיקומם של כמאה מסגדים ואתרים דתיים קדושים שזוהו על ידי תושבים לשעבר, חוקרים ובסיוע של כלי מיפוי. מתוך 91 אתרים שנבדקו, 31 מסגדים ושני אתרים קדושים גדולים, בהם מתחם אימאם עאסים ואתר נוסף, סבלו מנזק משמעותי בין 2016 ל-2018. 15 מסגדים ושני האתרים הקדושים המדוברים נהרסו לגמרי או כמעט לגמרי. ביתר המסגדים שניזוקו הוסרו שערי הכניסה, כיפות ומינרטים (צריחים). תשעה אתרים נוספים שזוהו על ידי תושבי שינג'יאנג לשעבר כמסגדים נהרסו. במבנים אלה, לפי התחקיר, לא היו סממנים ברורים שמזהים אותם כמסגדים כמו כיפות או מינרטים.

סין מנהלת קמפיין מדינתי אינטנסיבי שנועד לבלום את הקיצוניות הדתית. כחלק מאותו קמפיין מבצעות הרשויות מעקב רחב היקף ופעולות שיטור נגד מיעוטים מוסלמיים, רובם אויגורים. לפי החוקרים, כ-1.5 מיליון אויגורים ומיעוטים מוסלמים אחרים נשלחו בכוח למחנות לחינוך מחדש בסין. סין מכחישה זאת.

פעילי זכויות אדם וחוקרים מאמינים שהרשויות הסיניות הרסו באמצעות בולדוזרים מאות וייתכן שאפילו אלפי מסגדים כחלק מהקמפיין נגד הקיצוניות הדתית. עם זאת, היעדר רישומים ותיעוד של האתרים הללו – רובם מסגדים ואתרים קדושים בכפרים קטנים – לצד הקושי של עיתונאים וחוקרים עצמאיים להשיג גישה לשינג'יאנג והמעקב ההמוני אחר תושבים לא מאפשרים לאשש את הדיווחים שהם נהרסו.

האתרים ההרוסים שנמצאו על ידי "גרדיאן" ו"בלינגקאט" מאמתים דיווחים קודמים וגם מעידים על הסלמה חדשה במבצע הדיכוי שמובילות הרשויות הסיניות: השמדת אתרים קדושים. חוקרים טוענים שהרס אתרים קדושים שבעבר שימשו לעליות המוניות לרגל, מסורת חשובה עבור האויגורים המוסלמים, משקף דרך חדשה של בייג'ינג לתקוף את התרבות שלהם.

"הצילומים של אימאם עאסים בהריסות די מטלטלים. עבור המוסלמים האדוקים יותר, הם שוברים את הלב", אמר ראיין תום, היסטוריון לאיסלאם באוניברסיטת נוטינגהאם. לפני מבצע הדיכוי, עולי רגל צעדו 70 ק"מ במדבר כדי להגיע לאתר הדתי ג'עפרי סאדיק. האתר הוקם לכבודו של לוחם קדוש שעל פי האמונה רוחו הגיעה לשינג'יאנג כדי להביא את האיסלאם לאזור. קברו של הלוחם, על צוק במדבר, נהרס ככל הנראה במארס 2018. מבנים במתחם סמוך שבהם התארחו עולי רגל גם נעלמו. כך לפי צילומי לוויין מהחודש.

שוטרים ליד מסגד עיד חאן בעיר קאשגאר שבמחוז שינג'יאנג', ב-2017צילום: AFP

לפי ההיסטוריון תום, המדינה הסינית רוצה לעקור את התרבות של האויגורים ולנתק את הקשר שלהם לאדמה, והיא עושה זאת דרך חילול קברי אבותיהם ואתרים קדושים שמהווים ציוני דרך בהיסטוריה האויגורית.

מסגד קרגיליק, שנמצא במרכז העיר העתיקה קרגיליק בדרום שינג'יאנג', היה המסגד הגדול ביותר באזור. אנשים מכפרים שונים התאספו בו מדי שבוע. המבקרים בו זוכרים את מגדליו הגבוהים, הכניסה המרשימה ואת הפרחים והעצים בגינה המקורה במקום. לפי צילומי לוויין שנותחו על ידי "גרדיאן" ו"בלינגקאט", המסגד נהרס כמעט לחלוטין מתישהו ב-2018. שלושה תושבים מקומיים, עובדי מסעדה ובית מלון סמוכים, סיפרו ל"גרדיאן" שהמסגד נעקר ממקומו בחצי השנה האחרונה. "הוא נהרס. הוא היה המסגד הגדול ביותר בקרגליק", אמר אחד מעובדי המסעדה.

מסגד גדול אחר, יוטיין אייטיקה, שנמצא ליד חדאן והוקם בשנת 1200, נהרס ככל הנראה במארס אשתקד. תושבים מקומיים נהגו להתאסף במסגד במהלך פסטיבלים דתיים. אף שהוא נכלל ברשימה של אתרי תרבות והיסטוריה לאומיים, הכניסה לאתר ומבנים נוספים במתחם נהרסו בסוף 2018. כך לפי צילומי לוויין שנותחו על ידי הפעיל שון ג'אנג ואושרו על ידי ווטרס מ"בלינגקאט". המבנים שנהרסו היו ככל הנראה מבנים שעברו שיפוץ בשנות התשעים. תושבת אחת אמרה ל"גרדיאן" שהיא שמעה שהמסגד ייבנה מחדש, אולם יהיה קטן יותר כדי שיהיה מקום לחנויות חדשות.

"מסגדים רבים נהרסו. בעבר, בכל כפר היה לנו אחד", אמר בעל מסעדה ביוטיין, שהעריך ש-80% מהמסגדים באזור נעקרו ממקומם. "בעבר, המסגדים היו מקומות תפילה למוסלמים, מקומות למפגשים חברתיים. בשנים האחרונות, כולם בוטלו. זה לא רק ביוטיין, אלא בכל אזור חדאן, הכל אותו הדבר, הכול תוקן".

פעילים אומרים שההרס של האתרים ההיסטוריים הוא דרך להטמיע את הדור הבא של האויגורים באוכלוסייה הסינית. לפי תושבים לשעבר, רוב האויגורים בשינג'יאנג הפסיקו ללכת למסגדים, שברובם מותקנות מערכות מעקב, וברוב המסגדים מבקשים מהמבקרים לרשום את מספר הזיהוי שלהם. פסטיבלים דתיים המוניים כמו זה שנערך בעבר באימאם עאסים כבר לא נערכים זה כמה שנים. הסרת מבנים, טוענים מבקרי השלטונות בבייג'ין, תקשה על אויגורים צעירים שגדלים בסין לזכור את הרקע הייחודי שלהם.

מחנה לחינוך מחדש בשינג'יאנג. המידע שיופק מהעסקות ביואן דיגיטלי יוכל להעניק לבנק המרכזי תובנות לגבי מצב הכלכלה, ולשמש את כוחות הביטחון לניטור מתנגדי משטרצילום: Thomas Peter/רויטרס

"לגבי הדור הנוכחי, אם אתה לוקח להם את ההורים ומצד שני הורס את המורשת התרבותית שמזכירה להם את מקורותיהם, כשהם יגדלו כל זה יהיה זר עבורם", אמר תושב לשעבר בחדאן בהתייחסו למספר הרב של אויגורים שהופרדו ממשפחותיהם ונשלחו למחנות חינוך מחדש. "מסגדים שנעקרים מהמקום זה אחד הדברים המעטים שאנחנו יכולים לראות פיזית. אילו דברים אחרים נסתרים מתרחשים ואנחנו לא יודעים עליהם? זה מה שמפחיד", הוסיף.

סין מכחישה את הטענות שהיא שמה לה למטרה את המיעוטים המוסלמים, מגבילה את מנהגיהם הדתיים ותרבותיים או שולחת אותם למחנות לחינוך מחדש. הרשויות בשינג'יאנג לא השיבו לשאלות של ה"גרדיאן" בנוגע להרס המסגדים רחב ההיקף. כשדובר במשרד החוץ הסיני, לו קאנג, נשאל בחודש שעבר על הרס מסגדים, הוא השיב ש"אין מצב כזה". לדבריו, "יש יותר מ-20 מיליון מוסלמים ויותר מ-35 אלף מסגדים בסין. הרוב הגדול של המאמינים יכולים לקיים באופן חופשי פעילויות דתיות בהתאם לחוק".

לכתבה בגרדיאן של ליו קו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ